Beardie, Highland Collie, Hairy Mou ed Collie, Mountain Collie

Bearded collie to inteligentny pies pracujący, w kraju swojego pochodzenia wykorzystywany niegdyś do pilnowania stad. Dziś pełni funkcję głównie psa towarzyszącego oraz wystawowego. Ten pięknie owłosiony pies najlepiej czuje się w bliskim kontakcie z człowiekiem. Wobec każdego członka rodziny jest zawsze pogodny, zrównoważony i bez śladu agresji. Bearded collie uwielbia aktywność fizyczną i to w dużych ilościach. Odnajdzie się fantastycznie w psich sportach.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 271

  • Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła.
  • Sekcja 1 – Psy pasterskie
  • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 13 do 15 lat
Bearded collie
Bearded collie szczeniak

Wygląd

Bearded collie ma bardzo widowiskowy wygląd i nie dziwi fakt, że jest stałym gościem wystaw, które często wygrywa. Jest aktywnym psem średniej wielkości o suchej budowie ciała. Jego sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta w stosunku długości tułowia do wysokości w kłębie wynoszącym 5:4, z tym że suki mogą być nieco dłuższe.

Głowa collie jest proporcjonalna do jego rozmiarów. Szeroka, płaska i kanciasta czaszka ma dużą pojemność i umiarkowanie zaznaczony stop. Mocna kufa jest tej samej długości co mózgoczaszka. Kanciasty i duży nos jest czarny. Tylko w przypadku psów brązowych i błękitnych odpowiada barwą ich umaszczeniu.

Oczy, które barwą również odpowiadają umaszczeniu, są duże i głęboko osadzone. Nie powinny być wyłupiaste. Bearded collie ma spojrzenie łagodne, przyjazne, żywe i pytające.

Uszy średniej wielkości wiszą, ale przy pobudzeniu wznoszą się trochę u swojej podstawy. Poszerzają optycznie głowę psa.

Tułów psa rasy bearded collie jest długi nie ze względu na mocne lędźwie, ale na długość klatki piersiowej. Jest ona głęboka i zapewnia dużo miejsca na płuca i serce.

Nisko osadzony ogon nie jest ani skręcony, ani złamany. Dostatecznie długi, by sięgał do stawu skokowego. Pies nosi go nisko i zawija końcówkę ku górze, jednak w szybkim ruchu, ogon ten może się prostować.

Bearded collie ma dwuwarstwową szatę z gęstym, puszystym i miękkim podszerstkiem. Włos okrywowy gruby, twardy i kosmaty. Nie jest ani wełnisty, ani kędzierzawy. Może być lekko pofalowany. Sierść musi być na tyle długa i gęsta, by pełnić funkcję ochronną i podkreślać kształt ciała. Mimo tego nie powinna być na tyle obfita, by zacierać sylwetkę psa.

Umaszczenie może być:

  • łupkowoszare
  • czerwonopłowe
  • czarne
  • błękitne
  • w różnych odcieniach szarości
  • brązowe
  • piaskowe

Wszystkie kolory mogą być z białymi znaczeniami lub bez nich. Te białe znaczenia mogą pojawić się w postaci strzałki na głowie, na końcu ogona, klatce piersiowej i kończynach. Wzorzec dopuszcza niewielkie podpalane znaczenia u nasady ogona, na kończynach, policzkach i wewnątrz uszu.

Wielkość i waga

Wzorzec FCI ustala zakres wysokości w kłębie psów rasy bearded collie w następujący sposób:

Wysokość w kłębie:

  • Psy: 53 – 56 cm
  • Suki: 51 – 53 cm

Wzorzec rasy nie precyzuje, ile powinny ważyć psy tej rasy, jednak jest to mniej więcej:

Waga:

  • Psy: 23 – 27 kg
  • Suki: 20 – 23 kg

Zdrowie 

Bearded collie jest psem zdrowym, odpornym i wytrzymałym. Włos okrywowy z gęstym podszerstkiem sprawia, że świetnie radzi sobie z trudnymi warunkami pogodowymi. Podczas upałów, może dochodzić do przegrzania psa, dlatego też warto wtedy zapewnić mu zacienione miejsce do odpoczynku z dostępem do świeżej i zimnej wody.

W ruchu collie jest niezmordowany, jednak nie można zbytnio go przemęczać w wieku szczenięcym, gdyż może to negatywnie wpłynąć na proces wzrostu.

Na co najczęściej chorują psy pasterskie bearded collie?

  • dysplazja stawu biodrowego
  • dysplazja stawu łokciowego
  • anomalia oczu owczarków collie (CEA)
  • postępujący zanik siatkówki (PRA)
  • niedoczynność tarczycy i kory nadnerczy (choroba Addisona)
  • problemy skórne

Jak pielęgnować psa rasy bearded collie?

Włochaty bearded collie musi być regularnie szczotkowany. Im częściej to robimy, tym zabieg ten staje się mniej czasochłonny. Najlepiej jest robić to przynajmniej raz w tygodniu.

Ze względu na charakter szaty, pies rasy bearded collie zbiera na spacerach bardzo dużo brudu, gałązek i liści. Warto przed wejściem do domu, oczyścić go z przyniesionych z dworu pamiątek i wykąpać go raz na jakiś czas. Należy również regularnie sprawdzać stan uszu, oczu i zębów, a także przycinać psu pazury.

Żywienie – jaka karma dla rasy psów bearded collie?

Wprawdzie bearded collie nie wybrzydza jedzeniem, to ma delikatny przewód pokarmowy. W związku z tym lepiej nie zmieniać często jedzenia, jakie mu serwujemy. Dieta powinna być dostosowana do jego wieku, masy ciała i stylu życia, który z reguły jest aktywny. Dzienną porcję warto podzielić na minimum dwa posiłki serwowane o równych porach.

Charakter i zachowanie bearded collie

Bearded collie jest to pewny siebie, łagodny pies, który czuje się najlepiej w otoczeniu swojej rodziny i ludzi, których dobrze zna. Ma dużą potrzebę przynależności do stada.

Włochacz jest obdarzony wyjątkową inteligencją. Z jednej strony sprawia to, że jest podatny na szkolenie i łapie w mig, z drugiej zaś, może sprawiać wrażenie upartego, jeżeli wydawane mu komendy pozbawione są sensu. Bearded collie chce się czuć przydatny i potrzebny, nietrudno więc namówić jest go do współpracy.

Mimo iż bearded collie nie wykazuje się agresją wobec ludzi mu nieznanych, ma rozwinięty instynkt stróża i z łatwością rozpozna, czy ktoś ma złe zamiary. Wykaże się wtedy determinacją do obrony swojej rodziny.

Aby pies tej brodatej rasy dobrze znosił samotność, musi być przyzwyczajany do niej od szczeniaka. Jeżeli tak się nie stanie, a dodatkowo bearded collie nie będzie miał podczas niej ciekawego zajęcia, może rozpocząć niszczenie domowych przedmiotów.

Ten wulkan energii nie ma umiaru w zabawie. Jego właściciel z pewnością musi prowadzić aktywny tryb życia. Psy tej rasy nadają się wprost fantastycznie do różnorakich sportów kynologicznych (canicross, agility, teribball etc.). Potrzebują stymulacji fizycznej i umysłowej, najlepiej jak najbardziej zróżnicowanej.

Bearded Collies
Bearded Collie

Wobec kotów i innych zwierząt domowych bearded collie może być nieznośny, chyba że wychowa się razem z nimi w jednym domu. Odpowiednio socjalizowany w stosunku do innych psów brodacz będzie w stanie porozumieć się z nimi bez większych problemów.

Tę rasę zdecydowanie można polecić dla początkujących opiekunów. Dla osób starszych jednak warto zastanowić się nad innym psem, gdyż bearded collie jest po prostu zbyt aktywny.

Bearded collie a dzieci

Bearded collie jest czuły, łagodny i opiekuńczy w stosunku do całej rodziny, a więc również wobec dzieci. Uwielbia zabawę, jest w niej bardzo aktywny, dlatego też warto, by była ona przynajmniej jednym okiem kontrolowana przez osobę dorosłą. Pies może omyłkowo wyrządzić krzywdę najmniejszym z dzieci.

Jaki łagodny by pies nie był, nasze pociechy muszą wiedzieć, że zwierze należy zawsze traktować z szacunkiem. Nie można psa ciągnąć za ogon, dosiadać, ani wybudzać z drzemki, lub przeszkadzać w odpoczynku.

Czy pies pasterski bearded collie nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Bearded collie to owczarek. Jego naturalnym środowiskiem jest wiejska, duża przestrzeń. Nie znaczy to jednak, że rasa ta nie odnajdzie swojego miejsca w mieście. Jeżeli zadbamy o spełnianie wszystkich potrzeb ruchowych psa tej rasy, dostosuje się on także do życia w bloku.

Wielki ogród nie zaspokoi nigdy w pełni potrzeb żadnego psa. Ciekawe i długie spacery są nieodzownym elementem posiadania czworonoga.

Historia rasy

Niewiele wiadomo o pochodzeniu psów rasy bearded collie, najbardziej prawdopodobna teoria wskazuje na to, że ich przodkiem jest polski owczarek nizinny. Takie kudłate psy miały być już znane w Wielkiej Brytanii w XVII wieku. Były to od zawsze psy pracujące, dlatego nie zwracano uwagi na ich wygląd, ale na użyteczność. Jest to jedna z najstarszych brytyjskich ras.

Teoria o polskim pochodzeniu wskazuje na zapiski z XVI mówiące o zakupie polskich owczarków nizinnych wraz ze stadem owiec przywiezionym z Polski do Szkocji. Psy te miały wzbudzić ogromny zachwyt miejscowych.

Bearded collies mogą mieć wśród swoich krewnych wiele innych ras oprócz polskiego owczarka, takich jak owczarek pirenejski, owczarek kataloński, bergamasco, czy puli. Ze stadem pracują z bliskiej odległości i głosem, w przeciwieństwie do border collie, który pracuje okiem.

W Polsce pierwsze szczeniaki bearded collie pojawiły się w 1986 roku, jednak rasa do dziś nie cieszy się tutaj zbyt dużą popularnością. Najczęściej spotykana jest w Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Czechach, Danii, Belgii oraz w krajach skandynawskich.

Ciekawostki o bearded collie

  • Mimo że dziś są to głównie psy do towarzystwa, bearded collies dalej pracują czasami jako psy pasterskie, ale też jako psy policyjne i psy ratownicze.

Ile kosztuje bearded collie?

Jak w przypadku wszystkich ras, cena tego przemiłego i pięknego psa zależy od wieku, płci oraz od pochodzenia. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za psa rasy bearded collie z hodowli zarejestrowanej przez FCI to wydatek rzędu: 3500 – 4500 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego średniej wielkości, ruchliwego psa jest całkiem wysoki i oscyluje w granicach: 150 – 200 zł miesięcznie.

Wady i zalety

Zalety
  • Bearded collie jest psem inteligentnym i wesołym.
  • Nadaje się do uprawiania różnych dyscyplin sportowych.
  • Nie jest agresywny.
  • Jest mało podatny na choroby i niewybredny.
Wady
  • Jest wrażliwy na hałas oraz dość szczekliwe
  • Nie może żyć na małej przestrzeni.
  • Wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34