Cane corso, niczym Feniks z popiołów odrodził się w latach 70, dzięki usilnym staraniom swoich wielbicieli, ponieważ w tym okresie rasa była już zagrożona całkowity wyginięciem. Cane Corso z pewnością nie jest psem dla każdego. Z racji wielkości, wagi i naturalnego temperamentu, jego przyszły opiekun musi poświęcić dużo pracy i czasu na jego ułożenie. Niemniej jednak jeśli poszukujesz czujnego, wiernego stróża lub obrońcy i masz odpowiednie warunki mieszkaniowe i finansowe – możesz wziąć tę rasę pod uwagę. Cane Corso to psy duże, kosztowne w utrzymaniu i wymagające odpowiedniej tresury – jeśli przyszły właściciel nie jest w stanie im zapewnić właściwego wychowania – cane corso mogą zacząć dominować i wykazywać cechy agresywne.

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 343

  • Grupa II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i pasterskie
  • Sekcja 2 – Molosy w typie mastifa
  • Nie podlega próbom pracy
  • Pochodzenie: Włochy
  • Rozmiar: Duży
  • Długość życia: 10 do 12 lat
Cane Corso szczeniak
Cane Corso szczeniak

Wygląd

Cane corso to masywne, duże i mocne psy. Są dobrze zbudowane, ale wizualnie lekkie. Długie mocne łapy i duża głowa (co jest cechą charakterystyczną dla molosów) są proporcjonalne w stosunku do całej sylwetki. Cane corso jest dłuższy niż wyższy. Ma długi, prosty ogon, kufę krótszą od czaszki, duży nos, okrągłe oczy przysłonięte skórą i średniej długości fafle. Sylwetka od razu zdradza to, że masz do czynienia z naprawdę mocnym i silnym psem.

Sierść cane corso jest krótka, ale nie jest gładka. Psy mają wyjątkowo grubą skórę, która miejscami może się marszczyć. Włos cane corso jest błyszczący i ma niewiele podszerstka. Jednak mimo tego, pies dobrze znosi zmienną pogodę – jest to zasługa po części grubej skóry, która daje mu dodatkową ochronę przed zimnem. Cane corso występują w kilku atrakcyjnych wariantach kolorystycznych. Te, które dopuszcza oficjalny wzorzec rasy, to np. umaszczenie grafitowe, czarne, płowe, pręgowane, łupkowe, czy czerwonawe. Maska, czyli kolor umaszczenia na pysku psa może być ciemniejsza.

Wzrost i waga

Psy: Cane corso to duże psy. Samce tej rasy osiągają wysokość w kłębie, która mieści się w przedziale około 64-68 cm. Waga dorosłego, zdrowego psa to od 45 do 50 kg.

Suki: Suka Cane corso może być niższa i lżejsza od psa. Średnia wysokość suk mieści się w granicach 60-64 cm, a ich waga wynosi zwykle 40-45 kg. Są zatem wyraźnie lżejsze od samców.

Zdrowie

Cane corso to rasa, która tak jak wszystkie inne, w wyniku krzyżowań, może odziedziczyć również predyspozycje genetyczne do występowania określonego typu chorób, które uznaje się za charakterystyczne dla rasy.

Na co najczęściej chorują cane corso?

Cane corso italiano, uznawane są raczej za zdrową rasę, bez dużego obciążenia chorobami. Jak wszystkie duże i cięższe psy, mogą wykazywać jednak tendencję do obciążenia stawów, a co za tym idzie – dysplazji stawów łokciowych i biodrowych, która może, ale absolutnie nie musi, nasilać się wraz z wiekiem psa. Co więcej, cane corso mogą dotykać również choroby związane z działaniem układu pokarmowego, takie jak skręt żołądka. Poza tym cane corso to „twarde” psy, które rzadko chorują – mają wrodzoną naturalnie wysoką odporność.

Osoby, które poszukują silnego i zdrowego psa stróżującego i nie chcą martwić się jego kosztownym leczeniem, które w przypadku wielu innych ras jest naprawdę wysoce prawdopodobne – mogą wybrać właśnie „Włocha” cane corso.

Jak pielęgnować cane corso?

Krótka sierść cane corso ma lekki podszerstek. Wymaga zatem regularnego szczotkowania i wyczesywania. Jest to ważne szczególnie w okresie linienia, kiedy pies zmienia szatę na lżejszą. Jeśli chodzi o kąpanie – cane corso nie wymaga częstego mycia.

Spokojnie można kąpać psa wyłącznie w razie potrzeb, czyli np. kiedy pies na spacerze wytarza się w nieczystościach, lub mocni się zabrudzi. Aby sierść była lśniąca, można ją cyklicznie przecierać wilgotną, bawełnianą szmatką z dodatkiem specjalnego olejku, który nabłyszczy włosy i dodatkowo je odżywi. W tym celu świetnie sprawdzi się olejek norkowy, który jest bezpieczny dla skóry psa. Okresowe sprawdzanie stanu uszu, przemywanie oczu i utrzymywanie w czystości fafli psa to jedyne zalecane czynności pielęgnacyjne. Cane corso jest zatem psem nie tylko z natury zdrowym, ale i niesłychanie prostym w pielęgnacji.

Żywienie – jaka karma dla cane corso?

Żywienie psów ras dużych jest tematem bardzo złożonym, który wymaga od właściciela znajomości indywidualnych potrzeb żywieniowych tej rasy i ich kaloryczności. Zawsze warto sięgać po gotowe mokre i suche karmy specjalistyczne – weterynaryjne dedykowane, albo psom dużym, albo stricte tej rasie. Karmienie suchą karmą w zależności od indywidualnych zaleceń producenta to około 3-5 filiżanek karmy dziennie. Jednak wraz z wiekiem, stanem zdrowia psa i poziomem jego aktywności fizycznej – zapotrzebowanie energetyczne psa rośnie lub maleje.

Można również postawić na metodę mieszaną, czyli połączenie suchej karmy z mokrą i wzbogacić ją o karmienie metodą BARF. Im lepszej jakości karmę wybierasz, tym większe szanse na długie, zdrowe życie Twojego czworonoga. W przypadku cane corso, szybko sprawdzić, czy Twój pies nie wymaga odchudzenia, lub zredukowania diety. Brak wyraźnie zarysowanej talii i niewyczuwalne palcami po naciśnięciu żebra mogą świadczyć o tym, że cane corso ma nadwagę.

Charakter i zachowanie cane corso

Cane corso są wrażliwe, a odpowiednio poprowadzone – delikatne i czułe dla całej rodziny. To typowy pies jednego pana. Uważa go za przewodnika swojego stada, jest mu wierny i podporządkowany. Cane corso potrzebują kontaktu z człowiekiem i socjalizacji. Ta rasa wymaga odpowiedniego szkolenia i konsekwentnego podejścia.

Cane corso są świetnymi stróżami, ale nie mają w sobie agresji. Dopiero agresywne zachowanie wobec psa, a także jego izolacja mogą wpłynąć na rozwój niepożądanych wśród psów tej rasy cech. Cane corso to wyjątkowo inteligentne i poddające się tresurze psy. Są bardzo wierne, odważne i lojalne. Niestety mogą podejmować próby dominacji – dlatego tak ważne jest przyłożenie się do właściwej tresury tych zwierząt.

Cane corso a dzieci

Cane corso mogą wychowywać się z dziećmi, ale pod pewnymi warunkami. Już od najmłodszych lat powinny być uczone posłuszeństwa i bezpiecznej zabawy z dziećmi. Zaleca się unikania zabaw typu wyścigi, głośnych hałasów i wysokich dźwięków wydawanych przez dzieci podczas zabawy z psem. Dzieci powinny obchodzić się z psami grzecznie i delikatnie, bardzo ważna jest ich wspólna socjalizacja. Psy te mogą nie tolerować również innych zwierząt w domu, szczególnie gdy się z nimi nie wychowywały. Problemem związanym z cane corso jest to, że wszelkie uciekające „obiekty” traktują, jak potencjalną ofiarę, mogą rozpocząć zatem za nią pogoń. Wspólne zabawy psów cane corso z małymi dziećmi powinny odbywać się zatem wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych.

Czy cane corso nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Cane corso potrzebują bardzo dużej dawki aktywności. Idealnie czują się na wsi lub w domu z ogrodem. Z pewnością nie jest to pies miejski – do niewielkiego mieszkania. To wspaniałe psy stróżujące – będą bronić obejścia i głośno szczekać, gdy ktoś obcy zbliży się do posesji.

Historia rasy

Cane corso to rasa pochodząca z Włoch, z terytorium Półwyspu Apenińskiego. Jest to bliski krewny mastifa napoletano i prawnuk starożytnych molosów rzymskich. Sama nazwa rasy, już na wstępie zdradza jego docelowe zastosowanie. Corso to z łaciny „strażnik, opiekun”. We Włoszech pomagały w polowaniu na dziki stąd i to określenie przylgnęło do tych psów.

W XX wieku, w latach 70. cane corso niemal całkowicie wyginęły. Jednak z uwagi na starania hodowców i miłośników rasy – została ona skutecznie odbudowana, by dziś cieszyć się dużym powodzeniem wśród wszystkich, którym zależy na wiernym i czujnym stróżu, tropicielu, psie obronnym.

Ciekawostki o cane corso

  • Niegdyś cane corso był prawdziwym psem pracującym, który żadnej pracy się nie boi. Wykorzystywano go do polowań, pilnowania bydła, pilnowania posesji, do walki na polu bitwy i do pracy w policji.
  • W latach 70. rasa cane corso niemal całkowicie wyginęła.
  • Do niedawna we wzorcu rasy obowiązkowe było podcinanie uszu cane corso. Dziś nie jest to wymagane, a nawet przez wiele osób źle widziane.

Ile kosztuje cane corso?

Za minimalną cenę psa z rodowodem, który pochodzi z zarejestrowanej hodowli, uznaje się kwotę około 2500 – 3000 złotych. Koszt psa rośnie, jednak kiedy w grę wchodzi nabycie szczenięcia po znanych, tytułowanych rodzicach i dobrym drzewie genealogicznym. W takim wypadku za cane corso można zapłacić nawet ponad 5000 złotych.

Wady i zalety cane corso

Zalety
  • Cane corso to pies zdrowy, silny i odporny na choroby.
  • Jego sierść jest prosta w pielęgnacji.
  • Cane corso są podatne na tresurę, szybko i chętnie się uczą.
  • Są spokojne i niewybredne.
Wady
  • Wymagają sporo aktywności w ciągu dnia i dużej przestrzeni/wybiegu.
  • Cane corso może podejmować próby zdominowania właściciela i domowników.
  • Ich zabawa z dziećmi musi odbywać się zawsze pod czujnym okiem osoby dorosłej.
  • Nie jest to dobry pies dla osoby, która nie chce podejmować prób jego tresury, osób starszych i mieszkańców miast – właścicieli małych mieszkań.

Cane corso to wbrew pozorom łagodny, potrzebujący kontaktu z człowiekiem pies, który doskonale sprawdzi się w domu, przy rodzinie – pilnując ogrodu, lub obejścia. Psy kochają aktywność fizyczną – będą wdzięczne za długie spacery połączone z zabawą, pływaniem, zwiedzaniem nowych miejsc. Z racji budowy ciała, wagi i wzrostu psa nie będzie czuł się dobrze w małych mieszkaniach i nie dostosuje się do „miejskiego” trybu życia.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34