British bulldog, English bulldog

Z pozoru groźny, gotowy do ataku, oczekujący ofiary, Buldog angielski to w istocie bardzo łagodny pies o przyjaznym usposobieniu i dużym sercu. Jego bardzo luźna skóra na głowie, pomarszczone czoło, schowany nos oraz, przede wszystkim, ten charakterystyczny sposób poruszania się, to cechy, dzięki którym ciężko nam będzie pomylić Buldoga angielskiego z jakimkolwiek innym psem.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 149

 • Grupa II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła
 • Sekcja 2.1 – molosowate
 • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
 • Pochodzenie: Wielka Brytania
 • Rozmiar: Średni
 • Długość życia: 8 do 10 lat
buldog angielski szczeniak
Buldog angielski szczenięta

Wygląd

Nisko położony środek ciężkości Buldoga angielskiego sprawia, że pies wygląda na bardzo stabilnego, oraz silnego. Krępy buldog ma dużą w stosunku do tułowia głowę o kufie spłaszczonej i szerokiej. Łączy ją z szerokim tułowiem równie masywna szyja. Nie do pomylenia jest oczywiście chód buldogów. Ich krótkie i umięśnione nogi są szeroko rozstawione, nadając psom kaczkowaty chód.

Charakterystyczną cechą psów tej rasy są zmarszczki i fałdy, które odpadają wokół szczęk, a spowodowane jest to przodozgryzem.

Sierść Buldoga angielskiego jest bardzo krótka, co nadaje jej pozornego wrażenia twardości. Oprócz tego powinna być prosta i delikatna w dotyku.

Buldogi bywają umaszczone na wiele sposobów (w postaci łat na białym tle), jednak ta najbardziej charakterystyczna „konfiguracja” to zdecydowanie płowe lub czerwone plamy na białym tle. Niepożądanymi przez hodowców kolorami jest czerń oraz cielisty.

Wielkość i waga

Ze względu na swoje specyficzne proporcje, Buldog angielski może uchodzić za trochę cięższego, niż jest w rzeczywistości

Wysokość w kłębie: Pies: 31-40 cm

Suka: 31-40 cm

Przybliżona waga: Pies: 25 kg

Suka: 23 kg

Zdrowie 

Ta rasa buldogów nie może pochwalić się dobrym zdrowiem i jak większość ras z grupy psów brachycefalicznych (spłaszczony i krótki pysk), jest obarczona ryzykiem dziedziczenia wielu chorób.

Jest mało odporny na upały, a w lecie koniecznie należy zapewnić mu stały dostęp do wody. Pies tej rasy za to doskonale czuje się zaś w niskich temperaturach, a nawet też podczas dużych mrozów. Mimo to nie nadaje się na psa stróżującego.

W związku z bagażem genetycznym buldoga angielskiego, w 2016 roku Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne wydało apel, aby decyzje o zakupie psów tej rasy były możliwie jak najbardziej przemyślane. Anglik jest trudny i kosztowny w hodowli, a jeżeli zależy nam na psie zdrowym, trzeba upewnić się dobrze, co do wiarygodności hodowcy.

Na co najczęściej choruje pies rasy Buldog angielski?

Spośród wielu potencjalnych przypadłości, najcięższą jest zdecydowanie jego problem z oddychaniem. W niektórych wypadkach, by ułatwić psu oddychanie, wykonuje się korektę skrzydełek nosowych lub operację podniebienia miękkiego. Buldożki często również zapadają na takie choroby jak:

 • wypadanie gruczołu trzeciej powieki (wiśniowe oko)
 • wady ustawienia powieki (ektropoium, entropium)
 • dysplazja stawów biodrowych (72% buldogów angielskich)
 • wypadanie rzepki
 • luźne więzadło krzyżowe kolanowe
 • enostoza (szczenięta)
 • zwężenie tchawicy
 • zbyt długie podniebienie miękkie
 • płaska klatka piersiowa
 • dwoistość kręgów
 • angina
 • przeziębienie
 • zapalenie skóry
 • udar słoneczny
 • alergia
 • ropowica międzypalcowa
 • zapalenia wielonerwowe
 • kłopoty z rozrodem

Jak widać, ostrzeżenie brytyjskiego stowarzyszenia nie zostało wydane bez powodu.

Jak pielęgnować Buldoga angielskiego?

Angielski buldog nie powinien być bardzo kłopotliwy w pielęgnacji. Jego sierść wymaga raptem sporadycznego czesania. Szczególna pielęgnacja powinna zaś zostać przeznaczona na fałdowaną skórę psa na pysku. Regularne mycie zmarszczek i fałd (np. przy użyciu nawilżonych chusteczek), pomoże skutecznie uniknąć stanów zapalnych. Należy przypilnować, aby fałdy dokładnie wycierać i osuszać.

Żywienie – jaka karma dla Buldoga angielskiego?

Buldog ma z natury dobry apetyt, a wręcz skłonności do tycia, chociaż od tej reguły zdarzają się wyjątki. Rodzaj oraz ilość podawanego jedzenia należy dostosować do trybu życia psa i nie dopuścić do nadwagi. Pomoże to uniknąć dodatkowych problemów z układem oddechowym oraz chorobą stawów.

Sprawdzą się gotowe karmy wysokiej jakości, zawierające glukozaminę i chondroitynę (na wsparcie chrząstki stawowej). W przypadku diety domowej, której podstawą powinno być do 50 proc. mięso, warto uzupełnić ją preparatami mineralnymi oraz wapniowo-witaminowymi.

Skłonność do alergii Buldoga angielskiego powinna zostać określona przy użyciu diety eliminacyjnej. Główne objawy alergii to stany zapalne uszu oraz warg i opuszków, pokrzywka.

Karmienie szczeniaka odbywa się podobnie jak młodych przedstawicieli innych ras podobnej wielkości. Skład oraz częstotliwość posiłków (najpierw 4 do 5 posiłków dziennie, następnie 3 do 4, ostatecznie 3 (do ukończenia 9 miesiąca życia)) jest taka sama jak w przypadku np. karmienia szczeniąt rasy beagle, inna jest tylko ilość podawanego jedzenia.

Od 9 miesiąca wzwyż buldoga angielskiego należy karmić 2 razy na dobę.

Charakter i zachowanie Buldoga angielskiego

Charakter psów tej rasy jest zgoła inny od wrażenia, jakie odnosimy z ich obserwacji. Niegdyś bojowe i dosyć agresywne, buldogi angielskie to dziś wcielenie łagodności. Są bardzo oddane właścicielowi i mocno się do niego przywiązują. Rasa ta chętnie szuka swojego miejsca w centrum zainteresowania. Źle radzi sobie z zamknięciem i należy do takich sytuacji możliwie nie doprowadzać.

Łatwo zaprzyjaźni się z obcymi, od których nie czuje zagrożenia. Mimo iż bardzo cierpliwy, ma silny instynkt obronny, do tego jest czujny i odważny. Niektóre buldogi lubią wdać się w bójkę z innymi psami, chociaż zwykle nie są bardzo zaczepne. Spokojny charakter psa dobrze widać wśród zwierząt, z którymi miał się okazje wychowywać.

Mimo ich ruchliwy, Buldog angielski nie będzie dla nas towarzyszem biegania, czy jazdy na rowerze. Aby zadbać o kondycje psa, wystarczy z nim regularnie spacerować. Niektóre buldogi lubią pływać, inne nie. Nie warto go zmuszać do aktywności, sam wybierze, na co ma ochotę.

Wychowanie i szkolenie rasy Buldog angielski jest średnio trudne i należy uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i konsekwencji. Ten inteligentny, choć uparty pies nie lubi przymusu i jest bardzo niezależny. W porównaniu z innymi rasami buldog uczy się wolno. Właściciel powinien przygotować się na problemy z wychowaniem, można nawet wziąć pod uwagę zajęcia indywidualne.

Buldog angielski a dzieci

Niezadowolona, lekko naburmuszona mina skutecznie ukrywa prawdziwy charakter psów rasy buldog angielski. Chętne, oraz niezwykle cierpliwe, zagwarantują udaną i w miarę bezpieczną zabawę z dziećmi. Buldog angielski jest jednak nie do końca świadomy swojej siły i masy, dlatego podczas zabawy z najmniejszymi dziećmi, pies potrzebuje nadzoru. Buldogi nie powinny też wychodzić na spacer same z dziećmi.

Czy pies rasy Buldog angielski nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Angielski buldog jest nie bardzo ruchliwy i raczej mało hałaśliwy, dlatego w miarę bezproblemowo przyzwyczai się do życia w mieszkaniu. Warto jednak wiedzieć, że doskwiera mu nuda i samotność, dlatego nie powinniśmy zostawiać go samego w domu na cały dzień. Konsekwencjami mogą być zniszczone przedmioty, a nawet meble.

Warto jeszcze raz przypomnieć, że Buldog angielski nie jest dobrym stróżem i nie odnajdzie się w takiej roli w domu w mieście, czy na wsi.

Historia rasy

Buldog angielski wywodzi się prawdopodobnie od molosów, które w starożytności wykorzystywano do polowań oraz do walk psów. Na statkach Fenicjan dotarły do Wielkiej Brytanii.

W 1835 r. wyszedł zakaz organizowania walk, który wydał brytyjski parlament i choć na dobre zaczęto się do niego stosować dopiero w drugiej połowie XIX w. buldogi traciły swoje zajęcie i ich liczba zaczynała gwałtownie spadać.

Miłośnicy rasy postanowili nie dopuścić do wyginięcia, stawiając na całkowitą zmianę wizerunku. Proces, mający na celu zmianę psa rasy buldog angielski, z walczącej z bykami, na psa towarzyszącego, rozpoczął Bill George. Jego działania wywarły duży wpływ na obecny wygląd rasy.

I tak współczesny buldog angielski został pierwszy raz pokazany w 1860 r. na wystawie w Birmingham, a już w 1875 r. powstał Klub Buldoga, który istnieje po dziś dzień. W 1876 r. został opracowany pierwszy wzorzec rasy. Obecny wzorzec rasy został opublikowany w 2010 r. W 1891 r. zostało założone London Bulldog Society

Ciekawostki o Buldogu angielskim

 • buldog angielski jest w Anglii uznawany za rasę narodową i ma silną obecność w jej popkulturze. Utożsamia stereotyp eleganckiego i grubiańskiego Anglika (John Bull)
 • buldog angielski był pupilem Winstona Churchilla
 • ten buldog nie potrafi pływać

Ile kosztuje Buldog angielski?

Hodowla buldoga angielskiego jest droga, trudna i czasochłonna, wobec czego mało popularna. Ma to swoje przełożenie na cenę i dostępność. W zależności od pochodzenia, wieku, płci psa oraz renomy i utytułowania hodowcy, buldog angielski z rodowodem (sprzedaż psów bez rodowodu jest w Polsce nielegalna) może wynieść: od 4000 do 8000 zł. Najwspanialsze osobniki mogą kosztować nawet 12000 zł.

Miesięczna cena utrzymania, czyli pożywienie i środki/zabiegi pielęgnacyjne to koszt rzędu 150 do 200 zł miesięcznie.

Wady i zalety Buldoga angielskiego

Zalety
 • Prosty w pielęgnacji.
 • Tolerancyjny wobec innych psów i zwierząt w domu.
 • Łagodny i cierpliwy.
 • Przywiązany do rodziny.
 • Bezproblemowy w zabawie z dziećmi.
Wady
 • Wrażliwy na wysokie temperatury.
 • Uparty i niezależny.
 • Uciążliwy w wychowaniu.
 • Obciążony genetycznie.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo