Marzysz o Buldogu francuskim? Wbrew nazwie „Buldog”, która charakteryzuje waleczne i stróżujące psy, ta rasa należy do bardziej przyjacielskich i żywiołowych. Buldogi francuskie doskonale nadają się do domów z dziećmi – są łagodne, przyjacielskie i nietuzinkowe! Koło tych psów naprawdę trudno przejść obojętnie! Czy ten „czworonożny nietoperz” nadaje się do Twojego domu i stylu życia? Czy ma tendencje do konkretnych chorób? Sprawdź to koniecznie przed podjęciem decyzji.

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 101

 • Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa
 • Sekcja 11 – Małe psy molosowate
 • Nie podlegają próbom pracy
 • Pochodzenie: Francja
 • Rozmiar: Małe
 • Długość życia: 10 do 14 lat
Buldog francuski szczeniak

Wygląd

Wzrost i waga

Buldog francuski jest psem niewielkim, lecz masywnym, z wyraźnie zaznaczonymi mięśniami i pewnej sylwetce. Podobnie jak w przypadku innych ras molosowatych ma krótką, spłaszczoną kufę. Jego duża, okrągła głowa, naturalnie krótki, gruby ogon i błyszczące czarne oczy nadają mu niesłychanego uroku. Buldogi można albo kochać i akceptować w całości, albo nienawidzić. Nie mniej jednak nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. Psy tej rasy mają krępą, mocną budowę ciała i krótką szyję, co w połączeniu z postawionymi na sztorc szerokimi uszami daje im nieprzeciętny wygląd.

Buldogi francuskie występują w kilku wersjach umaszczenia. Najpopularniejsze są płowe, pręgowane – w szerokiej rozpiętości kolorystycznej. Dzięki temu mogą mieć szatę o zabarwieniu czerwonym po jasną kawę z mlekiem. Można również spotkać buldożki białe, czarne z łatami, srebrne itp. Mają krótką. Miłą w dotyku sierść z podszerstkiem.

Psy: Samce Buldogów francuskich są wyższe od suk tej rasy. Ich wysokość w kłębie, czyli najwyższej części grzbietu może wahać się między 27 a 35 cm. Są ciężkie i krępe. Mogą ważyć od 8 do 14 kg.

Suki: Suki Buldogów francuskich mierzą zazwyczaj 24 – 32 cm. Ich waga oscyluje w granicach 9 – 13 kilogramów.

Zdrowie

Pies rasy Buldog francuski, podobnie jak mops, zalicza się do rasy brachycefalicznej. Co to dokładnie oznacza? Psy z tej grupy mają krótki, płaski pysk z charakterystycznymi faflami. Jednak ten specyficzny i pożądany przez wielbicieli tej rasy wygląd jest związany z kilkoma możliwymi schorzeniami.

Na co najczęściej chorują Buldogi francuskie?

Buldog francuski często zmaga się z niedrożnością nozdrzy – czego dowodem może być charakterystyczne chrumkanie podczas oddychania, snu i wysiłku fizycznego. Ponadto psy mają również tendencję do przerostu podniebienia i problemów z budową tchawicy. To wszystko wpływa nie tylko na jakość życia i samopoczucie psa, ale może również oddziaływać na rozwój innych chorób współtowarzyszących.

Wystające, „wyłupiaste” oczy Buldoga francuskiego mogą być jedną z przyczyn jego problemów ze zdrowiem. Zapalenie spojówek, zatkane kanaliki łzowe, owrzodzenia – to wszystko zalicza się do możliwych chorób dotykających tę rasę. Co więcej – oczy Buldoga są na tyle płytko osadzone, że przy dużym uderzeniu w okolicę głowy mogą po prostu wypaść. Chociaż brzmi to makabrycznie – przyszły właściciel Buldoga francuskiego musi zdawać sobie sprawę z możliwości tak poważnych zagrożeń.

Buldogi francuskie często zmagają się również z chorobami skórnymi. Do tych, które pojawiają się najczęściej, można zaliczyć przewlekłe, nierzadko lekooporne zapalenia skóry. Buldogi mają również skłonność do alergii pokarmowych i wziewnych. Jeśli ich właściciel również jest alergikiem, mogą razem z nim zmagać się z katarem siennym, odczuwać dyskomfort podczas pylenia roślin itp.

Z uwagi na krępą budowę ciała, dużą i ciężką głowę, a także krótką szyję, Buldogi Francuskie mogą również mieć problemy z kręgosłupem, które co prawda nie muszą rodzić poważnych komplikacji, ale sprawiają im ogromny ból. Kolejną chorobą, która dotyka psy tej rasy, są kłopoty z sercem i układem krążenia, a także wady zgryzu, które mogą manifestować swoją obecność wraz z postępującym wiekiem psa.

Podobnie jak w przypadku Mopsów, u Buldożków francuskich nierzadko występuje dysplazja stawów biodrowych. Niezwykle ważne, by przyszły właściciel Buldoga francuskiego zdawał sobie sprawę z obciążenia genetycznego tych psów i jeśli podtrzymuje swoją decyzję co do zakupu psa tej rasy – był przygotowany finansowo na ewentualne dalsze, kosztowne leczenie.

Jak pielęgnować Buldoga francuskiego?

Sierść Buldogów francuskich jest niezwykle łatwa w pielęgnacji – zalicza się je do psów krótkowłosych. Buldogi nie wymagają częstego wyczesywania i innych czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak zwracać uwagę na stan czystości ich skóry, które w przypadku tej rasy psów podatna jest na podrażnienia i miejscowe zapalenia. To, na co musi zwrócić uwagę przyszły właściciel psa tej rasy to dbanie o czystość okolicy nosa i uszu, a także nawilżanie oczu (w miarę potrzeb). Fafle psa, czyli zmarszczona skóra wokół pyska również powinny być przedmiotem regularnej kontroli. Jeśli nagromadzą się w nich bakterie i grzyby – w zagłębieniach skóry psów może zacząć rozwijać się grzybica lub stan zapalny.

Żywienie – jaka karma dla Buldoga francuskiego?

Z uwagi na wysokie ryzyko rozwoju alergii pokarmowych u Buldogów, dobrze jest zwrócić uwagę na to, co jedzą. Skład karmy dla psów odgrywa tu zatem niemałą rolę. Podpowiedzią dla właściciela może być etykieta składu jednej z wybranych karm (suchej lub mokrej) z linii specjalistycznej. Powinna wysoko na liście mieć jakościowe białko pochodzenia zwierzęcego, stosunkowo mało składników zbożowych, dużo tłuszczów z grupy OMEGA, witamin i minerałów. Ważny jest również błonnik, który nie tylko wspomaga trawienie psów, ale ma również wpływ na zapobieganie otyłości u Buldogów.

Jeśli karma dla Buldoga francuskiego ma duża zawartość mięsa to dobrze – ważne jednak by było ono jak najmniej przetworzone. Pożądane w karmach dla psów jest mięso hydrolizowane. Warto spytać w hodowli, jaką karmą są karmione psy i jeśli będzie ona odpowiednia (a taka zazwyczaj jest), warto kontynuować podawanie produktów z tej linii.

Pies rasy Buldog francuski może być jednak wybredny! Warto zatem celować w karmę monobiałkową, czyli taką, która ma jedno źródła mięsa, zamiast kilku. To również najbezpieczniejsze rozwiązanie, jeśli Twój pies okaże się alergikiem.

Szczenięta Buldogów francuskich jedzą często – od 4 do nawet 6 porcji dziennie. Dorosłe psy mogą mieć zbilansowane dwa posiłki dziennie i stały dostęp do świeżej wody.

Charakter i zachowanie Buldogów francuskich

Chociaż ich budowa i uścisk szczęk może wskazywać na to, że jest to rasa bojowa – Buldożki francuskie są uosobieniem radości, łagodności i przyjacielskości. Jednak tak, jak wszystkie inne psy wymagają konsekwencji i odpowiedniego podejścia. Można jednak śmiało zaliczyć tę rasę do jednej z łagodniejszych i bardziej towarzyskich, które łakną kontaktu z człowiekiem i bardzo się do niego przywiązują. To inteligentne i bardzo aktywne fizycznie psy, które są wyjątkowo tolerancyjne wobec innych zwierząt domowych. To pies bardzo łatwy do ułożenia, dzięki czemu nadaje się doskonalone dla niedoświadczonych opiekunów, których ma być pierwszym psem.

Charakter Buldożka francuskiego jest dość spontaniczny. Potrafi być uparty, bardzo czujny i lojalny, Jest doskonałym psem rodzinnym. Kocha dzieci, szuka bliskości i jest skory do zabawy z najmłodszymi.

Buldog francuski a dzieci

Dzieci kochają Buldogi francuskie… z wzajemnością! Rasa idealnie nadaje się do domów, w których przebywają młodsze i starsze dzieci. Podczas zabaw, pies rasy Buldog francuski jest łagodny, aktywny i podobnie jak dzieci – pełen chęci do zabawy! Warto jednak pamiętać, że odpowiedzialny opiekun nie pozwala na samotną zabawę psa z dzieckiem. Każdy ich kontakt – szczególnie na początku powinien odbywać się pod czujnym okiem osoby dorosłej.

Czy Buldog francuski nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Buldogi dobrze czują się w blokach, domach z ogrodem i na wsi. Mogą być zarówno czujnymi, lecz pozbawionymi już instynktu łowieckiego psami stróżującymi, jak i wygodnickimi psami, które dobrze czują się w mieszkaniu w mieście. Warto jednak zarezerwować sobie czas na dłuższe spacery połączone z aktywną zabawą, która zaspokoi potrzebę ruchu, typową dla tej rasy.

Historia rasy

Jak sama nazwa wskazuje, miejscem, w którym powstała ta rasa jest Francja. To właśnie tam, po skrzyżowaniu angielskich ras – Teriera i Buldoga angielskiego powstał Buldog Francuski. Jak doszło do tego, że psy wywodzące się z Anglii pojawiły się na terytorium Francji? Teorie na ten temat są różne, jednak najbardziej prawdopodobna jest ta, w której psy wyemigrowały z angielskimi tkaczami, którzy poszukiwali we Francji – mieście mody – pracy.

Ciekawostki o Buldogach Francuskich

 • Holandia wprowadziła rygorystyczne wytyczne w zakresie warunków hodowli psów tej rasy. Przyczyną są liczne schorzenia, z jakimi muszą się zmagać Buldogi Francuskie.
 • Psy nie cierpią upałów i w większości nie potrafią pływać.
 • Naturalne rozmnażanie psów tej rasy nie jest możliwe – Buldog francuski nie umie kopulować! Zapłodnienie odbywa się za pośrednictwem inseminacji.
 • Hodowla Buldogów francuskich należy do trudniejszych i kosztowniejszych.

Ile kosztuje Buldog francuski?

Z uwagi na szereg możliwych komplikacji zdrowotnych typowych dla rasy, warto wybierać psy wyłącznie z oficjalnie zarejestrowanych hodowli, które są wpisane do polskiego związku kynologicznego. Z uwagi na koszty utrzymania takiej hodowli i specyfikę rasy – za szczenię trzeba zapłacić od około 2000 złotych do nawet 7000 zł!

Wady i zalety Buldogów francuskich

Zalety
 • Są pełne życia, aktywne i radosne.
 • To idealna rasa do domu z dziećmi.
 • Buldog francuski to połączenie psa stróżującego z wygodnickim salonowcem.
 • Są wyjątkowo łatwe do ułożenia.
Wady
 • Problemy zdrowotne – psy są bardzo podatne na choroby, które mogą wymagać kosztownego leczenia.
 • Ich oczy są narażone na wypadnięcie przy mocnym uderzeniu.
 • Warto czuwać nad psami przy zbiornikach wodnych – nie umieją pływać!

Buldogi francuskie, dzięki swojej miłości i przywiązaniu do rodziny są świetnym wyborem na pierwszego psa. Warto jednak mieć na względzie ich dużą podatność na choroby. Przyszły właściciel musi liczyć się z możliwością wdrożenia kosztownego i długotrwałego leczenia.

toto togel situs togel toto slot situs togel rtp slot cerutu4d toto slot situs toto bo togel situs toto situs toto situs togel situs toto toto togel pam4d toto togel situs togel situs togel situs togel situs togel situs togel bandar toto situs togel bo togel situs toto situs togel situs togel toto slot pam4d pam4d pam4d bento4d jacktoto cerutu4d cerutu4d cerutu4d situs toto situs togel situs toto situs toto situs togel situs togel situs toto situs togel situs togel situs toto situs toto situs toto situs toto situs togel situs togel bo togel bandar togel situs toto situs togel situs togel resmi toto slot situs toto situs togel situs toto situs togel situs toto situs toto situs togel situs toto slot cerutu4d bo toto situs toto situs toto macau cerutu4d situs toto macau toto togel toto togel gimbal4d gimbal4d gimbal4d toto slot situs toto situs toto toto slot situs toto situs toto toto togel toto slot situs togel live casino toto slot toto togel bandar togel situs toto daftar situs togel situs togel situs toto situs toto bakautoto situs bandar togel bakautoto situs resmi toto togel bakautoto situs toto togel terpercaya 2024 monperatoto monperatoto monperatoto monperatoto monperatoto monperatoto situs toto situs togel situs toto situs toto situs toto situs toto cerutu4d cerutu4d cerutu4d bo toto pulsa bo togel bo togel bo togel bo togel bo toto bandar toto macau bo toto situs togel situs togel situs toto daftar togel situs toto situs togel situs togel bakautoto situs togel bakautoto situs togel situs toto bandar togel situs togel bo togel cerutu4d cerutu4d cerutu4d situs togel bo toto bandar toto macau togel pulsa togel terpercaya Daftar Situs Toto situs toto situs toto situs toto toto togel situs toto situs toto situs togel situs togel situs toto rtp slot situs toto bento4d situs toto situs lotre

situs togel

bakautoto

bandar togel bo togel bakautoto bakautoto bakautoto bakautoto situs toto slot/a>

totoslot

scatter hitam

situs togel bo togel situs togel situs togel togel terpercaya situs toto toto togel situs toto togel online bo togel bo togel bo togel togel pulsa bento4d bento4d situs togel situs togel jacktoto bandar togel bo togel situs toto situs toto situs toto bo togel situs toto situs togel
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo