Caniche, Toy Poodle, Caniche Toy.

Pudel toy to rasa, która poza efektownym i charakterystycznym wyglądem może zaoferować swojemu właścicielowi znacznie więcej. Pudel to wyjątkowo inteligentny pies, który jest doskonałym odzwierciedleniem przysłowia, że nie należy oceniać książki po okładce. Mimo subtelnego wyglądu to tak naprawdę bardzo silne, odporne i wytrwałe psy, które z łatwością przystosują się do różnych warunków życia – nie tylko tych iście królewskich! Pudel toy to pies radosny, czuły i wierny. Co musisz wiedzieć o tej rasie przed podjęciem decyzji o zakupie szczenięcia lub adopcji dorosłego psa?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 172

  • Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa
  • Sekcja 2 – Pudle
  • Nie podlega próbom pracy
  • Pochodzenie: Francja
  • Rozmiar: mały
  • Długość życia: 12 do 19 lat
pudel toy szczeniak
Pudel toy szczeniak

Wygląd

Pudel toy to najmniejsza z odmian pudla. W ogólnej klasyfikacji wyróżnia się cztery wielkości psów: toy, pudle miniaturowe, średnie i duże. Psy rasy pudel toy występują aż w pięciu rodzajach umaszczenia. Można zatem spotykać pudla czarnego, białego, brązowego i beżowego, odpornie wpadającego w barwę morelową. Pożądane są również pudle o srebrnym umaszczeniu. Pod gęstą sierścią, znajduje się dobrze zamaskowana niezwykle smukła i sportowa sylwetka psa. Jest on średnie niej budowy – nie jest ani wątły, ani muskularny. Cechą charakterystyczną wszystkich pudli jest ich niesamowicie gęsta, kręcona sierść, która pokrywa całe ciało psa. Pudel toy ma proporcjonalny pysk o widocznie zaznaczonych konturach, a także długie, opadające uszy. Ogon pudla jest prosty, uniesiony wysoko. Niestety nadal ogony pudli są kopiowane. Ich długość skracana jest o około 1/3, ale podobnie jak w przypadku innych ras – trend ten słabnie na sile.

Szata pudla jest jednolitej barwy, sierść jest niezwykle gęsta i bardzo obfita. Pudle mają podszerstek i bardzo długie, gęste, długie i lokowane włosy okrywowe. Oczy psa rasy pudel toy są okrągłe i ciemne. Bywa, że niektóre umaszczenia mają tęczówki o barwie bursztynowej.

Psy i suki: Obie płacie tej rasy mają podobną wysokość i wagę. Wzorzec nie przewiduje dla nich oddzielnych kategorii wymiarowych. Przyhamuje się, że pudel toy osiąga wysokość 25 – 28 cm w kłębie, czyli najwyższym miejscu grzbietu. Ich waga to zwykle jedynie 2-4 kg.

Zdrowie

Pudel toy, podobnie jak inne rodzaje psów z tej grupy, może mieć tendencję do nabywania określonych schorzeń. Do najczęściej występujących zaliczane są kłopoty z uszami psa. Ale nie tylko!

Na co najczęściej choruje pudel toy?

Mimo subtelnego wyglądu pudel toy jest raczej odpornym, długowiecznym psem. Jednak tak, jak w przypadku innych ras, może mieć predyspozycje do nabywania określonych chorób, które mogą dotknąć psy obciążone genetycznie. Z uwagi na gęstą sierść, podczas upałów warto pamiętać o tym, że pudel toy nie najlepiej je znosi. Wielogodzinny pobyt na słońcu może skutkować udarem. Pudel toy, jako najmniejszy przedstawiciel tej rasy może również nie najlepiej znosić niskie temperatury i to mimo gęstej sierści!

Chociaż rasa uznawana jest raczej za zdrową, mogą u niej wystąpić określone schorzenia. Ryzyko wymienionych wad można zredukować, wybierając psa ze sprawdzonej hodowli, w której nie przekazuje się dalej słabych genów. Pudel toy może mieć tendencję do nawracających infekcji uszu i oczu. Co więcej, może zmagać się również z różnego rodzaju problemami trawiennymi chorobami serca i anemią IMHA. Psa rasy pudel toy może dotykać również dysplazja stawu biodrowego.

Jak pielęgnować pudel toy?

Pies rodzinny, który nie będzie brał udziału w wystawach, jest łatwiejszy w pielęgnacji. Mimo tego, jego długa i gęsta sierść wymaga sporo uwagi i czasu ze strony właściciela. Pudel toy wymaga regularnego szczotkowania specjalną szczotką, tzw. pudlówką. Niezbędne jest również jego okresowe strzyżenie. To, co ważne – dokładna pielęgnacja i strzyżenie sierści psa jest po prostu niezbędna! Nie jest ona podyktowana chęcią zachowania jego efektownego wyglądu, ale raczej zdrowia. Tak długa i gęsta sierść może łatwo się filcować i plątać.

Tym, co interesuje hodowców psów wystawowych, jest zwykle rodzaj strzyżenia pudla. Psy tej rasy najczęściej mają „fryzurę” w stylu: pet klip (z dużym pomponem na ogonie), english sadle (wygolony zad, pompon na ogonie i dużo ufryzowanych włosów na przedniej części – głowie), continental (pompony na biodrach, pełna okrywa na przedniej części klatki piersiowej). Jeśli chodzi o linienie, mimo długiej i gęstej sierści, pies traci stosunkowo mało włosów w tym okresie. To sprawia, że jest to dobry wybór dla alergików i fanów idealnej czystości w domu.

Żywienie – jaka karma dla pudel toy?

Karma dla pudla powinna być wysokiej jakości. Najlepiej jest wybierać karmy specjalistyczne, z półki premium, dedykowane małym rasom psów ozdobnych. Z uwagi na możliwe problemy z układem trawiennym, warto sięgać po karmy suche i mokre z jak najmniejszą liczbą składników. Dobrym rozwiązaniem są też karmy dla psów monoskładnikowe.

Pudel to prawdziwy łakomczuch. Właściciel, by uniknąć otyłości swojego psa, powinien utrzymywać zalecane przez producenta karmy dzienne porcje i nie pozostawiać psu miski z jedzeniem na cały dzień. Pudel toy musi mieć jednak stały dostęp do wody. Można urozmaicić dietę psa o elementy metody BARF.

Charakter i zachowanie pudla toy

Pudel toy to mały psiak o niezwykle wesołym i radosnym usposobieniu. To pies bardzo mądry, czuły, przywiązany do swojej rodziny. Łatwo przyswaja nowe komendy i chętnie uczy się nowych sztuczek. Pudel toy jest przyjaźnie nastawiony do ludzi i zwierząt. Jednak obce osoby muszą poczekać, aż zdobędą jego zaufanie. Niestety może wykazywać dużą potrzebę wokalizacji – będzie szczekał głośno i często.

Pudel toy to dobry kompan seniorów i rodzin z dziećmi. Nie jest to jednak rasa, która dobrze znosi rozłąkę z człowiekiem. Pozostawianie go samego w domu na wiele godzin jest dla psa stresujące.

Pudel toy a dzieci

Pudel toy – chociaż jego nazwa oznacza „zabawkę”, nie powinien być tak przez dzieci traktowany. Jest to jednak rasa, która bardzo lubi interakcje z najmłodszymi. Nie wykazuje wobec nich agresywnych zachowań. Psy są cierpliwe i chętnie się bawią zarówno z maluchami, jak i nieco starszymi dziećmi.

Czy Pudel toy nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Pudel toy to pies, który odnajdzie się w mieszkaniu, w domu z ogrodem i na wsi. Nie jest to jednak pies stróżujący. Nie może być również trzymany na zewnątrz. Jego miejsce jest w domu – blisko człowieka. Z racji niewielkich rozmiarów i swego rodzaju uniwersalności – pudel toy może mieszkać na naprawdę niewielkim metrażu. Kluczem do zachowania jego zdrowia fizycznego i psychicznego jest jednak zapewnienie mu optymalnej dawki ruchu w postaci aktywnych spacerów.

Historia rasy

Za kraj, z którego wywodzą się pudle, uznaje się Francję, ale tak naprawdę ich pochodzenie nie jest do końca tak oczywiste. Uznaje się, że pudle powstały w wyniku krzyżowań węgierskich psów z francuskimi psami wodnymi. To, co ciekawe – sama nazwa rasy – pudel, pochodzi od wody, a dokładnie psa pływającego/bawiącego się w wodzie. Przez pewien czas, skłonność pudli do szybkiej nauki sztuczek i ich niecodzienny wygląd w postaci puszystego futra sprawiał, że były wykorzystywane w branży rozrywkowej, jako psy cyrkowe.

Już w XVIII wieku, rasa została uznana za salonową. Pudle bawiły na dworach królewskich i domach arystokracji. Były synonimem prestiżu, elegancji i luksusu. Z czasem zaczęto pracować nad krzyżowaniem tej rasy, co zaowocowało powstania innych odmian pudla, w tym mikro pieska – pudel toy. Chociaż pudel uchodzi za psa salonowego, ozdobnego – to doskonały myśliwy, który niegdyś polował na ptactwo (szczególnie to wodne).

Ciekawostki o pudel toy

  • Pudel toy jest najmniejszą z czterech odmian pudla.
  • Jedną z pogłosek jest to, że francuscy pucybuci wykorzystywali pudle do załatwiania swoich potrzeb na buty przechodniów – w ten sposób mieli więcej pracy!
  • Poza lokowaną szatą pudla, pies występuje również w wersji sznurowej, która może mieć długość nawet do 20 cm!

Ile kosztuje pudel toy?

Jeśli planujesz zakup szczenięcia – pamiętaj, żeby unikać psów z hodowli niezarejestrowanych w związku kynologicznym. Pies z rodowodem może kosztować od około 2500 do nawet 5000 złotych. Ceny szczeniąt są uzależnione od prestiżu hodowli i linii genealogicznej rodziców.

Wady i zalety pudla toy

Zalety:

  • Pudel toy jest bardzo bystry, inteligentny i pojętny.
  • Nie wykazuje cech agresji. Jest przyjazny i radosny.
  • Mało linieje – jest dobrym psem dla alergików.
  • Jest niewielki – może mieszkać nawet na niewielkim metrażu.

Wady:

  • Gęsta sierść pudla wymaga starannej pielęgnacji.
  • Regularne strzyżenie może być kosztowne.
  • Pudel toy bywa zazdrosny!
  • To rasa raczej głośna, często szczeka.

Pudel toy to doskonały, odporny i raczej długowieczny towarzysz rodziny z dziećmi, ale też seniorów. Pudle są mądre, szybko się uczą i nie uczulają. Warto pamiętać o tym, że decydując się na pudla, będziesz poświęcać mu sporo czasu na pielęgnacji jego gęstej sierści. Dla osób zabieganych i zajętych – może być to kłopotliwe.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo