Deutscher Schäferhund, German Shepherd Dog, Alsatian

Owczarki niemieckie to niezwykle popularne psy. Jest to jedna z ras, które są najbardziej rozpoznawalne i to nie tylko wśród miłośników czworonogów. Jeśli poszukujesz wiernego towarzysza rodziny, psa stróżującego, przewodnika, lub skutecznego niczym najlepszy detektyw tropiciela – możesz rozważyć owczarka niemieckiego. To wspaniały pies dla osób aktywnych – będzie towarzyszył Ci w Twoim ulubionym sporcie, pracy i po prostu codziennym życiu. Jednak owczarek niemiecki z racji swojego charakteru i budowy ciała wymaga konsekwentnego podejścia. Nie jest psem dla każdego! Co musisz wiedzieć o tej rasie przed podjęciem decyzji o zakupie szczenięcia owczarka niemieckiego?

Spis treści

Klasyfikacja FCI — nr wzorca: 166

 • Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła.
 • Sekcja 1 – Psy pasterskie
 • Obowiązkowe próby pracy
 • Pochodzenie: Niemcy
 • Rozmiar: Średni
 • Długość życia: 10 do 13 lat
Owczarek niemiecki szczeniak

Wygląd

Owczarek niemiecki to średniej wielkości pies. Ma gęstą, grubą sierść z podszerstkiem, dzięki czemu doskonale znosi kapryśną pogodę i trudne warunki atmosferyczne (np. chłód). Owczarek niemiecki jest dobrze zbudowanym psem o wydłużonej, proporcjonalnej sylwetce. Cechą charakterystyczną rasowych psów o dobrych genach jest delikatny przykurcz tylnych łap/opad zadu, który nadaje im pożądanego we wzorcu rasy wyglądu. Owczarki niemieckie mają długą i krótką sierść. W pierwszym wypadku mowa o owczarkach długowłosych (Lang stockhaar), a w drugim (Stockhaar) – o podstawowej i zarazem najbardziej popularnej rasie krótkowłosej.

Umaszczenie owczarków niemieckich jest bardzo charakterystyczne. Są jasnoszare, czarne, beżowe, z lekko czerwonym podpalaniem, czaprakowe z jasną maską. Sierść owczarków jest niesłychanie gruba i sztywna – okres linienia jest dla właścicieli psów tej rasy prawdziwym wyzwaniem! Owczarki mają długi ogon, postawione uszy, długi pysk i czarny nos. Oczy są okrągłe i brązowe.

Wzrost i waga

Pies: Pies owczarka niemieckiego jest wyższy i cięższy od suki. Waga dorosłego, zdrowego samca oscyluje w granicach 30-40 kilogramów, a wysokość mierzona w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu to 60-65 cm.

Suka: Suka owczarka niemieckiego jest nieco niższa (55-60 cm) i lżejsza 22-32 kg. W porównaniu do psa będzie wizualnie drobniejsza.

Zdrowie

Owczarki niemieckie, podobnie jak inne rasowe psy, mogą mieć skłonność do nabywania określonych, uznanych za typowe dla rasy chorób. Zakup psa z rodowodem, z legalnej hodowli, z pewnością w znacznym stopniu redukuje ryzyko wystąpienia niżej opisanych chorób, jednak przyszły właściciel owczarka powinien być ich świadomy.

Na co najczęściej chorują owczarki niemieckie?

Owczarki niemieckie można uznać za rasę zdrową, odporną i wytrzymałą. Jednak tak, jak w przypadku wielu podobnych ras średnich i dużych, owczarki niemieckie mogą zmagać się z dysplazją stawów biodrowych i kolanowych. Typowe dla owczarków niemieckich są również problemy z kręgosłupem, które nasilają się wraz z wiekiem. Wiele sędziwych owczarków niemieckich ma problemy z poruszaniem się, wchodzeniem po schodach itp. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli mieszka się na wysokim piętrze bez windy.

Owczarki niemieckie często zmagają się również z zapaleniem spojówek i mogą cierpieć na skręt żołądka i ogólnie – problemy zdrowotne ze strony układu trawiennego. Mogą również zmagać się z chorobami nowotworowymi. Źle znoszą upały – przebywając długo na ostrym słońcu, mogą doznać udaru słonecznego.

Z uwagi na fakt, że owczarek niemiecki jest ogromnym łakomczuchem – jeśli właściciel nie wykaże się odpowiedzialnym podejściem do jego żywienia – może mieć predyspozycje do tycia. Jednak przy zalecanej dawce ruchu i odpowiednio zbilansowanym żywieniu – nadwaga mu nie grozi!

Jak pielęgnować owczarka niemieckiego?

Przez wzgląd na podwójną sierść owczarka niemieckiego i jej sezonową wymianę – właściciel powinien zadbać o regularne wyczesywanie. W sezonie linienia powinno odbywać się nawet codziennie! W innym wypadku pies będzie intensywnie gubił włosy, co jest szczególnie zauważalne na podłodze, sofie i ubraniach właściciela.

Aby zapewnić psu właściwą pielęgnację szaty – należy wyczesywać ją w pierwszej kolejności metalowym grzebieniem, a następnie specjalną szczotką, „pudlówką”. Pies nie wymaga częstych kąpieli. W zupełności wystarczy kąpać raz na kilka miesięcy, lub po prostu w razie potrzeb.

Żywienie – jaka karma dla owczarka niemieckiego?

Z uwagi na energiczne usposobienie, wielkość psa i jego aktywny tryb życia – owczarki niemieckie wymagają racjonalnego, dopasowanego kalorycznością do ich stylu życia żywienia. Aby zaoferować psu to, czego potrzebuje jego organizm, a co więcej – zapewnić doskonałe zdrowie należy sięgać tylko po specjalistyczne karmy dla dużych psów, lub te skomponowane stricte dla rasy. Dieta owczarka niemieckiego musi obfitować po pierwsze – w niezbędne źródła białka pochodzenia zwierzęcego (wołowinę, cielęcinę itp.), zapewniające energię węglowodany (kasza, ryż, produkty zbożowe), błonnik, warzywa, witaminy i minerały dla mocnych stawów i kości. Jeśli chodzi o objętość posiłków warto sięgać po karmy mokre i suche, podając je zamiennie w proporcjach sugerowanych przez producenta na etykiecie opakowania.

Pies nie powinien mieć ciągłego dostępu do karmy (nawet suchej), musi mieć za to stałe, nieograniczone źródło, czystej wody do picia.

Charakter i zachowanie owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie są niebywale inteligentne i świetnie poddają się tresurze. To doskonałe psy ratunkowe, obronne i policyjne. Są wykorzystywane do pracy przez policję i służby specjalne. Właściwie przygotowane, mogą służyć za psa przewodnika dla osób niedowidzących lub niewidomych.

Owczarki niemieckie są z natury posłuszne, zrównoważone i spokojne. Jednocześnie ich cechami charakterystycznymi jest pewność siebie, wierność i odwaga. Przywiązane do opiekuna i rodziny będą bronić jej i strzec za wszelką cenę – nawet cenę własnego życia. To właśnie spokój, posłuszeństwo, wierność i oddanie sprawia, że jest to tak popularna rasa – znana i ceniona praktycznie na całym świecie.

Owczarek niemiecki lubi towarzystwo swojej rodziny, może być jednak nieufny wobec obcych. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której będzie pozostawiony samotnie przez większą część dnia, lub zamykany na wybiegu – bez możliwości nawiązania bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. To może wpłynąć na rozwój negatywnych cech – agresji, predyspozycji do niszczenia mebli, butów i innych przedmiotów pod nieobecność właściciela.

Owczarki niemieckie wymagają konsekwentnego podejścia ze strony opiekuna, jego aktywności i zaangażowania. Długie, zajmujące psa spacery pomogą mu rozładować zasoby energii, jakie posiada, a pozytywne zmęczenie po aktywnym spacerze wpływa na zachowanie spokoju w domu i dobrej kondycji psa – fizycznej i psychicznej.

Owczarek niemiecki a dzieci

Rasa ta jest pozytywnie nastawiona do ludzi. Jest to typowy pies stadny, który do zachowania dobrego samopoczucia potrzebuje społeczności, czyli innych psów i ludzi – rodziny. Chociaż owczarki niemieckie zaliczane są do rasy ostrej, właściwie wychowane – nie wykazują agresji wobec domowników, dzieci i innych zwierząt, z którymi chętnie dzielą przestrzeń domową. Szczenię owczarka należy uczyć hierarchii – musi zdawać sobie sprawę, że dziecko jest w niej zdecydowanie wyżej od niego. Dzięki właściwej tresurze i uświadomienia psu jego miejsca w domu – może okazać się fantastycznym psem dla rodziny, opiekuńczym i cierpliwym dla dzieci, nawet tych najmłodszych.

Owczarki chętnie bawią się z dziećmi i mimo że mogą wykazywać się delikatnością, w zabawie zawsze powinien uczestniczyć dorosły – nawet tylko jako obserwator.

Czy owczarek niemiecki nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Z uwagi na swoje gabaryty, gęstą sierść i potrzebę aktywności – owczarki niemieckie nie będą czuły się dobrze na niewielkim metrażu – szczególnie jeśli ich właściciel nie może zapewnić psu przynajmniej 3, długich i aktywnych spacerów. Owczarki niemieckie świetnie sprawdzą się za to na wsi i w domach z ogrodem. Docenią wolny wybieg i będą ostrzegająco obszczekiwać wszystkich potencjalnych intruzów. Co więcej – dzięki grubej sierści – mogą spędzać zimą na zewnątrz sporą część dnia!

Historia rasy

Owczarki niemieckie, powstały na terenie Niemiec w XIX wieku, w wyniku próby skrzyżowania psa doskonałego do pracy policji. Do popularyzacji i powstania tej rasy przyczynili się Max Von Stephanitz i Horand Von Grafrath. Według pierwotnych założeń, owczarki niemieckie miały służyć w walce z przestępczością, ale szybko okazało się, że z uwagi na ich niebywałą inteligencję, karność i posłuszeństwo – szybko zyskiwały popularność jako psy domowe, stróżujące.

Ciekawostki o owczarkach niemieckich

 • Pies Adolfa Hitlera, suka o imieniu Blondi – była owczarkiem niemieckim. Została otruta cyjanowodorem.
 • Rasa jest wyjątkowo obciążona wadami genetycznymi, które powstały na skutek krzyżowania. Do najpopularniejszych zalicza się dysplazję stawów biodrowych i łokciowych.
 • Są doskonałymi przewodnikami i tropicielami.
 • Owczarki niemieckie z XIX wieku wyglądały zupełnie inaczej niż współcześnie.

Ile kosztuje owczarek niemiecki?

Koszt szczenięcia owczarka niemieckiego uzależniony jest od prestiżu hodowli, jej historii, rodowodu psa, jego płci i wyglądu. Owczarki niemieckie mogą kosztować od 3000 do nawet 5000 złotych. Przyjmuje się, że rasy długowłose są uznawane za najdroższe. Wybór psa z legalnej hodowli ma realny wpływ na redukcję ewentualnych problemów ze zdrowiem psa w przyszłości.

Wady i zalety owczarków niemieckich

Zalety
 • Owczarek niemiecki jest doskonałym, wrażliwym i czujnym towarzyszem rodziny z właściwym podejściem do dzieci.
 • Są bardzo posłuszne, łatwe w tresurze.
 • Mogą być doskonałymi psami stróżującymi – są wierne i oddane. Bronią swojej rodziny nawet za cenę życia.
 • Świetnie sprawdzą się jako kompani do joggingu osób aktywnych.
 • Jest najlepszym stróżem ze wszystkich ras psów!
Wady
 • Owczarki niemieckie mają bardzo gęstą sierść i mocno linieją.
 • Mogą męczyć się na niewielkich powierzchniach – nie nadają się do małych mieszkań.
 • Wymagają konsekwencji i odpowiedniego wychowania.
 • Często zmagają się z dysplazją stawów biodrowych.
 • Bardzo głośno szczekają.

Owczarek niemiecki może być doskonałym stróżem, opiekunem osób niepełnosprawnych, towarzyszem zabaw dzieci i partnerem do sportu. Warto jednak pamiętać, że z racji wagi, wielkości i temperamentu – nie jest psem dla wszystkich. Osoby starsze, zajęte i ci, którzy mieszkają w niewielkich mieszkaniach i prowadzą typowo miejski tryb życia (wychodzą wcześnie, wracają późno) nie powinni brać tej rasy pod uwagę.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo