Czernysz, Black Russian Terrier, Russkiy Tchiorny Terrier, Schwarzer Russischer Terrier

Czarny terier rosyjski to dużych rozmiarów pies pokryty falistą i gęstą sierścią, która zapewnia mu dobrą odporność na złe warunki atmosferyczne. Zachowaniem bardziej przypomina molosy, niż teriery. Jest to pies pewny siebie, który mimo silnego charaktery raczej nie dominuje. Z uwagi na swoją nieufność wobec obcych, sprawdza się bardzo dobrze w roli stróża. Oprócz tego jest zrównoważony i podatny na szkolenie, co sprawia, że czarny terier rosyjski to także świetny pies służbowy.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 206

  • Grupa II- Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.
  • Sekcja 1.4 – Czarny terier rosyjski
  • Próby pracy do uznania krajów członkowskich.
  • Pochodzenie: Rosja
  • Rozmiar: Duży
  • Długość życia: 10 do 12 lat
Czarny terier rosyjski
Czarny terier rosyjski szczeniak

Wygląd

Czarny terier rosyjski jest dużym psem, atletycznym i krzepkim, o mocnym kośćcu. Ma wydłużony tułów, silne umięśnienie i dużą głowę. Jego proporcjonalna i harmonijna sylwetka wpisuje się w kwadrat. Przypomina w pewien sposób nieostrzyżonego sznaucera olbrzyma, tylko bardziej masywnego. Jego tułów charakteryzuje silny i prosty grzbiet oraz głęboka klatka piersiowa z dobrze rozbudowanym przedpiersiem. Ważnym elementem ładnego wyglądu psa tej rasy jest gruby i wysoko osadzony ogon. Ma kształt szablasty lub sierpowaty i w ruchu noszony jest wesoło. W Rosji ogon ten jest zwyczajowo cięty.

Ładna, bogato owłosiona głowa terriera rosyjskiego jest duża, masywna i długa. Czaszka średniej szerokości ma płaskie czoło i równoległe linie profilu. Niezbyt mocno zaznaczony, choć widoczny stop przechodzi w szeroką i mocną kufę. Jest ona szeroka i zwęża się ku nosowi bardzo lekko. Sprawia wrażenie tępej i kanciastej przez kształt wąsów i brody psa. Na jej końcu znajduje się duży i czarny nos.

Oczy czarnego teriera rosyjskiego są średniej wielkości, owalnego kształtu, szeroko osadzone, skierowane do przodu i ciemne. Przylegające do oczu powieki mają czarny kolor.

Uszy psa mają średnią wielkość, trójkątny kształt i grubą małżowinę bez fałd. Osadzone wysoko wiszą i przylegają przednimi krawędziami do policzków.

Dwuwarstwową sierść ma czarny terier rosyjski gęstą i szorstką. Okrywa jest lekko pofalowana i okrywa całe ciało, natomiast podszerstek jest miękki i gęsty. Nietrymowany włos ma długość od 5 do 15 cm.

Umaszczenie czarne jest jedyne występujące u psów tej rasy, co nie dziwi, ze względu na ich nazwę, chociaż dopuszczalna jest niewielka ilość przesianych, szarych włosów (nie więcej niż 1/3 powierzchni ciała).

Wielkość i waga

Wzorzec rasy FCI ustala zakres wysokości w kłębie i wagi psów rasy czarny terier rosyjski w następujący sposób:

Wysokość w kłębie:

  • Psy: 72 – 76 cm (+/- 2 cm)
  • Suki: 68 – 72 cm (+/- 2 cm)

Osobniki nieco większe są tolerowane, o ile są proporcjonalnie zbudowane i prezentują doskonały typ rasowy.

Waga:

  • Psy: 50 – 60 kg
  • Suki: 45 – 50 kg

Zdrowie 

Ta rasa psa jest wytrzymała w pracy i odporna na złe warunki atmosferyczne. W kiepskiej pogodzie radzi sobie równie dobrze, co owczarek kaukaski. Przez swoje gęste i czarne umaszczenie, gorzej radzi sobie z upałami i w takie dni należy psu zapewnić zacienione miejsce oraz dużo świeżej i chłodnej wody do picia, choć tak na prawdę, jest w stanie przystosować się do każdego klimatu.

Czarny terier rosyjski nie jest psem zbyt długowiecznym. Średnia długość życia wynosi około 11 lat. Wykazuje skłonności do pewnych dolegliwości, również w okresie wzrostu.

Na co najczęściej choruje czarny terier rosyjski?

Podczas okresu wzrosu:

  • enostoza (młodzieńcze zapalenie kości)
  • gnilec
  • krzywica (przez niedobór witaminy D3)

Inne dolegliwości:

  • ektropium (wywinięcie powieki)
  • zapalenie oczu i infekcje grzybicze w okolicach twarzy
  • kamica moczowa
  • alergie
  • choroby serca
  • rozszerzenie i skręt żołądka

Jak pielęgnować czarnego teriera rosyjskiego?

Pielęgnacja psów tej rasy jest dość skomplikowana i czasochłonna, a to ze względu na ich długą i gęstą okrywę włosową. Czarny terier rosyjski nie ma sezonowych okresów wzmożonego linienia, za to wymienia sierść stale przez cały rok. Ten proces sprawia, że tworzą się kołtuny, czemu należy zapobiegać.

Jeden ze sposobów na pielęgnacje to korzystanie z profesjonalnych zabiegów odpowiedniego strzyżenia i trymowania. Tyczy się to w szczególności psów, które mają brać udział w wystawach. Jeżeli jednak zdecydujemy się, aby nasz czarny terier rosyjski miał sierść w swojej naturalnej formie, niezbędne będzie w zasadzie codzienne szczotkowanie, co jednak ostatecznie zależy od jakości sierści. Już szczenięta powinny być przyzwyczajane do częstego szczotkowania, mimo iż struktura sierści osiąga swój ostateczny kształt w wieku niespełna dwóch lat psa.

Ten duży terier wymaga również w miarę regularnych kąpieli z użyciem szamponów dla psów szorstkowłosych z czarnym umaszczeniem, po których należy go osuszyć i rozczesać.

Jego sierść na uszach, a także grzywka, wymagają również dokładnej pielęgnacji, inaczej może dochodzić do niepożądanych infekcji uszu oraz oczu. Włos na zewnętrznej i wewnętrznej stronie uszu powinien być zawsze krótko obcięty, a grzywkę można wiązać w kucyk, lub zaplatać, aby ta nie podrażniała oczu.

Poza tym, każdy pies, nie tylko czarny terier rosyjski, powinien mieć regularnie sprawdzany stan zębów, a także przycinane pazury, jeżeli nie ściera ich samoczynnie.

Żywienie – jaka karma dla czarnego teriera rosyjskiego?

Czernysz nie ma raczej skłonności do tycia, jednak powinien być żywiony bardzo staranie w okresie swojego wzrostu. Nie powinien być wtedy przekarmiany. Jak wszystkie duże psy, powinien on rosnąć powoli i zachowywać możliwie szczupłą sylwetkę.

Dorosły pies zadowoli się wysokiej jakości karmami gotowymi o średniej zawartości białka, przeznaczonymi dla ras olbrzymich z dodatkami glukozaminy i chondroityny. Możemy też zdecydować się na posiłki przygotowywanymi w domu, które muszą być jednak odpowiednio suplementowane. O sposób suplementacji warto zapytać weterynarza.

Psu należy dać czas na odpoczynek po każdym posiłku, którego powinno być podczas dnia minimum dwa. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka.

Charakter i zachowanie czarnego teriera rosyjskiego

Jako pies rodzinny, czarny terier rosyjski ma wspaniały charakter. Jest dumny, czuły i o umiarkowanym temperamencie. Potrafi dobrze współpracować z człowiekiem i mimo swojego silnego usposobienia, nie dominuje swojego pana, gdy ma do tego okazję. Jego właściciel powinien wejść z nim w partnerską relację.

Pies odznacza się przyjaznym nastawieniem, choć jest nieufny wobec obcych. Rzadko szczeka, a jak już to na intruza, którego odstraszy także swoim imponującym wyglądem. Duży terier umie działać zdecydowanie w chwili zagrożenia, ale doskonale wie, co to siła spokoju. Szybko uspokaja się, gdy zagrożenie minie. Słowem, czarny terier rosyjski jest bardzo dobrym stróżem, któremu możemy zaufać.

terier rosyjski
Terrier rosyjski

Czarnysz czasem bywa uparty, mimo to, jego szkolenie nie jest trudne. Doświadczony właściciel, który podejdzie do psa zarówno z łagodnością, jak i w stanowczy sposób, nie będzie miał z tym żadnego problemu. Do nauki dobrze motywuje zwierze zarówno zabawa, jak i smakołyki. Pan powinien poświęcać psu możliwie jak najwięcej czasu. Jeżeli zaniedbamy jego wychowanie, może stać się nieznośny dla swojego otoczenia.

Czarny terier rosyjski uwielbia aktywność fizyczną. Musimy wyprowadzać go na częste i długie spacery, na których nie zabraknie również stymulacji umysłowej. Bardzo chętnie weźmie udział w sportach, takich jak agility, czy tropienie. Zaspokojony fizycznie pies tej rasy nie wykazuje skłonności do niszczenia, a także cierpliwie zniesie okresy samotności.

Kot i inne zwierzęta domowe raczej nie zostaną jego kumplami, gdyż ten duży terier ma całkiem mocno rozwinięty instynkt myśliwski. Z innymi psami może wchodzić w konflikty, chyba że zapewnimy psu wczesną i dobrą socjalizację.

Pies tej rasy nie lubi siedzącego trybu życia, a mimo swojej inteligencji, jego szkolenie wymaga od właściciela pewnego doświadczenia. Czyni to czarnego teriera kiepskim wyborem zarówno dla osób starszych, jak i dla początkującego miłośnika psów.

Czarny terier rosyjski a dzieci

Czernysz jest psem spokojnym i raczej dobrze dogaduje się z dziećmi, choć z tymi najmłodszymi nie powinno się zostawiać go bez kontroli osoby dorosłej. Może, przez swoje rozmiary, omyłkowo wyrządzić szkrabom krzywdę.

Dzieci muszą wiedzieć, że każdego psa należy traktować z szacunkiem, a nie jak zabawkę. Nie mogą zwierzęcia dosiadać, wybudzać ze snu, ciągnąć za ogon, ani robić innych, tym podobnych „numerów”.

Czy czarny terier rosyjski nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Czarny terier rosyjski może przystosować się do życia w małym mieszkaniu, jednak trzeba wtedy bardziej przykładać się do zaspokajania jego potrzeb ruchowych.

Najlepiej będzie mu jednak w dużym domu z ogrodem, którego będzie mógł stróżować. Trzeba pamiętać, że takie środowisku i tak nie zastąpi psu ciekawych spacerów, na które trzeba go zawsze zabierać.

Historia rasy

Czarny terier rosyjski został, co oczywiste, wyhodowany w Rosji. Stało się to na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Kojarzono sznaucera olbrzyma z rottweilerem, airdale terierem i nowofundlandem. Na drodze selekcji wybierano potomstwo, które spełniało założenia rasy. Centralna Szkoła Psów Wojskowych i Służbowych Czerwona Gwiazda (Krasnaja Zwiezda) pod Moskwą miał na celu uzyskanie psa dużego, odważnego i silnego, którego da się szkolić na psa służbowego, którego głównym zadaniem miało być stróżowanie. Miał on być wykorzystywany w różnego rodzaju służbach pracujących w różnorakich warunkach klimatycznych.

Pierwszy opis grupy rasowej opracowano w 1955 roku (czarny terier). Zmieniano i udoskonalano go kilkukrotnie, by w 1979 roku opublikować jego ostateczną wersję.

FCI uznało oficjalnie rasę w 1984 pod nazwą czarny terier rosyjski. Z początku rasa znajdowała się w grupie III, czyli w terierach. Dziś zaliczana jest do grupy II, a więc do pinczerów, sznaucerów i molosów.

Pierwsze psy tej rasy trafiły do Polski w drugiej połowie lat 80. XX wieku.

Ciekawostki o czarnym terierze rosyjskim

  • Przedstawiciele tej rasy często odnajdują się w roli dogoterapeutów.
  • Waga psów w miocie może być w przypadku czarnego teriera bardzo zróżnicowana, co raczej nie zdarza się w przypadku innych ras. Wahania mogą być nawet w granicach 150 do 600 gramów. Początkowa waga szczeniąt, w przypadku prawidłowego chowania, nie wpływa na ostateczną wielkość psa.

Ile kosztuje czarny terier rosyjski?

Jak w przypadku wszystkich ras, cena tego wielkiego czworonoga zależy od wieku, płci oraz od pochodzenia. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za psa rasy czarny terier rosyjski z hodowli zarejestrowanej przez FCI to wydatek rzędu: 3500 – 4000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania terriera rosyjskiego jest wysoki i może wynieść nawet: 250 – 300 zł miesięcznie.

Wady i zalety czarnego terriera rosyjskiego

Zalety
  • Czarny terrier rosyjski jest odważny i pewny siebie.
  • Cechuje go zrównoważony charakter.
  • Jest podatny na szkolenie.
  • Jest cichy i mało ruchliwy w domu.
Wady
  • Jest silny i nieufny wobec obcych z silną reakcją obronną.
  • Nie nadają się do budy i kojca.
  • Jest rasą wymagającą regularnych kąpieli, czesania i strzyżenia zgodnego z przyjętym wzorem.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo