Weisser Schweizer Schaferhund, White Swiss Shepherd Dog, Berger Blanc Suisse

Biały owczarek szwajcarski to inteligentny, imponująco śnieżnobiały pies. Pochodzi bezpośrednio od swojego kuzyna – owczarka niemieckiego, a swój wspaniały kolor zawdzięcza występowaniem genu recesywnego u obojga rodziców. Jest wielozadaniowy, wytrzymały, chętnie pracujący, słowem, nadaje się dla różnych ludzi i do różnych celów. Warto mieć na uwadze to, że biały owczarek szwajcarski jest psem wrażliwym i łatwo popada w lęk separacyjny.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 347

  • Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
  • Sekcja 1 – Psy pasterskie
  • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Szwajcaria
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 11 do 13 lat
Biały owczarek szwajcarski szczeniak
Biały owczarek szwajcarski szczeniak

Wygląd

Nazwa rasy od razu sugeruje, że nie spotkamy jej w innym kolorze, niż białym. Z wyglądu, oprócz koloru, bardzo przypomina swoich kuzynów z Niemiec, jednak zauważalne są pewne różnice.

Biały owczarek szwajcarski to pies średniej wielkości, masywny, zbudowany bardzo proporcjonalnie, a od owczarka niemieckiego odróżnia go linia grzbietu, która nie opada tak gwałtownie. Dzięki temu biały owczarek szwajcarski jest zdecydowanie mniej narażony na problemy związane z dysplazją stawów biodrowych, mimo że jego kościec jest średnio mocny.

Cechy ujawniające podobieństwo do swoich kuzynów to także szpiczaste uszy, oraz wydłużona kufa. Głowa owczarka jest mocna i ładnie rzeźbiona, a jej profil, patrząc od góry i od boku, ma kształt klina. Spoczywa ona na eleganckiej, umięśnionej i wygiętej w łuk szyi średniej długości.

Biały owczarek szwajcarski posiada bardzo charakterystyczne, skośne oczy średniej wielkości. Są one w kształcie migdała, w kolorze brązowym, lub ciemnobrązowym. Okalające je powieki są przylegające, a ich pożądany kolor to czarny.

Biały owczarek szwajcarski występuje w dwóch typach, jeśli chodzi o sierść:

  • typ krótkowłosy – gęsta, twarda, gładka i przylegająca sierść, a do tego obfity podszerstek. Znacznie łatwiejsza pielęgnacja, niż w drugim typie.
  • typ długowłosy – dłuższa sierść, która lubi falować, oraz równie obfity podszerstek, a do tego grzywa w obrębie szyi.

Jedyne dopuszczalne umaszczenie to oczywiście biel, zaklęta w nazwie psa.

Wzorzec opisuje chód białego owczarka szwajcarskiego jako rytmiczny i wytrzymały, z dobrym wykrokiem i mocnym napędem. Kłus ma przestrzenny i swobodny.

Wielkość i waga

Wzorzec rasy FCI zaznacza, iż nawet białe owczarki, które osiągają trochę większe, lub mniejsze wysokości i wagę, nie powinny być dyskwalifikowane.

Wysokość w kłębie: Pies: 58-66 cm

Suka: 53-61 cm

Przybliżona waga: Pies: 30-40 kg

Suka: 25-35 kg

Zdrowie 

Zdrowie białych owczarków szwajcarskich jest bardzo dobre. Jest to rasa psów silnych, odpornych oraz zdrowych. Odziedziczyły wprawdzie pewne predyspozycje po swoim kuzynie, jednak owczarek niemiecki wykazuje się dużo gorszym zdrowiem.

Biały owczarek szwajcarski jest średnio odporny zarówno na wysokie temperatury, jak i na niskie. W czasie letniego skwaru należy zapewnić psu świeżą i chłodną wodę, oraz miejsce do odpoczynku w cieniu. Dodatkowo nie powinno się nadmiernie aktywizować psa, a wręcz od aktywności go hamować. Z zimnem sobie wprawdzie jako tako poradzi, ale dużo bardziej woli przebywać przy cieple domowego ogniska, tworzonym zarówno przez system grzewczy, jak i najbliższych mu ludzi.

Na co najczęściej choruje pies rasy biały owczarek szwajcarski?

  • dysplazja stawów biodrowych (rzadziej niż owczarek niemiecki)
  • dysplazja stawów łokciowych
  • rozszerzenie przełyku (achalazja
  • mielopatia degeneracyjna
  • choroby trzustki
  • nadwrażliwość na leki (mutacja genu MDR1)
  • skłonność do biegunki

Wszystkie te schorzenia występują jednak sporadycznie u psów tej rasy. Niektórzy próbują łączyć biały kolor owczarka z ewentualną nadwrażliwością na choroby, ale jest to nieprawda.

Jak pielęgnować białego owczarka szwajcarskiego?

Pielęgnacja psów tej rasy nie jest przesadnie wymagająca. Jest to przede wszystkim usuwanie martwego podszerstka, co należy robić co najmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia codziennie.

W przypadku odmiany długowłosej konieczne jest zwracanie uwagi oraz pielęgnacja długich włosów za uszami, które to mogą się filcować.

Biały owczarek szwajcarski nie musi być często kąpany. Powinno się to robić tylko wtedy, gdy jego śnieżnobiała sierść została wyjątkowo ubłocona na spacerze. Przy kąpieli sprawdzi się szampon do białej sierści.

Jak w przypadku wszystkich ras psów, Szwajcar wymaga regularnej kontroli oczu, uszy, a także pielęgnacji pazurów.

Żywienie – jaka karma dla białego owczarka szwajcarskiego?

Z jednej strony apetyt białych owczarków jest umiarkowany, a z drugiej w ogóle nie są wybredne, dlatego sposobów na karmienie tych psów jest kilka. Sprawdzi się zarówno sucha karma, surowa dieta BARF, a także domowe posiłki, które jednak należy odpowiednio suplementować preparatami wspomagającymi pracę stawów, w celu niwelacji jak i tak niskich predyspozycji do dysplazji stawów.

Jako, że biały owczarek szwajcarski ma skłonności do biegunki, warto wziąć pod uwagę możliwość konsultacji ze specjalistą od psiej diety.

Dzienna porcja pożywienia powinna być podzielona na dwa posiłki – mniejszy rano i większy wieczorem, co zmniejsza ryzyko skrętu żołądka.

Istnieją miski na podwyższeniach, które zapewniają lepsze trawienie. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku białego owczarka szwajcarskiego.

Charakter i zachowanie białego owczarka szwajcarskiego

Biały owczarek szwajcarski to ucieleśnienie łagodności. Ten niezwykle przyjazny pies jest lojalny, oraz wierny. Można momentami odnieść wrażenie, że poziom jego przywiązania do właściciela jest wręcz zbyt wysoki. Okazywanie z naszej strony uczuć, co owczarek uwielbia, powinno być robione z umiarem.

Dorosły szwajcarski biały owczarek ma charakter bardzo spokojny, cecha ta z wiekiem tylko się umacnia. Młode psy są z kolei bardzo ruchliwe, przez co potrzebują bardzo dużo uwagi.

Psy tej rasy są bardzo wszechstronne, sprawnie się uczą i szybko dostosowują się do nowych sytuacji. Po prostu lubią współpracować z człowiekiem. Szkolenie sprawia im frajdę. Sugeruje to wysoką inteligencję, a sprawia, że biały owczarek szwajcarski radzi sobie między innymi jako:

  • pies przewodnik dla niewidomych
  • pies policyjny
  • pies patrolowy
  • pies ratowniczy
  • pies sportowiec (tropienie, obedience, dogtrekking)
  • dogoterapeuta
  • pies stróżujący

Podczas wychowywania i szkolenia należy pamiętać, że psy te są bardzo wrażliwe. Nie lubią przymusu oraz podnoszonych głosów. Metody pozytywne oparte na pochwałach i nagrodach to najlepsza, a wręcz jedyna ścieżka wychowawcza.

Niektóre psy rasy biały owczarek szwajcarski potrafią być bardzo nieufne, dlatego niezbędna jest socjalizacja od najmłodszego wieku. Socjalizowanie z ludźmi i zwierzętami wymaga wielkiej ostrożności, gdyż owczarek szwajcarski biały może reagować z dużym lękiem.

Wspomniany we wstępie lęk separacyjny białych owczarków szwajcarskich może być dla właściciela twardym orzechem do zgryzienia. Należy przyzwyczajać go od małego nawet do krótkiej rozłąki, przyjmując przy tym postawę bardzo konsekwentną oraz pozostawić w domu ciekawe atrakcje dla psa, na czas nieobecności.

Biały owczarek szwajcarski jest raczej cichy i bez powodu nie daje głosu. Szczeka głównie, gdy zostanie sam na długi czas, albo gdy wyczuje zagrożenie na swoim terenie.

Przywiązanie psów tej rasy do właściciela sprawia, że nie wykazują żadnych tendencji do ucieczek. Rasa jednak jest skłonna do niszczenia domowych przedmiotów, głównie z powodu długiej separacji. Białe te owczarki chętnie pogryzą wszystkie te przedmioty, w których wyczują zapach właściciela.

Biały owczarek szwajcarski to pies w zasadzie dla każdego, nawet dla niedoświadczonego właściciela, o ile ten przygotuje się rzetelnie do swojej roli.

Odpowiednio socjalizowany powinien bez problemu dogadać się z innymi psami, oraz kotami, które mogą nawet pomóc niwelować jego nieufny charakter. Może mieć problem w stosunku do domowych gryzoni, ale to nie jest pewne.

Biały owczarek szwajcarski a dzieci

Zabawa białego owczarka z dziećmi powinna przebiegać bezproblemowo. Warunkiem jest jednak obustronne wychowanie, zarówno dzieci, jak i zwierzęcia do spędzania czasu w ten sposób. Mimo iż biały owczarek szwajcarski jest psem bardzo rodzinnym, to dzieci powinny nauczyć się podstawowych zasad zachowania wobec psa. Chodzi tutaj przede wszystkim o szacunek do snu psa, czy niekarmienie go ze stołu. Jak w przypadku większości średnich i dużych psów, w przypadku ich zabawy z dziećmi, dorośli powinni zadbać o ciągły nadzór nad harcami.

Czy pies rasy biały owczarek szwajcarski nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Biały owczarek szwajcarski jest w stanie przyzwyczaić się do życia nawet na małym metrażu, ale konieczne będzie pieczołowite dbanie o codzienne dawki ruchu i stymulacji umysłowej. Nie zmienia to faktu, że najlepiej odnajdzie się w domu z dużym ogrodem. Jakie by nie były jednak nasze warunki mieszkaniowe, podstawą szczęśliwego życia białego owczarka szwajcarskiego jest bliskość ważnych mu osób.

Historia rasy

Historia psów tej rasy w pewnym sensie nie sięga zbyt daleko w przeszłość, gdyż owczarek szwajcarski wywodzi się od owczarka niemieckiego. Początkowo, niemiecki kuzyn Szwajcara występował i był rejestrowany również w białym umaszczeniu (oboje rodzice muszą przenosić gen recesywny). Pierwszym oficjalnie zarejestrowanym nosicielem takiego genu był pies Horand von Grafarth, którego dziadek miał biały kolor.

Tak jak z początku białe umaszczenie było traktowane na równi z innymi (nawet pod koniec XIX chciano wyprowadzić czystą linię białych owczarków), tak współczesny wzorzec rasy uznaje biały kolor psa jako cechę dyskwalifikującą.

W czasach II wojny światowej, biały kolor owczarków zaczął być uznawany za wadliwy, a psy takie zaczęto usypiać, lub rozdawać bez papierów. Białe owczarki zaczęto w końcu hodować osobno od „nie-białych” w USA i Kanadzie, w specjalnie założonych do tego celu klubach. Z tego powodu można się spotkać z sytuacją, że w Ameryce psy te nazywa się „białymi owczarkami niemieckimi”, lub po prostu „białymi owczarkami”.

Ostatecznie psy te na powrót spodobały się mieszkańcom Europy i zaczęły one trafiać na Stary Kontynent, zyskując rejestrację w klubach niestowarzyszonych z FCI.

Z początku rasa była znana jako „biały owczarek amerykańsko-kanadyjski”. W końcu Szwajcaria wystąpiła do FCI o uznanie rasy, która zyskała nazwę obowiązującą dziś – biały owczarek szwajcarski.

Mimo, iż liczba psów tej rasy w Polsce stale się zwiększa, nie są one zbyt popularne. Większość z nich jest zarejestrowana w klubach nieuznawanych przez FCI. Pierwszy pies z uznanej przez FCI hodowli przybył do Polski w 2003 roku.

Ciekawostki o białym owczarku szwajcarskim

  • Habsburgom marzyła się biała linia owczarków niemieckich, aby te dobrze komponowały się z siwymi końmi, a także z białymi sukniami królowych

Ile kosztuje biały owczarek szwajcarski?

Cena białego owczarka szwajcarskiego zależy od jego wieku oraz płci, a także od renomy hodowli, z której pochodzi. Pies rasy biały owczarek szwajcarski z hodowli zarejestrowanej przez FCI to koszt rzędu: od 2500 do 5000 zł.

Miesięczna cena utrzymania, czyli pożywienie i środki/zabiegi pielęgnacyjne to koszt rzędu 200 do 250 zł miesięcznie.

Wady i zalety białego owczarka szwajcarskiego

Zalety
  • łagodniejszy charakter niż niemiecki kuzyn
  • podatny na szkolenie
  • wszechstronny
  • oddany i czuły
  • cierpliwy i dobry kompan dzieci
Wady
  • wymaga socjalizowania
  • nieufny i lękliwy
  • linieje dwa razy w roku
  • może niszczyć przedmioty w domu
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo