Szpic japoński, Kai Ken, Kohshu-tora, Kai inu, Tora ken

Kai to bardzo rzadki i egzotyczny pies, będący jednym z sześciu japońskich szpiców. Wprawdzie spełnia funkcję psa do towarzystwa, to jednak myślistwo i stróżowanie są zawodami, w których najlepiej odnajdzie się Kai. Ma bardzo silny instynkt łowiecki. Pies ten jest uparty, niezależny i stanowczy, ale także zrównoważony i mocno przywiązany do swojego właściciela. Kai ken żył historycznie w geograficznie odizolowanym regionie i uchodzi za najczystszą japońską rasę.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 317

  • Grupa V- Szpice i psy ras pierwotnych.
  • Sekcja 1 – Szpice azjatyckie i rasy pokrewne.
  • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Japonia
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 12 do 14 lat
Kai szczeniak
Kai szczeniak

Wygląd

Kai jest średniej wielkości psem o harmonijnej i mocnej budowie, a także świetnie rozwiniętych mięśniach. Jako pies żyjący w górach, posiada wszystkie z tym związane cechy charakterystyczne. Ma mocne kończyny z doskonale rozwiniętymi stawami skokowymi. Jego sylwetka wpisuje się w figurę prostokąta.

Kai ken ma szerokie czoło i stromy stop z delikatną bruzdą. Spiczasta kufa nie jest zbyt długo, za to całkiem gruba. Nos czarny z prostym grzbietem. Przylegające wargi kryją mocne szczęki, z równie mocnymi zębami ustawionymi w zgryzie nożycowym. Policzki psów tej rasy są dobrze rozwinięte. Kai ma dość małe, ciemnobrązowe oczy, niemal trójkątne w kształcie. Uszy, mimo iż średnich rozmiarów, są większe, niż u pozostałych szpiców japońskich. Mają trójkątny kształt, stoją pewnie i są pochylone do przodu.

Dobrze umięśniona, silna i gruba szyja przechodzi w tułów o grzbiecie krótkim i prostym. Pies kai ma umięśnione, szerokie lędźwie, głęboką klatkę piersiową i dobrze podciągnięty brzuch.

Ogon, osadzony wysoko, jest gruby i zwinięty, a czasami zagięty jak sierp. Opuszczony ogon sięga prawie że do stawów skokowych. Ogon pokryty jest odstającym, dość długim włosem.

Górskie, dobrze rozwinięte kończyny psa z Japonii zapewniają mu lekki i sprężysty chód.

Włos okrywowy psa rasy kai ken jest szorstki i prosty, a podszerstek miękki i gęsty.

W wieku szczenięcym psy rasy kai mają jednolity kolor, który zmienia się w pręgowany, gdy dorastają, co jest cechą charakterystyczną rasy. Maść występuje w trzech typach:

  • Czarna pręgowana
  • Ruda pręgowana
  • Pręgowana

Wielkość i waga

Wzorzec FCI ustala zakres wysokości w kłębie psów rasy kai ken w następujący sposób:

Wysokość w kłębie:

  • Psy: 53 cm (+/- 3 cm)
  • Suki: 48 cm (+/- 3 cm)

Waga nie jest zdefiniowana w żaden sposób przez wzorzec, ale wynosi ona mniej więcej:

Waga:

  • Psy: 14 – 18 kg
  • Suki: 14 – 18 kg

Zdrowie 

Kai ken przystosował się do swojego trudnego, naturalnego środowiska i może pochwalić się bardzo dobrym zdrowiem, bez predyspozycji do jakichkolwiek chorób genetycznych.

Trudne warunki atmosferyczne znoszą dość dobrze, chociaż należy uważać na te najbardziej skrajne.

Na co najczęściej choruje kai ken?

Psy tej rasy nie zapadają na żadne konkretne choroby, chociaż oczywiście mogą wystąpić pewne dolegliwości, jak w przypadku każdej, nawet najzdrowszej rasy.

  • Alergie
  • Choroby oczu
  • Dysplazje stawów biodrowych
  • Rak
  • Zwichnięcie rzepki

Jak pielęgnować psa rasy kai?

Pielęgnacja kai jest bardzo prosta. Wystarczy w zupełności wyszczotkować go raz na jakiś czas, a robić to częściej jedynie w okresie linienia (wiosna i jesień).

Poza szczotkowaniem, dobrym nawykiem jest regularne sprawdzanie stanu oczu, uszu, zębów, a także przycinanie pazurów.

Żywienie – jaka karma dla kai?

Pies ten powinien dostawać karmę najwyższej jakości, bez względu na to, czy jest to karma kupna, czy też posiłki przygotowywane w domu. W obu przypadkach, najważniejsze jest, aby dieta była dostosowana do wieku, wagi oraz trybu życia psa.

Charakter i zachowanie psa rasy kai

Pies rasy pierwotnej, bo taki własnie jest kai, wydawać się może zbyt niezależny, aby przywiązywać się do rodziny. Nie jest to jednak do końca prawda w tym przypadku. Kai ken uwielbia spędzać czas z rodziną i właścicielem, byleby możliwie w ruchu! Garnie się do zabawy, o ile ta będzie ciekawa. Potrzebuje dużej dawki stymulacji zarówno ruchowej, jak i umysłowej. Odpowiednio zaspokojony kai okazuje się psem bardzo spokojnym i zrównoważonym.

Kai jest do dziś wykorzystywany w Japonii do polowań. Nic dziwnego, to urodzony myśliwy, ma bardzo silny instynkt łowiecki. W związku z tym wykazuje dużą skłonność do ucieczek, gdyż może nagle zacząć podążać za interesującym tropem. Należy więc od małego uczyć psa odpowiednich reakcji na podstawowe komendy. Nie powinno być to jednak trudne. Kai uczy się łatwo i chętnie, jednak potrafi być czasem uparty. Szkolenie powinno być ciekawe i dostosowane do możliwości psa.

Kai ken jest nie tylko świetnym łowcą, ale też sprawnym stróżem. Jest bardzo nieufny wobec obcych, czujny, a jednocześnie na tyle zrównoważony, by nie reagować agresywnie bez powodu. Szczeka też raczej tylko w wymagających tego sytuacjach.

Pies kai całkiem nieźle znosi samotność, jako że jest niezależny i zrównoważony. Nie powinna być ona jednak zbyt długa, gdyż jest to też pies bardzo przywiązany do bliskich. Gwarantują mu oni poczucie bezpieczeństwa. Samotny, znudzony i sfrustrowany kai ken może zacząć niszczyć domowe przedmioty. Wobec tego wszystkiego warto psa tej rasy przystosowywać do pozostawania samemu już od wieku szczenięcego.

Kai to rasa, która jest skłonna do tworzenia sfor, dlatego z reguły świetnie akceptuje i dogaduje się z innymi psami. Potrafi jednak odpłacić się pięknym za nadobne, jeżeli inny pies jest zbyt nachalny lub agresywny.

Psy rasy kai ken mogą dogadać się z kotami oraz innymi zwierzętami domowymi tylko pod warunkiem, iż zna je bardzo dobrze, czyli że razem się wychowywały i razem żyją.

Ten średniej wielkości pies myśliwski z Japonii nie jest dobrym wyborem ani dla niedoświadczonego, pierwszego właściciela, ani dla osób starszych. Ta rzadko spotykana rasa wymaga od opiekuna wiedzy, doświadczenia, a także względnie dużej aktywności fizycznej.

Kai a dzieci

Kai ken jest dobrym kompanem zabaw z dziećmi. Przywiązuje się do nich tak silnie, jak do reszty rodziny. Należy jednak nauczyć młodych obchodzenia się z psem z szacunkiem i że nie można zwierzęcia traktować jak zabawkę.

Czy kai ken nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Z racji na swoje rozmiary, Japończyk może żyć w mieszkaniu, chociaż należy wtedy bardziej drobiazgowo dbać o jego potrzeby ruchowe, niż w przypadku, gdyby dane mu było żyć na wsi.

Pamiętajmy, że duży ogród nigdy nie jest pełnym substytutem długich i ciekawych spacerów!

Historia rasy

Rasa jest znana już od dość dawna. Japoński kai ken wywodzi się z prowincji Kai (obecnie prefektura Yamanashi) – górzystych terenów w centralnej części wyspy Honsiu. „Ken” to po japońsku „pies”. Ze względu na swoje pręgowane umaszczenie rasa nazywana jest również tora ken, czyli pies – tygrys.

Kai jest rasą najbardziej pierwotną, a także najczystszą, spośród wszystkich japońskich. Przyczynił się do tego fakt, że ich naturalne, górskie środowisko izolowało ją, siłą rzeczy, od reszty świata.

W miarę jak broń palna stawała się coraz powszechniej wykorzystywana w polowaniach, a co za tym idzie, również polowania na dużego zwierza, tygrys zaczął zyskiwać na popularności. Instynkt łowiecki, zajadłość i ogromna wytrwałość w pogoni za zwierzyną pozwalały psom tej rasy polować na takie zwierzęta jak serau kędzierzawe, jelenie, dziki, a nawet niedźwiedzie.

W 1933 roku rasa została uznana za pomnik przyrody, a już w 1934 roku uznał ją oficjalnie związek kynologiczny. Mimo tak wczesnego uznania, psy kai są bardzo rzadko spotykane. Jest to rasa należąca do sześciu ras japońskich szpiców. Pieczę nad nimi trzyma Nippo (Nihon Ken Hozankai – Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Psa Japońskiego).

Pierwsze Kai trafiły podobno do Stanów Zjednoczonych w latach 50. XX wieku, wraz z wracającymi do kraju żołnierzami. Słuch po tych psach jednak zaginął, a hodowla w tym kraju rozpoczęła się dopiero w latach 90, kiedy to sprowadzono kilkanaście kai.

Kai ken został uznany przez FCI w 1994 roku, a przez UKC w 1997 roku. AKC nie uznaje rasy aż do dziś.

Oficjalnie, w Polsce nie ma ani jednego przedstawiciela tej rasy, co powoduje bardzo dużo problemy z zakupem i kosmiczne ceny.

Ciekawostki o kai ken

  • Kai odegrał rolę w dwóch amerykańskich filmach: „The First Dog”, oraz „The Amazing Wizard of Paws”.

Ile kosztuje kai?

Trudno powiedzieć, ile może kosztować kai. W Polsce nie można go kupić, trzeba więc szukać za granicą. W Stanach Zjednoczonych, gdzie też wcale nie łatwo je „dostać” może kosztować około 1500 – 2000$. Doliczając do tego ewentualne koszty importu, cena staje się wręcz kosmiczna.

Jeżeli już wejdziemy w posiadanie tego unikatowego psa z Japonii, miesięczny koszt jego utrzymania nie jest wysoki i wynosi około: 100 zł miesięcznie

Wady i zalety

Zalety
  • Ma wyjątkowy wygląd.
  • Odznacza się zrównoważonym usposobieniem.
  • Jest łatwy w szkoleniu.
  • Zdrowy.
  • Łatwy w pielęgnacji.
Wady
  • Trudno znaleźć hodowle.
  • Ma silny instynkt łowiecki.
  • Bywa niezależny i uparty.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo