Cavalier king charles spaniel

Pies o tej długiej nazwie to angielski spaniel miniaturowy, zaliczany do psów ozdobnych i towarzyszących. Piękną jest on ozdobą i wdzięcznym jest towarzyszem. Cavalier king charles spaniel to łagodny, miły i inteligentny pieszczoch. Wiecznie w ruchu, king charles będzie odwracał uwagę opiekuna, próbując zainteresować go swoją zabawą. Głębokim spojrzeniem swych pięknych oczu zmiękczy niejedno ludzkie serce.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 136

  • Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa
  • Sekcja 7 – Angielskie spaniele ozdobne
  • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Wielka Brytania
  • Rozmiar: Mały
  • Długość życia: 9 do 14 lat
Cavalier king szczeniak
Cavalier king szczeniak

Wygląd

Cavalier king charles spaniel jest względnie młodym psem, a swój obecny wygląd to efekt ratowania rasy na początku XX wieku. Proporcjonalna budowa oraz iście arystokratyczna sylwetka tego małego psa sprawiają, że na cavaliera patrzy się bardzo przyjemnie. W ruchu zachowuje te cechy i dalej zachwyca swoją gracją.

Od swojego kuzyna king charlesa, cavalier różni się wielkością i proporcjami. Jest większy o około 25% oraz ma dłuższą kufę, co było celem hodowców.

Cavalier king charles spaniel ma charakterystyczną, prawie płaską między uszami czaszkę. Stop, czyli przejście czoła w kufę, jest płytki, a sama kufa szeroka. Nos spaniela jest czarny i skierowany do przodu. Jego przepiękne oczy są duże i ciemne, całkiem szeroko rozstawione. Długie, upierzone uszy zawijają się do przodu i lekko opadają na policzki. Cavalier king charles spaniel dysponuje mocną szczęką, o zębach w zgryzie nożycowym. Wzorzec rasy mówi, że pies ten powinien mieć prosty grzbiet, którego przedłużeniem jest dobrze owłosiony ogon.

Szata psa cavalier king charles spaniel to z reguły lekko falista, jedwabista i długa sierść. Sierści psów tej rasy się nie trymuje. Uznawanych jest kilka typów umaszczenia:

  • Black and tan (czarne podpalane) – głęboko czarne tło oraz podpalane znaczenia w charakterystycznych miejscach (policzki, nad oczami, wnętrze uszu, wewnętrzna strona kończyn, spód ogona, klatka piersiowa), których biały kolor jest niepożądany.
  • Ruby (rubinowy) – głęboko czerwony i jednolity kolor, niepożądane białe znaczenia.
  • Tricolor (trójkolorowy) – czarne i białe łaty oraz podpalane znaczenia w charakterystycznych miejscach (policzki, nad oczami, wnętrze uszu, wewnętrzna strona kończyn, spód ogona).
  • Blenheim (kasztanowo-rudy) – równomiernie rozmieszczony na perłowobiałym tle. Na głowie symetryczne znaczenia, a między uszkami bardzo wysoko ceniona plama w kształcie rombu, który jest cechą charakterystyczną rasy cavalier king charles spaniel.

Wielkość i waga

Masa tego niewielkiego spaniela nie powinna przekraczać 8 kg.

Według klasyfikacji FCI, psy tej rasy powinny mieścić się w następujących ramach.

Wysokość w kłębie: Psy: 34 do 36 cm

Suki: 32 do 34 cm

Przybliżona waga: 5,4 do 8 kg

Zdrowie 

Z powodu swojego krótkiego pyska cavalier king charles spaniel jest mocno narażony na przegrzanie. W upalne, letnie dni należy zapewnić mu schronienie od słońca, a na spacery wybierać się wczesnym rankiem, lub późnym wieczorem. Cavalier dużo lepiej znosi niskie temperatury, chociaż nie przepada za jesienną wilgocią.

Psy rasy cavalier king charles spaniel ujawniają dużo chorób dopiero w starszym wieku, dlatego ważne jest, aby rodzice miotów byli możliwe jak najstarsi, co zmniejsza szanse na przekazanie następnym pokoleniom genetycznych predyspozycji do chorób. Sprawdzone hodowle powinny stale dbać o zdrowie swoich reproduktorów, szczególnie w przypadku ewentualnych chorób serca jak i stanu zdrowotnego ich oczu.

Oczy małego psa cavalier king charles spaniel są bardzo duże oraz płytko osadzone, przez co narażone na urazy mechaniczne. Poza tym rasa jest predysponowana do zapadania na szereg chorób oczu. Badania okulistyczne psów tej rasy powinny odbywać się przynajmniej raz w roku.

Na co najczęściej choruje cavalier king charles spaniel?

  • niedomykalność zastawki dwudzielnej serca (MVD)
  • urazy mechaniczne oczu
  • katarakta (zaćma)
  • postępujący zanik siatkówki (PRA)
  • dystrofia rogówki
  • dystrofia siatkówki
  • distichiasis (dwurzędowość rzęs)
  • entropium (podwinięcie powieki)
  • zespół suchego oka
  • nadmierne łzawienie
  • trombocytopenia (małopłytkowość (choroba krwi))
  • wypadanie rzepki
  • dysplazja stawów biodrowych
  • alergie o różnym podłożu
  • zespół Arnolda-Chiariego (jamistość rdzenia, syringomielia)

Jak pielęgnować cavalier king charles spaniela?

Te małe spaniele cały czas gubią niewielkie ilości sierści (jest miękka i łatwo się ja sprząta), mimo to, ich pielęgnacja nie należy do trudnych, chociaż powinna być systematyczna.

Cavaliera się nie trymuje, ani nie strzyże. Jego szata ma pozostawać w pełni naturalna. Podczas cotygodniowego czesania należy szczególną uwagę zwrócić na włosy na uszach, w pachwinach oraz pod pachami, gdyż piórowy charakter sierści w tych miejscach ma tendencje do kołtunienia się, które należy delikatnie rozczesywać.

Sierść tych zwierząt lubi łapać spacerowe pamiątki, takie jak patyki, rzepy i nasiona. Po powrocie ze spaceru w lesie, czy w parku, należy psa dokładnie oczyścić z tym podobnych pozostałości.

Pielęgnacja spanieli to także w miarę regularne kąpiele. Kosmetyki i szampony powinny być przeznaczone dla psów o długim i jedwabistym włosiu. Po kąpieli warto psa osuszyć za pomocą ręcznika i suszarki, rozczesując go przy okazji w kierunku wzrostu włosów.

Zdrowie i komfort cavalier king charles spaniela to również dbanie o zęby, które w przypadku spanieli wykazują tendencje do odkładania kamienia nazębnego. W celu troski o ten aspekt cavaliery powinny mieć dostęp do specjalnych gryzaków, ale można też regularnie szczotkować ich zęby.

Dodatkowej kontroli przez właściciela wymagają też duże uszy cavalierów, a także gruczoły okołoodbytowe.

Żywienie – jaka karma dla cavalier king charles spaniela?

Te psy do towarzystwa, mimo swoich filigranowych rozmiarów, mają skłonności do tycia, co trzeba uwzględnić podczas ich karmienia. Różne psy tej rasy wykazują się różną aktywnością i również dieta ich powinna się różnić w zależności od stylu życia.

Aktywny pies może dostawać karmy wysokoenergetyczne, o dużej zawartości tłuszczu. Bardziej leniwy, lub starszy pies zadowoli się posiłkiem o niższej kaloryczności.

W przypadku psa cavalier king charles spaniel sprawdzą się zarówno kupne karmy wysokogatunkowe, jak i samodzielnie przygotowywane jedzenie. Należy jednak pamiętać, aby dieta psa uzupełniania była odpowiednimi preparatami mineralno-witaminowymi.

Cavaliery powinny jadać dwa razy dziennie.

Charakter i zachowanie rasy cavalier king charles spaniel

Ten mały pies do towarzystwa jest w istocie niezwykle towarzyski i serdeczny. Mocno zżywa się z osobami w najbliższym otoczeniu.

Jest bardzo posłuszny i właściciel bez problemu wskaże mu granice, których przekroczyć nie wolno, a pies się posłucha. Szybko się uspokaja, jak również szybko wraca na sygnał do zabawy. Zwraca czujną uwagę na swojego pana, przystosowując swoje zachowanie do tego, czego się od cavaliera w danej chwili oczekuje.

Proces wychowawczy nie powinien sprawiać trudności, o ile rozpocznie się naukę w młodym wieku. Cavalier king charles spaniel to jest inteligentny, który uczy się szybko i chętnie. Szkolenie pozytywne może zagwarantować dobre efekty. Sprawdzi się jako towarzysz zarówno osoby aktywnej i młodej, jak i osoby starszej, prowadzącej bardziej stacjonarny tryb życia.

Mimo że przodkowie bywali łowcami (głównie na ptaki), małe spaniele już raczej o tym zapomniały, chociaż sporadycznie wykazują ochotę na polowanie.

Cavalier king charles spaniel nie jest agresywnym psem. W nowym otoczeniu czuje się świetnie i zachowuje się przyjaźnie. Zdaje się ignorować ludzi, którzy nie wzbudzają jego zaufania.

Ten pieszczoch ciężko znosi obojętność właściciela i rodziny. Pozostawiony sam cierpi. Potrzebuje dużo aktywności z domownikami i bardzo szybko reaguje na przywołanie.

Cavalier king charles spaniel rzadko szczeka, nawet gdy zostaje pozostawiony sam w domu. Lubi naśladować inne psy i gdy to robi, może być bardziej hałaśliwy.

Nie powinniśmy obawiać się zniknięcia cavaliera, gdyż ten mały pies nie wykazuje takich tendencji. Choć przywiązany do domu i rodziny, nie nadaje się na psa stróżującego. Jest z zasady ufny, a swoim słodkim wyglądem może co najwyżej zachęcić intruza, zamiast go odstraszyć.

Mimo, iż do procesu wychowania małego spaniela należy podejść raczej poważnie, gdyż jego zachowanie zależy od tego w dużym stopniu, to pies ten jest będzie dobrym wyborem nawet dla niedoświadczonego opiekuna.

Podróże z psem nie powinny być kłopotem. Kompaktowe rozmiary połączone z przyzwyczajaniem do jazdy od wieku szczenięcego powodują, że cavalier king charles spaniel to wspaniały towarzysz wszelakich wycieczek samochodowych.

Cavalier king charles spaniel a dzieci

Żywiołowość, wesołość i małe rozmiary psa gwarantują dzieciom doskonałą zabawę. Filigranowy spaniel nie wyrządzi nikomu krzywdy własnym ciężarem. Niewyczerpalne pokłady energii, niekończący się humor, oraz roztapiające lód oczy czynią cavaliera ulubieńcem dzieci, na które ma świetny wpływ.

Czy pies rasy cavalier king charles spaniel nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Cavalier przystosuje się do życia w każdych warunkach mieszkaniowych. Będzie wiódł dobre życie zarówno w małym mieszkaniu w mieście, jak i w dużym wiejskim domu z ogrodem.

Bez względu na to, gdzie przyjdzie zamieszkać temu małemu Brytyjczykowi, należy pamiętać o codziennych aktywnościach i regularnych spacerach.

Historia rasy

Mimo iż cavalier king charles spaniel to pies do towarzystwa, jego korzenie zapuszczone są wśród arystokratycznych psów myśliwskich. Identyfikacja przodków tego spaniela to dwie teorie. Jedna mówi, że przodkami miały być biało-czerwone spaniele z Malty lub Włoch, które w XIII wieku krzyżowano z psami z Dalekiego Wschodu. Druga teoria mówi, że protoplaści king charles spaniela, a więc też cavaliera, to czarne hiszpańskie psy na trufle, po których miał niby odziedziczyć kręcony włos.

W XVI wieku angielska szlachta upodobała sobie małe psy. Damy korzystały podczas podróży z towarzystwa takich właśnie psów, ogrzewając swoje dłonie i kolana ich własnym ciepłem.

Podczas panowania dynastii Stuartów, king charles spaniel był u szczytu swojej popularności. Miłośnikami rasy bywali króle i królowe, o czym krąży niejedna anegdota. Ulubiony, czarno-biały piesek królowej Marii Stuart towarzyszył jej w drodze na szafot, by po egzekucji skryć się w jej sukni. Z kolei król Karol II (od którego imienia pochodzi nazwa rasy) miał podobno spędzać więcej czasu na zabawach z psem, niż na rządzeniu królestwem, dodatkowo wydając (obowiązujący do dziś) przepis pozwalający psom tej rasy na wstęp do wszystkich miejsc publicznych.

Rasa pojawiała się w wielu dziełach sztuki wybitnych artystów, takich jak Tycjan, Rubens, Rembrandt, van Dyck, Landseer oraz Gainsborough

W tamtych czasach poszczególne spaniele różniły się mocno między sobą, gdyż arystokraci prowadzili własne hodowle, własne typy.

Z nadejściem dynastii orańskiej małe te psy straciły na popularności na rzecz mopsów i pekińczyków. Wtedy to też king charles spaniel zatracił swój specyficzny wygląd. Kufa się zadarła, głowa zaokrągliła, pysk wypłaszczył, a oczy powiększyły.

Dopiero w latach 20. XX wieku rozpoczęły się poszukiwania znanych z obrazów mistrzów spanieli o odpowiednich cechach. Poszukiwania rozpoczął Amerykanin Roswell Eldrige, oferując nawet nagrody dla najpiękniejszych przedstawicieli rasy.

W 1926 roku taką nagrodę otrzymał pies Ann’s Son, na podstawie wyglądu którego został opracowany pierwszy wzorzec rasy.

W 1928 roku nastąpiło rozdzielenie rasy na dwie obecnie występujące. Spaniel z krótkim pyskiem zachował swoją nazwę – king charles, natomiast pies, którego próbował odtworzyć Roswell Eldrige, czyli spaniel z dłuższym pyskiem został nazwany cavalier king charles. Ta nowa rasa została uznana w 1945 r. przez angielski Kennel Club.

We wszystkich współczesnych liniach psów rasy cavalier king charles spaniel można odnaleźć krew pierwszego angielskiego championa o imieniu Daywell Roger (maść blenheim).

Cavalier king charles spaniel w Polsce pojawił się dopiero pod koniec lat 70. XX wieku, a pierwsza para w celach hodowlanych trafiła do Polski w 1980 r. Pierwsze szczenięta urodziły się w 1981 r. we Wrocławiu.

Ciekawostki o cavalierze

  • kiedyś przypisywano im zdolności do leczenia chorób i łagodzenia bólu (grupa comfortes/spaniels gentle)
  • ciekawa jest historia nazwy umaszczenia blenheim. Legenda głosi, iż ta biało-ruda odmiana cavalierów upamiętnia zwycięstwo w bitwie pod Blenheim księcia Marlborough Johna Churchilla. Podobno, podczas gdy John Churchill przebywał na wyprawie wojennej, żona księcia Sara ukuła się w palec i pobrudziła czoło spanielki, która miała rodzić. Małe szczeniaki miały posiadać na czole charakterystyczne do dziś rudawe znaczenie.
  • w rankingu inteligencji użytkowej rasa zajmuje 44. miejsce
  • według rankingu American Kennel Club, cavalier king charles spaniel jest 19. najpopularniejszym psem na świecie.
  • jeden z największych psów w grupie Toy

Ile kosztuje cavalier king charles spaniel?

W zależności od renomy hodowli oraz przeznaczenia psa (czy ma być przeznaczony na wystawy), kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić, może się różnić. Cena psa z rodowodem rasy cavalier king charles spaniel waha się w przedziale: 1800 do 4000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego małego pupila nie jest duży i oscyluje w granicach: 80-150 zł miesięcznie.

Wady i zalety cavaliera king charles spaniela

Zalety
  • Jest przywiązany do właściciela.
  • Jest przyjazny wobec innych ras i zwierząt.
  • Zaadaptuje się do każdych warunków.
  • Z reguły jest cichy.
  • Sprawdzi się jako pierwszy pies.
Wady
  • Lubi jeść i zbierać odpadki.
  • Czasami wręcz zbyt ufny.
  • Potrzebuje dużo uwagi.
  • Wymaga w miarę regularnej pielęgnacji.
  • Predysponowany na różne problemy zdrowotne.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo