African boerboelsouth african mastiff, buldog Burów

Boerboel to rasa pochodząca z RPA. Jest to duży pies farmerski w typie molosa. Dzielny, silny i sprawny obroni stado nawet przed lwem, a na swoje terytorium nie wpuści nikogo, dopóki nie pozwoli na to jego pan. Poza tym pies odznacza się zrównoważonym charakterem i przywiązaniem do swojego właściciela, a także posłuszeństwem, inteligencją oraz samodzielnością. Mimo iż zarówno obrona, jak i stróżowanie, to nadal jego podstawowe funkcje, na przestrzeni lat mastif afrykański stał się również dobrym psem do towarzystwa.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nie należy

Klasyfikacja AKC (American Kennel Club) – Working Group

  • Pochodzenie: Republika Południowej Afryki (RPA)
  • Rozmiar: Duży
  • Długość życia: 10 do 12 lat
Boerboel szczeniak
Boerboel szczeniak

Wygląd

Boerboel jest dużym, sprawnym fizycznie psem o proporcjonalnej budowie. Jego długość tułowia jest o około 15% większa niż wysokość w kłębie, wpisując go tym samym w sylwetkę prostokąta. Ten afrykański pies pracujący odznacza się bardzo silnym umięśnieniem i mocnym kośćcem. Nie jest w ogóle ociężały. Porusza się z pewnością siebie i wdziękiem.

Mastif afrykański ma kanciastą, krótką i szeroką głowę, na której rysują się wyraźne policzki. Płaska u góry czaszka ma wyraźnie zaznaczony stop. Głęboka i prosta kufa jest krótsza od mózgoczaszki i stanowi zaledwie 1/3 całkowitej długości głowy psa. Jej profil jest w zasadzie w jednej linii z linią czaszki. Boerboel ma czarne, duże i szerokie nozdrza. Mocne oraz szerokie szczęki skrywają białe, silne, równo rozmieszczone zęby, które powinny układać się w zgryzie nożycowym. Uszy średniej wielkości i grubości są w kształcie litery V. Zwisają ku przodowi, sięgając swoimi zaokrąglonymi końcami do linii przedłużenia warg. Oczy mastifa afrykańskiego są również średniej wielkości. Szeroko i dobrze osadzone, nie są ani wyłupiaste, ani wklęsłe. Pies rasy boerboel ma bardzo inteligentne spojrzenie. Preferowany kolor oczu to ciemny brąz, chociaż wszystkie odcienie brązu są akceptowane przez AKC.

Mocna, średniej długości szyja przechodzi łukiem, rozszerzając się stopniowo w kierunku ramion. Boerboel ma widoczne podgardle. Tułów psów tej rasy jest bardzo masywny i umięśniony (suka powinna mieć mniej wyraźne mięśnie, które dalej jednak pozostają w proporcji do głowy i wielkości tułowia). Górna linia grzbietu idzie od kłębu do zadu w linii prostej. Szeroki, płaski i mocny zad ma dobrze zaznaczone mięśnie. Mastif afrykański ma wysoko osadzony, gruby ogon. Wzorzec mówi, że może być on zarówno kopiowany, jak i niekopiowany. Powinien być owłosiony i bez złamania. Nieobcięty ogon sięga do stawu skokowego gdy pies stoi. W ruchu lub podekscytowaniu ogon wygina się lekko do góry.

Sierść psów rasy boerboel jest krótka, gładka, gęsta i błyszcząca. Mimo, iż skóra jest luźna i gruba, przylega dobrze do ciała psa. Bardzo pożądana jest czarna maska, choć mogą występować okazy bez niej.

Dopuszczalne umaszczenie to:

  • rude
  • brązowe
  • czerwonawo brązowe
  • płowe
  • kremowe
  • pręgowane (w każdym akceptowanym kolorze)

Boerboel może mieć białe przebarwienie na brzuchu (Irish Marked)

Wielkość i waga

Rasa wykazuje się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Wzorzec AKC zaznacza, iż proporcje są dużo ważniejsze, niż wielkość i waga same w sobie i podaje następujące widełki:

Wysokość w kłębie:

  • Psy: 64 – 70 cm
  • Suki: 59 – 65 cm

Waga:

  • Psy: 60 – 79 kg
  • Suki: 55 – 73 kg

Zdrowie 

Ze względu na ciężkie warunki afrykańskiego życia, selekcja naturalna sprawiła, że te potężne psy to bardzo zdrowa i odporna rasa.

Mastif afrykański nie za bardzo przepada za skrajnymi warunkami pogodowymi. Warto unikać wystawiania go zarówno na duże upały, jak i mróz. Boerboel radzi sobie jednak nieźle z deszczem, wiatrem i ogólnie ze złą pogodą.

Na co najczęściej choruje rasa boerboel?

  • dysplazja stawu biodrowego
  • dysplazja stawu łokciowego
  • syndrom Wobblera
  • choroby powiek
  • wypadanie pochwy

Jak pielęgnować boerboel?

Pielęgnacja przedstawicieli rasy boerboel to nic trudnego. Wystarczy szczotkować je raz na jakiś czas, a tylko w okresie linienia warto wykonywać tę czynność codziennie.

Żywienie – jaka karma dla psa rasy boerboel?

Boerboel nie jest wybredny. Można podawać mu zarówno gotową karmę, jak i tę przygotowywaną w domu. Dzienną porcję jedzenia warto rozdzielać na kilka (minimum 2) posiłków dziennie, oraz pozwalać psu odpocząć po jedzeniu, zmniejszając tym samym ryzyko skrętu żołądka.

Jak w przypadku wszystkich dużych ras psów, szczeniaki powinny być odżywiane karmą jak najlepszej jakości, najlepiej z dodatkami suplementów wspierających rozwój kości.

Charakter i zachowanie boerboel

Boerboel to niezwykle odważny pies pracujący. Przywiązuje się na tyle mocno do właściciela, że jest w stanie poświęcić życie w jego obronie. Zaniepokojony, może wydać z siebie dźwięk podobny do ryku lwa.

Jako pies do towarzystwa, mastif afrykański ceni sobie życie z rodziną. W domu jest raczej spokojny, na dworze zaś wstępuje w niego ogromna dawka energii.

Jak każdy pies stróżujący, boerboel jest zdecydowany i niezależny, jednak wobec pana jest zawsze niezwykle posłuszny. Wobec obcych mastif afrykański zachowuje dystans. Aby pies zaakceptował nieznajomego, konieczna jest odpowiednia prezentacja. Intruz nie wejdzie na teren strzeżony przez psa rasy boerboel.

Charakter psów stróżujących jest taki, że dobrze znoszą samotność. Mimo to, gdy nasz pupil pozostanie w długim osamotnieniu, może stać się nieszczęśliwy. Dlatego, mimo wszystko, warto przyzwyczajać od szczeniaka do samotności psa rasy boerboel.

Rasa tych psów jest inteligentna, ale wrażliwa. Zarówno traktowanie, jak i szkolenie powinno być oparte na szacunku i łagodności, ale jednak również i stanowczości.

Już szczenię musi być odpowiednio socjalizowane, gdyż pies rasy boerboel, przez swoją pewność siebie (samce w szczególności), może mieć problemy z zaakceptowaniem innych czworonogów.

Warto wiedzieć, iż z kotami pies dogada się wyłącznie wtedy, gdy zna je od szczeniaka.

Ten duży i potężny pies, jak zresztą każdy, wymaga codziennej dawki ruchu i ciekawych spacerów. Pomoże to zachować mu równowagę psychiczną i społeczną. Psy takich rozmiarów z reguły nie powinny być obciążane nadmierną aktywnością fizyczną.

Boerboel odstraszy bez problemu zarówno każdego intruza, jak i niedoświadczonego opiekuna. Ten rzadki pies farmerski nie nadaje się na pierwszego psa.

Mastif afrykański a dzieci

Wobec dzieci mastif afrykański jest bardzo łagodny, opiekuńczy i lubi się z nimi bawić. Mimo to najmłodsi powinni poznać zasady traktowania zwierząt z należytym szacunkiem. Odpada dokuczanie, ciągniecie za ogon, wyrywanie ze snu i tym podobne nieprzyjemności.

Z racji na rozmiary psa, warto, aby zabawa odbywała się pod czujnym okiem osoby dorosłej.

Czy mastif afrykański nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Od swojego zarania, boerboel żył na gospodarstwach i w takich warunkach czuje się najlepiej. Potrzebuje dużej dawki przestrzeni oraz świeżego powietrza. Trudno będzie mu przystosować się do życia w mieście, ale nie jest to niemożliwe, o ile zapewnimy psu dużą dawkę spacerów.

Historia rasy

Pochodzący z RPA boerboel jest potomkiem potężnych psów z Asyrii, które polowały na duże zwierzę – molosów. Molosy trafiły do Europy i na Wyspy Brytyjskie, dając początek wielu rasom. Stamtąd zawędrowały wraz z osadnikami na południowe tereny Afryki.

Za początek historii rasy uznaje się końcówkę XVII wieku, kiedy to holenderscy osadnicy, na czele z Jan van Riebeeck’iem założyli Kapsztad. Założyciele przywieźli ze sobą bullenbijtera i inne, podobne molosy.

Boerboel ma w sobie także krew afrykańskich psów, które były używane między innymi do polowań na lwy, ale również do obrony stad przed dzikimi zwierzętami.

Zawirowania na terenach RPA sprawiły, że Anglicy stopniowo wypierali Holendrów z południowej Afryki. Warto wiedzieć, że potomkowie kolonistów z Holandii byli określanie mianem Burów („Boer” to po niderlandzku farmer, lub chłop).

„Boel” zaś oznacza dużego psa. Mastif Burów, którzy zaczęli być następnie nazywani Afrykanerami, pomagał im, pilnując domostw i dobytków. Nie dbano wprawdzie o czystość rasy, ale krzyżowano jedynie te psy, które najlepiej spełniały swoje obowiązki, a na dodatek Afrykanerzy żyli raczej w dużej izolacji. Sprawiło to, że powstał pies w określonym typie.

Boerboel ma w sobie również krew bulmastifów, które zostały sprowadzone do Afryki z Wielkiej Brytanii w 1938 roku celem ochrony kopalń diamentów.

Oparta na współczesnych zasadach hodowla rozpoczęła się w drugiej połowie XX wieku. W 1983 roku powstała SABT (South African Boerboel Association). Jest to jak dotąd największa organizacja, która rejestruje psy tej rasy. W RPA, oprócz SABT działa jeszcze EBBASA (Elite Boerboel Breeders’ Association of Southern Africa) oraz HBSA (Historical Boerboel Association of South Africa).

Wprawdzie FCI nie uznaje oficjalnie rasy, to w 2008 roku została ona uznana przez KUSA, akceptowany przez FCI związek kynologiczny z RPA. Sprawiło to, że psy tej rasy mogą być rejestrowane w organizacjach podlegających FCI. Mimo, iż nie zezwala się na zdobywanie championatów, mastify afrykańskie mogą być prezentowane na wystawach, którym patronuje Międzynarodowa Federacja Kynologiczna.

W Polsce boerboel jest jeszcze rasą mało popularną. Największym „wzięciem” rasa cieszy się we Wielkiej Brytanii i w Rosji, a także w Norwegii, Niemczech, Belgii i Holandii.

Ciekawostki o mastifie afrykańskim

  • W niektórych krajach, posiadanie przedstawicieli tej rasy jest zabronione. Są to na przykład Dania, Ukraina i Rosja.
  • Czteroletnia suka Bailey urodziła w 2016 roku aż 19 szczeniąt. Jedno maleństwo nie przeżyło.

Ile kosztuje boerboel?

Cena, jaką będzie trzeba zapłacić za szczenię rasy boerboel z rodowodem wynosi około: 4500 – 5500 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego dużego oraz silnego psa nie jest mały: 200 – 300 zł miesięcznie.

Wady i zalety

Wady

  • może być agresywny
  • szczeniaki szybko rosną i wymagają odpowiedniego karmienia
  • drogie utrzymanie
  • może dominować, jeśli źle go wychowamy

Zalety

  • Odważny w pracy
  • Spokojny w domu
  • Oddany
  • Opiekuńczy
  • Wspaniale stróżuje
  • Bezproblemowa pielęgnacja
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo