Kraški ovčar, Kraševec, Karst shepherd, Istrian sheepdog, Owczarek z Istrii, Owczarek z Karst, Owczarek z Krasu.

Niegdyś pełniący rolę psa pasterskiego do prowadzenia i ochrony stad zwierząt hodowlanych, dziś odnajduje się jako obrońca i stróż. W jego nowej roli pomaga ostry temperament i to, że jest nieufny wobec obcych. Owczarek kraski to molos w typie górskim, wyhodowany na Bałkanach. Pies ten bez problemu zostanie ulubionym pupilem całej rodziny, o ile zostanie prawidłowo uspołeczniony w młodości.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 278

  • Grupa II – Pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy do bydła
  • Sekcja 2.2 – Molosy typu górskiego
  • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Słowenia
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 10 do 12 lat
Owczarek kraski szczeniak

Wygląd

Owczarek kraski to pies średniej wielkości, przy tym bardzo dobrze umięśniony, ale harmonijny. Pokaźnych rozmiarów głowa jest duża w stosunku do tułowia, a wraz z resztą ciała nadaje mu krzepki wygląd, który wśród obcych może wywołać konsternację. Do takiego wrażenia przyczynia się również mocne i imponujące uzębienie, ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy w kształcie migdała świdrują inteligentnie otoczenie, a wysoko osadzone uszy leniwie wiszą na kształt litery V. Kraski owczarek ma ogon szeroki, który sięga stawu skokowego.

Sierść tej rasy psów jest długa i gęsta. Mocno przylega i ma gęsty podszerstek. Jest krótka tylko na głowie, przy uszach, oraz na przedniej stronie kończyn. Z kolei na szyi, owczarek kraski posiada grzywę i kryzę, które są gęste i nastroszone. Tułowie i brzuch okala długa i raczej miękka sierść. Długie włosy na tylnej stronie kończyn tworzą bardzo obfite pióra, a na udach – portki. Włos okrywowy ma długość nie mniejszą niż 10 cm.

Owczarek kraski jest umaszczony na kolor żelazisto szary, który powinien być w ciemnym odcieniu i przechodzić w jasno szary, lub piaskowy kolor na brzuchu i kończynach. Czarna maska na kufie, oraz na części czaszki. Reszta głowy umaszczona bywa na szary, piaskowy lub jasno płowy z czarnym nalotem.

Wielkość i waga

Według klasyfikacji FCI, psy tej rasy powinny mieścić się w następujących ramach.

Wysokość w kłębie: Psy: 57 do 63 cm (idealna 60 cm)

Suki: 54 do 60 cm (idealna 57 cm)

Przybliżona waga: Psy: 30 do 42 kg

Suki: 25 do 37 kg

Zdrowie 

Owczarek kraski może pochwalić się bardzo dobrym zdrowiem i raczej nie jest genetycznie uwarunkowany na żadną konkretną chorobę. Pies jest wytrzymały i silny.

Z racji na swoje bogate owłosienie, pies rasy owczarek kraski nie najlepiej znosi upały, w które to należy zapewnić mu miejsce w cieniu. Świetnie natomiast radzi sobie (z tych samych powodów) z zimnem i wilgocią.

Ten pies ze Słowenii potrzebuje bardzo dużo ruchu i jeśli mu to zapewnić, nie będzie miał skłonności do tycia.

Na co najczęściej chorują owczarki kraskie?

Mimo, że ta rasa ma dobre zdrowie, może borykać się z:

  • dysplazją stawu biodrowego,
  • alergią.

Jak pielęgnować owczarka kraskiego?

Owczarek kraski ma bardzo dużo sierści, która dodatkowo jest bardzo długa. Wobec czego też bardzo dużo jej traci. Wymaga ona regularnej pielęgnacji, czyli porządnego szczotkowania raz w tygodniu. Pomaga to w zapobieganiu powstawania kołtunów oraz usuwa martwe włosy. W okresie linienia pies ten powinien być szczotkowany jeszcze częściej.

Żywienie – jaka karma dla owczarka kraskiego?

Najlepiej, jeśli dzienną porcję jedzenia przeznaczoną dla owczarka podzielimy na dwa posiłki. Mimo braku skłonności do tycia i aktywnego stylu życia, lepiej, aby ten średnich rozmiarów pies nie jadł zbyt dużo „na raz”.

Dobrym wyborem będzie dobrej jakości karma sucha lub mokra dla psów aktywnych. Produkty wysokiej jakości to takie, w których jest duża zawartość mięsa, tym z reguły odróżniają się od swoich niższej jakości zamienników.

Charakter i zachowanie owczarka kraskiego

Ten niegdyś pasterski pies z krasu jest niezależny, a jednocześnie oddany swojemu panu. Rasa ma mocny temperament oraz instynkt obronny, dlatego potrzebuje charakternego właściciela z doświadczeniem. Nie będzie on dobrym wyborem na pierwszego psa.

Owczarek kraski jest przywiązany do bliskich mu osób, jednak wobec obcych zachowuje ostrożność i nie lubi ich pieszczot, nie wykazuje przy tym agresji.

Owczarek z krasu ma raczej zrównoważony charakter. Rasa nie wykazuje nadmiernej żywiołowości, ani ospalstwa. Z tego psa będzie kiepski myśliwy. Owczarek kraski nie wykazuje cech instynktu łowczego.

Rasa ta jest wszechstronna i inteligentna, bardzo szybko się uczy, szczególnie konkretnych zadań. Już w szczenięcym wieku należy przystosowywać psa do znoszenia nieobecności, chociaż nie powinno to być dużym wyzwaniem. Wczesne szkolenie pozwoli dostosować psa do codziennego, ludzkiego życia, którego będzie wiernym i kochanym towarzyszem. Owczarek kraski bardzo lubi smakołyki, co można wykorzystywać w procesie wychowawczym.

Ten pies stróżujący nie opuszcza dobrowolnie swojego stanowiska, dlatego też można powiedzieć, że ta rasa nie ma skłonności do ucieczek.

Właściciel kraskiego owczarka musi być osobą prowadzącą sportowy tryb życia. Codzienne długie spacery oraz regularny sport z panem to rzeczy, bez których ten pies się nie obejdzie.

Owczarek kraski a dzieci

Psów tej rasy nie trzeba długo namawiać do zabawy. Owczarek z krasu nie lubi się nudzić i wykazuje się dużą łagodnością i czułością w stosunku do dzieci. Mimo to, zabawy i harce z dziećmi powinny odbywać się pod okiem osoby dorosłej. Warto poinstruować dzieci, aby nie zmuszały psa to ciągłego powtarzania tych samych czynności.

Czy owczarek kraski nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Miasto nie jest idealnym miejscem do życia dla tego psa. Tak jak odnalazłby jeszcze swoje miejsce w miejskim domu z ogrodem, tak zupełnie nie nadaje się do życia w mieszkaniu. Owczarek kraski potrzebuje dużo ruchu, dużo przestrzeni i terenu, którego będzie mógł pilnować.

Mimo swojej średniej wielkości transport tego psa może sprawiać problemy, a sierść w samochodzie, oraz małym mieszkaniu znajdziemy dosłownie wszędzie.

Historia rasy

Ten pasterski i stróżujący pies występował w rejonie Krasu (dzisiejsza Słowenia) od wieluset lat. Podobno osadnicy z plemienia Ilirów dotarli tam razem z psami, wędrując wcześniej przez Istrię oraz wyspy Dalmacji.

Pies pojawia się pierwszy raz w tekście pisanym w pochodzącej z 1689 r. książce Barona Janeza Vajkarta Valvasor.

W 1939 r. podczas ogólnego zgromadzenia Międzynarodowej Federacji Kynologicznej w Sztokholmie nastąpiło oficjalne uznanie rasy, która została wpisana do rejestru pod nazwą „Owczarek Iliryjski”. Wzorzec był w następnych latach uzupełniony i udoskonalony oraz zatwierdzony na zgromadzeniu w Bled (Słowenia) w 1948 r.

16 marca 1968 r. nastąpiło rozdzielenie hodowli i rozróżnienie nazewnictwa dwóch różnych typów owczarków (owczarek z Krasu i owczarek z Szar Płaniny), które wcześniej kwalifikowały się pod tą samą nazwą.

Ciekawostki o owczarku kraskim

  • pies ten jest wykorzystywany w służbach wojskowych, gdzie ceni się jego posłuszeństwo oraz nieprzekupny charakter.
  • rzadko spotykany poza naturalnymi obszarami występowania
  • zwany czasami owczarkiem z Istrii

Ile kosztuje owczarek kraski

Cena, którą przyjdzie nam zapłacić za szczenię psa tej rasy, z hodowli zarejestrowanej przez FCI to: 3000 do 3500 zł.

Jest to pies niemały, oraz bardzo aktywny. Cena za jego miesięczne utrzymanie może wynieść nawet: 200 do 250 zł miesięcznie.

Możemy zadowolić się jednak faktem, że prawdopodobnie nie będzie nas czekać dużo wydatków związanych ze zdrowiem tego psa.

Wady i zalety owczarka kraskiego

Zalety
  • Owczarek kraski jest świetnym stróżem
  • Dobrze dogaduje się z dziećmi
  • Jest świetny dla aktywnych właścicieli.
Wady
  • Nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu
  • Nie przepada za samotnością
  • Nie nadaje się na pierwszego psa
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo