Dobermany, chociaż mogą budzić strach – to bardzo inteligentne i wierne psy obronne, które jeśli zostaną odpowiednio poprowadzone przez odpowiedzialnego opiekuna – mogą być czujnymi i opiekuńczymi psami rodzinnymi. Zakup dobermana musi być jednak dobrze przemyślany. Ten duży pies, wymaga konsekwencji i treningu posłuszeństwa. Z pewnością nie jest psem dla każdego. Co musisz wiedzieć przed zakupem dobermana? Czym charakteryzuje się ta rasa?
Spis treści
Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 143
- Grupa II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła.
- Sekcja 1 – Pinczery i sznaucery
- Obowiązkowe próby pracy
- Pochodzenie: Niemcy
- Rozmiar: Duże
- Długość życia: 10 do 13 lat
Wygląd
Doberman to duży pies o umaszczeniu czarnym lub czekoladowym – podpalanym. Ma krótką, przylegającą gładko do ciała sierść, duże oczy, szeroką kufę, krótki ogon i oklapnięte uszy. Uszy dobermanów kiedyś były obowiązkowo przycinane. Aktualnie Polska Federacja Kynologiczna w swoim regulaminie hodowli psów rasowych zabrania obcinania ogonów i uszu. Zabieg ten jest prawnie zabroniony na terenie całej Polski. To samo dotyczy ogona – w naturalnej formie jest długi i cienki. Długi ogon i uszy, które zwisają swobodnie – nie są zatem uznawane za cechę niepożądaną według wzorca rasy. Cała sylwetka psa jest mocna i wysportowana. Długie, mocne nogi i proporcjonalna szyja psa to cechy pożądane według wzorca rasy.
Wzrost i waga
Pies: Pies osiąga wysokość około 68-72 cm w kłębie, czyli najwyższej części grzbietu, a jego prawidłowa waga mieści się w przedziale 40-45 kg.
Suka: Suki są znacznie niższe od psów. Ich średnią wysokość szacuje się na 63-58 cm, a waga mieści się w przedziale 32-35 kg.
Zdrowie
Dobermany zwykle zmagają się z chorobami, które są typowe dla dużych ras psów. Zakup psa z pewnym rodowodem i ze sprawdzonej, zarejestrowanej hodowli, minimalizuje ryzyko zapadania psów na schorzenia genetyczne w przyszłości.
Na co najczęściej chorują dobermany?
Dobermany zmagają się najczęściej z dysplazją stawów biodrowych, która zresztą może dotykać większość dużych ras psów. Szczególnej kontroli wymagają również narządy wewnętrzne – wątroba, serce i oczy. Psy nie są również odporne na upały i niskie temperatury – co jest po części związane z brakiem podszerstka, który stanowi dodatkową, naturalną barierę między skórą psa a czynnikami atmosferycznymi.
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest skłonność dobermanów do tycia. Jeśli właściciel nie zapewni im zalecanej dawki ruchu – wysoce prawdopodobne, że pies przytyje, co dodatkowo obciąży jego i tak podatne na choroby i obciążenie stawy. Racjonalne żywienie i zdrowa dawka codziennego ruchu są jedynym skutecznym remedium na skłonność do otyłości.
Jeśli chodzi o wady genetyczne, doberman może mieć predyspozycje do zespołu Woblera, ale i nużycy, niedoczynności tarczycy, zwyrodnienia stawów i różnego rodzaju zapaleń i chorób skóry.
Jednak dobermany, które pochodzą z pewnych hodowli, uznaje się za psy odporne i zdrowe, które nierzadko służą również jako psy pracujące w trudnych warunkach (np. w policji).
Jak pielęgnować dobermana?
Krótka, przylegająca sierść dobermana sprawia, że nie jest to trudna w pielęgnacji i utrzymaniu rasa. Sierść dobermanów bardzo łatwo utrzymać w czystości. Nie wymaga częstych kąpieli, trymowania i codziennego szczotkowania. Co więcej, brak podszerstka i krótkie włosy nie zalegają w mieszkaniu podczas okresu linienia.
Właściciele dobermanów mogą zainwestować w wygodną w użyciu rękawicę gumową z drobnymi wypustkami, która pomoże w oczyszczeniu szaty psa z zanieczyszczeń, martwych włosów i nada jej jeszcze bardziej gładki, lśniący wygląd. Jeśli nie chcesz kąpać dobermana, a widzisz, że jego sierść jest przybrudzona, zakurzona – możesz przetrzeć go delikatnie wilgotną ściereczką.
Żywienie – jaka karma dla dobermana?
Jeśli chodzi o żywienie dobermana – warto szczególną uwagę zwrócić na jakość i objętość podawanych mu posiłków. Z racji wagi, wielkości i aktywności fizycznej – karma powinna być wysokokaloryczna – bogata w jakościowe źródło białka (np. wołowinę), kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Psom tej rasy zaleca się podawanie profesjonalnych karm – suchych i mokrych w zrównoważonych proporcjach.
Przy wyborze karmy dla dobermana należy kierować się jej składem. Najlepsze karmy to te dedykowane dużym rasom psów, opcjonalnie – stricte dla dobermanów. Zapewniają one nie tylko dobre źródła białka, ale też są lekkostrawne, wspomagają utrzymanie smukłej sylwetki (zawierają błonnik), a także obfitują w minerały i witaminy dla zdrowych kości i stawów. Objętość posiłków dla psa zawsze sugeruje etykieta na opakowaniu karmy. Doberman musi mieć stały dostęp do czystej wody.
Charakter i zachowanie dobermana
Chociaż doberman to pies obronny – stróżujący jest również bardzo czuły, towarzyski, źle znoszący samotność. Doberman potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, jest wierny i bardzo łatwo nawiązuje trwałe więzi ze swoim panem. Co więcej – jest energiczny – lubi zabawę i aktywne, długie spacery. Z racji wielkości i siły – nie jest dobrym psem dla osób starszych, które nie mają energii i czasu na długie, bardzo aktywne spacery ze swoim psem. Prawidłowo wychowywany doberman jest psem spokojnym o zrównoważonym temperamencie. To błędy wychowawcze w połączeniu z zaniedbaniem przyczyniły się do niechlubnej opinii dobermana, świadczącej o tym, że jest to pies ostry, bardzo agresywny.
Doberman jest psem bardzo energicznym i żywiołowym. Nie jest spokojny, bywa nadpobudliwy i może nie tolerować innych zwierząt. W zależności od wychowania i tresury – może być psem obronnym, psem stróżującym lub rodzinnym domatorem.
Doberman wymaga tresury! Powinna ona rozpocząć się już od pierwszych tygodni życia psa. Doberman bywa uparty i jego całkowite podporządkowanie się właścicielowi wymaga czasu. To pies bardzo odważny i niezależny. Nie należy do typu psów lękliwych, które boją się innych ludzi i zwierząt. To właśnie z tego powodu i z racji wybitnej inteligencji – dobermany są często szkolone jako psy policyjne i ratownicze. Nie wolno przejawiać wobec nich agresji, ponieważ takie działanie może skutkować tylko zwiększeniem jego agresywności.
Doberman a dzieci
Dobermany kochają dzieci! Warto pamiętać, że wszystkie rasy obronne wymagają tresury i konsekwencji. Nie ma powodu, dla którego prawidłowo wytresowany pies sam z siebie wykaże się agresywnym zachowaniem – czy to wobec dziecka, czy osoby dorosłej. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to rasa z wysoką potrzebą ruchu i aktywności fizycznej. Jego zabawy z najmłodszymi mogą być niedelikatne, a ich obcowanie z dziećmi powinno zawsze odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.
Czy doberman nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?
Z racji wysokiej potrzeby ruchu i aktywnej zabawy, tak duże i energiczne psy mogą męczyć się w mieszkaniu – szczególnie jeśli ma ono niewielki metraż. Doberman to doskonały pies stróżujący. Sprawdzi się świetnie w domu z ogrodem i na wsi – pod warunkiem, że nie będzie izolowany. To pies rodzinny, który kocha kontakt z człowiekiem. Odosobnienie i trzymanie psa w zamknięciu, przy budzie – może mieć wpływ na rozwój negatywnych cech agresywnych.
Historia rasy
Doberman to pies, którego nazwa pochodzi bezpośrednio od nazwiska osoby, która uznawana jest za twórcę rasy. Był to Niemiec, Louis Dobermann, który przez lata próbował skrzyżować psa, który będzie doskonałym psem obronnym i stróżującym. Na samym początku lat XX, dobermany zostały oficjalnie zakwalifikowane jako psy policyjne. Na przestrzeni lat brały udział w wojnach światowych, a także były wykorzystywane do nie zawsze chlubnych celów (psy służbowe w obozach koncentracyjnych). Dziś, ta niemiecka rasa cieszy się ogromną popularnością i nieco innym już zastosowaniem. Doberman – odpowiednio wychowany – jest czułym i opiekuńczym psem rodzinnym.
Ciekawostki o dobermanach
- Jako jedyny pies nazwę swą zawdzięcza bezpośrednio nazwisku swojego twórcy.
- Mimo że słusznie uchodzi za rasę agresywną – może być pozbawiony cienia agresji!
- Dobermany muszą przejść odpowiednie szkolenie, które najlepiej jest rozpocząć już w wieku kilku tygodni.
- Utrzymanie dobermana, z uwagi na wymaganą, profesjonalną tresurę należy do kosztownych!
- Psy tej rasy pracują w policji, służbach specjalnych i w straży pożarnej.
Ile kosztuje doberman?
Szczenięta dobermana z legalnej, zarejestrowanej hodowli kosztują około 3000 do 5000 złotych. Ostateczna cena uwarunkowana jest ich rodowodem.
Warto również pamiętać, że średni koszt utrzymania tego psa to 300- 400 złotych plus koszty tresury/opieki behawioralnej. To kwestie, których nie można zaniedbać.
Wady i zalety dobermanów
Doberman może być wiernym towarzyszem rodziny, psem pracującym w prawdziwym „zawodzie” i stróżem, który pilnuje obejścia/posesji. Jest to pies kosztowny i wymagający. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł zapewnić mu profesjonalnej tresury i długich, aktywnych spacerów – nie wybieraj tej rasy!