Border terrier to szorstkowłosy pies myśliwski niewielkich rozmiarów. Uwielbia przebywać na zewnątrz i ma ogromne pokłady energii. Jest wykorzystywany głównie do polowań, choć wobec swoich najbliższych potrafi być czuły i przyjazny, jednak należy uważać na jego zabawy z dziećmi. W innych okolicznościach border terrier jest zwykle agresywny i nie boi się niczego. Lubi konfliktować się z psami tej samej płci. Charakterystyczna głowa psa rasy border terrier przypomina głowę wydry.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 10

  • Grupa III- Teriery
  • Sekcja 1 – Teriery duże i średnie
  • Nie podlega próbom pracy.
  • Pochodzenie: Wielka Brytania
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 12 do 14 lat
Border terrier szczeniak
Border terrier szczeniak

Wygląd

Ten terier użytkowy średniej wielkości sprawia wrażenie silnego, szybkiego i niezmordowanego. Podobno może nadążyć za koniem. Sylwetka border terriera wpisuje się mniej więcej w kwadrat.

Głowa, przypominająca swoim wyglądem wydrę jest średnio szeroka, a kufa krótka oraz mocna. Najlepiej, aby trufla nosowa psa był w kolorze czarnym, jednak dopuszcza się również kolory wątrobiany i cielisty, nie traktując ich jako poważną wadę. Border terrier powinien mieć zęby ustawione w zgryz nożycowy, choć cęgowy również jest akceptowany. W zgryzie nożycowym górny rząd siekaczy sięga poza dolny bez szczeliny.

Pies rasy border terrier ma oczy ciemne o bystrym wyrazie. Uszy małe i średniej grubości opadają ku przodowi, przylegają do policzków i są w kształcie litery „V”.

Border terrier ma głęboki, wąski i dostatecznie długi tułów. Klatka piersiowa psa ma żebra umiarkowanie wysklepione. Radośnie noszony ogon jest całkiem krótki, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi.

Ta rasa psów ma kończyny przednie proste, choć o niezbyt mocnej kości i kończyny tylne o dobrych liniach. Dzięki nim border terrier ma niezwykle wydajny ruch i może rozpędzić się do zawrotnych prędkości.

Rasa border terrier ma dwuwarstwową okrywę włosową składającą się z gęstego i szorstkiego włosa oraz przylegającego podszerstka.

Umaszczenie:

  • rude
  • pszeniczne
  • grizzle (melanż szaro-rudy) z podpalaniem
  • niebieski z podpalaniem

Wielkość i waga

Wielkość psów tej rasy nie jest określana przez wzorzec rasy. Border terrier rośnie mniej więcej do następujących rozmiarów:

Wysokość w kłębie:

  • Psy: 33 – 40 cm
  • Suki: 28 – 36 cm

Wzorzec rasy FCI określa z kolei wagę psów rasy border terrier:

Waga:

  • Psy: 5,9 – 7,1 kg
  • Suki: 5,1 – 6,4 kg

Zdrowie 

Border terrier to pies, który odznacza się zdrowiem na medal. Jest również bardzo odporny na warunki atmosferyczne, chociaż nie powinno się go narażać na intensywny wysiłek fizyczny podczas upałów. Dzięki podwójnej szacie bezproblemowo zniesie wiatr, deszcz i niskie temperatury.

Na co najczęściej choruje border terrier?

Psy tej rasy nie są genetycznie dysponowane ani podatne na żadne konkretne choroby. Zawdzięczają to odpowiedniej selekcji hodowlanej.

Jak pielęgnować psa rasy border terrier?

Sierść border terriera nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Jeżeli chodzi o regularne zabiegi, w zupełności wystarczy cotygodniowe czesanie i kontrola oczu, uszu i zębów psa.

Border terrier niemal w ogóle nie linieje, dlatego niezbędne jest sporadyczne trymowanie u profesjonalisty (2-3 razy w roku).

Żywienie – jaka karma dla border terriera?

Border terrier w ogóle nie jest wybredny i lubi dużo zjeść. Nie powinniśmy się jednak martwić o jego nadwagę, gdyż tego ruchliwego i pełnego energii psa raczej ciężko jest utuczyć. Możemy stosować zarówno gotowe karmy dobrej jakości, jak i odpowiednio suplementowane domowe posiłki.

Charakter i zachowanie psa rasy border terrier

Border terrier jest pracującym psem, co wcale nie oznacza, że nie odnajdzie się wśród rodziny. Wręcz przeciwnie! W otoczeniu najbliższych ten pies z Wielkiej Brytanii jest bardzo uczuciowy i uwielbia się bawić. Uwielbia wszystkie te aktywności, gdzie może wykazać się swoim wspaniałym refleksem. Nie można jednak traktować go przedmiotowo, szczególnie tyczy się to dzieci.

Pies rasy border terrier zachowa spokój raczej tylko wtedy, gdy jego potrzeby ruchowe, umysłowe i węchowe zostaną w pełni zaspokojone. Niezbędne będą długie spacery, najlepiej wzbogacane o gry, sporty i zabawy. W przeciwnym razie będziemy musieli się przygotować na zniszczone domowe przedmioty, przekopany ogródek i inne tego typu historie.

Border terrier jest psem myśliwskim. Niegdyś polował na lisy i ze sforami psów gończych. Od razu sugeruje to, że jest inteligentny. Jest to z reguły cecha psów pracujących. W porównaniu do innych terierów border nie sprawia kłopotów podczas szkolenia. Nie zmienia to faktu, że naukę należy rozpocząć wcześnie, a właściciel musi wykazać się łagodnością, stanowczością i konsekwencją. W przeciwnym razie pies może zdominować swojego opiekuna. Dobrze wychowany border terrier będzie spokojny, mało szczekliwy i podległy.

Pies tej rasy z reguły nie boi się obcych. Jest wobec nich zarówno przyjazny, jak i ciekawski. Mimo to potrafi odróżnić zwykłego nieznajomego od intruza. Wobec tego może pełnić rolę psa alarmującego, jednak ze względu na swoje niewielkie rozmiary, raczej nie będzie w stanie nikogo odstraszyć.

Border Terrier
Border Terrier

Border terrier nie odnajduje się zbytnio w kontaktach z innymi czworonogami, w szczególności z przedstawicielami tej samej płci. Konieczna jest wczesna i odpowiednia socjalizacja, choć i to może nie przynieść pożądanych efektów. Kot również nie stanie się przyjacielem border terriera. Instynkt myśliwski tego psa jest zbyt silny.

Ten energiczny pies o dużych potrzebach ruchowych nie nadaje się ani dla osób starszych, ani dla niedoświadczonych opiekunów. Jeżeli jednak mamy już pewne doświadczenie w kwestii wychowywania psów oraz prowadzimy aktywny tryb życia, border terrier z pewnością odnajdzie się przy naszym boku.

Border terriery a dzieci

Border terriery umieją dogadać i bawić się z dziećmi, jednak nie z tymi najmłodszymi. Psy tej rasy są często nieprzewidywalne i trochę agresywne, co może stanowić zagrożenie dla bardzo małych dzieci. Zabawa powinna przebiegać pod okiem osoby dorosłej, a nasze pociechy powinny wiedzieć, jak traktować psa z szacunkiem. Odpada ciągnięcie za ogon, dosiadanie, wybudzanie ze snu, albo zmuszanie do zabawy, na którą pies ewidentnie nie ma ochoty.

Czy border terrier nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Ten względnie mały pies może żyć w małym mieszkaniu, jednak najlepiej będzie czuł się na wsi. Jest to w końcu pies pracujący o dużych potrzebach ruchowych. Pamiętajmy, że nawet pies mający do swojej dyspozycji duży dom z ogrodem, musi być wyprowadzany na regularne i długie spacery.

Historia rasy

Border terrier został wyhodowany na pograniczu Szkocji i Anglii, a dokładniej na wzgórzach Cheviot. „Border” to po angielsku granica, a więc fakt ten jest zakodowany w nazwie psa. Nie jest to jedyna rasa wyhodowana w tamtych rejonie, oprócz bordera jest to jeszcze dandie dinmont terrier i bedlington terrier. Służyły one do polowania na wydry i listy, a także tępiły gryzonie. Uważa się, że wszystkie one mają jednego przodka.

Border terriery towarzyszyły myśliwym polującym na koniach, jako sfory gończe. Psy te były również używane przez farmerów, a także kłusowników.

Brytyjski Kennel Club uznał oficjalnie rasę w 1920 roku.

Celem hodowców i miłośników rasy było od początku utrzymanie border terriera w swoim pierwotnym typie. Wiele ras zmieniało na przestrzeni czasu swoje cechy i wygląd, ale border terrier pozostał niezmieniony.

Border teriery są jednymi z najbardziej popularnych psów w swojej ojczyźnie. Wiele osób decyduje się na nie również w Niemczech oraz w Skandynawii. W Polsce rasa nie jest jeszcze zbyt często spotykana.

Ciekawostki o border terierze

  • Suka rasy border terrier wystąpiła w filmie Powrót do Krainy Oz (1985 rok)
  • Sierść bordera najlepiej oddaje pierwotny rodzaj włosa terierów.

Ile kosztuje pies rasy border terrier?

Jak w przypadku wszystkich ras, cena tego ruchliwego czworonoga zależy od wieku, płci oraz od pochodzenia. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za psa rasy border terrier z hodowli zarejestrowanej przez FCI to wydatek rzędu: 2500 – 3000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania bordera nie jest raczej niski i wynosi około: 100 zł miesięcznie.

Wady i zalety

Zalety
  • W miarę łatwy w szkoleniu.
  • Bardzo zdrowy i odporny.
  • Nadaje się do sportów kynologicznych.
  • Nie linieje.
Wady
  • Ma silny instynkt łowiecki.
  • Nie przepada za innymi psami.
  • Potrzebuje dużej dawki ruchu.
  • Może dominować niedoświadczonego opiekuna.
  • Nieprzewidywalny w zabawie z dziećmi.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo