Dog niemiecki, chociażby z racji samej wielkości i masy – nie jest psem dla każdego. Tak duże psy wymagają odpowiedniego wychowania i konsekwentnego właściciela. Jednak z uwagi na ich posągowe piękno nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest to rasa marzeń każdego miłośnika czworonogów. Co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie szczenięcia tej rasy? Ile będzie kosztować jego utrzymanie?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 235

  • Grupa II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła
  • Sekcja 2.1 – Molosy typu mastifa
  • Pochodzenie: Niemcy
  • Rozmiar: Duży
  • Długość życia: 8 do 10 lat
dog niemiecki szczeniak
Dog niemiecki szczenięta

Wygląd

Dog niemiecki to wyjątkowo duży, dostojny i silny pies. Ma długie, mocne nogi, wyraźnie zarysowaną, długą i umięśnioną szyję, długi prosty ogon, masywną, ale silną sylwetkę i kwadratowy, podłużny pysk z faflami. W przypadku doga niemieckiego różnice między suką a psem są z reguły widoczne na pierwszy rzut oka. Uszy doga niemieckiego – niegdyś podcinane – dziś są miękkie, średniej wielkości, opadające. Nie ma już na szczęście obowiązku okaleczenia zwierząt na potrzeby dostosowania do wzorca rasy.

Na szczególną uwagę zasługują rodzaje umaszczenia, w jakich występuje dog niemiecki. Według wzorca rasy dzieli się je na pięć kategorii. Dog niemiecki może zatem wystąpić w odmianie żółtej, pręgowanej – żółtej, „łaciatej”, czyli umaszczeniu zwanym arlekin, które charakteryzuje się czarno-białymi plamami. Pożądany i popularny jest również czarny i błękitny dog niemiecki o aksamitnej i błyszczącej sierści.

Sierść dogów niemieckich jest krótka – mocno przylega do ciała. Jest gęsta, miła w dotyku i gładka. Dogi niemieckie nie mają podwójnego włosa ani podszerstka. Dog niemiecki ma ciemne oczy, na które mogą lekko opadać powieki. Jaśniejsza, a nawet różnobarwna tęczówka występuje zwykle u arlekinów i dogów błękitnych, o stalowym umaszczeniu.

Wzrost i waga

Psy: Psy doga niemieckiego osiągają wysokość w kłębie, czyli najwyższej części grzbietu o wartości 80 – 90 cm, Ich prawidłowa waga mieści się w przedziale 50 – 70 kg.

Suki: Suki doga niemieckiego są niższe od samców. Ich przedział wagowy mieści się w granicy 45 – 70 kg. Osiągają wzrost 72 – 84 cm w kłębie.

Zdrowie

Jak większość naprawdę dużych psów, dogi niemieckie nie żyją długo. Średni czas ich życia to 8-10 lat. Nierzadko, przyczyną przedwczesnej śmierci zwierzęcia są wady genetyczne, które mogą powstać w wyniku krzyżowań.

Na co najczęściej choruje dog niemiecki?

Jednym z problemów, które często dotykają dogów niemieckich, są problemy z żołądkiem. Zwierzęta są narażone np. na skręt żołądka. Ponadto, mogą być obarczone wadą genetyczną powiek. Powieki doga mogą być w takim wypadku wywinięte lub odwrotnie – podwinięte, co wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Wraz z upływem czasu, u starszych psów mogą występować również nowotwory kości, osteochondroza, a także – jak w przypadku wielu innych ras – dysplazja stawu biodrowego.

Poza tym dog niemiecki, z racji swojej budowy i wagi, narażony jest na problemy ze stawami, kośćmi i problemy z sercem. Psy mogą zmagać się np. z kardiomiopatią. Warto również podkreślić, że leczenie dogów może być, podobnie jak ich utrzymanie, bardzo kosztowne. Z pewnością nie jest to rasa psa dla osób o ograniczonym budżecie.

Jak pielęgnować doga niemieckiego ?

Dogi niemieckie, mimo swoich rozmiarów – nie sprawiają problemów pielęgnacyjnych. W zupełności wystarczy im szczotkowanie raz na tydzień i kąpiele w razie potrzeb. Tym, na co jednak warto zwracać dużą uwagę, jest stan oczu, uszu i fafli psa. Dogi obficie się ślinią, warto pamiętać o okresowym sprawdzania stanu fafli, dziąseł i utrzymywanie ich w czystości. To samo dotyczy uszu psa. Nagromadzona woskowina jest doskonałą pożywką dla bakterii, które mogą spowodować stan zapalny uszu.

Dogi podczas okresów zmiany szary, czyli linienia nie tracą dużo sierści, co ma wpływ na zachowanie czystości w mieszkaniu – na meblach, podłogach i ubraniach właścicieli.

Żywienie – jaka karma dla doga niemieckiego?

Dog niemiecki lubi zjeść dobrze i… dużo. W przypadku tej rasy psów warto wybierać karmy suche i mokre – specjalistyczne – dedykowane do dużych ras psów lub stricte – dla dogów niemieckich lub mastifów. Szczenięta doga rosną niesłychanie szybko, potrzebują naprawdę dużej liczby kalorii, które zapewnią im nie tylko niezbędną energię w ciągu dnia, ale i warunki do dalszego, zdrowego rozwoju w okresie wzrostu.

Nie zleca się podawania psom karm marketowych i domowych posiłków – nie są odpowiednie dla psów. Te pierwsze zawierają zwykle mnóstwo wypełniaczy, a mało wartościowego mięsa, witamin, minerałów i innych składników. Z kolei domowe posiłki często nie uwzględniają faktycznego zapotrzebowania odżywczego doga i często nie mają zachowanych odpowiednich proporcji między każdą z grup: białkami, węglowodanami itp.

Przy żywieniu doga warto zachowywać właściwą objętość porcji, którą zwykle podaje producent specjalistycznej karmy dla psów. Dopasowuje się je przeważnie do wagi psa, ale też do jego trybu życia. Im bardziej aktywny dzień, tym więcej karmy powinno się podać psu. Żywienie można urozmaicić o elementy metody BARF, czyli podawanie surowego, wysokiej jakości mięsa. Szczenięta doga jedzą często 4 do 6 razy dziennie. Dorosłemu psu w zupełności wystarczą dwie miski pełnowartościowej, gotowej karmy.

Charakter i zachowanie doga niemieckiego

To psy bardzo przyjacielskie, pozbawione agresji i łagodne. Dla najbliższego otoczenia są niezwykle przyjacielskie, wobec obcych mogą być nieufne, jednak nadal nieagresywne. Celem hodowców tej rasy jest otrzymanie psa nieustraszonego, odważnego i wiernego.

Dogi są łagodne dla dzieci, nie wykazują wobec nich oznak zniecierpliwienia, czy agresji. Dog niemiecki to doskonały myśliwy. Ma silnie rozwinięty zmysł tropiciela. To właśnie z uwagi na te cechy był nieodłącznym towarzyszem polowań na dziką zwierzynę – w tym grubego zwierza.

Wymaga konsekwencji w wychowaniu. Już od najmłodszych miesięcy jego życia należy usuwać wszelkie zachowania dominujące i w łagodny sposób egzekwować posłuszeństwo.Mimo ogromnych rozmiarów – to najłagodniejszy z psów ze swojej grupy (molosowate).

Dogi nie mają żywiołowego temperamentu. Są spokojne, łagodne i zrównoważone. Z uwagi jednak na możliwości psów, a mowa tu dokładnie o ich rozmiarze, sile i uścisku szczęk – zaleca się przeprowadzenie odpowiedniej tresury posłuszeństwa i opcjonalnie, nawiązanie kontaktu z psim behawiorystą.

Dog niemiecki może być psem stróżującym i obronnym, ale tylko przy spełnieniu określonych warunków. Najczęściej jest jednak wiernym, przyjaznym towarzyszem rodziny.Dogi źle znoszą samotność. Najlepiej czują się blisko człowieka. Są wierne i oddane. Z uwagi na silną potrzebę socjalizacji nie powinno się trzymać dogów w ogrodzonych wybiegach. Dogi niemieckie akceptują inne zwierzęta – chętnie dzielą przestrzeń z innymi psami, a nawet kotami i innymi gatunkami zwierząt.

Dog niemiecki a dzieci

Dog niemiecki jest czułym opiekunem młodszych i starszych dzieci. Nie wykazuje wobec nich agresji i zdenerwowania. Cierpliwie znosi nawet najbardziej zwariowane pieszczoty i zabawy. Jednak z racji masy i wielkości – może podczas nich zrobić dziecku niechcący krzywdę. Wystarczy, że skoczy na malucha lub uderzy go merdającym z radości ogonem. Warto mieć zatem oko na wspólne zabawy dziecka z dogiem i pamiętać o tym, by nie przekazywać mu smyczy na spacerze. Warto również zaznaczyć, że dojrzałość psychiczną, dog osiąga w wieku dopiero 3 lat – do tego czasu pozostaje „beztroskim dzieckiem”.

Czy dog niemiecki nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Mimo znacznych rozmiarów – dog niemiecki dobrze czuje się w mieszkaniu. Pod warunkiem zapewnienia mu regularnych, długich spacerów – nie będzie przeszkadzał mu ograniczony metraż. Dog niemiecki, z racji swojego usposobienia, w domu najczęściej śpi, leży lub przechadza się niespiesznie, przyglądając się codziennemu życiu jego rodziny. Dog doceni również dom z ogrodem i wolny wybieg na wsi, ale warto pamiętać, że nie jest przystosowany do znoszenia niskich temperatur, więc nie powinien być trzymany na zewnątrz na stałe.

Historia rasy

Dog niemiecki, znany również jako Deutsche Dogge, great dane, german mastiff to rasa odkryta w Niemczech. Początkowo dogi niemieckie służyły do polowań. Ówcześnie ich wygląd różnił się nieznacznie od wizerunku dzisiejszych dogów niemieckich. Wraz z ograniczeniem liczby dzikiej zwierzyny w niemieckich lasach – popularność I liczebność dogów spadła, jednak z uwagi na wyjątkową linię i nietuzinkowy wygląd doga niemieckiego – nie zrezygnowano z niego całkowicie.

W późniejszych latach dogi niemieckie stały się popularne na dworach arystokracji, gdzie służyły już jako psy do towarzystwa, psy ozdobne. Dopiero w 1889 roku, w Berlinie oficjalnie opisano wzorzec rasy i nazwano doga niemieckiego Deutsche Dogge.

Ciekawostki o dogu niemieckim

  • Wielbicielem tej rasy był Otto von Bismarck.
  • Średni miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy wynosi nawet powyżej 400 złotych miesięcznie.
  • Pierwsze dogi niemiecki zawitały do Polski w XIX wieku.
  • Bohater bajki dla dzieci „Scooby Doo” był dogiem niemieckim!
  • Najwyższy w historii dog niemiecki mierzył w kłębie aż 111,8 cm wysokości!

Ile kosztuje dog niemiecki?

Szczenię doga z zarejestrowanej hodowli to wydatek rzędu 2000 – 3000 złotych. Cena za psa wzrasta wraz z prestiżem hodowli, linii genealogicznej rodziców, a nawet w zależności od umaszczenia.

Wady i zalety doga niemieckiego

Zalety
  • To duży pies, który może mieszkać nawet na niewielkim metrażu.
  • Dog niemiecki jest niesłychanie łagodny i spokojny.
  • Dogi niemieckie kochają dzieci.
  • To świetny pies stróżujący, który najlepiej czuje się przy swojej rodzinie.
  • Dogi niemieckie akceptują inne zwierzęta.
Wady
  • Żyje dość krótko.
  • Bardzo obficie się ślini.
  • Jest kosztowny w utrzymaniu.

Dog niemiecki to łagodny olbrzym, który podbije serca wielbicieli tej rasy, To duży, spokojny i raczej stateczny pies, który mimo dużych rozmiarów jest idealnym towarzyszem rodziny z małym dzieckiem. Przed podjęciem decyzji o zakupie doga dobrze się zastanów – jego utrzymanie nie należy do najtańszych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo