Szpice chow chow mają za sobą bardzo długą historię. Pochodzą z Mongolii, jednak ich krajem patronackim jest Wielka Brytania. Jedna ze starożytnych legend głosi, że chow chow mają niebieskie język i podniebienie, ponieważ polizały kiedyś wieczorne niebo. Chow chow podobnie jak inne szpice, mogą być psami bardzo wymagającymi, chociaż na tle innych ras chow chow są niebywale odporne fizycznie. Co musisz wiedzieć o tej rasie, zanim zdecydujesz się na zakup szczenięcia?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 205

  • Grupa V – Szpice i psy w typie pierwotnym
  • Sekcja 5 – Szpice
  • Nie podlega próbom pracy
  • Pochodzenie: Mongolia
  • Rozmiar: Średnie
  • Długość życia: 9 do 15 lat
chow-chow szczeniak
Chow-Chow szczeniak

Wygląd

Chow chow to bardzo charakterystyczna odmiana szpiców. Ciekawostką jest to, że podczas chodzenia poruszają się na opuszkach palców i prostych tylnych łapach, co daje im charakterystyczny, nieco sztucznie wyglądający chód. Zakręcony, puszysty ogon, gęsta długa i stercząca jak na szpica przystało sierść, a także niewielkie oczy przysłonięte skórą, sprawiają, że chow chow przypomina bardzo lwa, do którego jest zresztą często porównywany.

Chow chow występują w kilku umaszczeniach – czarnym, rudym, kremowym, srebrnym, a nawet stalowo-niebieskim. Mają czarny lub niebieski język i takie same dziąsła. Sierść psów jest niesamowicie gęsta z podszerstkiem, co jest cechą typową dla szpiców pochodzących z zimnych i trudnych terenów Mongolii. Chociaż chow chow nie należy do psów bardzo wysokich i masywnych – dzięki niezwykle puszystej sierści sprawia wrażenie dużego

Wzrost i waga

Psy: Psy chow chow osiągają średnią wysokość w kłębie, czyli najwyższej części grzbietu w granicy 48-56 cm. Ważą zwykle 35-32 kg.

Suki: Suka chow chow jest nieznacznie niższa od psa, ale może być również tego samego wzrostu. Przeciętna wysokość suki według wzorca FCI to 46-51 cm. Waży średnio 20-27 kg.

Zdrowie

Tak, jak inne szpice, chow mogą cierpieć na choroby typowe dla tej rasy. Zakup szczenięcia ze sprawdzonej, zarejestrowanej hodowli, a nie amatorskiej pseudohodowli ma realny wpływ na ograniczenie ryzyka występowania chorób genetycznych i innych wad w przyszłości.

Na co najczęściej choruje chow chow?

Chow chow – jeśli nie będzie psem ze sprawdzonej hodowli, od znanych wolnych od wad genetycznych rodziców i z dobrym rodowodem – może mieć genetyczne predyspozycje do przeprostu stawu skokowego, co może mieć wpływ na kulawiznę, problemy z chodzeniem i ogólny dyskomfort psa.

Chorobami charakterystycznymi dla tej rasy są wszelkiego rodzaju problemy skórne i alergie. Psy mogą zmagać się z trudną do leczenia egzemą, zapaleniem skóry i nietolerancją pokarmową. Z uwagi na pożądany przez wzorzec rasy fałd skórny na czole psa, który nadaje mu zatroskany wygląd, niektóre szczenięta chow chow rodzą się z genetyczną wadą – entropium, czyli zrośniętymi powiekami. Wymaga to pilnej interwencji lekarza i przeprowadzenia operacji. Gruba i gęsta sierść sprawia, że psy źle noszą upały. Psy tej rasy narażone są bardziej niż inne, na udar cieplny, który może wystąpić po długotrwałym przebywaniu psa na słońcu w upalny dzień.

Jak pielęgnować chow chow?

Z racji swojej gęstej i grubej sierści, psy rasy chow chow wymaga regularnego, a nawet codziennego szczotkowania. Co więcej – w okresie linienia, warto robić to np. na każdym spacerze, wykorzystując specjalny, metalowy grzebień, tzw. pudlówkę. Sierść psów wymaga suszenia po kąpieli, ponieważ schnie wolno i długo. Suszenie może trwać nawet godzinę i jest czasochłonne.

Psy rasy chow chow – krótkowłose są co prawda łatwiejsze w pielęgnowaniu, ale fałdy skórne – szczególnie na pysku również wymagają zwiększonej kontroli i uwagi – muszą być utrzymanie w jak najlepszej higienie. Warto przecierać je cyklicznie wilgotną, czystą, bawełnianą szmatką. Sierść chow chow powinna być rozczesywana na mokro, odżywiania dedykowanymi psom kosmetykami i utrzymywana w nienagannej czystości. Opcjonalnie – można raz na jakiś czas kąpiel zastąpić użyciem suchego szamponu dla psów w spraju. Pielęgnacja chow chow z pewnością nie należy jednak do prostych, szybkich i nieuciążliwych.

Żywienie – jaka karma dla chow chow?

Chow chow z uwagi na predyspozycje do alergii wymaga pożywienia naprawdę wysokiej jakości. Nie zaleca się podawać psom domowego jedzenia. Warto wybierać karmy z dobrym składem – najlepiej z linii specjalistycznej, weterynaryjnej. Wrażliwy układ trawienny chow chowa może źle reagować na niektóre składniki pożywienia, co może skutkować niestrawnością i alergiami. Dlatego warto wziąć pod uwagę karmy monoskładnikowe, dzięki którym łatwo można wykluczyć składnik potencjalnie alergizujący. Bardzo ważne jest również uzupełnienie diety chow chowa o suplementy witaminowe i składniki mineralne, które poprawią wygląd i kondycję sierść, a nawet w pewnym stopniu zahamują jej wypadanie.

W przypadku żywienia chow chowa można postawić zatem na dietę mieszaną – czyli połączenie karmy suchej i mokrej z elementami żywienia BARF. Chow chow musi mieć również swobodny dostęp do wody.

Charakter i zachowanie chow chow

Chow chow to rasa majestatyczna, raczej spokojna i bardzo pamiętliwa. Nie da się ukryć, że na zdobycie serca chow chow człowiek musi sobie zasłużyć! Mimo „misiowatego” wyglądu nie jest typem przytulanki. Chow chow jest zrównoważony, jeśli chodzi o okazywanie uczuć – działa to zatem w obie strony. Uznaje jednego „pana”. Chow chow z racji raczej statecznego usposobienia może nie przepadać za intensywnymi pieszczotami dzieci, czego może dać wyraźny dowód. Chow chow może również nie tolerować innych zwierząt w domu.

Chow chow nie jest typem sportowca. To raczej leniwy kanapowiec, który lubi spokojne spacery, wygrzewanie się na lekkim słońcu i… święty spokój. Chow chow jest bardzo nieufny i ostrożny w nawiązywaniu nowych znajomości. Do innych psów może nawet przejawiać zachowania agresywne. To właśnie dlatego, do jego wychowania niezbędna jest znajomość charakteru rasy, a także nierzadko – wsparcie behawiorysty.

Chow chow a dzieci

Chow chow zdecydowanie bardziej woli kontakt z osobami dorosłymi lub starszymi dziećmi. Najmłodsi często po prostu nie rozumieją tego, że pies ma dość zabaw i pieszczot. Chociaż psy nie reagują agresywnie na dzieci – zdarza się, że jeśli jakaś z zabaw im się nie spodoba, mogą warknąć i złapać dziecko zębami za rękę. Warto uświadamiać zatem najmłodszych o tym, jak obchodzić się z chow chow, a także mieć czujne oko na ich wzajemne interakcje.

Czy chow chow nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Chow chow czuje się dobrze w domu, w mieszkaniu, a nawet na wsi (ale nie jako pies typowo stróżujący). Psy nie wymagają w ciągu dnia dużej aktywności fizycznej. Są bardziej spokojne, „leniwe” stateczne. Mogą zatem wychowywać się w mieszkaniu, domu z ogrodem i na wsi – pod warunkiem, że ich miejscem życia nie będzie buda. Chow chow powinny być socjalizowane – blisko rodziny.

Historia rasy

Chociaż rasa pochodzi z Mongolii, oficjalnym patronem chow chow jest Wielka Brytania. W starożytności, na temat tych psów powstało wiele legend. Według podań chow chow miały być stróżami buddyjskich świątyń i chronić ich wnętrza przed złymi duchami. Dawnej – chow chow były rasą łowiecką dedykowaną do polowań na wilki. Skąd takie zastosowanie? Z uwagi na niezwykle gęstą sierść i grubą skórę – były odporne na ugryzienia wilków, a co więcej – dzięki dużemu uściskowi szczęk miały z nimi duże szanse na wygraną. Z kolei w Tybecie – chow chow służyły za psy transportowe, które były w stanie z łatwością znosić długie piesze wędrówki po trudnym, górzystym terenie. W Anglii rasa zawitała w 1780 roku.

Ciekawostki o chow chow

  • Chow chow mają granatowe lub czarne podniebienie, dziąsła i niebieski język – według legend to dlatego, że polizały nocą niebo.
  • Chow chow był ulubieńcem Freuda. Słynnego psychiatry.
  • Nazwa chow według wschodniego dialektu oznacza mięso. Niestety smutną prawdą jest to, że Chińczycy traktowali mięso tej rasy za prawdziwy przysmak!

Ile kosztuje chow chow?

Chow chow z rodowodem, ze sprawdzonej hodowli kosztuje od około 2500 do nawet 5000 złotych i więcej. Cena psa jest uzależniona od prestiżu hodowli, jego drzewa genealogicznego i wielu innych czynników. Zakup psa ze sprawdzonego źródła realnie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób genetycznych w przyszłości.

Wady i zalety chow chow

Zalety
  • Jest spokojny, wierny i przywiązany.
  • Doskonale sprawdzi się w mieszkaniu – nie wymaga wysokiej aktywności w ciągu dnia.
  • Jest wspaniałym psem stróżującym.
  • Nie jest głośny.
  • To doskonały pies stróżujący.
Wady
  • Może być uparty, trudny do socjalizacji.
  • Nie przepada za pieszczotami, może nie tolerować obcych osób na swoim terytorium.
  • Mocno linieje.
  • Może nie przepadać za innymi psami i dziećmi.

Chow chow to doskonały kompan seniora i osób, które nie oczekują od psa wyjątkowej czułości. To typ salonowca – indywidualisty, który woli ze spokojem, z kanapy obserwować co się dzieje w domu, w ciągu dnia, ale nie będzie chętnie w tym uczestniczył. Jeśli masz małe dzieci i liczysz na bardziej bezpośredni kontakt ze swoim czworonogiem – wybierz lepiej inną rasę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo