Karelski pies na niedźwiedzie

Karelian bear dog, Karjalankarhukoira, Björnhund

Karelski pies na niedźwiedzie jest fantastycznym kompanem każdego myśliwego, który za swój cel wyznaczył dużego zwierza, jak niedźwiedź, czy łoś. Mimo iż ma niezależną naturę, w pracy współpracuje chętnie. Dzięki wyostrzonym zmysłom, szczególnie powonienia, oraz doskonałej orientacji przestrzennej, karelski pies na niedźwiedzie ma za zadanie wywęszyć zwierzynę, dogonić ją, osaczyć i oszczekać, dając tym samym znać myśliwemu, gdzie jest cel. Jeżeli zapragniemy karela jako psa rodzinnego, czeka nas nie lada orzech do zgryzienia. Ten odważny, silny i pewny siebie pies nie jest łatwy do ułożenia.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 48

  • Grupa V- Szpice i psy ras pierwotnych
  • Sekcja 2 – Nordyckie psy myśliwskie
  • Psy tej rasy podlegają próbom pracy wyłącznie w krajach skandynawskich (Szwecja, Norwegia, Finlandia).
  • Pochodzenie: Finlandia
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 11 do 13 lat

Wygląd

Karelski pies na niedźwiedzie to średniej wielkości, krzepkiej budowy i silny czworonóg. Jest bardzo ładny i sprawia wrażenie godnego zaufania. Ma bardzo gęstą szatę i stojące uszy. Jest nieznacznie dłuższy, niż wysoki w kłębie, czyli jego sylwetka wpisuje się w prostokąt.

Głowę ma karelski pies na niedźwiedzie trójkątnego kształtu, jeżeli popatrzeć na nią od przodu. Szeroka, a najszersza między uszami czaszka jest nieco wypukła, a stop delikatnie zaznaczony. Głęboka kufa zwęża się ku nosowi, grzbiet ma prosty. Duży nos czarnego koloru zapewnia psu doskonały węch. Niezwykle mocne szczęka i żuchwa skrywają zęby, które powinny ustawiać się w ciasnym zgryzie nożycowym. Oczy o płomiennym i żywym wyrazie są małe i owalne. Mogą mieć kolor różnych odcieni brązu, ale nie żółte. Uszy średniej wielkości są stojące, osadzone wysoko i mają lekko zaokrąglone końce.

Karelski pies na niedźwiedzie ma pokrytą gęstym włosem, umięśnioną szyję bez łałoku i tułów mocny o prostym grzbiecie. Lędźwie są krótkie, zad szeroki, a klatka piersiowa pojemna.

Ogon wysoko osadzony jest średniej długości i karel wywija go nad grzbiet, wręcz dotyka go go końcem. Wzorzec dopuszcza też krótki ogon, o ile jest naturalny.

Kończyny tylne i przednie ma karelski pies na niedźwiedzie mocne, proste i równoległe. Gwarantują mu lekki chód, który nie wymaga wysiłku i dobrze okłada teren. Najchętniej i najswobodniej porusza się w galopie, do którego z kłusa przechodzi bez większego wysiłku. Praca kończyn jest równoległa.

Włos okrywowy psa tej rasy jest prosty i twardy. Dłuższy niż gdzie indziej włos występuje na grzbiecie, szyi oraz na tylnej stronie ud. Pies ma gęsty i miękki podszerstek.

Maść karelskiego psa na niedźwiedzie jest czarna i może być matowa, lub też z brązowym odcieniem. Większość psów tej rasy pokryta jest charakterystycznymi i wyraźnymi białymi znaczeniami występującymi na głowie, klatce piersiowej, szyi, brzuchu i kończynach.

Wielkość i waga

Wzorzec FCI ustala idealną wysokość w kłębie i wagi psów rasy karelski pies na niedźwiedzie w następujący sposób:

Wysokość w kłębie:

  • Psy: 57 cm
  • Suki: 52 cm
  • +/- 3 cm

Waga:

  • Psy: 25 – 28 kg
  • Suki: 17 – 20 kg

Zdrowie 

Karelski pies na niedźwiedzie jest zdrową rasą, choć czasem zdarzają się choroby endokrynne.

Ten pochodzący z Finlandii pies jest odporny na złe warunki atmosferyczne, a to dzięki okrywie włosowej z gęstym podszerstkiem. Co za tym idzie, gorzej radzi sobie z upałami, na które nie może być długotrwale wystawiany, a w lecie warto zagwarantować psu stały dostęp do świeżej i zimnej wody.

Na co najczęściej choruje karelski pies na niedźwiedzie?

  • choroby endokrynne
  • szczególnie karłowatość przysadkowa
  • dysplazja stawu łokciowego
  • dysplazja stawu biodrowego

Jak pielęgnować karelskiego psa?

Pielęgnacja karelskiego psa na niedźwiedzie jest bardzo prosta. Wystarczy czesać go raz na tydzień. Jedynie w okresach linienia, z czym będziemy mieli do czynienia dwa razy w roku, warto robić to bardziej regularnie, a najlepiej codziennie.

Dobrą rutyną, bez względu na rasę, jest też regularne sprawdzanie stanu oczu, uszu, zębów oraz podcinanie pazurów, jeżeli te nie tępią się w sposób naturalny, który warunkuje styl życia psa.

Żywienie – jaka karma dla rasy karelski pies na niedźwiedzie?

Karelski pies na niedźwiedzie nie jest wybredny i również nie ma skłonności do tycia. Możemy karmić go równie gotowymi karmami średniej lub wysokiej jakości, ale też posiłkami przygotowywanymi domowym sposobem. W tym wypadku sprawdzi się zarówno dieta BARF, jak i klasyczne jedzenie gotowane. W przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków nie można zapomnieć o ich prawidłowej suplementacji.

Psy karelskie, które pracują i polują, powinny być karmione wysokoenergetycznymi karmami dla psów użytkowych.

Zawsze dobrym zwyczajem jest podział dziennej porcji jedzenia na dwa posiłki. Redukuje to szanse wystąpienia skrętu żołądka.

Charakter i zachowanie karelskiego psa na niedźwiedzie

Karelski pies na niedźwiedzie, jak sama nazwa wskazuje, jest oczywiście stworzony do pracy przy polowaniu. Aby sprawdzać się w takim trudnym zadaniu, rasa musiała wykształcić w sobie wysoką niezależność, odwagę i upór. Wobec tego nie jest to najlepszy wybór na psa rodzinnego i kanapowca, który będzie w spokoju czekał, by w końcu spełniać nasze widzimisię.

Mimo to, wobec członków rodziny jest psem raczej czułym i miłym, choć najbardziej przywiązuje się do swojego pana. Karelski pies na niedźwiedzie jest względnie powściągliwy i zrównoważony, lecz głównie wtedy, gdy zaspokojone są jego potrzeby ruchowe i węchowe. Nie okazuje nachalnie swoich uczuć, a jednak czuć od niego serdeczność. Gdy tego potrzebuje, wycofa się, by pobyć jakiś czas w samotności.

Szkolenie karelskiego psa na niedźwiedzie nie jest prostym zadaniem. Wszystkie rasy skandynawskie są mało posłuszne i karel nie jest tutaj wyjątkiem. Pies reaguje tylko na polecenia jednej osoby, a musi ona być stanowcza, konsekwentna, traktować zwierzę z szacunkiem i nie używać przemocy.

Karelski pies na niedźwiedzie to fantastyczny stróż, mimo iż nie wykazuje agresji wobec obcych, raczej tylko nieufność i dystans. W polowaniu wykorzystuje wszystkie zmysły, a także dużo i głośno szczeka. Nie inaczej jest podczas pilnowania posesji. Intruza rozpozna z daleka. Dodatkowo jest to pies bardzo lojalny i zdeterminowany, który może wręcz poświęcić życie za swojego pana.

Jeżeli pies tej rasy nie jest zaangażowany w pracę i w polowanie, koniecznie musimy prowadzić wraz z nim sportowy tryb życia. Karel ma duże pokłady energii, którym musi dać ujście. Należy zadbać zarówno o jego potrzeby fizyczne, jak i umysłowe i węchowe. Tylko wtedy wykaże on cechy psa zrównoważonego.

Gdy potrzeby te są zaspokojone, karelski pies na niedźwiedzie całkiem nieźle znosi samotność i wchodzi wtedy w rolę stróża. Jego niezwykle silny instynkt łowiecki powoduje, że ma duże skłonności do ucieczek i chętnie rusza za ciekawymi tropami. Mimo to ma wspaniałą orientację przestrzenną i nigdy nie zapomina, gdzie jest jego dom oraz jak do niego wrócić.

Karelski pies na niedźwiedzie będzie miał ogromne problemy, aby zakolegować się z innymi zwierzętami. Mowa tutaj szczególnie o kotach, ale też z psami nie dogada się najlepiej. Wczesna socjalizacja jest wymagana, a i ona może nie przynieść dobrych efektów.

Karel jest bardzo urodziwy, przez co kusi niedoświadczonych właścicieli. Nie powinien jednak być nigdy brany pod uwagę jako pierwszy pies. Również starsze osoby powinny zdecydować się na inną rasę. Przyszły właściciel powinien prowadzić sportowy tryb życia i posiadać pewne doświadczenie w pracy z psami.

Karelskie psy a dzieci

Przedstawiciele tej rasy psów są wobec dzieci raczej łagodne i potrafią się z nimi bawić. Nasze szkraby muszą jednak zrozumieć zasady traktowania psa z szacunkiem i wiedzieć, że każde zwierze ma swoje granice wytrzymałości. Dzieci nie powinny psa ciągnąć za ogon, dosiadać, czy też wybudzać ze snu i nie pozwalać na odpoczynek.

Czy karelski pies na niedźwiedzie nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Karelski pies na niedźwiedzie kocha przebywać na łonie natury. Najlepszym środowiskiem dla niego będzie duży, wiejski dom z ogrodem. Może nawet mieszkać poza domem.

Życie w mieszkaniu na niewielkiej przestrzeni to zdecydowanie coś, czego pies ten nie polubi.

Historia rasy

Karelski pies na niedźwiedzie został wyhodowany do pomocy w polowaniu nie tylko na te wielkie zwierzęta, ale również na dziki, wilki i łosie.

Nazwa rasy pochodzi od Karelii, krainy położonej między Morzem Białym a Finlandią. Karelski pies na niedźwiedzie jest spokrewniony z rosyjską łajką. Mimo tych faktów rasa została wyhodowana i ukształtowana w Finlandii. Pierwsza hodowla powstała w 1920 roku, a pierwsza prezentacja miała miejsce na wystawie helsińskiej w 1936 roku. II wojna światowa prawie zaważyła nad losem rasy, gdyż w 1945 roku zostało ich w kraju raptem 40 sztuk. Karelski pies na niedźwiedzie został jednak przez kynologów ocalony i uzyskał nowy standard. Rasa została oficjalnie zarejestrowana przez FCI w 1946 roku.

Obecnie pies ten w kraju swego pochodzenia jest wykorzystywany do polowania na łosie. W Polsce poluje na takie zwierzęta jak dziki, kaczki, bażanty i różne zwierzęta futerkowe.

Ciekawostki o karelskim psie

  • Pomimo tego, że karelski pies na niedźwiedzie nie ma historii sięgającej bardzo daleko w tył, jego szczątki miały być odnajdowane w grotach Wikingów.
  • W Stanach Zjednoczonych karelski pies dalej jest wykorzystywany do polowania na niedźwiedzie.

Ile kosztuje karelski pies na niedźwiedzie?

Jak w przypadku wszystkich ras, cena tego myśliwskiego psa zależy od wieku, płci oraz od pochodzenia. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za psa rasy karelski pies na niedźwiedzie z hodowli zarejestrowanej przez FCI to wydatek rzędu: 1500 – 2500 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego średniego i bardzo ruchliwego psa wynosi około: 150 zł miesięcznie.

Wady i zalety

Zalety
  • Karelski pies na niedźwiedzie jest wytrwały i odważny.
  • Ma przyjazne usposobienie wobec ludzi.
  • Dobry sportowiec.
Wady
  • Jest trudny w szkoleniu.
  • Wymaga wczesnej socjalizacji.
  • Uparty, ale przy odpowiedniej tresurze staje się bardzo przyjaznym towarzyszem.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo