Boston Bull, Boston Bull & Terrier

Chociaż psa rasy boston terrier wiele osób myli z buldożkiem francuskim – są to dwa kompletnie różne psy o innych wymaganiach, choć trochę podobnym wyglądzie. Boston terier to rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, która ma domieszkę krwi wspomnianego buldożka. Boston terrier to pies łagodny i radosny – przyjaźnie nastawiony do ludzi. Jeśli szukasz pogodnego towarzysza rodziny – możesz wziąć tę rasę pod uwagę. Jednak musisz pamiętać, że tak, jak wiele innych psów z rodziny terierów – może być uparty i oporny na szkolenie.

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 140

 • Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa
 • Sekcja XI – Małe psy molosowate
 • Nie podlega próbom pracy
 • Pochodzenie: USA
 • Rozmiar: Mały
 • Długość życia: 13 do 15 lat
boston terrier szczeniak
Boston terrier szczeniak

Wygląd

Boston terrier to niewielki pies o krępej i dobrze zbudowanej sylwetce. Ma dużą, okrągłą głowę, duże szeroko rozstawione oczy i płaską, kwadratową kufę. Charakterystyczny u psów tej rasy jest też niewielki przodozgryz, który nadaje psu urzekający wygląd. Uszy Boston terrierów są zwykle kopiowane, trójkątne, spiczaste i stojące na baczność na głowie psa. Ogon jest prosty i naturalnie krótki – wzorzec nie wymaga kopiowania u Boston terrierów!

Rasę psa dzieli się na trzy kategorie wagowe: małą, średnią i dużą. Najmniejsze psy rasy Boston terrier ważą około 6,8 kg, a najcięższe z ostatniej kategorii nawet 13 kg. Boston terrier ma krótką, gładką sierść. Najczęściej jego umaszczenie jest pręgowane, czarne z rudymi dodatkami i czarne z białymi znaczeniami (à la smoking). Cechą charakterystyczną rasowego boston terriera są białe znaczenia – biała strzałka między oczami i otoczka na kufie.

Psy i suki: według wzorca rasy, Boston terrierów nie dzieli się na wielkości suk i psów. Są jednak trzy klasy wagowe – poniżej 6,8 kg (lekka), średnia (do 9 kg) i ciężka (11 kg i więcej). Średnia wysokość psa w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu wynosi około 40 cm.

Zdrowie

Boston terrier uchodzi za zdrowego psa, co na jedną z ras brachycefalicznych jest raczej rzadkością. Jednak tak, jak wiele innych ras, terrier bostoński może mieć skłonność do zapadania na określone schorzenia, uznawane za najbardziej grożące tej rasie.

Na co najczęściej choruje boston terrier?

W odróżnienia np. od buldożka francuskiego – Boston terrier całkiem dobrze czuje się nawet podczas upałów, nie zmaga się wtedy z dużym problemem z oddychaniem. Jednak tak, jak każdego innego psa – należy go chronić przed przegrzaniem. Boston terrier nie przepada natomiast za chłodem – zimą może wymagać dodatkowego okrycia, ponieważ nie ma podszerstka. Tak, jak inne psy z tej sekcji – oczy boston terrierów narażone są na owrzodzenia, jaskrę, zaćmę i inne problemy, które w większości mają podłoże genetyczne. Dość duże, wypukłe oczy, są również nieco bardziej niż w przypadku psów innych ras, narażone na ewentualne urazy. Warto mieć to na względzie puszczając psa po zakrzaczonych terenach.

Kolejne choroby, z jakimi może zmagać się Boston terrier to dysplazja stawu biodrowego, wypadanie rzepki, spondyloza i problemy z kręgosłupem. Niektóre psy mogą również charakterystyczne chrumkać – jest to objaw naturalny, który jeśli nie zaczyna się nasilać – nie jest przejawem choroby. Jeśli jednak pies bardzo głośno charczy i ma wyraźne problemy z oddychaniem – może to być przesłanką do pilnej wizyty u weterynarza. Boston terrier może być bowiem narażony na zapadanie tchawicy i wydłużenie podniebienia miękkiego.

Psy rasy Boston terrier często zmagają się również z alergiami skórnymi i pokarmowymi. Odmiany o jasnym umaszczeniu mogą również mieć predyspozycję do typowej dla ras albinotycznych głuchoty.

Jak pielęgnować boston teriera?

Z uwagi na krótką sierść i brak podszerstka, pielęgnacja psa tej rasy jest stosunkowo prosta. W zupełności wystarczą mu kąpiele w razie potrzeb i wyczesywanie np. 2 razy w miesiącu. Tym, na co warto zwracać większą uwagę, jest jednak stan uszu, oczu i zębów psa. Regularna kontrola i utrzymywanie ich w czystości może zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych. Boston terrier z pewnością należy do psów niekłopotliwych jeśli chodzi o pielęgnacje.

Żywienie – jaka karma dla boston terriera?

Boston terrier nie należy do ras szczególnie wybrednych. Aby zadbać o jego zdrowie i urozmaicić jego dietę o wszystkie niezbędne składniki odżywcze warto wybierać dla niego karmy specjalistyczne, dedykowane dla psów tej kategorii, lub stricte dla terrierów. Ważne, by dieta psa była bogata w wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego, kwasy tłuszczowe z grupy OMEGA, a także witaminy i minerały dla mocnych kości i stawów. Dietę psa warto urozmaicić o BARF – metodę, która polega na podawaniu wysokiej jakości mięsa – wołowiny, cielęciny, czy jagnięciny. Dorosły Boston terrier może jeść raz – dwa razy dziennie. Musi mieć jednak zapewniony stały dostęp do świeżej wody.

Charakter i zachowanie boston terriera

Boston terrier to pies radosny, czuły i łagodny. Bardzo łaknie kontaktu z właścicielem i jest do niego bardzo przywiązany. Jest to z pewnością rasa, która kocha być w centrum zainteresowania – jeśli poczuje się zapomniany, szybko znajdzie sposób na to, by zwrócić Twoją uwagę – nawet kosztem pogryzionych butów. Terrier bostoński potrzebuje sporo aktywności. Bardzo lubi długie spacery i zabawę. To właśnie z uwagi na nią, szczerze kocha dzieci. Jego usposobienie jest zresztą podobne do charakteru małego dziecka. To żywe srebro, które kocha się beztrosko bawić.

Boston terrier ma dwie twarze. Może być w jednej chwili rozentuzjazmowany, by za chwilę cierpliwie leżeć przy Twoich nogach. Boston terrier to rasa, która jest pokojowo i otwarcie nastawiona wobec ludzi i zwierząt – nawet tych obcych. Boston terrier nie znosi samotności – nie nadaje się zatem dla osób, które wiele godzin przebywają poza domem i często podróżują. Nie jest również wyjątkowo skory do nauki. Bywa uparty i oporny, jeśli chodzi o przyswojenie nowych komend.

Boston terrier a dzieci

To rasa, która kocha dzieci. Boston terrier jest niesamowicie łagodny i skory do zabawy. Lubi nawet najbardziej zwariowane aktywności i jest niebywale cierpliwy. Rzadko zdarza się, by miał dość aktywności z dziećmi. To raczej one mogą być zmęczone zabawą z tym wulkanem energii. Podsumowując – Boston terrier to rasa idealna dla dzieci.

Czy boston terrier nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Boston terrier może wychowywać się mieszkaniu, na wsi i w domu na przedmieściach – warunkiem jest jednak zapewnienie mu dachu nad głową, blisko rodziny. To nie jest typ psa stróżującego. Rasa ta jest uniwersalna – całkiem dobrze dopasowuje się do warunków, w jakich przyszło jej przebywać. Warto pamiętać tylko o zagwarantowaniu psu optymalnej dawki ruchu – dotyczy to w szczególności osób mieszkających w mieście, w bloku. Boston terriery potrzebująca przynajmniej 3 dłuższych spacerów w ciągu dnia.

Historia rasy

Boston terrier pochodzi z Bostonu w Stanach Zjednoczonych – przynajmniej tak podaje większość źródeł. Niektóre z nich jednak dowodzą, że nie jest to tak oczywiste. Na szczególną uwagę zasługuje linia genealogiczna psów, które były krzyżowane w celu powstania tej rasy. Boston wywodzi się od: buldoga angielskiego, buldoga francuskiego i staroangielskiego teriera. Rasa ta, została oficjalnie zatwierdzona i objęta patronatem przez Stany Zjednoczone. W USA wykorzystanie Boston terriera nie ograniczało się jedynie do potrzeb domowych. Były to psy pracujące/użytkowe.

Ciekawostki o Boston terierze

 • W Europie ta rasa nadal nie jest tak popularna, jak w USA.
 • Boston terrier nader często bywa mylony z buldogiem francuskim.
 • Ogon boston terriera jest naturalnie krótki!

Ile kosztuje Boston terrier?

Sprawdzone hodowle FCI zarejestrowane w związku kynologicznym, oferują zwykle szczenięta wolne od wad genetycznych, zdrowe, po zdrowych rodzicach. Szczenię Boston terriera z takiej hodowli może kosztować od około 4000 do nawet 800 złotych i więcej! Ostateczna cena psa zależy od prestiżu hodowcy i linii genealogicznej jego rodziców.

Wady i zalety Boston teriera

Zalety
 • Boston terrier to doskonały pies dla rodziny – szczerze kocha dzieci!
 • Jest łagodny i przyjacielski – ufny wobec ludzi – nawet tych obcych.
 • Jest psem aktywnym, który dobrze czuje się w mieszkaniu.
 • Jego pielęgnacja jest banalnie prosta.
Wady
 • Boston terrier głośno chrapie, często puszcza bąki i zmaga się ze wzdęciami.
 • Pies rasy boston terrier nie lubi niskich temperatur.
 • Nie może być pozostawiony długo sam w domu – bardzo źle znosi samotność.

Pies rasy Boston terrier to wesoły, przyjazny i urokliwy czworonóg. Z uwagi na fakt, że nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, nie brudzi w mieszkaniu i ubóstwia dzieci – może być doskonałym psem towarzyszącym dla rodziny. Co więcej, dzięki umiejętności dostosowywania się do różnych warunków bytowych – może być również psem seniora, który jest na tyle aktywny, by zapewnić mu kilka aktywnych spacerów w ciągu dnia. Rasa ta nadal jest popularyzowana w Europie – w USA jest natomiast niezwykle często spotykana.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo