Chart rosyjski

Borzoj, Borzoi, Russian wolfhound, Russkaya Psovaya Borzaya

Chart rosyjski borzoj jest fantastycznym psem myśliwskim, a do tego jednym z najwyższych na świecie. Sprawdza się również doskonale w roli towarzysza rodziny, gdyż jest to pies oddany, spokojny i zrównoważony. Słowo „borzoj” oznacza po rosyjsku charta. Ma wygląd iście arystokratyczny wygląd i był kiedyś w tym dużym kraju właśnie wyznacznikiem statusu społecznego. Nie każdy mógł sobie pozwolić na tak imponującego czworonoga. W Polsce nie można używać charta rosyjskiego do polowań, natomiast w kraju, mimo to, nie brakuje jego miłośników.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 193

  • Grupa X- Charty
  • Sekcja 1 – Charty długowłose i półdługowłose
  • Psy tej rasy podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Rosja
  • Rozmiar: Duży
  • Długość życia: 8 do 10 lat
chart rosyjski szczenięta
Chart rosyjski szczenięta

Wygląd

Chart rosyjski to pies wysoki, suchy i mocny. Ma harmonijną budowę i długie nogi, tułów zaś bardzo wąski. Bardzo dobrze wykształcone mięśnie są długie i suche, a kościec mocny, choć nie masywny. Skóra charta jest cienka, elastyczna i pozbawiona fałd. Spoglądając na psa tej rasy, czujemy podświadomie, że mamy do czynienia z arystokratą. Sylwetkę charta rosyjskiego można wpisać w zasadzie w kwadrat. Jego długość bardzo nieznacznie przekracza wysokość w kłębie.

Głowa tego pięknego psa jest długa i wąska. Harmonizuje z resztą ciała i jest na tyle sucha, że widać wręcz na niej żyły. Patrząc z boku, linia czaszki i kufy tworzy długą, lekko wypukłą linię. Zarówno łuk brwiowy, jak i jarzmowy nie jest wyraźny. Od góry, czaszka jest wąska i wydłużona, o owalnym kształcie. Pies ma wyraźny guz potyliczny, a stop słabo zaznaczony. Sucha kufa jest długa i wypełniona na całej swojej długości, o prostym profilu, lub też lekko wypukłym w pobliżu wierzchołka nosa (downface). Grzbiet nosa ma chart rosyjski lekko łukowaty. Długość kufy (od stopu do końca nosa) jest trochę większa od długości czaszki (od guza potylicznego do stopu). Wierzchołek nosa, zawsze czarny, jest duży i wyraźnie wystaje przed żuchwę. Wzorzec rasy mówi, iż zęby charta powinny być białe, mocne i ustawione w zgryzie nożycowym. Zgryz cęgowy jest wprawdzie dopuszczalny, ale nie do końca pożądany.

Oczy, które są dość duże, mają kształt migdała. Przyjmują barwę od brązowych do ciemno brązowych. Czarne powieki dobrze przylegają.

Uszy małe, cienkie i ruchliwe są ostro zakończone oraz pokryte krótkim włosem. Osadzone są blisko siebie, z tyłu czaszki i powyżej linii oka. Końcami kierują się ku potylicy i prawie się stykają, leżąc na szyi. Kiedy chart rosyjski jest ożywiony, uszy unoszą się do góry, końcówkami kierując się na boki, lub do przodu. Zdarza się też, że uszy stają, jak u konia.

Szyja psa jest sucha, długa, muskularna i lekko wysklepiona. Nie jest osadzona zbyt wysoko i nigdy też wysoko noszona nie jest. Przechodzi w tułów z szerokim, muskularnym i sprężystym grzbietem, którego górna linia tworzy płynny łuk. Lędźwie ma pies długie i dobrze wysklepione, tworzące z grzbietem łuk (u samców bardziej wyraźny). Szeroki i długi zad lekko opada. Głęboka klatka piersiowa jest w przekroju owalna i sięga prawie do łokcia. Brzuch ma mocno podkasany, a żebra lekko wydatne.

Ogon charta rosyjskiego może być sierpowaty lub szablasty. Jest nisko osadzony, cienki, długi i porasta gęstym, obfitym piórem. Sięga do guza biodrowego, gdy go przeciągnąć pomiędzy tylnymi kończynami i przez słabiznę. Gdy chart stoi, ogon opada do dołu. W akcji zaś, unosi się, ale nie przekracza linii grzbietu.

Chart rosyjski borzoj ma bardzo imponujące kończyny. Tylne, jak i przednie są suche, muskularne, kościste, proste i równoległe. Pies poluje w pełnym galopie, a gdy tego nie robi, porusza się wydłużonym, swobodnym kłusem.

Włos psów tej rasy jest długi, powiewny, jedwabisty i sprężysty. Faluje, lub tworzy luźne, duże, lecz krótkie pierścienie. Zwarte loczki są dopuszczalne. Sierść na różnych częściach ciała ma różną długość. Bardzo krótki i przylegający włos występuje na głowie oraz na wewnętrznej stronie kończyn. Falisty i dłuższy włos jest na szyi i grzbiecie. Na bokach, oraz zewnętrznej stronie kończyn, chart rosyjski ma włos krótki, który może tworzyć delikatne loczki. Wszelkie frędzle i pióra są długie i lśniące. Szyję otacza mufka z długiego włosa. Frędzle znajdziemy na spodzie klatki piersiowej, brzuchu i tylnej stronie kończyn, a na udach portki. Na dole ogona są pióra, a u nasady sierść tworzy z reguły loczki.

Chart rosyjski borzoj może występować w wielu typach umaszczenia, w zasadzie jest tutaj pełna dowolność. Maści te mogą być jednolite, łaciate lub z podpalaniem. Są one z reguły jaśniejsze na spodzie ciała i kończynach. Wyjątkiem od reguły pełnej dowolności są następujące umaszczenia (nie towarzyszy im czarny nos):

  • błękitne
  • izabelowate (lila)
  • i ich odcienie

Wielkość i waga

Rasa wykazuje się w miarę wyraźnym dymorfizmem płciowym. Wzorzec FCI ustala zakres wysokości w kłębie psów rasy chart rosyjski w następujący sposób:

Wysokość w kłębie:

  • Psy: 75 – 85 cm
  • Suki: 68 – 78 cm

Wzorzec nie wyszczególnia przedziałów wagowych, jednak jest to mniej więcej:

Waga:

  • Psy i suki: 35 – 48 kg

Zdrowie 

Mimo, iż charty rosyjskie nie żyją zbyt długo, jest to rasa raczej zdrowa, chociaż obarczona pewnymi predyspozycjami do chorób.

Nie są bardzo odporne na skrajne warunki atmosferyczne. Nie powinny mieszkać na zewnątrz domu, a w trakcie upałów, lepiej nie wystawiać je na wzmożone aktywności fizyczne.

Na co najczęściej choruje chart rosyjski?

  • wady odcinka szyjnego kręgosłupa
  • plasmoma (nacieczenia trzeciej powieki)
  • retinopatia (PRA, charakter dziedziczny)
  • rozszerzenie i skręt żołądka

Jak pielęgnować charty rosyjskie?

Pielęgnacja borzoja nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Jego szatę musimy szczotkować przynajmniej raz w tygodniu. Pies tej rasy intensywnie linieje dwa razy w roku. Wtedy należy robić to w zasadzie codziennie.

Specyfika okrywy włosowej arystokraty sprawia, że może przynosić ze spacerów dużo niespodzianek, które należy z sierści powyciągać. Mowa tutaj o liściach, patykach, gałązkach i tym podobnych.

Bez względu na rasę psa, z którą mamy do czynienia, należy regularnie sprawdzać stan oczu, uszu, zębów, a także podcinać pazury, jeżeli pies nie ściera ich w naturalny sposób swoim trybem życia.

Żywienie – jaka karma dla charta rosyjskiego?

Żywienie tej rasy psów nie jest trudne. Należy po prostu oprzeć się na pokarmach z jak najlepszych składników. Gotowa karma wysokiej jakości sprawdzi się równie dobrze, jak posiłki przygotowywane w domu, które oczywiście muszą być odpowiednio suplementowane.

Porcje jedzenia powinny być dostosowane do wieku, wagi i stylu życia psa. Trzeba dobrze poznać jego organizm i wedle tej wiedzy dostosowywać dietę.

Aby uniknąć rozszerzenia i skrętu żołądka, dzienna porcja jedzenia powinna być rozdzielona na przynajmniej dwa posiłki, a pies powinien móc po nim odpocząć przez pewien czas.

Charakter i zachowanie charta rosyjskiego

Jako pies rodzinny, ten urodzony myśliwy jest wyjątkowo czuły i mocno przywiązany do całej rodziny, choć oczywiście w szczególności do opiekuna. Zabiega chętnie o kontakt z ludźmi, którego bardzo potrzebuje. W swoim zachowaniu i wylewności zdecydowanie nie jest już arystokratą.

W domowych warunkach chart rosyjski borzoj jest bardzo spokojny i zrównoważony. Jednak ze względu na swój myśliwski charakter, może ruszyć w morderczą pogoń za potencjalną ofiarą. Dlatego też należy uważać na jego zachowanie podczas spacerów. Fakt, że dziś są już rzadko używane do polowań, nie zmienił tego, iż wspaniały węch, wzrok i zdolności tropiące to dalej mocne strony charta rosyjskiego borzoj.

Charakter tego psa jest silny. Jego szybkość działania i analizy wskazują na wysoką inteligencję. Podczas szkolenia musimy uzbroić się w dużą cierpliwość, a także nie zapomnieć o konsekwencji i stanowczości. Najbardziej istotną umiejętnością do nabycia przez charta jest nauka przychodzenia na zawołanie. Po prostu, ten myśliwy co chwilę chce za czymś pobiec.

Chart rosyjski jest nieufny wobec obcych, jak większość psów z tej grupy. W połączeniu z imponującym i dość groźnym wyglądem, sprawia to, że jest całkiem dobrym stróżem. Borzoj nie szczeka z reguły bez powodu.

Jeżeli zaspokoimy wszystkie potrzeby ruchowe, węchowe i fizjologiczne psa tej rasy, będzie on dobrze znosił samotność. Nigdy nie powinna ona jednak trwać zbyt długo, gdyż doprowadzi to w końcu do jego frustracji i znudzenia, a to już prosta droga do rozpoczęcia procesu niszczenia domowych przedmiotów. Chart rosyjski, mimo iż w domu zachowuje się z reguły spokojnie, do zachowania dobrego samopoczucia, potrzebuje porządnie się wybiegać. Konieczne są długie i wyczerpujące spacery. Dobrym pomysłem jest również zaangażowanie psa w sporty kynologiczne, a najlepiej sprawdzi się w coursingu, czyli gonitwie za ciągniętą po ziemi atrapą ofiary.

Należy wiedzieć, że chart rosyjski, przez swój instynkt, nie odpuści nawet tym kotom, które dobrze zna. Lepiej, aby nie mieszkał razem z innymi zwierzętami domowymi. Podobnie może potraktować także małe psy, choć w gruncie rzeczy może się dogadać z innymi przedstawicielami gatunku, o ile będzie odpowiednio socjalizowany już od najmłodszych lat.

Ze względu na charakter, nietypowe usposobienie i potrzeby psa, posiadanie charta jest trudnym wyzwaniem. Osoby niedoświadczone mogą sobie z nim nie poradzić, podobnie jak osoby starsze.

Chart rosyjski borzoj a dzieci

Borzoj uwielbia bawić się z dziećmi. Jest wobec nich cierpliwy i zrównoważony. Mimo to zabawa powinna być kontrolowana przez osoby dorosłe, a dzieci muszą wiedzieć, że psa nie można denerwować i że należy mu się taki sam szacunek, jak innym członkom rodziny. Odpada budzenie, ciągnięcie za ogon, dosiadanie i tym podobne, inny wygłupy.

Czy pies rasy chart rosyjski nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Jeżeli podejdziemy na poważnie do zaspokajania ruchowych potrzeb charta rosyjskiego, może on mieszkać na małej przestrzeni, jednak najlepiej będzie się czuł w wiejskich warunkach, gdzie nie będzie ograniczony małą przestrzenią.

Historia rasy

Historia charta rosyjskiego rozpoczęła się na początku XVII wieku. Wtedy to, pewnego dnia, rosyjski szlachcic przywiózł do kraju kilka arabskich chartów, celem polowania na wilki.

Te psy z importu nie dawały sobie jednak rady z warunkami pogodowymi, jakie panują w Rosji. Przywieziono greyhoundy i zaczęto krzyżować je z miejscowymi psami pasterskimi i myśliwskimi, które charakteryzowała obfita i mocna sierść.

Takie psy były następnie poddawane rygorystycznej selekcji, którą przechodziły jedynie psy najsilniejsze i najbardziej sprawne. W wyniku tych zabiegów powstała rasa, która szybko stała się ulubioną nie tylko do polowań, ale i do towarzystwa. Ceniły ją zarówno arystokracja, jak i dwór. Zaczęły być nazywane borzojami, co zaznaczało ich szybkość i rączość. Popularność ich stale rosła i ciężko się temu dziwić. Psy te były widowiskowe, piękne, silne i budzące respekt.

Borzoj był trzymany w rosyjskich majątkach ziemskich w liczbach wręcz spektakularnych. Polowania na wilki stały się sposobem manifestowania bogactwa. Potrafiło brać w nich udział nawet kilkaset psów, dobranych w identyczne pod względem wzrostu i umaszczenia sfory.

Następnie, wraz z uwłaszczeniem chłopów w 1861 roku, liczba hodowli drastycznie spadła, gdyż zubożała szlachta nie miała już pieniędzy na ich utrzymanie. Chart rosyjski był od tamtej pory hodowany w zasadzie jedynie w majątku Perszino, który był w posiadaniu carskiego dworu.

W Wielkiej Brytanii rasa rozpoczęła swoją karierę po tym, jak z owej hodowli przywiózł trzy psy król Anglii Edward VII i podarował je swojej siostrze Aleksandrze.

Wraz z wybuchem Rewolucji Październikowej rozpoczęła się rzeź charta rosyjskiego. Władza ludowa zwalczała wszystkie synonimy szlachectwa i przepychu, w którym żyła dotąd arystokracja. Mimo to, przedstawiciele wyższych sfer, gdy uciekali z kraju, zabierali ze sobą te piękne psy.

Po II wojnie światowej, rasa zaczęła być w Rosji odbudowywana, między innymi za pomocą psów przywiezionych z Polski.

Obecny wzorzec rasy został opublikowany przez Związek Kynologiczny w Polsce w 12.11.2019.

Ciekawostki o charcie rosyjskim

  • Wielu carów i znanych rosyjskich osobistości posiadało psy tej rasy. M.in. Iwan Groźny, Piotr Wielki, Mikołaj II i Puszkin.
  • Hodowla i posiadanie charta w Polsce jest unormowane prawnie. Potrzebna jest zgoda wydawana przez administrację państwową, a polowanie za ich pomocą jest w kraju zabronione, co reguluje Prawo łowieckie.

Ile kosztuje chart rosyjski borzoj?

Jak w przypadku wszystkich ras, cena tego przepięknego psa zależy od wieku, płci oraz od pochodzenia. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za psa rasy chart rosyjski borzoj z hodowli zarejestrowanej przez FCI to wydatek rzędu: 4000 – 5000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego dużego, ruchliwego psa jest całkiem wysoki i oscyluje w granicach: 150 – 200 zł miesięcznie.

Wady i zalety charta rosyjskiego

Zalety
  • Jest czuły, posłuszny i oddany właścicielowi.
  • Tolerancyjny wobec dzieci.
  • Idealny dla sportowca.
Wady
  • Potrzebuje dużo ruchu.
  • Nie nadaje się dla nowicjuszy i osób starszych.
  • Krótko żyje.
  • Jest nieufny i podejrzliwy w stosunku do obcych.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo