Shih tzu – pies lew, to typowy kapryśny pies salonowy o zmiennym charakterze i wyjątkowych wymaganiach. Określenie „francuski piesek” pasuje do niego idealnie, chociaż pochodzi z Azji, a dokładnie z Tybetu. Gęsta, długa sierść, krótki pysk i spłaszczona kufa to typowe dla psów pochodzących z Azji cechy. Decydując się na zakup shih tzu, musisz poznać kilka istotnych informacji, które charakteryzują tę rasę. Pamiętaj, że nie jest to pies dla każdego!

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 208

  • Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa
  • Sekcja 5 – Rasy tybetańskie
  • Nie podlegają próbom pracy
  • Pochodzenie: Tybet
  • Rozmiar: Małe
  • Długość życia: 10 do 20 lat
shih tzu szczeniak
Shih Tzu szczeniak

Wygląd

Wzrost i waga

Shih tzu to małe psy ozdobne o długiej sierści, krótkim pysku, spłaszczonej kufie i okrągłych oczach, które w naturalnej wersji niemal całkowicie zakrywane są przez sierść. Pysk psów tej rasy jest bardzo charakterystyczny – mają bowiem lekki przodozgryz, który nie jest jednak błędem genetycznym, lecz jedną z ich pożądanych cech. Chociaż sylwetkę shih tzu pokrywa burza gęstego włosia, budowa ich ciała jest bardzo drobna. Średnia wysokość psa w kłębie wynosi 23 – 27 cm. Średnia waga shih tzu wynosi zaś 4,5 do około 9 kg. Szata shih tzu występuje w wielu wersjach kolorystycznych. Spośród nich można wyróżnić sierść o barwie białej, czarnej, kawy z mlekiem i tricolor. Włosy shih tzu są proste, z podszerstkiem. Psy można strzyc, ale najbardziej pożądana przez fanów rasy (i sędziów na konkursach) jest długa, układająca się na głowie, na kształt chryzantemy.

Psy i suki: Wzorzec rasy nie kategoryzuje wielkości i wagi w podzielne na psy i suki. Przyjmuje się zatem jeden przedział wysokości i jeden zakres wagi.

Zdrowie

Shih tzu, podobnie jak wiele ras ze spłaszczoną kufą – może zmagać się z problemami z oddychaniem, ale nie tylko. Każda rasa ma niestety zbiór określonych chorób, na które najbardziej jest narażona. Zakup psa ze sprawdzonego, zarejestrowanego w związku kynologicznym źródła i dobrym rodowodem, może znacznie redukować ryzyko rozwoju niżej opisanych chorób.

Na co najczęściej chorują Shih tzu?

Shih tzu to delikatne psy, które często zmagają się z podobnymi do ludzi chorobami. Do takich można zaliczyć np. zapalenie tarczycy na tle autoimmunologicznym, zespół Cushinga, niedoczynność nadnerczy i niewydolność nerek. Niestety większość z opisanych schorzeń jest bardzo poważna i może nieść za sobą poważne skutki, doprowadzając stopniowo do śmierci.

Rasa shih tzu, przez możliwe zwężenie nozdrzy może zmagać się z problemami z oddychaniem, a co za tym idzie – jest bardziej podatna na udar cieplny. W upalne lato lepiej chronić psa przed słońcem i nie pozwolić mu na długotrwałe wygrzewanie się np. na balkonie, czy w ogrodzie. Często zapadają również na choroby serca spowodowane niedorozwojem zastawki trójdzielnej, która może być jedną z cech tej rasy. Niedrożność kanalików łzowych, zapalenie spojówek i entropium, czyli podwinięcie brzegu powiek – również mogą dotknąć Twojego psa.

Jak pielęgnować Shih tzu?

Patrząc na wygląd shih tzu nietrudno się domyślić, że właściciele tej rasy dużą wagę muszą przyłożyć do starannej pielęgnacji ich długiego włosia. Sierść shih tzu podczas spacerów bardzo łatwo się plącze, tworząc drobne kołtuny. Jeśli opiekun nie rozczesze ich w porę – mogą spowodować konieczność obcięcia włosów. To właśnie dlatego, sierść shih tzu powinna być starannie wyczesywana codziennie, a nawet kilka razy dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

shih tzu pielegnacja
Pielegnacja Shih Tzu

Przyszły właściciel psa tej rasy musi liczyć się z koniecznością regularnego zakupu specjalistycznych produktów do pielęgnacji – szamponów, grzebieni, szczotek i kosmetyków ułatwiających rozczesywanie. Grzywka shih tzu nie powinna wpadać do oczu psa. Warto ją przycinać lub codziennie związywać. Z uwagi na ryzyko rozwoju chorób oczu, niektóre psy wymagają również codziennej pielęgnacji tych okolic z wykorzystaniem specjalistycznych medykamentów. Jeśli pies ma problem z oddychaniem – warto również dbać o czystość okolic nosa i pyska. To samo dotyczy uszu – by zapobiec gromadzeniu się wydzieliny, która jest idealną pożywką dla bakterii wywołujących stany zapalne – dobrze jest dbać o ich czystość i cyklicznie weryfikować ich stan.

Żywienie – jaka karma dla shih tzu?

Shih tzu potrafią być bardzo wybredne. Odpowiedzialny opiekun, będzie unikał podawania psu ludzkiego jedzenia – wybierze specjalistyczne karmy dedykowane małym psom, tej właśnie rasy. Czego zatem potrzebuje shih tzu? Składniki dedykowanych dla nich karm, są nie tylko bogate w niezbędne psom białko pochodzenia zwierzęcego, ale i składniki mineralne i witaminy wpływające na stan sierści i skóry shih tzu.

Zbilansowany posiłek dla psa tej rasy powinien zawierać właściwe proporcje nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, białek i składników mineralnych (np. cynku i siarki dla zdrowej skóry, wapnia dla mocnych kości, miedzi itp.).

Osoby, które kochają rozpieszczać swoich małych pupili, często wybierają również drobne przekąski i smakołyki dedykowane małym psom. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, by nie zdominowały one dziennego planu żywieniowego psa. Po skończonym przez psa posiłku dobrze jest sprawdzić, czy resztki jedzenia np. mokrej karmy nie osiadły na sierści wokół pyska – jeśli tak – niezbędne jest ich usunięcie wilgotną szmatką.

Charakter i zachowanie shih tzu

Shih tzu są pogodne, lecz potrafią być kapryśne. To typowe psy salonowe, które są towarzyskie i potrzebują kontaktu z człowiekiem, ale… na swoich zasadach! Niech Cię nie zdziwi zatem, że po chwili pieszczot nagle zeskoczy Ci z kolan i pójdzie położyć się na swoje posłanie – po prostu mu się znudziły! Nie mniej jednak to psy wierne, niezależne (podobnie jak kot) i usiłujące postawić na swoim. Podczas ich wychowania ważne jest wyznaczanie psu granic i konsekwencja. To dobra rasa dla osób starszych i rodzin z nieco starszymi już dziećmi. Jeśli masz innego psa lub inne zwierzę (świnkę morską, królika) raczej nie musisz obawiać się o reakcję shih tzu. Jest to pies tolerancyjny, który nie wykazuje agresywnych zachowań wobec innych zwierząt przebywających w domu.

Shih tzu to pies, który dobrze czuje się w małym mieszkaniu, ale też w domy z ogrodem. Nie wymaga długotrwałej aktywności na świeżym powietrzu. W zupełności wystarczą mu stateczne spacery z opiekunem.

Shih tzu a dzieci

Czemu shih tzu najlepiej czuje się w rodzinach ze starszymi dziećmi? Maluchy mogą po prostu niedelikatnie się z nimi obchodzić, co może skutkować ostrzegawczym warknięciem lub delikatnym złapaniem zębami przez przestraszonego psa. To właśnie dlatego – bardzo istotne jest nauczenie dziecka zasad zabawy z psem i kontrolowanie wspólnej aktywności czworonoga z dzieckiem.

Czy shih tzu nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Ten drobny pies salonowy o długiej i pięknej sierści nie czuje się dobrze na wsi, na wolnym wybiegu. To typowa rasa „na kolanka”, która nie potrzebuje do utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia ogromnych przestrzeni. Shih tzu to idealny mały pies do miasta, niewielkich mieszkań, ale i domów z ogrodem, z którego zresztą będzie chętnie korzystał.

Historia rasy

Nazwa shih tzu oznacza w bezpośrednim tłumaczeniu pies – lew, lwi pies. To bardzo stara rasa z ciekawą historią. W Chinach shih tzu były taktowane niemal jak bóstwo. Były czczone, organizowano dla nich obrzędy i święta, mieszkały w placach i wiodły iście królewskie – niepieskie życie. Jak shih tzu z Tybetu i Cesarskich Chin trafiły do Europy? Prawdopodobnie były upominkiem, który przepłynął cały ocean, by zawładnąć sercami Anglików.

Nic zatem dziwnego, że moda na shih tzu szybko została spopularyzowana wśród arystokracji z innych krajów. Były piękne, reprezentacyjne i podobnie jak rodziny, w których miały okazję przebywać – arystokratyczne.

Ciekawostki o shih tzu

  • Z uwagi na budowę kręgosłupa, szczenięta shih tzu do 8 miesiąca życia nie powinny wchodzić, ani schodzić ze schodów.
  • Szacuje się, że rasa ma przeszło 2 tysiące lat!
  • Shih tzu był psem uznawanym za towarzysza Buddy, który potrafił przybierać postać lwa.
  • W pierwszej połowie XX wieku rasa prawie wyginęła. Co ciekawe, każdy aktualnie żyjący pies ma jednego z 14 łatwych do identyfikacji przodków, którzy służyli do ponownej odbudowy rasy.

Ile kosztuje shih tzu?

Koszt zakupu szczenięcia z zarejestrowanej hodowli, ze sprawdzonym rodowodem może wahać się między 1500 do nawet 3000 złotych. Jednak ostateczna cena uzależniona jest od linii genealogicznej psa, jego wieku, koloru itp.

Wady i zalety shih tzu

Zalety
  • Są spokojnymi i wiernymi towarzyszami człowieka.
  • Nie są hałaśliwe.
  • Tolerują inne zwierzęta.
  • Nadają się do mieszkania w niewielkim metrażu.
  • Są bardzo inteligentne.
Wady
  • Mogą nie tolerować niedelikatnych zabaw z małymi dziećmi.
  • Są bardzo uparte.
  • Nie lubią upałów – dobrze jest je przed nimi chronić.

Shih tzu to doskonała rasa dla osób starszych i osób żyjących w mieście. Nadają się do wychowania przez stateczną osobę, nie muszą tym samym mieć zapewnionej sporej dawki codziennej aktywności. Rodziny z bardzo małymi dziećmi powinny zdawać sobie sprawę z tego, że mimo wyglądu przytulnej zabawki, shih tzu nie toleruje niedelikatnych zabaw i potrafi to zamanifestować.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo