German boxer, deutscher Boxer

Bokser to pewny siebie, żywy i pełny energii molos o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Niby to groźny i naburmuszony, przy tym silnie umięśniony, wzbudza połowicznie tylko uzasadniony strach wśród ludzi, którzy nie wiedzą, że przecież Bokser to pies bardzo przywiązany do rodziny i pieszczotliwy. Może wprawdzie jest bardzo żywo usposobiony, lubi poszczekać i często zabiega o atencje właściciela, ale jest to pies inteligentny i bardzo wszechstronny, który równie dobrze będzie stróżował, pracował, bronił i towarzyszył.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 144

  • Grupa II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła
  • Sekcja 2.1 -Molosy, typ dogowaty
  • Rasa podlega próbom pracy.
  • Pochodzenie: Niemcy
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 10 do 12 lat
boxer szczeniak
Boxer szczeniak

Wygląd

Psy tej rasy są z wyglądu bardzo harmonijne, a ich sylwetka jest elegancka. Najlepiej jest to widoczne, gdy Bokser jest w ruchu. Krótka w stosunku do czaszki kufa, okolona czarną maską, stanowi tylko połowę jej długości. Od czarnego, szerokiego i lekko zadartego nosa w dół przebiegają ku dołowi dwie mocno zaznaczone fałdy.

Głowa zdaje się być kwadratowa. Boksery mają przodozgryz, a więc ich żuchwa jest przesunięta do przodu względem szczęki. Wśród psów jest to z reguły wada, jednak w przypadku rasy Bokser, przodozgryz jest zalecany w oficjalnym wzorcu rasy.

Uszy, umiejscowione w najwyższym punkcie czaszki, zawijają się do przodu i lekko opadają na boki policzków. Ogon boksera jest wysoko osadzony, o średniej długości. U wielu bokserów można zauważyć brak ogona.

Skóra boksera jest pozbawiona fałd, elastyczna i często określana jako „sucha”. Na niej sierść, która dobrze przylega do skóry, lśni i jest twarda.

Umaszczenie bokserów to zasadniczo dwa główne warianty – pręgowane lub żółte. Dla psów pręgowanych tłem jest kolor żółty, a ciemne (czasami nawet czarne) pręgi biegną w kierunku żeber i dobrze kontrastują z żółtą podstawą. Wspominane żółte umaszczenie to spektrum kolorów od jasnożółtego, aż do mieszaniny rudego z brązowym kolorem. Hodowcy cenią złoty środek w tej przestrzeni możliwości i uważają subtelne połączenie czerwonego z żółtym jako umaszczenie optymalne. U Boksera występują też białe znaczenia. Nie są niepożądane, a nawet mogą wpływać korzystnie na ocenę estetyki umaszczenia, stanowić mogą jednak maksymalnie 1/3 powierzchni ciała.

Wielkość i waga

Bokser to pies średniej wielkości, ale jego w miarę smukła sylwetka sprawia, że nie ważny on bardzo dużo.

Według klasyfikacji FCI, psy tej rasy powinny mieścić się w następujących ramach.

Wysokość w kłębie: Psy: 57 do 63 cm

Suki: 53 do 59 cm

Przybliżona waga: Psy: 27 do 32 kg

Suki: 25 do 29 kg

Zdrowie 

Bokser jest psem niezbyt dobrze dostosowanym do wysokich i niskich temperatur.

Skrócona kufa powoduje, że pies jest wrażliwy na upały, wobec czego, w lecie należy psa aktywnie chronić przed warunkami pogodowymi. Należy psu zapewnić zacienione miejsce ze stałym dostępem do wody. Dobrym pomysłem może też okazać się okład głowy i karku mokrym ręcznikiem. Dodatkowo nie powinno się psa forsować ciężkimi treningami, a długi spacer to opcja na wczesny ranek, lub późny wieczór, gdy to żar słońca zaczyna dokuczać już mieszkańcom innej strefy czasowej.

Tak jak kufa stanowiła o wrażliwości Boksera na wysokie temperatury, tak krótka szata bez podszerstka oraz brzuch bez sierści sprawiają, że i zima stanowi wyzwanie dla psów tej rasy. Tutaj może sprawdzić się ubranie, krótszy spacer, lub po prostu pilnowanie, aby Bokser był cały czas w ruchu i nie tarzał zbyt długo w śniegu.

Na co najczęściej choruje Bokser?

Pies rasy Bokser ma predyspozycje do zapadania na szereg chorób, takich jak:

  • dysplazja stawów biodrowych
  • dysplazja stawów łokciowych
  • spondyloza (może doprowadzić do paraliżu i niedowładu)
  • podzastawkowe zwężenie ujścia aorty (SAS)
  • zwężenie zastawki tętnicy płucnej (PS)
  • artymogenna kardiomiopatia prawej komory
  • kardioimpatia rozstrzeniowa (DCM)
  • rozszerzenie i skręt żołądka
  • alergie kontaktowe
  • alergie wziewne
  • alergie pokarmowe
  • zapalenie spojówek
  • grudkowe zapalenie trzeciej powieki

Warto wiedzieć, że wprawdzie badanie stawów biodrowych jest warunkiem otrzymania uprawnień do hodowli, to już badanie ze względu na problemy serca psów rasy Bokser nie jest prawnie wymagane. Mimo to, renomowane i odpowiedzialne hodowle takie badania prowadzą.

Boksery są również podatne na zapadanie na nowotwory i to z reguły częściej niż przedstawiciele innych ras psów.

Jak pielęgnować Boksera?

Pielęgnacja tych psów nie należy do bardzo wymagającej. Ich krótka szata wymaga czesania tylko raz w tygodniu. Wyjątkiem są okresy linienia wiosną oraz jesienią, kiedy to warto zadbać o jego sierść codziennie.

Bardzo ważna jest pielęgnacja fald na policzkach, skóry pod oczami oraz powiek. W tych miejscach zbiera się dużo zanieczyszczeń i należy te miejsca przecierać. Do pielęgnacji oczu warto zastosować specjalnie ku temu przeznaczone kosmetyki.

Do pozostałych czynności pielęgnacyjnych można zaliczyć kąpanie, do którego należy stosować dobrej jakości szampony i kosmetyki (hipoalergiczne, lecznicze). Dodatkowo powinno się regularnie skracać pazury, usuwać kamień z zębów i sprawdzać stan uszu.

Żywienie – jaka karma dla niemieckiego Boksera?

Bokser bywa wybredny, ale ogólnie charakteryzuje się dobrym apetytem. Oprócz karm specjalnych dla psów tej rasy można postawić na wysokogatunkowe suche karmy dla ras dużych, dodatkowo wzbogacane glukozaminą i chondroityną. Z kolei domowa dieta powinna być uzupełniona o preparaty wapniowo-witaminowe oraz mineralne, o których doborze lepiej, żeby zadecydował lekarz, lub dobry hodowca.

Na wyjątkową uwagę zasługuje oczywiście karmienie szczeniąt, co jest niezwykle ważne, bez względu na to, z jakim psem mamy do czynienia. Młody bokser bardzo szybko rośnie. Trzeba, aby był dobrze odżywiony, ale nie otyły, gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na rozwój stawów i kości, który jest tak istotny. Dobrym pomysłem podczas fazy wzrostu jest wykonywanie okresowych kontroli wapnia i fosforu we krwi małych piesków.

Charakter i zachowanie Boksera

Bokser jest psem bardzo pewnym siebie. Jego charakter jest zrównoważony. Ma mocne nerwy i temperament. Zwykle utrzymuje wesołość i pewność siebie.

Bokser słynie z silnego przywiązania do właściciela, wobec którego jest czuły i wierny. Jest bardzo wrażliwy na domowy harmider i wprawdzie mało szczeka, to jednak wydaje sporo innych dźwięków, którymi potrafi sygnalizować swoje potrzeby i bolączki.

Jest bardzo energiczny i domaga się zapewniania mu sposobów na ujście tej energii. W przypadku braku tego ujścia potrafi demolować otoczenie lub stać się nieposłuszny. Zwykły spacer to dla boksera za mało. Spacery powinny być wypełnione zajęciami fizycznymi, treningami oraz całą masą bodźców umysłowych.

Przez swoje cechy, bokser jest doskonałym obrońcą. Bez nadmiernej agresji wykazuje się odwagą i czujnością. Śmiały ten pies z reguły wydaje tylko ostrzegawcze warknięcia, ale atakuje wedle potrzeby. Z reguły jest łagodny wobec obcych ludzi, chociaż starszy Bokser niechętnie spoufala się z nieznajomymi.

Samiec Boksera słabo dogaduje się z innymi, silnymi osobnikami tej samej płci, ale chętnie zaakceptuje różne zwierzęta domowe.

Ten inteligentny pies chętnie współpracuje i szybko się uczy. Problemy wychowawcze mogą na początku sprawiać jego temperament i ekscytacja. Cierpliwy właściciel powinien rozpocząć psią naukę już ze szczeniakiem. O wychowawczym sukcesie zadecyduje zaangażowanie, motywacja oraz silny autorytet pana. W przypadku Boksera dobrze sprawdzi się szkolenie pozytywne.

Bokser a dzieci

Bokser to pies, który uwielbia dzieci i chętnie się z nimi bawi. Jego energiczny charakter sprawia, że w tej zabawie może czasami dzieci poprzewracać, robi to jednak zupełnie niechcący. Bokser przechodzi czasami w tryb „pilnowania dzieci”. Staje się wtedy nieufny i nieprzyjazny w stosunku do osoby, którą uzna za zagrożenie.

Czy pies rasy Bokser nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Bokser odnajdzie swoje miejsce zarówno w mieście, jak i na wsi. Może mieszkać w domu, lub na zewnątrz, byleby w bliskości do swojego właściciela.

Źle znosi przeprowadzki, przemeblowania i zmiany jako takie.

Pozostawiony sam na długi czas będzie głośno szczekał, uprzykrzając życie sąsiadom.

Historia rasy

Muskularne i potężne ciało, wielka głowa, szeroki psyk, zadarty nos, do tego czujność, nieustępliwość i śmiałość to cechy, jaki Bokser odziedziczył po swoich starożytnych przodkach . Antenaci Boksera to molosy z Grecji, Tybetu, Epiru oraz Półwyspów Bałkańskiego i Iberyjskiego. Psów tych używano do polowań na dużą zwierzynę oraz do walki z innymi psami.

Przybyły one na Wyspy Brytyjskie wraz z fenickimi kupcami, a następnie do Imperium Rzymskiego, gdy podbiło ono już Brytanię.

W średniowieczu nastąpiło wyodrębnienie trzech typów psów:

  • bullenbeiser (pies na byki / kraje germańskie)
  • barenbeiser (pies na niedźwiedzie / kraje germańskie)
  • brabantczyk (dławiciel barbancki / Francja)

Zadaniem tych psów podczas polowań było unieruchamianie dużej zwierzyny za pomocą silnych i dławiących chwytów i przytrzymywanie zdobyczy do czasu nadejścia myśliwego i „zakończenia” sprawy. Budowa ich pysków, oraz lekko uniesiony nos, pozwalały na niezwalnianie ucisku, a przy tym swobodne oddychanie.

Bokser, jakiego znamy dzisiaj, wywodzi się z Niemiec. Pod koniec dziewiętnastego wieku, w 1887 r. Bawarczyk, mieszkający w Monachium, George Alt skrzyżował miejscowego bullenbeisera z francuską pręgowaną suką barbantczyka. W wyniku tej krzyżówki powstał płowo-biały samiec nazwany Lechner’s Box, zapoczątkowując linię dzisiejszych Bokserów. Następnie pojawiła się łaciata suka o arystokratycznym imieniu Meta von der Passage, która jest uznawana za protoplastkę rasy i wzmiankę o niej można znaleźć w rodowodach wszystkich bokserów.

Wnuk Mety, Rolf von Vogelsberg był wspaniałym reproduktorem i większość znaczących linii hodowlanych wywodzi się właśnie od niego. Ten wielokrotny zwycięzca wystaw był również czynnym uczestnikiem działań podczas I wojny światowej.

w 1895 r. na wystawie w Monachium pojawił się pierwszy wpisany do niemieckiej księgi rozwodowej Bokser – Muhlbauer’s Flocki.

W 1896 r. powstał istniejący do dziś Niemiecki Klub Boksera (Deutscher Boxer Klub).

W 1902 r. opublikowany został pierwszy oficjalny wzorzec rasy. Obecny wzorzec rasy został opublikowany w 2008 r.

Boksery w Polsce nie miały z początku łatwego życia. Po ich początkowym pojawieniu się w kraju w okresie dwudziestolecia międzywojennego, zostało ich bardzo niewiele i często bez dokumentów. II wojna światowa doprowadziła do tego, iż w latach 50. dwudziestego wieku otworzono księgę, do której wpisywano ocalałe psy. Polscy hodowcy wspomagali się psami sprowadzanymi z zagranicy, głownie z Czech, Niemiec oraz Węgier. Pierwszym Polakiem, u którego w hodowli pojawiły się boksery był lekarz weterynarii Wacław Tarasiewicz.

Ciekawostki o Bokserze

  • bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych
  • niegdyś służyły w wojsku (psy meldunkowe, sanitarne, obronne) oraz policji
  • nadaje się na psa obronnego, tropiącego, towarzyszącego, ratowniczego, terapeutycznego

Ile kosztuje Bokser?

Cena psa rasy Bokser jest zależna od jego pochodzenia, płci oraz wieku, oraz oczywiście od renomy hodowli, z której pochodzi. Bokser z rodowodem, z hodowli zarejestrowanej w FCI to kosz średnio 2500 do 4500 zł. Chociaż za najwspanialsze osobniki trzeba będzie zapłacić jeszcze wyższą cenę. Koszt jego miesięcznego utrzymania jest bardzo wysoki i oscyluje w granicach: 200 do 300 zł miesięcznie.

Wady i zalety Boksera

Wady

  • Może gubić sierść nawet przez cały rok.
  • Agresja samców wobec innych psów.
  • Energiczny i zamaszysty.
  • Może bałaganić podczas jedzenia.
  • Źle znosi skrajne warunki pogodowe.

Zalety

  • Łatwy w pielęgnacji.
  • Dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi.
  • Mało hałaśliwy, a przy tym czujny.
  • Przyjaciel i obrońca dzieci.
  • Świetny stróż.
  • Dobry dla właściciela-sportowca.
  • Wesoły.
  • Oddany właścicielowi oraz całej rodzinie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo