
Deutscher Schäferhund, German Shepherd Dog, Alsatian
Owczarki niemieckie to niezwykle popularne psy. Jest to jedna z ras, które są najbardziej rozpoznawalne i to nie tylko wśród miłośników czworonogów. Jeśli poszukujesz wiernego towarzysza rodziny, psa stróżującego, przewodnika, lub skutecznego niczym najlepszy detektyw tropiciela – możesz rozważyć owczarka niemieckiego. To wspaniały pies dla osób aktywnych – będzie towarzyszył Ci w Twoim ulubionym sporcie, pracy i po prostu codziennym życiu. Jednak owczarek niemiecki z racji swojego charakteru i budowy ciała wymaga konsekwentnego podejścia. Nie jest psem dla każdego! Co musisz wiedzieć o tej rasie przed podjęciem decyzji o zakupie szczenięcia owczarka niemieckiego?
Spis treści
Klasyfikacja FCI — nr wzorca: 166
- Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła.
- Sekcja 1 – Psy pasterskie
- Obowiązkowe próby pracy
- Pochodzenie: Niemcy
- Rozmiar: Średni
- Długość życia: 10 do 13 lat

Wygląd
Owczarek niemiecki to średniej wielkości pies. Ma gęstą, grubą sierść z podszerstkiem, dzięki czemu doskonale znosi kapryśną pogodę i trudne warunki atmosferyczne (np. chłód). Owczarek niemiecki jest dobrze zbudowanym psem o wydłużonej, proporcjonalnej sylwetce. Cechą charakterystyczną rasowych psów o dobrych genach jest delikatny przykurcz tylnych łap/opad zadu, który nadaje im pożądanego we wzorcu rasy wyglądu. Owczarki niemieckie mają długą i krótką sierść. W pierwszym wypadku mowa o owczarkach długowłosych (Lang stockhaar), a w drugim (Stockhaar) – o podstawowej i zarazem najbardziej popularnej rasie krótkowłosej.
Umaszczenie owczarków niemieckich jest bardzo charakterystyczne. Są jasnoszare, czarne, beżowe, z lekko czerwonym podpalaniem, czaprakowe z jasną maską. Sierść owczarków jest niesłychanie gruba i sztywna – okres linienia jest dla właścicieli psów tej rasy prawdziwym wyzwaniem! Owczarki mają długi ogon, postawione uszy, długi pysk i czarny nos. Oczy są okrągłe i brązowe.
Wzrost i waga
Pies: Pies owczarka niemieckiego jest wyższy i cięższy od suki. Waga dorosłego, zdrowego samca oscyluje w granicach 30-40 kilogramów, a wysokość mierzona w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu to 60-65 cm.
Suka: Suka owczarka niemieckiego jest nieco niższa (55-60 cm) i lżejsza 22-32 kg. W porównaniu do psa będzie wizualnie drobniejsza.
Zdrowie
Owczarki niemieckie, podobnie jak inne rasowe psy, mogą mieć skłonność do nabywania określonych, uznanych za typowe dla rasy chorób. Zakup psa z rodowodem, z legalnej hodowli, z pewnością w znacznym stopniu redukuje ryzyko wystąpienia niżej opisanych chorób, jednak przyszły właściciel owczarka powinien być ich świadomy.
Na co najczęściej chorują owczarki niemieckie?
Owczarki niemieckie można uznać za rasę zdrową, odporną i wytrzymałą. Jednak tak, jak w przypadku wielu podobnych ras średnich i dużych, owczarki niemieckie mogą zmagać się z dysplazją stawów biodrowych i kolanowych. Typowe dla owczarków niemieckich są również problemy z kręgosłupem, które nasilają się wraz z wiekiem. Wiele sędziwych owczarków niemieckich ma problemy z poruszaniem się, wchodzeniem po schodach itp. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli mieszka się na wysokim piętrze bez windy.
Owczarki niemieckie często zmagają się również z zapaleniem spojówek i mogą cierpieć na skręt żołądka i ogólnie – problemy zdrowotne ze strony układu trawiennego. Mogą również zmagać się z chorobami nowotworowymi. Źle znoszą upały – przebywając długo na ostrym słońcu, mogą doznać udaru słonecznego.
Z uwagi na fakt, że owczarek niemiecki jest ogromnym łakomczuchem – jeśli właściciel nie wykaże się odpowiedzialnym podejściem do jego żywienia – może mieć predyspozycje do tycia. Jednak przy zalecanej dawce ruchu i odpowiednio zbilansowanym żywieniu – nadwaga mu nie grozi!
Jak pielęgnować owczarka niemieckiego?
Przez wzgląd na podwójną sierść owczarka niemieckiego i jej sezonową wymianę – właściciel powinien zadbać o regularne wyczesywanie. W sezonie linienia powinno odbywać się nawet codziennie! W innym wypadku pies będzie intensywnie gubił włosy, co jest szczególnie zauważalne na podłodze, sofie i ubraniach właściciela.
-
FURminator deShedding Tool do krótkiej sierści S – Szerokość grzebienia 3,8 cm69,99 zł
-
FURminator Dostawa GRATIS! | deShedding Tool do krótkiej sierści L – Szerokość grzebienia 9,6 cm124,80 zł
-
FURminator szczotka dwustronna – Dł. x szer. x wys.: 21 x 6,5 x 4 cm29,99 zł
-
FURminator deShedding do długiej sierści L – Szerokość grzebienia 9,6 cm121,59 zł
Aby zapewnić psu właściwą pielęgnację szaty – należy wyczesywać ją w pierwszej kolejności metalowym grzebieniem, a następnie specjalną szczotką, „pudlówką”. Pies nie wymaga częstych kąpieli. W zupełności wystarczy kąpać raz na kilka miesięcy, lub po prostu w razie potrzeb.
Żywienie – jaka karma dla owczarka niemieckiego?
Z uwagi na energiczne usposobienie, wielkość psa i jego aktywny tryb życia – owczarki niemieckie wymagają racjonalnego, dopasowanego kalorycznością do ich stylu życia żywienia. Aby zaoferować psu to, czego potrzebuje jego organizm, a co więcej – zapewnić doskonałe zdrowie należy sięgać tylko po specjalistyczne karmy dla dużych psów, lub te skomponowane stricte dla rasy. Dieta owczarka niemieckiego musi obfitować po pierwsze – w niezbędne źródła białka pochodzenia zwierzęcego (wołowinę, cielęcinę itp.), zapewniające energię węglowodany (kasza, ryż, produkty zbożowe), błonnik, warzywa, witaminy i minerały dla mocnych stawów i kości. Jeśli chodzi o objętość posiłków warto sięgać po karmy mokre i suche, podając je zamiennie w proporcjach sugerowanych przez producenta na etykiecie opakowania.
Pies nie powinien mieć ciągłego dostępu do karmy (nawet suchej), musi mieć za to stałe, nieograniczone źródło, czystej wody do picia.
-
Ontario Adult Medium 7 Fish & Rice 12 kg152,00 zł
-
Ontario Adult Medium 7 Fish & Rice 12 kg152,00 zł
-
Butchers Blue+ Skin&Coat Digestion Immune 15 kg79,98 zł
-
Monge Łosoś z ryżem 12 kg208,44 zł
Charakter i zachowanie owczarka niemieckiego
Owczarki niemieckie są niebywale inteligentne i świetnie poddają się tresurze. To doskonałe psy ratunkowe, obronne i policyjne. Są wykorzystywane do pracy przez policję i służby specjalne. Właściwie przygotowane, mogą służyć za psa przewodnika dla osób niedowidzących lub niewidomych.
Owczarki niemieckie są z natury posłuszne, zrównoważone i spokojne. Jednocześnie ich cechami charakterystycznymi jest pewność siebie, wierność i odwaga. Przywiązane do opiekuna i rodziny będą bronić jej i strzec za wszelką cenę – nawet cenę własnego życia. To właśnie spokój, posłuszeństwo, wierność i oddanie sprawia, że jest to tak popularna rasa – znana i ceniona praktycznie na całym świecie.
Owczarek niemiecki lubi towarzystwo swojej rodziny, może być jednak nieufny wobec obcych. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której będzie pozostawiony samotnie przez większą część dnia, lub zamykany na wybiegu – bez możliwości nawiązania bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. To może wpłynąć na rozwój negatywnych cech – agresji, predyspozycji do niszczenia mebli, butów i innych przedmiotów pod nieobecność właściciela.
Owczarki niemieckie wymagają konsekwentnego podejścia ze strony opiekuna, jego aktywności i zaangażowania. Długie, zajmujące psa spacery pomogą mu rozładować zasoby energii, jakie posiada, a pozytywne zmęczenie po aktywnym spacerze wpływa na zachowanie spokoju w domu i dobrej kondycji psa – fizycznej i psychicznej.
Owczarek niemiecki a dzieci
Rasa ta jest pozytywnie nastawiona do ludzi. Jest to typowy pies stadny, który do zachowania dobrego samopoczucia potrzebuje społeczności, czyli innych psów i ludzi – rodziny. Chociaż owczarki niemieckie zaliczane są do rasy ostrej, właściwie wychowane – nie wykazują agresji wobec domowników, dzieci i innych zwierząt, z którymi chętnie dzielą przestrzeń domową. Szczenię owczarka należy uczyć hierarchii – musi zdawać sobie sprawę, że dziecko jest w niej zdecydowanie wyżej od niego. Dzięki właściwej tresurze i uświadomienia psu jego miejsca w domu – może okazać się fantastycznym psem dla rodziny, opiekuńczym i cierpliwym dla dzieci, nawet tych najmłodszych.
Owczarki chętnie bawią się z dziećmi i mimo że mogą wykazywać się delikatnością, w zabawie zawsze powinien uczestniczyć dorosły – nawet tylko jako obserwator.
Czy owczarek niemiecki nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?
Z uwagi na swoje gabaryty, gęstą sierść i potrzebę aktywności – owczarki niemieckie nie będą czuły się dobrze na niewielkim metrażu – szczególnie jeśli ich właściciel nie może zapewnić psu przynajmniej 3, długich i aktywnych spacerów. Owczarki niemieckie świetnie sprawdzą się za to na wsi i w domach z ogrodem. Docenią wolny wybieg i będą ostrzegająco obszczekiwać wszystkich potencjalnych intruzów. Co więcej – dzięki grubej sierści – mogą spędzać zimą na zewnątrz sporą część dnia!
Historia rasy
Owczarki niemieckie, powstały na terenie Niemiec w XIX wieku, w wyniku próby skrzyżowania psa doskonałego do pracy policji. Do popularyzacji i powstania tej rasy przyczynili się Max Von Stephanitz i Horand Von Grafrath. Według pierwotnych założeń, owczarki niemieckie miały służyć w walce z przestępczością, ale szybko okazało się, że z uwagi na ich niebywałą inteligencję, karność i posłuszeństwo – szybko zyskiwały popularność jako psy domowe, stróżujące.
Ciekawostki o owczarkach niemieckich
- Pies Adolfa Hitlera, suka o imieniu Blondi – była owczarkiem niemieckim. Została otruta cyjanowodorem.
- Rasa jest wyjątkowo obciążona wadami genetycznymi, które powstały na skutek krzyżowania. Do najpopularniejszych zalicza się dysplazję stawów biodrowych i łokciowych.
- Są doskonałymi przewodnikami i tropicielami.
- Owczarki niemieckie z XIX wieku wyglądały zupełnie inaczej niż współcześnie.
Ile kosztuje owczarek niemiecki?
Koszt szczenięcia owczarka niemieckiego uzależniony jest od prestiżu hodowli, jej historii, rodowodu psa, jego płci i wyglądu. Owczarki niemieckie mogą kosztować od 3000 do nawet 5000 złotych. Przyjmuje się, że rasy długowłose są uznawane za najdroższe. Wybór psa z legalnej hodowli ma realny wpływ na redukcję ewentualnych problemów ze zdrowiem psa w przyszłości.
Wady i zalety owczarków niemieckich
Owczarek niemiecki może być doskonałym stróżem, opiekunem osób niepełnosprawnych, towarzyszem zabaw dzieci i partnerem do sportu. Warto jednak pamiętać, że z racji wagi, wielkości i temperamentu – nie jest psem dla wszystkich. Osoby starsze, zajęte i ci, którzy mieszkają w niewielkich mieszkaniach i prowadzą typowo miejski tryb życia (wychodzą wcześnie, wracają późno) nie powinni brać tej rasy pod uwagę.