Thai ridgeback

Thai ridgeback dog

Thai Ridgeback to aktywny i niezależny pies średniej wielkości. Wykorzystywany niegdyś jako pies myśliwski obecnie jest psem stróżującym lub towarzyszącym. Ridgeback to pies spokojny i zrównoważony. Dobrze wyszkolony może być lojalnym, kochającym zwierzakiem. Warto zastanowić się przed kupnem psa tej rasy, czy jego usposobienie i zapotrzebowanie będzie nam odpowiadało.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca 338

 • Grupa V – Szpice i psy ras pierwotnych
 • Sekcja 7 – Pierwotne psy myśliwskie
 • Nie podlega próbom pracy
 • Pochodzenie: Tajlandia
 • Rozmiar: Średni
 • Długość życia: 12 do 13 lat
Thai ridgeback
Thai ridgeback szczeniak

Wygląd Thai ridgeback

Thai ridgebacka to średniej wielkości pies o atletycznej budowie z gładkim włosem z wyjątkową pręgą wzdłuż kręgosłupa.

Według fci głowa psa patrząc z boku, jest nieznacznie zaokrąglona. Przy skupionej uwadze na czole psa pojawia się zmarszczka. Stop jest wyraźnie zaznaczony. Nos psa jest prosty, długi i zazwyczaj czarny. U niebieskich psów nos jest niebieskawy. Szczęka i żuchwa są mocne, a białe i mocne uzębienie ustawione jest w zgryzie nożycowym. Oczy psa rasy thai ridgeback są średnie o migdałowym kształcie. Uszy są osadzone wysoko, są średniej wielkości, trójkątne, pochylone do przodu i pewnie stojące. Kopiowanie uszu jest niedozwolone zarówno według wzorca jak i prawnie. Szyja ridgebacka jest średniej długości. Jest mocna, umięśniona, nieco łukowata utrzymująca wysoko głowę.

Tułów jest nieznacznie dłuższy, niż wysokość w kłębie. Grzbiet jest mocny, prosty i obdarzony niespotykaną pręgą ciągnącą się aż do zadu. Gruby u nasady ogon, stopniowo zwężający się ku końcowi, noszony jest pionowo. Ogon jest nieco zagięty.

Thai Ridgeback mają dobrze rozwinięte muskularne kończyny, co czyni z nich niezwykle sprawne i zwinne zwierzęta. Łapy są owalne zakończone obowiązkowo czarnymi pazurami.

Szata i umaszczenie

Thai ridgeback ma jasno określone ubarwienie szaty. Dopuszczalna jest w jednolitych kolorach, takich jak: rudy, czarny, niebieski i jasnopłowy (izabelowaty). Dodatkowo dopuszczalna jest czarna maska u psów.

Wielkość i waga

Thai ridgeback to pies średniej wielkości. Pomiędzy psami a sukami rasy thai ridgeback, nie ma wyraźnych różnic w masie ciała ani wysokości w kłębie. Zakres wysokości, jakie osiąga thai ridgeback to:

Psy: Samiec thai ridgeback jest nieco wyższe od suki tej rasy. Jego wysokość w kłębie, czyli najwyższej części grzbietu wynosi 56-61 cm. Pies waży pomiędzy 25 a 30 kg.

Suki: Suka thai ridgeback mierzą zazwyczaj 51-56 cm. Suka osiąga wagę mniejszą od psa. Waży pomiędzy 20 a 25 kg.

Zdrowie 

Większość psów rasy Thai Ridgeback są zdrowe i odporne na choroby. Profesjonalni hodowcy tej rasy robią wszystko by niemalże w pełni wykluczyć ryzyko przekazania słabszych genów kolejnym pokoleniom szczeniąt. Dlatego współpracując z odpowiedzialnym hodowcą, potencjalni właściciele mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Na co najczęściej choruje pies Thai ridgeback?

Ridgebacki chorują raczej rzadko, a jeśli tak, to zazwyczaj na typowe, charakterystyczne dla tej rasy choroby. Są to między innymi:

 • torbiel zatoki skórzastej,
 • dysplazja stawu biodrowego.

Jak pielęgnować psa Thai ridgeback?

Thai ridgeback to rasa o dużym zrzucaniu okrywy włosowej, dlatego wymagają częstego szczotkowania. Sierść może również wywoływać alergie i dlatego wymaga częstego i dokładnego odkurzania.

Żywienie – jaka karma dla Thai ridgeback?

Thai Ridgeback powinien mieć zapewnioną wysokiej jakości karmą dla psów, niezależnie od tego, czy jest produkowana komercyjnie, czy przygotowywana w domu pod nadzorem i zgodą weterynarza. Każda dieta powinna być dostosowana do wieku psa (szczeniaka, dorosłego lub seniora). W okresie wzrostu należy zadbać o karmę jak najwyższej jakości oraz odpowiednią suplementację witaminami wraz z minerałami, a w szczególności odpowiednią ilością wapnia z niewielką ilością fosforu. W żywieniu dorosłego psa sprawdzą się zarówno karmy gotowe, jak i te przygotowywane w domu. Niektóre psy mają skłonność do nadwagi, dlatego należy obserwować zużycie kalorii i wagę swojego psa. Smakołyki mogą być ważną pomocą w treningu, ale podawanie zbyt wielu może powodować otyłość. Pies powinien mieć dostęp do czystej i świeżej wody przez cały czas.

Charakter i zachowanie psa rasy Thai ridgeback

Thai ridgeback jest zwinny i wysportowany z doskonałą zdolnością do skakania. Dlatego obecnie wykorzystywany jest jako rasa stróżująca, naturalnie chronią swój dom lub jako pies towarzyszący. W stosunku do obcych jest powściągliwy i podejrzliwe. Thai Ridgebacks wymaga cierpliwego, konsekwentnego i doświadczonego właściciela z dobrym zrozumieniem zachowania psa

Thai ridgeback a dzieci

Wobec dzieci tajski ridgeback jest tolerancyjny. W przypadku zabaw należy kontrolować ich relacje, ponieważ zachowanie dzieci często może być nieprzewidziane, a to może wywołać niepożądaną reakcję u psa.

Czy pies rasy Thai ridgeback nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Uwzględniając szczegóły charakterystyczne rasy – bardzo krótką sierść – utrzymywanie tego psa w wolierze nie wchodzi w grę. Psy tej rasy są niesamowicie przywiązane do właściciela, źle znoszą samotność, dlatego zdecydowanie muszą mieszkać razem z człowiekiem. Ridgebacki są skoczynymi i aktywnymi psami, mimo to nie muszą mieszkać w domu z ogrodem pod warunkiem, że zapewnimy mu sporą dawkę ruchu w ciągu spacerów.

Historia rasy Thai ridgeback

Psy rasy thai ridgeback pochodzą z Tajlandii, jednak wiele źródeł podaje, że jednoznaczne pochodzenie jest trudne do ustalenia. Historia udomowienia tych psów sięga samych początków tego procederu przez ludzi. Oprócz Tajlandii psy te zamieszkiwały tereny Wietnamu, Kambodży i Indonezji. Jednak po wielu badaniach genetycznych ustalono, że ridgeback żyjący w Tajlandii są o wiele starsze niż kuzyni zamieszkujący później tereny innych krajów.

Wschodni regionu, zwłaszcza obszary portowy Tajlandii, to główne siedlisko tajskiego ridgebacka. Prawdopodobne, że tajski rybacy rozpowszechnili tę rasę na pobliskie wyspy. W związku z izolacją odległych obszarów Tajlandii ten pies myśliwski zachował swój pierwotny wygląd do tej pory.

Ciekawostki o Thai ridgeback

 • Na grzbiecie występuje pręga – ridge, podobnie jak u rhodesian ridgebacka, która może mieć różny kształt i wielkość. Wzorzec rasy dopuszcza 8 podstawowych kształtów. Zdarza się, że cały grzbiet pokryty jest sierścią rosnącą w przeciwnym kierunku.
 • Szczenięta mogą rodzić się bez tej pręgi.

Ile kosztuje Thai ridgeback?

Thai ridgeback nie jest ani bardzo popularny, ani łatwo dostępny. Jeśli już jednak znajdziemy hodowlę zajmującą się rasą cena thai ridgeback może wynieść: od 2500 do 3500 zł, chociaż lepsze osobniki w hodowli mogą kosztować nawet 4000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego myśliwskiego psa z Tajlandii nie jest niski i oscyluje w granicach: 200 do 250 zł miesięcznie.

Na szczęście jednak, jako bardzo zdrowa rasa, nie będzie drenować naszych kieszeni w związku z częstymi wizytami u weterynarza.

Wady i zalety Thai ridgebacka

Zalety
 • Thai ridgeback jest bardzo czujnym i inteligentnym psem.
 • Jest niezwykle przywiązany do właściciela.
 • Pies tej rasy idealnie nadaje się dla osób prowadzących aktywny tryb życia, ponieważ uwielbia długie spacery.
Wady
 • Przebuje dużej dawki ruchu.
 • Nieufny wobec obcych, dlatego potrzebuje wczesnej socjalizacji.
 • Ma silny instynkt myśliwski, dlatego trzeba być bardzo uważnym, spuszczając psa ze smyczy.
 • Wymaga szkolenia.
 • Rasa nie nadaje się dla osób niedoświadczonych.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo