Hawańczyki (biszony hawańskie) to psy kształtowane od lat do pełnienia funkcji przemiłego towarzysza człowieka. Będą idealnym wyborem dla osób, które mieszkają same, jak i dla rodzin z małymi dziećmi, bez problemu dogadają się również z innymi zwierzętami w domu. Pupil rasy hawańczyk sprawdzi się u Ciebie, nawet jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z czworonogami. Jego wychowanie nie powinno sprawiać większych kłopotów. Przed wyborem hawańczyka, musisz jednak poznać podstawowe informacje o ich charakterze, odpowiedniej diecie, pielęgnacji oraz dowiedzieć się, do jakich chorób mają predyspozycje. Jakie są najważniejsze wskazówki, o których musisz wiedzieć przed zakupem psa rasy hawańczyk z hodowli?

Spis treści

Klasyfikacja FCI — wzorzec FCI nr 250

  • Grupa 9 – Psy do towarzystwa i ozdobne
  • Sekcja 1 – Biszony i rasy pokrewne.
  • Nie podlega próbom pracy.
  • Pochodzenie: Zachodnia część basenu Morza Śródziemnego.
  • Rozmiar: Mały
  • Długość życia: 13 do 15 lat
Hawańczyk szczeniak
Hawańczyk szczeniak

Wygląd

Hawańczyki to małe psy, o bardzo charakterystycznej szacie. Ich sierść składa się najczęściej z dwóch warstw — wełnistego podszerstka (jest on słabo rozwinięty, a czasem zupełnie nieobecny) i wyjątkowo długiego włosa okrywowego. Włos ten jest miękki, przyjemny w dotyku, może być prosty albo falowany, a nawet tworzyć loki, co jest pożądaną cechą według wzorców rasy. Hawańczyki najczęściej są w kolorze płowym, w bardzo szerokim spektrum znaczenia tej barwy — mogą być rudawe, miejscami brązowe lub czarne, bardzo rzadko w całości białe. Zdarzają się również psiaki o umaszczeniu podpalanym lub w łaty. Oczy czworonogów rasy hawańczyk powinny być duże i brązowe, im ciemniejsze, tym bardziej pożądane według wzorca. Uszy osadzone wysoko na głowie, pokryte są długim, delikatnym włosem okrywowym.

Sylwetkę tych psów można opisać jako drobną. Długość ich ciała powinna być nieco dłuższa od wysokości mierzonej w kłębie. Zarówno przednie, jak i tylne nogi hawańczyka są proste. Charakterystyczną cechą rasy hawańczyk jest ogon, który najczęściej jest zawinięty na grzbiecie i okryty długim włosem okrywowym, dającym efekt delikatnych frędzli.

Psy i suki: Pomiędzy psami a sukami rasy hawańczyk, nie ma wyraźnych różnic w masie ciała ani wysokości. Mierzone w kłębie mają około 23 – 27 cm, a ich waga powinna zawierać się w przedziale 5-7 kg.

Zdrowie

Hawańczyk należy do grupy psów długowiecznych, może żyć nawet około 15 lat. Czworonogi tej rasy zazwyczaj nie miewają poważnych problemów ze zdrowiem. Jest jednak kilka charakterystycznych schorzeń, do których mają predyspozycje, o których warto wiedzieć przed wyborem biszona hawńskiego.

Na co najczęściej chorują hawańczyki?

Do poważniejszych problemów, z którymi może borykać się hawańczyk, należą dziedziczne choroby oczu. Jedną z nich jest PRA — postępujący zanik siatkówki. Pierwszym objawem tego schorzenia jest brak zdolności widzenia w nocy, a następnie całkowita utrata wzroku. Brak widzenia nie jest dla psa rasy hawańczyk wyrokiem, ponieważ powoduje wyostrzenie innych zmysłów np. zapachu i słuchu. Hawańczyki w podeszłym wieku mają również predyspozycje do zaćmy, w skrócie polega ona na zmętnieniu soczewki, a jej leczenie wymaga zabiegu chirurgicznego.

Rasa hawańczyk narażona jest również na głuchotę wrodzoną, polega ona na uszkodzeniu nerwu czaszkowego, odpowiadającego za obustronny słuch. Można ją zauważyć już u szczeniąt, ponieważ jest dziedziczna i nie ma związku z wiekiem psa.

U hawańczyków często obserwuje się choroby układu ruchu. Powszechnym problemem jest zwichnięcie rzepki kolanowej, które w początkowym stadium da się rehabilitować, jednak nieleczone może wymagać operacji. Dodatkowo zwierzęta rasy hawańczyk mają skłonności do aseptycznej martwicy główki kości udowej, która objawia się kulawizną lub unikaniem obarczania kończyny podczas chodzenia. Tego schorzenia pozbyć się można tylko zabiegiem operacyjnym.

Nieodpowiednia dieta i niewystarczająca ilość ruchu u psów rasy hawańczyk może szybko doprowadzić do otyłości, która negatywnie wpłynie na zdrowie i długość życia pupila. Jeśli mieszkasz w bloku, Twój towarzysz będzie na to szczególnie narażony. Przed zakupem psa zastanów się, czy będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość spacerów.

Jak pielęgnować hawańczyka?

Sierść hawańczyków może wyglądać majestatycznie, ale aby tak było, należy o nią odpowiednio dbać. Koniecznością w pielęgnacji psów rasy hawańczyk jest ich regularne, codzienne wyczesywanie. Kluczem do braku kołtunów, bywających częstym problemem u hawańczyków, będzie systematyczność tych zabiegów. Bywają one wyczerpujące, ponieważ sierść hawańczyków jest wyjątkowo długa. Najlepiej do tego celu sprawdzi się szczotka z włosia i druciana. Rozczesywanie zdecydowanie ułatwi Ci odżywka, dedykowana długowłosym pupilom. Rodowodowe hawańczyki, uczęszczające na wystawy nie powinny być poddawane zabiegom fryzjerskim, ceni się u nich włosie naturalnej długości. Zwierzęta, które nie biorą udziału w konkursach, bez problemu można strzyc.

Do kąpieli hawańczyka warto używać specjalnych szamponów dla ras długowłosych i kończyć je nałożeniem dedykowanej dla psiej sierści odżywki. Częste kąpiele w przypadku tej rasy nie są koniecznością.

Żywienie — jaka karma dla hawańczyka?

Hawańczyk to pies o niezłym apetycie. Nieodpowiednio dobrana dieta może doprowadzić do jego otyłości, co zdecydowanie negatywnie wpłynie na zdrowie pupila. Żywienie psów tej rasy nie jest skomplikowane, zazwyczaj nie są one wybredne i chętnie jedzą suchą karmę. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy na pierwszym miejscu w jej składzie znajdują się źródła białka pochodzenia zwierzęcego. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju Twojego czworonoga. Należy unikać karm, które składają się przede wszystkim z produktów zbożowych. Dobrze zbilansowany gotowy pokarm powinien zawierać dużą ilość mięsa, a także warzywa, witaminy i minerały.

Charakter i zachowanie hawańczyka

Hawańczyk ma wyjątkowo miły charakter. Od początków istnienia rasy, psy traktowane są jako najlepsi przyjaciele człowieka i w tej roli czują się najlepiej. Bardzo cenią sobie bliską więź z właścicielem lub całą rodziną. Chętnie spędzają z opiekunami każdą chwilę. Hawańczyk z przyjemnością będzie Ci towarzyszył zarówno podczas porannego joggingu, jak i w wylegiwaniu się na kanapie. Psy te uwielbiają czułość, nigdy nie przegapią okazji na głaskanie. Hawańczyki są mądrymi psami, bardzo szybko i chętnie uczą się nowych sztuczek. Posiadając pupila tej rasy, warto pomyśleć o agility. Jest to rodzaj sportu dla psów, pozwalający na ćwiczenie koordynacji ruchów i poprawę kondycji czworonoga. Jednocześnie, taki trening jest świetnym sposobem na umocnienie więzi pupil-właściciel, co dla hawańczyka jest wyjątkowo ważne. Tor przeszkód, po odpowiednim zgłębieniu wiedzy o agility, można stworzyć samodzielnie lub udać się w specjalne, przystosowane do takich treningów miejsca.

Psy tej rasy są zazwyczaj zupełnie pozbawione skłonności do agresji. Gdy poczują się nieswojo lub uznają, że znajdują się w sytuacji zagrożenia, wycofują się do bezpiecznego miejsca.

Hawańczyki są niesamowicie energiczne. Ich małe, delikatne ciało i jedwabista sierść może zmylić potencjalnego właściciela. Decydując się na tę rasę, musisz być świadomy, że te piękne psy wymagają bardzo dużej ilości ruchu. Pomimo wyjątkowo łagodnej i przyjaznej natury, aby wydobyć z pupila cały jego potencjał i cieszyć się grzecznym psem, hawańczyka należy odpowiednio wychowywać od szczenięcia. Tak jak w przypadku większych ras, od momentu wprowadzenia hawańczyka do domu należy jasno zaznaczać miejsce, które zajmuje w hierarchii rodziny.

Hawańczyk a dzieci

Hawańczyk świetnie sprawdzi się jako najlepszy przyjaciel dzieci. Ze względu na wielkość i łagodne usposobienie psa tej rasy, zabawy z nim nie należą do niebezpiecznych. Energiczność tych małych czworonogów zapewnia codzienne, wielogodzinne okazje na zajęcie najmłodszych członków rodziny. Z hawańczykiem w domu nie da się nudzić!

Czy hawańczyk nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Ze względu na to, że hawańczyki są niewielkimi psami, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednią ilość spacerów, bez problemu odnajdą się w małym mieszkaniu\ w bloku. Dom z własnym ogródkiem pozwoli na większe możliwości zabaw. Można w nim urządzić w prosty i niedrogi sposób tor przeszkód do treningów z psem, uwielbiają one tego typu rozrywki. Na wsi hawańczyk również będzie szczęśliwy, obecność innych zwierząt nie jest zwykle dla niego kłopotem. Podsumowując, hawańczyk bez problemu odnajdzie się w każdych warunkach mieszkaniowych.

Historia rasy

Rasa hawańczyk, wbrew swojej nazwie, rozwinęła się wzdłuż wybrzeży Hiszpanii i Włoch, a dopiero potem sprowadzona została na Kubę przez włoskich marynarzy. Psy zagościły wówczas w otoczeniu zamożnej arystokracji. Ze względu na masowe migracje mieszkańców Kuby do Stanów Zjednoczonych, spowodowane rewolucją przeprowadzoną przez Fidela Castro, czworonożni towarzysze zawitali w Ameryce. Tam pieski hawańczyki zyskały ogromną popularność i rasa została odbudowana. Hawańczyk został uznany przez FCI już w 1963 roku.

Ciekawostki o hawańczykach

  • Są dwie teorie mówiące o pochodzeniu nazwy Hawańczyk. Powstała ona przez porównanie popielatej maści hawańczyków do koloru tytoniu w cygarach lub przez popularyzację tych psów w stolicy Kuby — Havanie.
  • Czworonogi tej rasy cieszą się świetnymi osiągnięciami w psich sportach, takich jak agility.
  • Zabiegi fryzjerskie dyskwalifikują psy tej rasy z wystaw.

Ile kosztuje hawańczyk?

Hawańczyki w Polsce są dość rzadko spotykaną rasą, ale zyskują coraz większą popularność ze względu na ich wspaniałe usposobienie. Cena rodowodowego pupila będzie różniła się w zależności od prestiżu hodowli, wystawowych osiągnięć rodziców szczeniaka, a nawet jego płci i umaszczenia. Decydując się na zakup hawańczyka, musisz być przygotowany na jednorazowy wydatek od 4 do 6 tysięcy złotych, mając zapas środków na obowiązkowe regularne zakupy odpowiednich akcesoriów, wysokiej jakości karmy oraz zabawek.

Wady i zalety hawańczyków

Zalety:

  • Hawańczyk ze względu na łagodny charakter, bez problemu zaprzyjaźniają się z dziećmi.
  • Mieszkanie w bloku nie stanowi przeszkody dla posiadania hawańczyka, przy zapewnieniu im odpowiedniej ilości spacerów. Czworonogi tej rasy są wyjątkowo inteligentne i szybko się uczą.
  • Posiadając pupila rasy hawańczyk, nie będziesz się nudzić!

Wady:

  • Hawańczyki wymagają regularnej i często czasochłonnej pielęgnacji sierści.
  • Psy tej rasy mają predyspozycje do schorzeń oczu i układu ruchu.

Pomimo eleganckiego wyglądu hawańczyki wymagają bardzo dużo ruchu i zabaw. Decydując się na psa rasy hawańczyk, zyskujesz posłusznego, mądrego i czułego przyjaciela. Energiczny i prawie zawsze chętny do zabaw pupil, nie pozwoli Ci na nudę. Ten pupil sprawdzi się u Ciebie, niezależnie od warunków mieszkaniowych. Jeśli poznasz wszystkie charakterystyczne cechy tej rasy i będziesz świadomie, sumiennie dbać o czworonoga, nie powinien on sprawiać Ci żadnych kłopotów.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo