Bichon à poil fries, Tenerife Dog, Biszon kędzierzawy

Patrząc na psa rasy bichon frise, można się zakochać. Każdy, kto pragnie mieć w domu typowego pupila – psa do towarzystwa, głaskania i zabawy – może wziąć go pod uwagę. Jest to piesek pojętny i posłuszny. Szybko się uczy, lubi dzieci i akceptuje towarzystwo innych zwierząt na „swoim terenie”. Jest to również rasa uznana za długowieczną. Jednak tak, jak każda inna rasa, bichon frise ma również wady. Co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o adopcji bichon frise?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 215

  • Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa
  • Sekcja 1 – Biszony i rasy pokrewne
  • Nie podlegają próbom pracy
  • Pochodzenie: Teneryfa
  • Rozmiar: Mały
  • Długość życia: 18 do 20 lat
Bichon frise szczeniak
Bichon frise szczenięta

Wygląd

Bichon frise często bywa mylony z maltańczykiem. Wynika to prawdopodobnie z ich umaszczenia, wielkości i podobnego wyglądu pyska. Jednak warto pamiętać, że są to dwie całkiem inne rasy. Bichon frise ma niewielką, stosunkowo płaską głowę, duże ciemne oczy, czarny nos, zwisające uszy i długi, podniesiony wysoko ogon.

Tym, co zasługuje na szczególną uwagę, jest szata bichon frise. To psy o śnieżnobiałym umaszczeniu i gęstej, grubej szacie. Okrywa włosowa pokrywa całe ciało psa. W dotyku i wyglądzie przypomina trochę owczą wełnę. Włos psa jest średniej długości, lekko lokowany. Jest niesamowicie gładki, miękki i miły.

Psy: Według wzorca rasy, psy i suki mają podobny przedział wzrostu. Dorosły, zdrowy pies będzie mierzył w kłębie 23 – 30 cm. Jego prawidłowa waga to około 5-7 kg.

Suki: Suka mierzy podobnie jak pies około 23 – 30 cm. Waży również 5-7 kg.

Porównanie ras: od lewej - maltańczyk, bolończyk, bichon frise
Porównanie ras: od lewej – maltańczyk, bolończyk, bichon frise

Zdrowie

Bichon frise uchodzi za psa długowiecznego. Może żyć nawet do 20 lat. Jednak warto pamiętać, że ich długowieczność nie wyklucza chorób, na które pies może zapaść. Podobnie, jak w przypadku innych ras, bichon frise może mieć większą skłonność do niektórych schorzeń. Jakich dokładnie?

Na co najczęściej choruje bichon frise?

Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary, bichon frise, mimo gęstego futra, może być narażony na przeziębienie. Sierść psów jest bardzo gęsta i chłonna. Jeśli psiak zamoczy ją na spacerze, konieczne będzie jej dokładne wysuszenie. Podobnie jest jednak z wysokimi temperaturami. Z uwagi na grubą szatę, psy nie powinny spędzać dużo czasu na pełnym słońcu – nawet jeśli kolor ich sierści odbija światło słoneczne. Po wielogodzinnym narażeniu na wysokie temperatury – bichon frise może dostać udaru słonecznego.

Zdarza się, że bichon frise obficie łzawi. Może to być spowodowane drażnieniem jego oczu przez wpadającą w nie sierść lub jedną z chorób okulistycznych, na które psy są podatne. Psom grozi zaćma. Bichon frise może również być narażony na alergie skórne i pokarmowe, choroby wątroby, zwichnięcie rzepki, a także może mieć problemy z uzębieniem. Niektóre psy mają też predyspozycje do małopłytkowości układu immunologicznego.

Jak pielęgnować bichon frise?

Pielęgnacja bichon frise opiera się na dbaniu o wygląd i stanu jego sierści, ale na tym się nie kończy! Psy mają gęste, długie włosy, które rosną przez cały czas! Poza regularnym wyczesywaniem i kąpaniem psa, niezbędne jest również jego cykliczne strzyżenie. Zakup profesjonalnych kosmetyków do białej sierści, a także wydatki na psiego fryzjera nie należą na najniższych.

W okresie linienia bichony nie wymagają kilkukrotnego czesania w ciągu dnia. Ta rasa praktycznie nie linieje. Jednak z uwagi na ich wełnistą sierść, jest to pies trudny dla alergików, którzy w kontakcie z sierścią mogą zmagać się z nasileniem objawów alergicznych.

Kolejnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest kontrola stanu zębów, uszu i oczu psa. Aby zachować śnieżnobiały kolor jego sierści, warto regularnie oczyszczać włosy w okolicach oczu i pyska psa. Nagromadzona płytka nazębna i złogi woskowiny w uszach mogą z kolei prowadzić do rozwoju stanów zapalnych. Nie jest to z pewnością pies dla osób, które nie chcą poświęcać na pielęgnację czworonoga dużo czasu.

Żywienie – jaka karma dla bichon frise?

Bichon frise to mały łakomczuch. Pierwszym, co należy zrobić, jest określenie dziennych porcji karmy i nieprzekraczanie ich zalecanych przez producenta dziennych porcji. Psy tej rasy mają skłonność do nadwagi. Warto zatem kontrolować objętość ich diety i nie pozostawiać ich ze stałym dostępem do karmy.

Psom zaleca się podawać karmy z linii premium, dedykowane dla małych psów ozdobnych lub typowo dla bichon frise. Można połączyć karmienie gotowymi karmami (suchą i mokrą) z elementami metody BARF, która polega na podawaniu psu np. świeżego, surowego mięsa wysokiej jakości (wołowiny, cielęciny, jagnięciny). Pies musi mieć również stały dostęp do wody.

Charakter i zachowanie Bichon frise

Bichon frise to czuły, przyjazny i łagodny przyjaciel człowieka. To typowy piesek do towarzystwa! Kocha wszelkiego rodzaju pieszczoty, lubi być w centrum uwagi i naprawdę blisko swojego właściciela. To psy, które kochają zabawę. Dzięki temu, że szybko przyswajają wiedzę, można nauczyć je nie tylko podstawowych komend, ale i wielu sztuczek. Pamiętaj, by każdą z nich nagradzać drobnym przysmakiem.

Bichon frise to rasa idealna dla rodzin i osób starszych. To psy spokojne, które nie wymagają od właściciela dużego wkładu w aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Bichon frise dobrze się czuje polegując na kanapie blisko Ciebie, a z drugiej strony nie pogardzi rzucaniem piłki i inną forma zabawy.

Bichon frise jest również psem ufnym wobec innych osób, nie obszukuje ich i nie wykazuje wobec nich rezerwy lub agresji. Wręcz przeciwnie, bardzo nieśmiałe okazy będą z ciekawością obserwować nowo przybyłego do domu człowieka. Nie są również agresywne wobec innych zwierząt. Chętnie nawiązują kontakty i się bawią z przedstawicielami innych ras i gatunków!

Bichony nie lubią samotności – nie dla nich samotne przebywanie w domu przez kilka godzin w ciągu dnia. Przewlekłe osamotnienie może odbić się na zdrowiu fizycznym i psychicznym psów tej rasy. Nie są zatem dobrym wyborem dla osób bardzo zapracowanych, które większość dnia przebywają w pracy.

Bichon frise a dzieci

Bichon frise to rasa, która uwielbia dzieci. Są wobec nich przyjaźnie nastawione, łagodne i cierpliwe. Zawsze chętne do zabawy mogą być wspaniałymi kompanami zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci. Z uwagi na niewielkie wymiary pieska, to raczej dziecko jest dla niego zagrożeniem. Warto uczyć dzieci delikatnego obchodzenia się z czworonogiem i mieć oko na ich wspólną zabawę.

Czy bichon frise nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Bichon frise nie jest psem stróżującym. To typowy kanapowiec, który najlepiej czuje się domu, lub mieszkaniu tuż przy swojej rodzinie. Pies nie odnajdzie się na wsi, na wolnym wybiegu lub w kojcu – jest na to zbyt delikatny fizycznie i psychicznie. Z racji umiarkowanych potrzeb aktywności na świeżym powietrzu i raczej statecznego stylu życia, bichony świetnie czują się w miastach – w mieszkaniach nawet o niewielkim metrażu.

Historia rasy

Oficjalny patronat nad rasą bichon frise ma Francja i Belgia. Jednak warto podkreślić, że psy pochodzą z Teneryfy. Biszony uchodzą za jedną z najstarszych ras psów do towarzystwa. Na Teneryfę zostały sprawdzone przez Hiszpanów. Stamtąd trafiły na dwory francuskie i włoskie, gdzie były modnymi pupilami arystokracji i możnych. Obecnie rasa ta jest najbardziej popularna w Stanach Zjednoczonych i Anglii, chociaż w Polsce również znajdą się miłośnicy biszonów.

Ciekawostki o bichon frise

  • Bichon frise do Polski trafił dopiero pod koniec lat 90.
  • Najmodniejsze strzyżenie biszonów frise polega na uzyskaniu idealnie okrągłej głowy.
  • Nazwę bichon frise próbowano spolszczyć, jednak polski — biszon kędzierzawy się nie przyjął.

Ile kosztuje bichon frise?

Cena szczeniąt bichon frise jest uzależniona od linii genealogicznej ich rodziców, a także prestiżu hodowli. Psy z oficjalnych, zarejestrowanych w związku kynologicznym hodowali kosztują od około 3000 do nawet 5000 złotych i więcej. Zakup szczenięcia z pewnego źródła realnie redukuje ryzyko jego wad genetycznych – można mieć pewność, że kupuje się zdrowego psa z dobrymi genami.

Wady i zalety bichon frise

Zalety
  • Prawie nie linieje.
  • Jest wesoły, radony i łagodny.
  • To doskonały towarzysz rodzin z dziećmi i seniorów.
  • Jest psem długowiecznym.
  • Szybko się uczy.
Wady
  • Jego sierść wymaga kosztownej i czasochłonnej pielęgnacji.
  • Łatwi się brudzi.
  • Może być uparty.
  • Czasem za bardzo szuka kontaktu – może być uciążliwy.

Bichon frise to rasa, która potrzebuje kontaktu z człowiekiem. To pieski miłe, radosne i łagodne. Typowy wzór kanapowca i psa do towarzystwa. Alergicy i osoby zabiegane, które przez większą część dnia przebywają poza domem, nie będą jednak dobrymi właścicielami dla bichona frise. Jednak każdy, kto szuka łagodnego i raczej spokojnego, małego psa, który nie linieje – może wziąć go pod uwagę!

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo