Żywe srebro – tak można łatwo określić psa rasy Jack Russell Terrier. To głośny, rozrywkowy i niebywale energiczny psiak, który mimo małych gabarytów może dosłownie przewrócić Twój świat do góry nogami. Chociaż obecnie, teriery nie są psami łownymi, tkwiący w nich głęboko instynkt łowiecki nakazuje im nieustannie szukać bodźców, rozrywki i obszczekiwać każdego intruza, który zbliża się do ich terytorium.

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 345

 • Grupa III – Teriery
 • Sekcja 2 – Teriery małe
 • Próby pracy uznaniowe
 • Pochodzenie: Wielka Brytania, rasa utworzona w Australii
 • Rozmiar: Małe
 • Długość życia: 13 do 16 lat
Jack Russell Terrier szczeniak
Jack Russell Terrier szczeniak

Wygląd

Jack Russell terrier jest psem małym, dobrze zbudowanym i proporcjonalnym. Ma typową dla terierów sylwetkę, małe oczy, długi ogon i wysoko posadzone, opadające, ale ruchliwe uszy. Pysk psa jest wydłużony, nos wyraźny i czarny. Pies ma krótkie łapy i niezwykle silne ciało. Ma gęstą, szorstką sierść o białym umaszczeniu z widocznymi łatami. Łaty na jego ciele mogą być czarne, rudawe, lub podpalane. Według wzorca uznaje się ogon długi, jak i przycięty, chociaż warto zaznaczyć, że coraz częściej odchodzi się od okaleczenia zwierząt w celu dostosowania ich wzorca rasy.

Wzrost i waga

Psy i suki: Jack Russell terrier to mały pies. Jego średnia wysokość w kłębie wynosi około 25-30 cm, a waga mieści się w przedziale 5-6 kg. W przypadku wzorca tej rasy nie ma podziału na wzrost psów i suk. Są podobnych wymiarów i osiągają zwykle podobną wagę.

Zdrowie

Jack Russell terrier uznawany jest za psa długowiecznego. Jak na większość małych ras przystało, mogą dożyć nawet do sędziwego wieku 16 lat i dłużej. Jednak tak jak wszystkie psy rasowe, Jack Russell terrier może mieć predyspozycje do określonych chorób.

Na co najczęściej choruje Jack Russell Terrier?

Psy Jack Russell terrier mają genetyczne predyspozycje do problemów ze stawami. Do schorzeń, które najczęściej dotykają tę rasę, jest zwichnięcie rzepki kolanowej i artretyzm. Wykazano, że suki mają większe predyspozycje do zapadania na choroby typowe dla tej rasy. Dodatkowo Jack Russell terrier jest również zagrożony ślepotą i problemami ze słuchem, które mogą wystąpić na skutek chorób genetycznych i pojawiać się wraz z wiekiem (np. zaćma, luksacja soczewki).

Jack Russell terrier z uwagi na ciągłą potrzebę ruchu, niezwykle rzadko ma problemy z nadwagą. Całkiem dobrze znosi również wysoki i niskie temperatury. Uogólniając – to cieszący się zdrowiem, długowieczny pies, który nie powinien sprawiać problemów związanych ze zdrowiem.

Pielęgnacja

Jack Russell terrier nie tylko nie jest psem chorowitym, ale i mało wymagającym, jeśli chodzi o zakres czynności niezbędnych do utrzymania jego sierści w doskonałej formie. Sierść teriera jest krótka i dość sztywna. W zupełności wystarczy ograniczyć się do regularnego szczotkowania. To szczególnie ważne podczas linienia. Chociaż sierść Jacka Russella terriera jest krótka – w okresie zmiany szaty, pies traci naprawdę sporo sierści!

Żywienie – jaka karma dla Jacka Russella terriera?

Jack Russell terrier, jak na psa z zacięciem łowcy przystało – może jeść dziczyznę i podroby. Wybierając karmy dla zwierząt, warto celować w linie specjalistyczne – weterynaryjne. Wysoko w składzie powinny mieć mięso, ryby, dziczyznę. Ważne, by karma obfitowała również w błonnik, warzywa i nienasycone tłuszcze z grupy OMEGA. Sztuczne wypełniacze, marketowe karmy i domowe jedzenie nie służy psom – niezależnie od rasy. Karmienie może odbywać się metodą mieszaną, czyli karma sucha plus karma mokra. Warto również urozmaicić dietę psa Jack Russell terrier o elementy BARF. Przy określaniu porcji karmy należy sugerować się etykietą na opakowaniu. Dorosłe zdrowe psy karmi się zwykle 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Psu należy również zapewnić stały dostęp do świeżej wody. Na szczęście Jack Russell terrier jest małym łakomczuchem – nie jest wybredny i ogólnie nie sprawia problemów żywieniowych.

Charakter i zachowanie Jacka Russella teriera

Jack Russell Terrier jest bardzo towarzyskim i rozrywkowym psem, który wprost uwielbia zabawę, długie spacery i pieszczoty. To dynamiczny i żywiołowy psiak. Mimo małych rozmiarów – absolutnie nie jest kanapowcem i typowym psem salonowym. Jest bardzo bystry – szybko przyswaja nowe komendy, chętnie uczy się sztuczek i nie można oprzeć się wrażeniu, że jest wprost żądny poznawania nowych trików. Nie jest to jednak rasa wyjątkowo prosta w tresurze – wymaga sporo pracy i cierpliwości.

Rozwinięty instynkt łowiecki Jacka Russella terriera sprawa, że jest on doskonałym psem tropiącym. Jest w stanie wyczuć zwierzynę nad ziemią i pod ziemią. Co więcej – jest głośny! Energicznym szczekaniem wskaże trop. To wspaniały pomocnik myśliwego!

Jack Russell terrier nie jest psem agresywnym. Ma raczej przyjazne i spokojne usposobienie. Nie zdarza się, by wykazał agresje wobec człowieka, czy go ugryzł. Jeśli u Twojego psa występują jakiekolwiek oznaki agresji – prawdopodobnie pies nie został prawidłowo zsocjalizowany. Te małe psy radzą sobie całkiem dobrze w domu podczas nieobecności właściciela. Muszą jednak być do tego przyzwyczajone od wieku szczenięcego.

Jack Russell terrier może mieć problemy ze skupieniem uwagi, jego tresura wymaga sporo cierpliwości i wytrwałości. Osoby, które bezskutecznie próbują wyszkolić psa, mogą skorzystać z fachowej pomocy behawiorysty, który pomoże dopasować rodzaj szkoleń do żywiołowego usposobienia Jacka Russella terriera.

Jack Russell terrier a dzieci

Jack Russell terrier nie jest doskonałym wyborem do domu z małymi dziećmi. To pies bardzo energiczny i chociaż zdawałoby się, że będzie idealnie współgrał z temperamentem Twoich dzieci i ich potrzebą ruchu – te dwie niezwykle żywiołowe istotki mogą negatywnie na siebie oddziaływać. Jack Russel terrier w ferworze zabawy może przekraczać granice, np. szarpiąc za ubranie, a dzieci mogą obchodzić się z nim nieostrożnie. Jack Russel terrier wymaga zatem odpowiedzialnego, dorosłego opiekuna, który utemperuje jego dynamiczny, żywiołowy charakter.

Czy Jack Russell Terrier nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Jak na prawdziwego łowcę z silnym instynktem tropiącym przystało, Jack Russel terrier może wykazywać się skłonnością do ucieczek. Może do nich dojść zarówno bezpośrednio z ogrodzonej posesji na wsi, czy na przedmieściach, jak i na spacerze w parku z właścicielem. Z racji niewielkich rozmiarów i wysokiej odporności, pies nadaje się do wychowywania na wsi, w domach i w mieszkaniu. Jednak właściciel z miasta musi zapewnić mu dużo dawki ruchu połączonej z zabawą i nauką sztuczek.

Historia rasy

Rasa Jack Russell terrier powstała w XIX wiecznych terenach Anglii. Odkrywcą i jednocześnie „ojcem” tych psów był pastor John Jack Russell. Celem jego krzyżowań było stworzenie psa, który będzie nie tylko szybki, ale też na tyle mały, by bez problemu mieścić się do nor niewielkiej zwierzyny. Jack Russell terrier został jednak oficjalnie uznany za rasę dopiero w 2001 roku.

Ciekawostki o Jack Russell terrier

 • Słynny Milo z filmu „Maska”, był psem rasy Jack Russel terrier
 • Pies tej rasy, jako jedyny w historii, dotarł na oba bieguny – Północny i Południowy – to świadczy o jego wytrzymałości!
 • Słynna tenisistka Serena Williams, diva Mariah Carey, czy Karol – Książę Walii byli posiadaczami psów tej rasy.

Ile kosztuje Jack Russell Terrier?

Ceny szczeniąt Rasy Jack Russel terrier, które pochodzą z legalnych, zarejestrowanych w ZKWP hodowli wahają się w przedziale między 2500, a nawet 3000, czy 4000 złotych z wyjątkowe okazy po prestiżowych rodzicach.

Wady i zalety Jacka Russella terriera

Zalety
 • To bardzo energiczne, żywiołowe psy doskonałe do osób młodych, aktywnych fizycznie.
 • Są bystre i pojętne, chętnie wykonują rozmaite sztuczki.
 • Jack Russell Terrier to pies, który stosunkowo dobrze znosi samotność, co sprawia, że osoby, które dość długo przebywają poza domem – mogą sobie na niego pozwolić.
Wady
 • Są skłonne do ucieczek.
 • Bywają trudne w szkoleniu.
 • Mogą wykazywać skłonność do niszczenia przedmiotów, mebli i butów.
 • Potrzebują w ciągu dnia dużo aktywnej zabawy.
 • Są głośne – szczekliwe.

Jack Russell terrier to wspaniały towarzysz aktywnej, młodej osoby. Jest żywiołowy, odporny na choroby, długowieczny i… bardzo angażujący. Jeśli poszukujesz radosnego, pełnego energii i wigoru przyjaciela – rozważ zakup Jacka Russella!

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo