Basset, choć z pozoru wygląda jak pies mający za zadanie ocenianie wygody tapczanów i kanap, należy w istocie do jednych z najlepszych na świecie psów gończych. Sprawia wrażenie flegmatyka, ale to pozory. Basset hound to towarzyski, aktywny i wytrzymały pies myśliwski. Uwielbia zarówno towarzystwo ludzi, jak i innych zwierząt. Gdy złapie trop, może przestać nas słuchać, dlatego na spacerze konieczna jest albo smycz, albo adresówka! Psy rasy basset hound są dziś coraz rzadziej wykorzystywane w swojej pierwotnej roli, jednak doskonale odnajdują się jako wierne psy do towarzystwa.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 163

  • Grupa VI – Psy gończe i rasy pokrewne
  • Sekcja 1.3 – Małe psy gończe
  • Psy tej rasy podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Wielka Brytania
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 8 do 12 lat
Basset szczeniak

Wygląd

Basset to dość ciężki, krótkonożny pies średniej wielkości. Ma charakterystyczną sylwetkę, jego długość jest prawie dwa razy większa, niż wysokość. We wrażeniu ogólnym jest mocny, sprawny i wytrzymały.

Głowa basseta jest, podobnie jak sylwetka psa, bardzo charakterystyczna. Mogą się tworzyć na niej małe zmarszczki przy oczach i nad nimi. Cała skóra na głowie powinna być na tyle obfita, aby marszczyła się, gdy basset hound przesuwa głowę do przodu, lub ją opuszcza. Wysklepiona czaszka ma wyraźny guz potyliczny, średniej wielkości czoło i umiarkowanie zaznaczony stop. Głowa zwęża się w stronę kufy, której górna linia jest niemal równoległa do górnej linii mózgoczaszki.

Obdarzony wspaniałym węchem basset ma nos całkowicie czarny, chyba że pies jest umaszczony na jasno. Wtedy też nos może być koloru wątrobianego lub brązowego. Nozdrza są bardzo duże i rozwarte, a nos może wystawać przed wargi. Basset ma mocne szczęki, a zęby powinny układać się w idealnym zgryzie nożycowym. Pies tej rasy ma oczy w kształcie rombu, osadzone ani zbyt głęboko, ani wyłupiaste. Z reguły oczy mają ciemny kolor, chyba że basset jest umaszczony na jasno, wtedy mogą one być jasnobrązowe. Basset hound ma dość charakterystyczne, długie uszy. Są osadzone nisko, poniżej linii oczu i sięgają całkiem sporo poniżej lufy. Zwijają się do wewnątrz, są wąskie na całej długości. W dotyku są niezwykle miękkie, aksamitne i delikatne.

Basset ma dobrze umięśnioną i wysklepioną, długą szyję z wyraźnym podgardlem. Tułów jego jest długi i głęboki na całej długości, o grzbiecie szerokim i prostym. Ogon basseta jest dość długi, dobrze osadzony, u nasady mocny. Zwęża się ku końcowi, a na spodniej stronie porasta twardym włosem. Basset hound nosi ogon w ruchu lekko wzniesiony i szablasto wygięty.

Chód basseta jest bardzo ważny, gdyż świadczy o jego sprawności użytkowej. Akcja, choć na krótkich nogach, powinna być płynna i swobodna, a zarazem mocna. Najlepiej, aby przednie kończyny miały daleki wykrok, a tylne gwarantowały mocny napęd.

Basset hound ma skórę luźną i nie przesadnie elastyczną. Sierść basseta ma gładki, krótki, zwarty i niezbyt cienki włos. Wszystkie kontury powinny być o czystych liniach i bez frędzli. Umaszczenie psów tej rasy jest zazwyczaj trójbarwne (czerń, biel, rudy), dwubarwne (cytrynowe z białym), ale również wszystkie umaszczenia, które występują u psów gończych.

Wielkość i waga

Wzorzec rasy basset nie rozdziela zakresu wysokości na płci.

Wysokość w kłębie:

  • 33 – 38 cm

Nie określa też wagi bassetów, ale jest to mniej więcej:

Waga:

  • Psy: 23 – 29 kg
  • Suki: 20 – 27 kg

Zdrowie 

Pies rasy basset hound jest raczej wytrzymały i odporny. Nie przeszkadzają mu wiatr, deszcz, ani całodniowe polowanie w lesie. Mimo to źle znosi skrajne warunki atmosferyczne, zarówno mrozy, jak i upały.

Najczęstsze problemy, jakie mogą dotknąć psa rasy basset, wynikają z trybu życia, jaki prowadzi – aktywności fizycznej i diety.

Na co najczęściej choruje basset hound?

  • kulawizna młodzieńcza
  • wady ustawienia powiek
  • zapalenie trzeciej powieki
  • wypadanie gruczołu trzeciej powieki
  • infekcje i alergie skórne
  • infekcje uszu
  • schorzenia kręgosłupa

Jak pielęgnować basseta?

Pielęgnacja psów rasy basset jest bardzo prosta, ale nie można jej zaniedbać. W zupełności wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, aby utrzymać szatę w zdrowiu i w urodzie. Basset linieje dwa razy w roku, wtedy też warto jednak szczotkować go codziennie.

Poza tym należy regularnie sprawdzać psu oczy i uszy, które narażone są na infekcje.

Żywienie – jaka karma dla basseta?

Z racji na specyficzną sylwetkę psów rasy basset hound i skłonność do tycia, ich dietę należy dostosować (zwłaszcza w okresie wzrostu) do wieku, masy ciała i trybu życia. Nie można ich przekarmiać i doprowadzać do nadwagi.

Sprawdzi się sucha karma wysokiej jakości, bogata w odpowiednie składniki odżywcze. Jeżeli zdecydujemy się na posiłki przygotowywane w domu, należy skonsultować się ze specjalistą w celu dobrania odpowiedniej suplementacji.

Charakter i zachowanie basseta

Basset to tylko na pozór pies ociężały i flegmatyczny. Tak naprawdę, jest on zwinny i szybki, szczególnie gdy poluje. Uparty charakter, tak przydatny w trakcie pracy, może być uciążliwy w domu i na spacerze. Nie rezygnuje z raz obranego tropu i bardzo konsekwentnie zbliża się do celu.

W domu basset hound jest raczej spokojny i łagodny, a także uczuciowy i serdeczny. Mocno przywiązuje się do swojego najbliższego otoczenia, a warunkiem jego szczęścia jest poczucie bycia kochanym i potrzebnym.

W stosunku do obcych basset jest psem ani agresywnym, ani bojaźliwym, pod warunkiem, że nie wyczuje od takich osób złych zamiarów. Rasa ta nie nadaje się na stróża, ale może w pewnym przypadkach całkiem skutecznie alarmować.

Wcześnie rozpoczęte szkolenie sprawi, że będzie można zapanować na jego instynktem łowieckim. Pozytywne wzmocnienia, stanowczość i spójność treningu to klucz do sukcesu.

Basset dobrze znosi samotność, ale tylko wtedy, gdy jego potrzeby ruchowe i umysłowe zostaną odpowiednio zaspokojone. Na czas nieobecności domowników, powinien mieć dostęp do zabawek, gdyż inaczej może swój nadmiar energii wykorzystać na niszczenie domowych przedmiotów.

Charakter basset ma na tyle pokojowy i lubi towarzystwo, że bez problemów dogaduje się z innymi psami, bez względu na płeć. Odpowiednio socjalizowany pies także bez problemu będzie współżył z innymi zwierzętami domowymi.

Basset jest jednym z psów, które nadają się dla niedoświadczonych właścicieli, jednak osoby starsze powinny zastanowić się dwa razy, gdyż jako pies myśliwski, potrzebuje on jednak pewnej dawki ruchu.

Basset hound a dzieci

Dzieci uwielbiają psy tej rasy i to z ogromną wzajemnością. Basset nie jest wobec nich agresywny, a przy okazji jest cierpliwy, łagodny i przyjazny. Opiekun nie powinien się martwić, zostawiając bawiące się towarzystwo samo ze sobą.

Czy basset nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Mimo swojej odporności i wytrzymałości, pies ten nie powinien mieszkać na zewnątrz.

Potrafi się dobrze przystosować do różnych życiowych okoliczności, wobec tego może żyć zarówno w mieszkaniu, jak i we wiejskim domu. Jeżeli chodzi warunki miejskie, należy uważać, by nie chodził zbyt dużo po schodach, gdyż może sobie przez to narobić problemów z kręgosłupem. Z kolei na wsi, należy pamiętać, aby bieganie po ogrodzie nie stało się substytutem długich i interesujących spacerów.

Historia rasy

Oficjalnie, basset jest rasą angielską, choć pochodzi z kontynentu. Psy w tym typie miały istnieć już za czasów egipskich faraonów, a krótkonożne czworonogi o wydłużonej sylwetce można zobaczyć na malowidłach wewnątrz piramid.

O donośnym szczekaniu i długich uszach takich psów pisał w XVI w. Wiliam Szekspir we „Śnie nocy letniej”.

Bezpośrednim przodkiem rasy basset hound może być basset artezyjski lub artezyjsko-normandzki. Przodkowie ci przybyli z Azji Mniejszej do Francji wraz z krzyżowcami. Św. Hubert (655-727), który jest pastorem myśliwych, rozpoczął ich hodowlę w klasztorze w Ardenach. Wielbiąca się w polowaniach arystokracja szybko zachwyciła się takimi psami, gdyż miały wspaniały węch i silny instynkt łowiecki.

Bassety mogły trafić do Wielkiej Brytanii już w 1066 roku, wraz z inwazją Normanów, jednak oficjalnie przyjmuję się, że stało się to w 1866 roku.

Po pojawieniu się bassetów na wyspach ich krew wzbogaciła się o krew beagle’a i bloodhounda. Wielu ludzi zajmowało się ich hodowlą, a już w 1884 roku powstał w Anglii Basset Hound Club.

Dwa lata później miała miejsce pierwsza zorganizowana przez klub wystawa w Londynie. Zaprezentowano na niej ponad sto psów tej rasy.

Obecny wzorzec FCI obowiązuje w niezmienionej formie od 2011 roku.

Ciekawostki o psie rasy basset hound

  • Nazwa bassetów wywodzi się od francuskich słów „bas” i „set”, czyli odpowiednio „niski, karłowaty” i „osadzony”. „Hound” zaś, to po angielsku po prostu „pies gończy”.
  • W rankingu psów o najbardziej wyczulonym węchu basset jest na 2 miejscu, a ustępuje tylko bloodhoundowi.

Ile kosztuje basset?

Zarówno basset, jak i inne rasy, nie ma stałej ceny. Waha się ona w zależności od pochodzenia, wieku, płci oraz renomy hodowli. Cena za szczeniaka z hodowli zarejestrowanej przez FCI to około: 2500 – 4500 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego średniej wielkości psa myśliwskiego to około: 200 zł miesięcznie.

Wady i zalety

Zalety
  • Przywiązany do rodziny.
  • Łagodny i czuły.
  • Umie bawić się z dziećmi.
  • Lubi towarzystwo innych zwierząt.
  • Poza linieniem, łatwa pielęgnacja.
Wady
  • Bywa uparty i niezależny.
  • Linieje dwa razy w roku.
  • Lubi połykać dziwne przedmioty (np. kamienie)
  • Ma problemy np. z wchodzeniem po schodach.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo