Afrykański łowca, odporny na choroby, trudne warunki atmosferyczne i mało wybredny – to określa psy rasy Basenji. Nie jest co prawda typowym, domowym pieszczochem, ale to arcyciekawa rasa dla koneserów. Basenji sprawdzi się dobrze jako towarzysz osób aktywnych fizycznie, które uszanują jego potrzeby i zadbają o właściwe warunki do życia psa. Basenji to typ porywczy, z temperamentem, ale jest przy tym bardzo wierny, kochający i oddany. Co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o adopcji dorosłego psa lub zakupie szczenięcia?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 43

  • Grupa V – Szpice i psy ras pierwotnych
  • Sekcja VI – Psy ras pierwotnych.
  • Nie podlegają próbom pracy
  • Pochodzenie: Afryka Środkowa.
  • Rozmiar: Średni.
  • Długość życia: 12 do 14 lat.
Basenji szczeniak
Basenji szczeniak

Wygląd

Basenji to mocny, dobrze zbudowany pies o cechach charakterystycznych dla szpiców. Jego sylwetka jest dobrze zbudowana, symetryczna z niewielką głową. Ogon wysoki, zakręcony, opadający na zad psa. Uszy Basenji są spiczaste, trójkątne i sterczące.

Tym, co urzeka w razie basenji, jest jego wyraz pyska. Dzięki zmarszczce przebiegającej nad jego oczami basenji zdaje się cały czas dziwić otaczającemu go światu. Umaszczenie basenji jest zazwyczaj dwukolorowe. Może być rude z odcieniami bieli, płowe, podpalane i czarne z elementami bieli. Sierść psów rasy basenji jest krótka i gładka. Mocno przylega do ciała psa. Basenji ma ciemne, okrągłe oczy i wyraźnie zaznaczony nos.

Psy: Basenji jest nieznacznie większy od suki. Jego średnia wysokość w kłębie to 41-45 cm. Zdrowy, dorosły basenji waży zwykle 10-12 kg.

Suki: Suki rasy basenji mierzą około 38-42 cm. Ich waga mieści się w przedziale 9-10 kg. W większości przypadków, w zestawieniu obu płci obok siebie, łatwo można dostrzec różnice między suką a psem.

Zdrowie

Basenji jest psem zdrowym, silnym i odpornym na różnego rodzaju choroby. Jeśli trafisz na czystej krwi basenji, prawdopodobnie będziesz cieszyć się spokojem związanym z brakiem problemów zdrowotnych. Pamiętaj, by wybierać psy ze sprawdzonych zarejestrowanych w związku kynologicznym hodowli basenji. Ma to duże znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości.

Na co najczęściej choruje basenji?

Basenji żyje średnio około 14 lat. Jest uznawany za zdrowego i sprawnego fizycznie. Nic w tym dziwnego, psy rasy basenji polowały niegdyś niczym dzikie likaony, na sawannach i w lasach afrykańskich, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne. Niestety, aktualnie coraz więcej psów zapada na różnego rodzaju schorzenia, co jest wynikiem kolejnych krzyżowań i oddalaniu się od pierwotnych, mocnych genów rodowitych basenji.

Basenji, zwany również terierem afrykańskim pochodzi z najbardziej upalnego kontynentu na świcie – świetnie zatem znosi upały i nie grozi mu typowe dla psów ras śródziemnomorskich i azjatyckich zagrożenie udarem słonecznym. Możesz spodziewać się, że Twój basenji, niczym kot, będzie wylegiwał się w promieniach słońca. Z drugiej strony, to rasa niezbyt odporna na zimno i wilgoć. Nie znosi ich do tego stopnia, że może mocno zapierać się łapami przed wyjściem na spacer.

Z chorób, które mogą dotykać basenji można wymienić np. dysplazję stawów biodrowych, choroby nerek, przepuklinę pachwinową, a także genetyczne rozszczepienie oka, zespół fanconiego.

Jak pielęgnować basenji?

Basenji ma krótką i gładką sierść, która jest niemalże bezobsługowa. Psy te są niezwykle czyste. Mogą wiele czasu w ciągu dnia poświęcać swojej pielęgnacji usuwając wszelkie zanieczyszczenia ze swojej sierści – podobnie jak koty! Przyszły właściciel psa tej rasy może zatem skupić się wyłącznie na okresowym szczotkowaniu i sprawdzaniu stanu uszu i zębów. Pielęgnacja basenji jest zatem łatwa i niekłopotliwa.

W okresie linienia psy basenji nie gubią dużo sierści. Nie są zatem kłopotliwe wytrzymaniu czystości w domu. Warto również dodać, że z tego powodu raczej nie uczulają. Mogą być zatem całkiem dobrą rasą dla osób z alergią na sierść psów.

Żywienie — jaka karma dla basenji?

Żywienie basenji również nie jest bardzo skomplikowane. Basenji jest niewybredny i nie ma większych wymagań żywieniowych. W przypadku tej pierwotnej rasy dobrym pomysłem może być zastosowanie metody BARF, która polega na podawaniu psu nieprzetworzonej żywności w jej naturalnej formie. Mogą to być na przykład surowe kawałki wysokogatunkowego mięsa.

Dla osób, którym zależy na zaoferowaniu psu wszystkich składników, których potrzebuje, bez konieczności samodzielnego sprawdzania kaloryczności posiłków, najwygodniejsze może okazać się podawanie gotowej suchej lub mokrej karmy dla psów. Warto celować w te z linii specjalistycznych – premium, które mają wysoką zawartość mięsa i komplet niezbędnych składników mineralnych, witamin i zdrowych tłuszczy. Tego rodzaju karmy dla psów rasy basenji kupisz nie w markecie, lecz w dobrym sklepie zoologicznym lub bezpośrednio u weterynarza.

Charakter i zachowanie basenji

Terier kongijski, pies Cheopsa, pies kongijski – to basenji we własnej osobie. Na wstępie warto podkreślić, że z pewnością nie jest to dobry wybór na pierwszego psa niedoświadczonego hodowcy. Basenji jest bardzo niezależny, uparty i samodzielny. Może podejmować próby dominacji, a jego silnie zakorzeniony instynkt łowcy bardzo utrudnia jego ułożenie.

Niezbędne jest nie tylko właściwe szkolenie psa, ale też konsekwentne podejście. Basenji, mimo natury psa niepokornego, źle znosi samotność. Lubi kontakt z człowiekiem, a długotrwała nieobecność jego pana może wywołać w nim zapędy niszczycielskie.

Basenji wykazuje również skłonność do ucieczek. Może okazywać nieposłuszeństwo na spacerach i może być agresywny wobec innych psów. Jednym słowem – wychowanie go, podobnie zresztą, jak innych ras pierwotnych. to twardy orzech do zgryzienia. Psy kongijskie bardzo lubią aktywną zabawę, która rozładowuje w nich naturalną potrzebę ruchu. Swoje instynkty łowieckie mogą natomiast rozładować podczas aportowania.

Basenji a dzieci

Basenji to pies, który akceptuje dzieci… do czasu! W sytuacji, w której maluch wykona w jego stronę ruch, który mu się nie spodoba, przestraszy go, lub mocniej ściśnie – basenji może dać dziecku do zrozumienia, że mu się to nie podoba. Dzieci nie mogą zatem traktować go jako zabawki i powinny uważać, by nie wzbudzić w psie poczucia zagrożenia. Ważne by nad wspólną zabawą basenji i dziecka czuwała osoba dorosła.

Czy basenji nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Przedstawiciel rasy basenji nie będzie czuł się dobrze na niewielkim metrażu. Nie odnajdzie się zatem raczej w mieście, szczególnie gdy jego właściciel miałby znikać na kilka godzin do pracy. To pies o dużej potrzebie ruchu. Basenji dobrze czuje się w domu z dostępem do ogrodu i na wsi. Nie jest to jednak typowy pies stróżujący i nie powinien być trzymany w kojcu zewnętrznym. Basenji potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Musi zatem mieszkać z nim w domu.

Historia rasy

Rasa basenji, inaczej zwana psem Cheopsa, uznawana jest za pierwotną. Jej początki datuje się już na 5000 lat wstecz. Z afrykańskich plemion do Europy, basenji przeniosły się jednak dopiero w XIX wieku. O ich pojawieniu się w Wielkiej Brytanii mówiło się już w 1934 roku, natomiast FCI określiło wzorzec rasy ponad 30 lat później, w 1964 roku. Pies rasy basenji jest obecnie bardzo popularny w Wielkiej Brytanii.

Ciekawostki o basenji

  • Basenji w Polsce uchodzi za rasę niszową, nie jest jeszcze popularna i bardzo rzadko można spotkać psa tej rasy na ulicach.
  • Plemiona afrykańskie wykorzystywały tę rasę jako psów przewodników po lasach tropikalnych.
  • Szczekanie basenji przypomina tyrolskie jodłowanie.
  • To typowy pies jednego pana — uznaje go za samca alfa i swojego przewodnika. Resztę rodziny również traktuje z szacunkiem zgodnym z ustaloną hierarchią.

Ile kosztuje basenji?

Ceny basenji w hodowlach zarejestrowanych w ZKwP są różne. Koszt zakupu szczenięcia jest uzależniony od rodowodu jego rodziców, prestiżu hodowli, umaszczeniu psa, a także jego płci. Szacuje się, że średnia cena psa rasy basenji oscyluje między 3500 a 4000 złotych.

Wady i zalety basenji

Zalety
  • Przedstawiciel rasy basenji jest wiernym psem z silnym instynktem tropiciela.
  • Basenji akceptuje dzieci.
  • Basenji jest bardzo mądry.
  • Może być również towarzyszem osoby starszej, która jest aktywna fizycznie.
Wady
  • Może wykazywać próby dominacji.
  • Może mieć skłonności do ucieczki.
  • Pies rasy basenji jest nieufny wobec obcych.
  • Wymaga odpowiedzialnego właściciela z konsekwentnym podejściem i profesjonalnych szkoleń.

Basenji to jedna z ras pierwotnych, które są warte uwagi. Nie jest to pies dla każdego – docenią go w szczególności miłośnicy tej właśnie rasy i osoby kochające charakter psów ras pierwotnych. Jeśli stawiasz na pracę z psem i wiesz, jak kosztowne mogą być jego szkolenia i jesteś w stanie sporo uwagi poświęcić swojemu czworonogowi – możesz wziąć tę rasę pod uwagę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo