Cocker Spaniel, English Cocker Spaniel

Pies rasy cocker spaniel angielski to pies myśliwski i jest to cecha, o której nigdy nie powinniśmy zapomnieć. Mimo swojego przyjemnego usposobienia jest psem aportującym, płochaczem i wspaniały pomocnikiem podczas polowania. Charakterystyczny cocker spaniel pełni zazwyczaj funkcję psa towarzyszącego, jednak w takich przypadkach, należy bezwzględnie dbać o jego wygórowane potrzeby ruchu na świeżym powietrzu. Pozwoli to uniknąć problemów z otyłością, a także wykluczy pojawienie się takich cech osobowości jak lęk, gniew, smutek, zazdrość.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 5

  • Grupa IIX – Aportery, płochacze i psy dowodne
  • Sekcja 2 – Płochacze
  • Psy tej rasy podlegają próbom pracy
  • Pochodzenie: Wielka Brytania
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 12 do 15 lat
Cocker spaniel angielski szczeniak
Cocker spaniel angielski szczeniak

Wygląd

Cocker spaniel charakteryzuje się zwartą i silną budową ciała. Proporcja tułowia i wysokości w kłębie to mniej więcej stosunek 1:1. Grzbiet ma mocny, raczej poziomy, chociaż opadający delikatnie od krótkich i szerokich lędźwi do nasady ogona.

Cocker spaniel angielski trzyma swój ogon poziomo, nie unosi go nigdy do góry. Kiedyś ogon był z reguły kopiowany (obcinany). Niekopiowany ogon jest nieznacznie zakrzywiony, o średniej długości, harmonizuje z resztą ciała i sięga stawu skokowego. Zwęża się ku końcowi i jest dobrze owłosiony, podobnie jak cały cocker.

Pies ma wyraźnie zarysowaną głowę i dobrze rozwiniętą czaszkę. Kwadratowa kufa kończy się wyraźnie zaznaczonym stopem. Głowa osadzona jest na średniej długości, umięśnionej szyi. Cocker spaniel angielski nie ma podgardla.

Pełne i duże oczy cocker spaniela angielskiego nie są wyłupiaste. Przyjmują brązowy lub ciemnobrązowy kolor, a w przypadku różnych czekoladowych typów umaszczenia – ciemnoorzechowe, co harmonizuje z kolorem włosia. Spojrzenie psów tej rasy jest łagodne i inteligentne, ale też wesołe, bystre i czujne. Powieki dobrze przylegają.

Płatowate uszy cocker spaniela są nisko osadzone (poziomie linii oczu). Pokryte są długim, jedwabistym i prostym włosem. Na długość, sięgają aż do wierzchołka nosa. Szeroki nos tych psów myśliwskich pomaga im w wytężonej pracy.

Kończyny psów tej rasy mają mocny kościec, są proste i odpowiednio krótkie. Ich długość nie przeszkadza w ogromnym wysiłku, do którego przyzwyczajone są cocker spaniele angielskie. Ich chód jest swobodny, o dobrym wykroku.

Według wzorca okrywa włosowa psa rasy cocker spaniel angielski jest gładka i jedwabista. Nie kręci się, nie jest zbyt obfita, ani szorstka, czy falista. Tułów oraz kończyny przednie są dobrze owłosione, a tylne powyżej stawów skokowych.

Cocker spaniel angielski występuje w wielu wariantach umaszczenia:

  • jednolite: możliwe: czarne, rude, złote, czekoladowe, czarne podpalane, czekoladowe podpalane. Biel jest niedopuszczalna, z wyjątkiem małej plamy na piersi.
  • dwubarwne: biało-czarne, biało-pomarańczowe, biało-czekoladowe, biało-cytrynowe, z nakrapianiem lub bez.
  • trójbarwne: biało-czekoladowe z podpalaniem, biało-czarne
  • przesiane: niebieskie, pomarańczowe, czekoladowe, cytrynowe, niebieskie z podpalaniem, czekoladowe z podpalaniem

Wielkość i waga

Wzorzec rasy FCI określa przybliżone zakresy wysokości oraz wagi psa cocker spaniel angielski i są one następujące:

Wysokość w kłębie:Pies: 39-41 cm

Suka: 38-39 cm

Waga: Pies: 13-14,5 kg

Suka: 13-14,5 kg

Zdrowie 

Cocker spaniel angielski jest w zasadzie psem obdarzonym dobrym zdrowiem i wytrzymałością. Świetnie znosi zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, chociaż starsze osobniki nie powinny spędzać dużo czasu na mocnym słońcu i spacery w takich warunkach należy w lecie ograniczyć.

Wzmożonej uwagi wymagają uszy cocker spaniela. Wiszące i długie są podatne na różne infekcje. Należy z uszu (wnętrze małżowiny) systematycznie usuwać włosy oraz czyścić zewnętrzną część przewodu słuchowego.

Na co najczęściej choruje pies rasy cocker spaniel angielski?

  • katarakta
  • postępujący zanik siatkówki (PRA)
  • entropium (podwinięcie powieki)
  • zapalenie spojówek
  • alergie pokarmowe
  • dysplazja stawów biodrowych (rzadko)

W starszym wieku mogą pojawić się następujące dolegliwości:

  • choroby sercowe
  • choroby nerek
  • nowotwory

Jak pielęgnować cocker spaniela angielskiego?

Pielęgnacja psów tej rasy jest całkiem wymagająca, co dodatkowo potęguje się, gdy chcemy aby cocker spaniel uczestniczył w wystawach.

Cocker spaniel angielski gubi małe ilości sierści cały rok, ale najintensywniej linieje na wiosnę, oraz wczesną jesienią. Wypadające włosy są miękkie i ich sprzątanie nie stanowi dużego problemu.

Psa należy wyczesywać raz w tygodniu. Wyjątkową uwagę podczas tego zabiegu należy poświęcić uszom, pachom i pachwinom, gdzie to najczęściej mogą powstawać kołtuny. Kołtuny powinno się delikatnie rozdzielać palcami i wyczesywać.

W usuwaniu martwego włosa i podszerstka pomoże furminator i trymer.

Po powrocie ze spaceru należy pomóc cocker spanielowi w pozbyciu się spacerowych suwenirów, takich jak przep, patyków i nasion.

Do kolejnych zabiegów można zaliczyć skubanie martwych włosów na grzbiecie i głowie, strzyżenie sierści na uszach i wewnątrz nich, przycinanie sierści na szyi (do mostka) oraz pod ogonem.

Regularna pielęgnacja to również wycinanie sierści spomiędzy opuszków, przycinanie pazurów oraz usuwanie kamienia nazębnego.

Do sporadycznej kąpieli cocker spaniela angielskiego warto zastosować szampon przeznaczony dla danego umaszczenia oraz odpowiednią odżywkę.

Żywienie – jaka karma dla cocker spaniela angielskiego?

Cocker spaniel angielski uwielbia jeść, co sprawia, że ma skłonności do tycia. Karmienie psów tej rasy wymaga więc ścisłej kontroli, a także dostosowania diety do ich indywidualnych potrzeb. Nie każdy cocker to pies pracujący, ale takie właśnie mogą przyjmować karmy wysokoenergetyczne. Te mniej aktywne zadowolą się gotowymi karmami wysokiej jakości dla psów średniej wielkości.

W przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków należy zadbać o uzupełnienie pokarmu w preparaty wapniowo-witaminowe. Z reguły pies cocker spaniel angielski powinien jeść dwa razy dziennie.

Charakter i zachowanie cocker spaniela angielskiego

Mimo iż cocker spaniel angielski jest urodzonym psem myśliwskim, nie znaczy to, że przeznaczony jest tylko dla tego typu fachowców-właścicieli. Swoją czułością, uczciwością i łagodnością jest w stanie zjednać do siebie każdego.

Ten wulkan energii i entuzjazmu ma problemy z usiedzeniem w jednym miejscu, chociaż odpowiednio wychowywane uspokajają się trochę w starszym wieku.

Bystre spojrzenie cocker spaniela sugeruje jego wysoką inteligencję. Pies ten dobrze odczytuje nasze oczekiwania i dostosowuje się w mig do nowych sytuacji.

Ciekawe jest to, że różne umaszczenie tych spanieli różnie wpływa na ich nastawienie wobec obcych. Wielobarwne psy są przyjaźnie nastawione do nieznajomych, w momencie gdy te jednolite bywają zazdrosne o swoich najbliższych i do obcych zachowują duży dystans.

Cocker spaniel angielski źle znosi samotność. Gwarancja jego szczęścia to bliskość właściciela i rodziny. Pies ten źle znosi dłuższą niż kilkugodzinna rozłąka.

Podobnie jak w przypadku kontaktów z obcymi, także w przypadku szkolenia cocker spaniel angielski wykazuje różne cechy, w zależności od umaszczenia:

  • jednolite: gorsza koncentracja, ale mała upartość
  • wielobarwne: lepsze skupienie, ale większa upartość

Szkolenie powinno rozpocząć jak najwcześniej, czyli gdy tylko szczeniak trafi do naszego domu. By nie wyrobił sobie złych nawyków, powinien mieć ustalone granice od samego początku.

Psy myśliwskie są z reguły skłonne do ucieczek, ale nie cocker spaniel angielski. Psy tej rasy z racji swojego silnego przywiązania do właściciela nie wykazują takich tendencji, chociaż ucieczkę można pomylić czasem z podążeniem wyjątkowo interesującym tropem.

Gdy poczuje samotność, cocker spaniel może czasami niszczyć przedmioty w domu, ale w pewnym stopniu do samotności można tego psa przyzwyczaić. Zdarza się, że będzie niszczył kapcie, buty oraz inne tego typu domowe rzeczy po to, by zwrócić na siebie uwagę. Dobrym pomysłem wobec tego jest zapewnienie mu zabawek, takich jak gryzaki.

Cocker spaniel angielski to dobry wybór na pierwszego psa. Zadowoli zarówno osoby doświadczone, jak i zupełnych psich żółtodziobów.

Cocker spaniel angielski a dzieci

Zabawa z dziećmi to żywioł cocker spanieli. Mają niespożyte pokłady energii i uwielbiają pożytkować je na harce z dziećmi. Im bardziej psotliwa zabawa, tym lepiej!

Oczywiście należy zadbać o to, by dzieci zrozumiały zasady współżycia z psem i nie przeciągały jego struny, która mimo iż gruba, może pęknąć jak w przypadku każdego innego psa.

Czy pies rasy cocker spaniel angielski nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Cocker spaniel angielski nadaje się do życia w każdych warunkach mieszkaniowych, ale gdy nie ma własnego terenu, na którym może się wyhasać, konieczne może być nawet kilkukrotne wychodzenie z nim na spacery w ciągu dnia.

Wybiegany już cocker spaniel angielski najchętniej będzie przebywał w ciepłym pobliżu swojego właściciela oraz rodziny. W związku z tym nie powinien mieszkać na zewnątrz.

Historia rasy

Przodków cockerów należy doszukiwać się w niewielkich psach o pofalowanej sierści, które towarzyszyły sokolnikom już stulecia temu. Psy te wystawiały myśliwym ptaki w ten sposób, by mogli oni na nie zarzucić sieć.

Psy przypominające wyglądem dzisiejsze spaniele żyły już w IV w. p.n.e w starożytnej Kartaginie i miały zastygać w bezruchu, gdy wyczuły ptaki.

U schyłku XVI w. spaniele jako takie zyskiwały popularność na Wyspach Brytyjskich i dokonano wtedy ich podziału na psy mające polować w wodzie i na lądzie. Z tych lądowych następnie wydzielono większe, które nazwano springer (starter spaniel), oraz mniejsze zwane sitting spanielami, które pomagały w polowaniach na sieć. Od tych drugich najpewniej wywodzi się angielski cocker spaniel.

W XVII w. gdy w powszechnym użytku myśliwych była już broń palna, charakter pracy tych myśliwskich psów nieznacznie się zmienił i do wachlarza ich obowiązków doszło dodatkowo aportowanie zdobyczy.

Wyodrębniło się wiele różnych odmian spanieli, takich jak na przykład sussex spaniel, albo clumber spaniel. Cocker powstał z pieczołowitej selekcji i domieszki odmiany karłowatej.

Etymologii nazwy cocker spaniela należy doszukiwać się w angielskich słowach „woodcock” (bekas) oraz „cock” (kogut), na które to ptaki rasa ta polowała najczęściej.

Protoplastą współczesnej odmiany cocker spanielów angielskich jest urodzony w 1879 r. czarny cocker Obo, a z kolei Ted Obo występuję w prawie wszystkich rodowodach psów tej rasy.

Pierwszy klub rasy powstał w 1902 r. W tym samym czasie klub opracował też pierwszy wzorzec, który nieznacznie modyfikowany obowiązuje do dzisiaj.

Cocker spaniele pojawiły się w Polsce już w latach 20. XX w. Działało wtedy kilka znamienitych hodowli.

Ciekawostki o cocker spanielu angielskim

  • cocker spaniel angielski był psem księcia Williama i księżnej Kate

Ile kosztuje cocker spaniel angielski?

Cena cocker spaniela angielskiego zależy od jego wieku oraz płci, a także od renomy hodowli, z której pochodzi. Średnio, pies rasy cocker spaniel angielski z hodowli zarejestrowanej przez FCI to koszt: od 2000 do 3500 zł, chociaż najwspanialsze osobniki mogą kosztować nawet ponad 5000 zł.

Miesięczna cena utrzymania, czyli pożywienie i środki/zabiegi pielęgnacyjne to koszt rzędu 150 do 200 zł miesięcznie.

Wady i zalety cocker spaniela angielskiego

Wady

  • wymagająca pielęgnacja
  • może sporo szczekać
  • charakter zależny od umaszczenia, bywa uparty
  • potrzebuje solidnej dawki ruchu

Zalety

  • może żyć na małej przestrzeni
  • oddany rodzinie i właścicielowi
  • bystry, czujny i spostrzegawczy
  • nieźle się dogaduje z innymi psami i zwierzętami
  • sprawdzi się dla każdego
  • chętny do nauki
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34