Piękny brzydal? Wybryk natury? Czy najpiękniejszy pies na świecie? Mops z uwagi na swoją charakterystyczną budowę i nieszablonowy wygląd pyska spotyka się z wieloma opiniami. Jednak miłośnicy mopsów twierdzą jednogłośnie, że jest to najlepszy psi przyjaciel o niezwykłym temperamencie i indywidualnym charakterze. Jeśli poszukujesz psa do mieszkania, który nie będzie niszczył mebli i butów pod Twoją nieobecność – zastanów się nad mopsem. Zanim jednak dokonasz ostatecznego wyboru, sprawdź, co musisz wiedzieć o tej rasie.

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 253

  • Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa
  • Sekcja 11 – Małe psy molosowate
  • Nie podlegają próbom pracy
  • Pochodzenie: Chiny
  • Rozmiar: Małe
  • Długość życia: 12 do 15 lat
Mops szczeniak
Mops szczeniak

Wygląd

Wzrost i waga

Mopsy to małe psy kanapowe. Ich cechą charakterystyczną jest krępa budowa ciała z dużą głową i krótką kufą. Okrągłe wyraźne, czarne i błyszczące oczy i zakręcony (najlepiej podwójnie!) wysoko osadzony, przylegający do sylwetki psa ogon, nadają mopsom niezwykłego wyglądu, obok którego trudno przejść obojętnie. Mops jest psem małym, jego przeciętna wysokość w kłębie, czyli najwyższej części grzbietu wynosi około 23 do 33 cm. Suki się nieco niższe od samców. Ogólny wizualny odbiór mopsa skupia się na jego spadzistości. Jak na psa molosowatego przystało, jest krępy i muskularny o wyższej wadze. Rasa występuje w kilku odmianach kolorystycznych – najczęściej można spotkać mopsy o umaszczeniu srebrnym, beżowym, czarnym lub płowym. Sierść mopsa jest gruba, krótka, ale miła w dotyku i delikatna. Uszy ma delikatne, aksamitne.

Psy: Dorosły pies rasy mops może osiągnąć wzrost oscylujący w przedziale 30-36 cm i wysoką w porównaniu do wzrostu wagę. Mopsy są względnie ciężkimi pasami i ważą od 6,3 do nawet ponad 8 kilogramów.

Suki: Suka mopsa może być nieznacznie niższa od psa. To właśnie dlatego jej średnią wysokość szacuje się, podobnie jak u psów w przedziale 30-36 cm, a wagę również w zakresie od około 6 do 8 kg.

Zdrowie

Mops, podobnie jak większość psów ze skróconym pyskiem (kufą) ma predyspozycje do wielu chorób genetycznych i nie tylko. Decydując się na mopsa, musisz liczyć się z tym, że konieczne będzie częste kontrolowanie stanu jego zdrowia u weterynarza i szczegółowa obserwacja zachowania psa. Z uwagi na cechy charakterystyczne typowe dla tej rasy, mopsy mogą mieć skłonność do wielu chorób – jakich dokładnie?

Na co najczęściej chorują Mopsy?

Wszystkie grupy brachycefaliczne, czyli z płaskim pyskiem mają charakterystyczne dla cech tego typu ras – problemy z oddychaniem. Charakterystyczne chrapanie i chrumkanie – chociaż wielbicielom mopsów może wydawać się słodkie – jest niestety objawem problemów ze swobodnym przepływem powietrza podczas oddychania.

Z kolei fafle na pysku – jeśli będą nieprawidłowo pielęgnowane, mogą być powodem rozwoju groźnej dla zdrowia grzybicy, która sprawia psu ogromny dyskomfort, a nieleczona może dalej rozwijać się, przenosząc się na inne narządy, błony śluzowe itp.

Kolejnym często zgłaszanym przez właścicieli mopsów schorzeniem są choroby serca i przepuklina pachwinowa. Tak krępe i ciężkie psy nierzadko również zmagają się z problemem i urazami kręgosłupa. Jednak chorobą, na którą cierpi ponad połowa mopsów pojawiająca się wraz z wiekiem (ale nie tylko) jest dysplazja stawów biodrowych, którą można uznać za typowe schorzenie mopsów.

Problematyczne mogą okazać się również oczy mopsów. Często wystają za bardzo z czaszki, przez co psy zmagają się z zapaleniem spojówek, zatkaniem kanalików łzowych i sprawiającym ogromny dyskomfort – zespołem suchego oka. Warto również podkreślić, że według wzorca rasy oczy mopsów są głęboko osadzone, ale właściciele psów z niezarejestrowanych w związku kynologicznym hodowli (pseudo hodowli), mogą właśnie zauważyć tendencję do „wyłupiastości” oczu. Jednak nie jest to cecha typowa dla danej rasy.

Z uwagi na naprawdę wysokie obarczenie chorobami genetycznymi psów tej rasy – przyszły właściciel musi być całkowicie świadomy nie tylko możliwości wystąpienia tych chorób, ale i konsekwencji, jakie za sobą niosą. Mops jest zatem psem dedykowanym osobie, która nie tylko bierze pod uwagę jego bagaż schorzeń, ale i jest przygotowana finansowo na ewentualne długie i kosztowne leczenie.

Z uwagi na wyżej opisane schorzenia mopsów – dalsza hodowla tych psów zdaje się stawać pod znakiem zapytania. Weterynarze i specjaliści apelują do hodowców o zaprzestanie rozmnażania pasów tej rasy, a Holandia, w 2019 roku wprowadziła już nawet zakaz hodowli mopsów.

Jak pielęgnować Mopsa?

Pielęgnacja mopsa nie ogranicza się tylko do jego sierści. Z uwagi na możliwe problemy zdrowotne – mopsy powinny mieć regularnie czyszczone fafle, czyli zmarszczki na pysku, usuwany kamień nazębny (który lubi się u nich gromadzić) i mieć regularnie nawilżane oczy.

Sierść mopsa nie wymaga pieczołowitej pielęgnacji. Jest krótka, miła w dotyku i na szczęście banalnie prosta w utrzymaniu dla przeciętnej osoby, która nie kupuje psa w celach wystawowych. W zupełności wystarczy szczotkowanie psa raz w tygodniu i kąpanie według potrzeb.

Okolica oczu, uszu i nosa mopsa wymagają codziennego oczyszczania. Nie można doprowadzić, by zalegająca wydzielina spowodowała bakteryjny stan zapalny. Do pielęgnacji pyska wystarczy sól fizjologiczna i gazik. Pysk i nos u mopsów czyści się codziennie, a jeśli zmagają się z dużym problemem z oddychaniem – według potrzeb – nawet do kilku razy na dobę.

Żywienie – jaka karma dla Mopsa?

Mops, podobnie jak wszystkie inne psy, jest mięsożerny. Wartościowa karma dla mopsów powinna obfitować zatem w źródła wysokiej jakości mięsa. Ponadto, z uwagi na możliwy rozwój otyłości u mopsów, zaleca się, by karma miała również błonnik, witaminy i minerały – szczególnie te, dla mocnych stawów i kości! Dobre źródła białka w diecie mopsów to oczywiście wołowina, ale poza nią również jagnięcina, cielęcina i ewentualnie mięso z ryb morskich.

Szczenięta mopsa karmi się często nawet do 4-5 posiłków dziennie. Z czasem stopniowo można schodzić z liczby karmień i nie dopuszczać by pies miał cały czas pełną miskę. Mopsy są łapczywe i nie znają umiaru, a to przy nieracjonalnym karmieniu prosta droga do otyłości. Dorosłym mopsom wystarczą w zupełności dwa pełnowartościowe posiłki dziennie.

Warto również pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne powinno być dopasowane do indywidualnego planu dnia psa. Jeśli pies jest bardzo aktywny – ma swobodny dostęp np. do ogrodu, z którego często intensywnie korzysta – do utrzymania zdrowia będzie potrzebował większej liczby kalorii niż pies mniej aktywny, które preferuje bardziej kanapowy styl życia (a większość Mopsów właśnie taka jest!).

Charakter i zachowanie Mopsa

Mops jest psem pogodnym i łagodnym, ale upartym, który jest odporny na wszelkie próby tresurą. Mopsy to psy do towarzystwa, „salonowe”. Lubią i szukają kontaktu z ludźmi, których dążą dużym zaufaniem. Zdarza się, że Mops wybiera sobie jednego z domowników, których będzie faworyzował.

Mopsy nie wykazują predyspozycji do zachowań agresywnych. Są towarzyskie i pokojowo nastawione do świata, ludzi i zwierząt. Z uwagi na raczej stateczny tryb życia i mniejszą aktywność – mops może być idealnym psem dla seniorów i rodzin z małymi dziećmi, a także wszystkich tych, którzy nie mogą poświęcać codziennie kilku godzin na aktywną zabawę na świeżym powietrzu ze swoim pupilem.

Mopsy nie lubią jednak samotności i źle znoszą wielogodzinne pozostawanie w pustym domu. Mimo możliwej frustracji i po prostu nudy – w przeciwieństwie do innych psów, samotnie spędzony czas najczęściej przesypiają – nie niszczą mebli, butów i innych przedmiotów.

Mops a dzieci

Masz lub planujesz mieć dzieci i zastanawiasz się, czy mops będzie dla nich dobrym towarzyszem zabaw? Mopsy są łagodne, przyjacielskie i radosne – z całą pewnością kochają dzieci – najczęściej ze szczerą wzajemnością. Spokojnie znoszą nawet bardzo intensywne zabaw, ale warto pamiętać, żeby uczyć dziecko od najmłodszych lat, że pies nie jest zabawką i wspólna aktywność polegała na zabawie, a nie ciągnięciu za ogon/uszy, przebieraniu i np. wożenia w wózku dla lalek psa.

Czy Mops nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Mops to pies domowy, całkiem uzależniony od człowieka. Z pewnością nie sprawdzi się jako pies na wsi – do pilnowania obejścia. Z powodzeniem można trzymać go natomiast w domu, jak i w niewielkim mieszkaniu. Znając zamiłowanie mopsów do aktywności fizycznej, wysoce prawdopodobne, że nie wykorzysta w pełni możliwości swobodnego wybiegu, które oferuje mu ogród.

Historia rasy

Na temat powstania i odkrycia rasy mops krąży wiele teorii. Jednak wszystkie mają swój wspólny punkt – Chiny. Jedni uważają, że mopsy przybyły do Europy wraz ze statkami, czyli historycznym szlakiem jedwabnym, inni twierdzą, że mopsy trafiły do Europy znacznie później. Niezależnie jednak od tego, kto ma rację, wykopane przez archeologów szczątki szkieletu mopsa wskazują na to, że bawiły ona na dworze Chińskiej arystokracji niemal przez cały okres obowiązywania rządów Cesarstwa Chińskiego i to przez wszystkie Dynastie!

Niedługo po ich dotarciu do Europy, a miało to miejsce w XVI wieku, włoskie Mascherino (maska – od ubarwienia na pysku) zaczęły pojawiać się nie tylko w domach osób zamożnych, ale i na obrazach, w kronikach itp. mopsy na stałe zagościły na dworach Anglii, Francji, Holandii i Polski, gdzie miały zaszczyt gościć na dworze Stanisława Augusta, jako czworonożni ulubieńcy króla.

Ciekawostki o Mopsach

  • Mops to rasa, która występuje pod wieloma nazwami: dutch mastiff, pug, mascherino, carlin!
  • W Chinach możliwe było hodowanie mopsów wyłącznie przez rodziny rządzącej Dynastii. Kto hodował tę rasę poza murami Pałacu – groziła mu kara śmierci!
  • Pierwszy polski obraz mopsa przestawiał psa z modnie jak na tamte czasy obciętymi uszami! Jest to portret arystokratki Anny Orzelskiej z 1730 roku.
  • Holandia w 2019 roku oficjalnie zakazała hodowli mopsów z uwagi na obarczenie ich rasy skłonności do chorób.

Ile kosztuje Mops?

Ceny szczeniąt mopsa ze sprawdzonej hodowli zaczynają się już od 1500 zł do nawet ponad 3000 złotych za wybitne osobniki z wyśmienitą linią genealogiczną. Cena psa jest jednak podyktowana wieloma czynnikami: jego wyglądem zewnętrznym, umaszczeniem, a także doświadczeniem i poważaniem w branży hodowli, z której się wywodzi.

Wady i zalety Mopsów

Zalety
  • Mops to pies łagodny, radosny i towarzyski.
  • Lubi dzieci, akceptuje inne zwierzęta.
  • Mopsy dobrze znoszą mniejsze przestrzenie, można hodować je w mieście, w mieszkaniu i w domu.
  • To wyjątkowe psy z własnym charakterem – mogą być doskonałym towarzyszem osób samotnych, niepełnosprawnych, starszych.
Wady
  • Główną wadą mopsa jest jego podatność na choroby.
  • Pielęgnacja okolic nosa i pyszczka może być uciążliwa dla niektórych osób.
  • Psy wymagają częstych wizyt u weterynarza, a ich leczenie może być kosztowne.
  • Nie podlegają próbom szkoleń i tresowania.

Mopsy to wdzięczne, charakterystyczne i niezwykłe psy o ponad tysiącletniej historii. Jeśli jesteś gotowy na podjęcie odpowiedzialności za ewentualne choroby, które mogą dotknąć w przyszłości Twojego psa -możesz rozważyć jego zakup. Mopsy nie wymagają wielogodzinnych spacerów i dużej aktywności w ciągu dnia. To doskonałe „miejskie” pieski salonowe i wierni, delikatnie towarzysze rodziny.

toto togel situs togel toto slot situs togel rtp slot cerutu4d toto slot situs toto bo togel situs toto situs toto situs togel situs toto toto togel pam4d toto togel situs togel situs togel situs togel situs togel situs togel bandar toto situs togel bo togel situs toto situs togel situs togel toto slot pam4d pam4d pam4d bento4d jacktoto cerutu4d cerutu4d cerutu4d situs toto situs togel situs toto situs toto situs togel situs togel situs toto situs togel situs togel situs toto situs toto situs toto situs toto situs togel situs togel bo togel bandar togel situs toto situs togel situs togel resmi toto slot situs toto situs togel situs toto situs togel situs toto situs toto situs togel situs toto slot cerutu4d bo toto situs toto situs toto macau cerutu4d situs toto macau toto togel toto togel gimbal4d gimbal4d gimbal4d toto slot situs toto situs toto toto slot situs toto situs toto toto togel toto slot situs togel live casino toto slot toto togel bandar togel situs toto daftar situs togel situs togel situs toto situs toto bakautoto situs bandar togel bakautoto situs resmi toto togel bakautoto situs toto togel terpercaya 2024 monperatoto monperatoto monperatoto monperatoto monperatoto monperatoto situs toto situs togel situs toto situs toto situs toto situs toto cerutu4d cerutu4d cerutu4d bo toto pulsa bo togel bo togel bo togel bo togel bo toto bandar toto macau bo toto situs togel situs togel situs toto daftar togel situs toto situs togel situs togel bakautoto situs togel bakautoto situs togel situs toto bandar togel situs togel bo togel cerutu4d cerutu4d cerutu4d situs togel bo toto bandar toto macau togel pulsa togel terpercaya Daftar Situs Toto situs toto situs toto situs toto toto togel situs toto situs toto situs togel situs togel situs toto rtp slot situs toto bento4d situs toto situs lotre

situs togel

bakautoto

bandar togel bo togel bakautoto bakautoto bakautoto bakautoto situs toto slot/a>

totoslot

scatter hitam

situs togel bo togel situs togel situs togel togel terpercaya situs toto toto togel situs toto togel online bo togel bo togel bo togel togel pulsa bento4d bento4d situs togel situs togel jacktoto bandar togel bo togel situs toto situs toto situs toto bo togel situs toto situs togel
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo