Buldog amerykański

American bulldog, old country bulldog

Buldog amerykański, chociaż jest niezwykle popularną rasą w USA, nadal nie jest uznana przez FCI. Cechy charakterystyczne buldogów amerykańskich określane są natomiast przez amerykański UKC. To rasa bardzo czuła, przyjacielsko nastawiona do ludzi, chętna do zabawy, stróżująca. Wbrew powszechnie panującej opinii nie jest to pies obronny czy bojowy. Jeśli bardzo ciekawi Cię buldog amerykański – koniecznie sprawdź, czego potrzebuje do życia i jakimi cechami charakteru się odznacza.

Spis treści

Klasyfikacja FCI — bez wzorca

• Pochodzenie: Stany Zjednoczone

• Rozmiar: średni/duży

• Długość życia: 11 – 14 lat

 Amerykanski-buldog-szczeniak
Amerykański buldog szczeniak

Wygląd

Buldog amerykański jest średniodużym psem, w typie molosowatym. Ma sylwetkę krępą, mocną i widocznie umięśnioną. Głowa psa jest dość duża, kwadratowa. Uszy natomiast średniej długości, naturalnie oklapnięte. W niektórych krajach są kopiowane, jednak w większości krajów Unii Europejskiej, okaleczanie zwierząt na potrzeby spełnienia wzorca rasy jest zabronione. Ogon buldoga amerykańskiego jest długi, cienki i prosty. Zazwyczaj skierowany w stronę nieba. Spośród przedstawicieli rasy buldog amerykański wyróżnia się trzy podtypy: klasyczny (bully/johnson type), szczuplejszy (scott) i hybrydę obu wymienionych. Psy mają różnorodne umaszczenie. Występują w barwie białej, białej z łatami, brązowej, czerwonej/kasztanowej i płowej. Sierść psa jest bardzo krótka, przylegająca do sylwetki, błyszcząca.

Psy: Pies rasy buldog amerykański osiąga wysokość w kłębie w przedziale 61-68 cm. Dorosły, zdrowy pies powinien ważyć 41-50 kg.

Suki: Suki są mniejsze od psów. Ich średnia wysokość to 56-63 cm, a waga mieści się w przedziale 31-41 kg.

Zdrowie

Buldog amerykański, podobnie jak wiele innych psów rasowych, może mieć predyspozycje do określonych chorób. Dobrzy hodowcy starają się wyeliminować ryzyko przekazywania słabych genów w miocie. To właśnie dlatego, osobniki słabsze, chore i takie, które nie wykazują cech charakteru, jakie mają być określone we wzorcu UKC, nie są po prostu rozmnażane.

Na co najczęściej choruje buldog amerykański?

Buldog amerykański zmaga się z typową dla wielu ras dysplazją stawów biodrowych, która prowadzi do niepełnosprawności zwierzęcia. Ponadto, psy mają również skłonność do alergii – pokarmowych i skórnych. Z racji płaskiego pyska, buldogom amerykańskim towarzyszą nierzadko problemy z oddychaniem – mogą chrapać i chrumkać. Schorzenia okulistyczne takie, jak np. entropia, czyli wada genetyczna powieki, również mogą zagrażać psom rasy American Bulldog. Niestety to jeszcze nie koniec listy schorzeń. Buldogi często chorują również na NCI, czyli niedowład zadniej części ciała, na którą nie ma lekarstwa.

Jak pielęgnować buldoga amerykańskiego?

Krótka, prosta sierść nie sprawia kłopotów podczas pielęgnacji psa. Poza okresem linienia, psa rasy American Bulldog wystarczy przeczesywać dobrą szczotką, a w razie potrzeby przecierać wilgotną ściereczką. Sam okres linienia, czyli zmiany szaty, nie jest bardzo problematyczny dla hodowcy. Sierści nie ma bardzo dużo i jest stosunkowo prosta do sprzątnięcia.

Warto zwracać uwagę na stan uszu i oczu psa. Dobrze również dbać o to, by na jego zębach nie gromadził się kamień, który może rozwinąć stan zapalny przyzębia i doprowadzić nawet do przedwczesnej utraty zębów.

Co ciekawe – kąpanie buldogów amerykańskich wcale nie jest zalecane. Uznaje się, że niszczy ono jego naturalną warstwę ochronną, przez co sierść psa nie chroni go już tak dobrze przed chłodem i różnego rodzaju pasożytami.

Żywienie — jaka karma dla buldoga amerykańskiego?

Z uwagi na zagrożenie alergiami pokarmowymi i skórnymi, zaleca się żywienie psa tej rasy karmami monoskładnikowymi, wysokiej jakości. W ten sposób łatwiej można zaobserwować ewentualny składnik diety, który nie służy psu. Posiłki powinny być wartościowe i niezbyt obfite. Ich kaloryczność warto dopasować względem trybu życia zwierzęcia. Im jest on bardziej aktywny, tym większe zapotrzebowanie ma na kalorie. Sięgaj tylko po wysokiej jakości karmy z linii premium. Dobrym pomysłem jest również wzbogacenie konwencjonalnej diety o surowe mięso — jest to zgodne z metodą żywienia BARF.

Charakter i zachowanie buldoga amerykańskiego

Buldogi amerykańskie są bardzo czułe, łagodne i serdeczne. Mogą sprawdzić się doskonale w roli psa rodzinnego i wiernego towarzysza seniora. Psy tej rasy bardzo lubią zabawę. Są aktywne i lubią dzieci. Nie przejawiają wobec nich zachowań agresywnych. Buldog amerykański to prawdziwy wulkan energii, który by czuć się dobrze i zachowywać dobrze, musi znaleźć dla niej ujście. Warto pracować z psem – można postawić na klasyczne, długie spacery, ale również różnego rodzaju treningi.

Buldog amerykański jest bardzo empatyczny. Jak radar potrafi wyczuć nastroje swojego pana. Jeśli jesteś w złym nastroju, możesz liczyć, że ten masywny pies o wyglądzie brutala i gołębim sercu, przytuli się do Ciebie, próbując poprawić Twój humor.

Buldogi amerykańskie, z racji swojej pojętności i inteligencji, bardzo chętnie i szybko się uczą. Nierzadko są wykorzystywane jako psy policyjne. Mogą również okazać się czujnymi stróżami. Zasadniczo, buldog amerykański nie przejawia zachowań agresywnych. Zdarza się jednak, że odmiana bully, z racji swoich genetycznych koneksji z obronnym pitbullem, może lepiej nadawać się na typowego psa – stróża o bardziej zaciętym charakterze.

Psy tej rasy niezbyt dobrze znoszą samotność. Wielogodzinna nieobecność jego ukochanego pana może wpłynąć na niego negatywnie, w szczególności, gdy pies nie był wcześniej do niej przyzwyczajony.

Buldog amerykański a dzieci

Buldogi amerykańskie kochają dzieci. Nie przejawiają wobec nich agresji i obchodzą się z nimi łagodnie. Warto uczyć dziecko już od najmłodszych lat umiejętnego obchodzenia się ze zwierzęciem i ostrożności. W każdym wypadku warto uczestniczyć we wzajemnych relacjach psa z dzieckiem, szczególnie w przypadku najmłodszych.

Czy buldog amerykański nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Chociaż buldogi amerykańskie najlepiej czują się na dużej przestrzeni, jeśli zadbasz o kilka aktywnych spacerów w ciągu dnia, odnajdą się również w mieszkaniu bez dostępu do ogrodu. Z racji tego, że jest to rasa – co prawda – stróżująca, wymagająca stałego kontaktu z człowiekiem, nie zaleca się trzymania psa w kojcu zewnętrznym. Pamiętaj, że jego miejsce jest w domu, przy człowieku.

Historia rasy

American Buldog pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Rasa ta wywodzi się bezpośrednio od molosów, mastifów i była krzyżowana z innymi psami (np. pitbullem). Dawniej, służyły one głównie za psy pracujące – pasterskie, stróżujące, pilnujące obejścia. Aktualnie to typowy pies do towarzystwa.

Początki buldogów amerykańskich datuje się na lata 40. XX wieku. Za twórców tej rasy uznaje się dwie osoby. Są to John D. Johnson i Alan Scott. Od jego nazwiska nazwana jest zresztą jedna z odmian amerykańskiego buldoga. W USA rasa ta widnieje w rejestrach UKC od 1970 roku, jednak z powodu niezgodności zdań między dwiema organizacjami kynologicznymi, rasa ta nie została wpisana jeszcze do FCI.

Ciekawostki o buldogu amerykańskim

• Jest często mylony z amerykańskim pitbulterierem.

• Rasa American Bulldog została uznana tylko w USA, FCI nie przyjęło jej wzorca.

• Amerykański buldog był bohaterem animowanego filmu Mike i Tyke.

Ile kosztuje rasa Buldog amerykański?

Cena za szczenię buldoga jest uzależniona od kilku czynników. Średni koszt zakupu psa z legalnej i zarejestrowanej hodowli to około 4000 – 6000 złotych. Im większe osiągnięcia mają na koncie rodzice miotu, tym więcej trzeba zazwyczaj zapłacić za psa. Zakup psa poza krajem jego pochodzenia, czyli USA, może być jednak trudny. Rasa buldog amerykański nie jest popularna w Europie.

Wady i zalety buldoga amerykańskiego

Zalety
  • To łagodny pies rodzinny.
  • Lubi dzieci.
  • Nie ma wysokich potrzeb względem aktywności fizycznej. Zadowoli go aktywna zabawa na świeżym powietrzu.
  • Szybko się uczy.
Wady
  • W Polsce zakup szczenięcia jest dość trudny.
  • Bywa uparty.
  • Może często chorować.

Buldog amerykański to wbrew pozorom nie pies bojowy, ale domownik z krwi i kości, który nie wykazuje zachowań agresywnych. To rasa dobra dla osób starszych, rodzin z dziećmi i osób aktywnych fizycznie. Pamiętaj tylko, że pies nie lubi samotności i potrzebuje przestrzeni. Być może w niedalekiej przyszłości rasa American Bulldog zostanie uznana przez FCI i pies doczeka się wzorca rasy ustalonego przez tę liczącą się w branży kynologicznej organizację.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo