Ten zapracowany od wieków pies potrafi wzbudzać w ludziach różne uczucia. Rottweiler to pies obronny, zaliczany do grupy molosów w typie mastifa, ma silny charakter i można się go czasami przestraszyć. Nie pomaga fakt, iż psy tej rasy zostały ujęte w wykazie ras uznawanych za agresywne. By stać się właścicielem rottweilera, należy posiadać odpowiednie pozwolenie. Mimo to wszystko, pewny siebie rottweiler (o ile szkolony i wychowany przez pewnego siebie właściciela) odnajdzie się w rodzinie jako czuły opiekun dzieci i wierny towarzysz właściciela.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 147

  • Grupa II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła
  • Sekcja 2.1 – Molosy typu mastifa
  • Psy tej rasy podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Niemcy
  • Rozmiar: Duży
  • Długość życia: 8 do 10 lat
Rottweiler szczeniak
Rottweiler szczeniak

Wygląd

Rottweiler emanuje dużą siłą. Masywność wskazuje na siłę, ale nie pozbawia psa harmonijnej elegancji. Zadziwia swoją zwinnością i ruchliwością. W biegu jest wyciągnięty i stawia długie kroki.

Tułów rottweilera wpisuje się w prostokąt. Grzbiet jest prosty, muskularny i dobrze związany. Klatka piersiowa tego psa jest bardzo umięśniona. Czaszka średniej długości, czoło delikatnie wysklepione. Jego średnich rozmiarów, trójkątne uszy, przylegają wysoko do głowy i opadają lekko na boki. Szeroka kufa zwęża się ku przodowi. Rottweiler ma prosty, szeroki i czarny nos oraz duże nozdrza. Ładne uzębienie skrzętnie zakrywają dobrze przylegające, czarne wargi.

Kończyny przednie i tylne rottweilera są całkiem szeroko rozstawione i (patrząc z przodu) proste. Z tym, że tylne są trochę dłuższe od przednich. Uda o średniej długości są szerokie i mocno umięśnione.

Wielkość i waga

Wzorzec rasy FCI ustala zakres wysokości rasy rottweiler w następujących przedziałach:

Pies: Wysokość w kłębie samca sięga od 61 do 68 cm, przybliżona waga to około 50 kg.

Suka: Suki tej rasy są nieco mniejsze od samców. Wysokość w kłębie waha się od 56 do 63 cm. Waga to około 42 kg

Zdrowie 

Rottweiler z reguły może pochwalić się dobrym zdrowiem i odpornością, jednak ma predyspozycje do niektórych przypadłości.

Pies rasy rottweiler lubi zimowe warunki atmosferyczne. Wilgoć, mróz i śnieg nie stanowią dla niego problemu. Gorzej jest w okresie letnim, kiedy to rottweiler będzie szukał ochłody w wodzie (bardzo dobrze pływa) i wypoczynku w cieniu. Latem treningi i spacery najlepiej odbywać wcześnie rano, lub wieczorem.

Na co najczęściej choruje pies rasy rottweiler?

Do najczęściej występujących u rottweilera chorób możemy zaliczyć:

  • dysplazja stawów biodrowych (badania wymagane do hodowli)
  • dysplazja stawów łokciowych
  • enostoza (młodzieńcze zapalenie kości / młode samce)
  • entropium (podwinięcie powieki)
  • ektropium (wywinięcie powieki)
  • rozszerzenie i skręt żołądka
  • zapalenie uszu
  • problemy skórne
  • problemy kardiologiczne
  • nowotwory (najczęściej osteosarcoma)
  • parwowiroza (wirusowe zapalenie jelit / młode)

Jak pielęgnować rottweilera?

Ta rasa jest łatwa w pielęgnacji. Krótka sierść rottweilera nie powinna przysporzyć wielu problemów. W ciągu całego roku gubi niewielkie ilości sierści i czesanie raz w tygodniu wystarczy w zupełności. W okresie linienia (dwa razy w roku) warto psa czesać codziennie. Do czesania powinny posłużyć szczotka z twardego włosia (do usunięcia drobnych zanieczyszczeń) oraz gęsty metalowy grzebień. Z racji krótkiej w celu odświeżenia sierści wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką. Natomiast do sporadycznych kąpieli warto używać dobrej jakości szamponów dla psów krótkowłosych oraz kosmetyków hipoalergicznych.

Systematyczna pielęgnacja rottweilerów to także:

  • sprawdzanie uszu
  • przemywanie oczu
  • usuwanie kamienia nazębnego
  • obcinanie pazurów, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Żywienie – jaka karma dla rottweilera?

Rottweiler, zarówno dorosły, jak i szczenię, to spory łakomczuch i często wykazuje tendencje do tycia. W związku z tym dieta powinna być przystosowana do wieku i trybu życia.

Dobrym wyborem do karmienia rottweilerów jest wysokiej jakości karma dla dużych ras z dodatkiem glukozaminy i chondroityny. Dorosły rottweiler powinien swoją dzienną porcję karmy otrzymywać w przynajmniej dwóch posiłkach, a po jedzeniu niezbędne jest zapewnienie mu przynajmniej godziny odpoczynku.

W przypadku samodzielnego przygotowywania jedzenia należy karmę uzupełniać preparatami chroniącymi stawy, mineralnymi oraz wapniowo-witaminowymi.

Szczenięta i ich dieta to przede wszystkim dbanie o to, by zbyt szybko nie przybierały na wadze, gdyż może to mieć zły wpływ na stawy oraz kości. Rosnący rottweiler powinien jeść dużo białka, a jego karma powinna zawierać preparaty wspomagające rozwój i chroniące chrząstkę stawową.

Warto od czasu do czasu wykonywać psu kontrolne badania poziomu wapnia oraz fosforu we krwi. Dieta z podrobów, oraz mięsa wołowego bez kości może doprowadzić do podniesienia się tych poziomów.

Charakter i zachowanie rottweilera

Mimo iż pierwsze wrażenie Rottweiler może tego nie wskazywać, to jest to pies czuły i spokojny. Odpowiednio wychowany i socjalizowany za młodu będzie tolerancyjny i opiekuńczy, jednak gdy sprowokowany, zareaguje gwałtownie i szybko.

Ich silny charakter wymaga, aby właściciel był pod tym względem podobny. Z natury niezależny rottweiler wymaga konsekwentnego i cierpliwego podejścia do szkolenia. Jest to pies inteligentny, szybko się uczy i chętnie współpracuje na treningach.

Rottweiler to doskonały pies obronny i świetny stróż. Wykazuje się odwagą, a przy okazji jest nieufny wobec obcych. Ma bardzo silny instynkt obronny wobec swoich najbliższych. Szczeka tylko, gdy ma do tego dobry powód.

Rottweiler nie należy do ras psów, które uciekają. Wprawdzie czasem mogą oddalić się od opiekuna, ale tylko dlatego, że znalazły coś interesującego.

Znudzony i opuszczony na długi czas rottweiler potrafi niszczyć przedmioty w domu. By do tego nie doszło, trzeba psu zapewnić odpowiednią dawkę stymulacji fizycznej i umysłowe.

Z racji swojej obecności w wykazie ras psów uznawanych za agresywne, oraz potrzeb wychowawczych, rottweiler nie jest dobrym wyborem dla niedoświadczonego opiekuna.

Warto pamiętać, że rottweilery wykazują spory dymorfizm płciowy, czyli że występują znaczne różnice między nie tylko fizyką, ale i psychiką psa i suki. Suki są z reguły dużo spokojniejsze i łatwiejsze w wychowaniu.

Rottweiler a dzieci

Ta rasa psów nie lubi bezczynności. Jeśli nie z opiekunem, chętnie pobiega i pobawi się z dziećmi, wobec których potrafi być łagodny i spokojny. Mimo to, od zabawy woli ćwiczenia i nigdy nie będzie narzekał na nadmiar pracy.

Z racji na to, że rottweiler jest dużym psem, jego zabawa z dziećmi, powinna odbywać się pod kontrolą dorosłych, gdyż może przypadkiem wyrządzić dziecku krzywdę.

Czy pies rasy rottweiler nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Wprawdzie rottweiler może żyć w mieszkaniu i warunkach wielkomiejskich, to jednak konieczne jest ciągłe zapewnianie psu ruchu i stymulacji umysłowej.

Największym problemem w przypadku posiadania rottweilera w mieszkaniu, to brak możliwości zapewnienia mu terenu, który może pilnować.

Historia rasy

Historia rottweilerów jest długa i sięga czasów rzymskich podbojów (2000 lat temu). Uważana za jedną z najstarszych ras. Wywodzi się od pochodzących z Indii i Mezopotamii wielkich mastifów, które przybyły do Europy wraz z wojskami Aleksandra Wielkiego.

Następowały krzyżówki tych psów z celtyckimi psami wojennymi oraz z brytanami, które były używane do psich walk.

Armia rzymska wykorzystywała tego typu przodków do pędzenia bydła, dyscyplinowania stada, oraz ochrony przed innymi zwierzętami (drapieżnikami), czy złodziejami.

Pierwsze napomknienia o tych psach pochodzą już z I wieku naszej ery. W 74 r. Jedenasty legion rzymski obozował nad rzeką Neckar (południowo-zachodnie Niemcy). Ta mała z początku osada otrzymała status miasta Imperium Rzymskiego i została nazwana Arae Flaviae, na cześć cesarza Wespazjana Flawiusza. W 260 r. Rzymian tam już nie było, pozostały tam jednak ich psy, które przygarnęła miejscowa ludność.

Miasto zmieniło nazwę na Rottweil. Stało się ośrodkiem handlowym, do którego zjeżdżali kupcy z okolicznych krajów. Nazywane wtedy „psami rzeźnickimi” rottweilery służyły jako pomoc w opiece nad stadami. Dodatkowo świetnie radziły sobie ze złodziejami, u których wzbudzały strach. Psy te często stawały się powiernikami sakiewek, które przytraczano im do obroży.

Mimo iż około 1890 r. rottweilery straciły swoje podstawowe zajęcie (handel bydłem przestał się opłacać), to już trochę wcześniej, bo w 1882 r. pokazano na wystawie w Heilbronn pierwszego rottweilera. Miłośnicy rasy zdecydowali się uratować ją od zapomnienia.

W 1907 r. założony został w Heidelbergu pierwszy Niemiecki Klub Rottweilera (DRK), a następnie Południowoniemiecki Klub Rottweilera (SDRK), który zmienił się w Międzynarodowy Klub Rottweilera. Ostatecznie kluby te połączyły się, tworząc istniejący po dziś dzień Powszechny Niemiecki Klub Rottweilera (ADRK). Klub jest organizatorem corocznej wystawy, która przyciąga rzesze hodowców, właścicieli oraz zainteresowanych psem rasy rottweiler.

W1910 r. rottweilery uznano za psy policyjne. Wymagania stawiane przed tymi psami z Niemiec były wysokie. Oczekiwano od nich siły, wytrzymałości, odwagi, nieustępliwości oraz wspaniałego węchu. Zwracano też dużą uwagę na wygląd i typ, który wtedy powstał, przypominał już bardzo współczesnych przedstawicieli rasy.

Motto ADRK to „Rottweiler jest i pozostanie psem pracy”. Jest to myśl przewodnia aż do dzisiaj, a klub co jakiś czas nowelizuje swój wzorzec, który jest podstawą aktualnego wzorca FCI.

Rottweiler w Polsce pojawiał się już przed II wojną światową, chociaż były to pojedyncze i odosobnione sztuki. Rozwój rasy w Polsce nastąpił w latach 60. XX w., kiedy to wrocławianin Eugeniusz Korszek sprowadził z NRD do Polski parę tej rasy. Samiec wabił się Golf vom Ursus Hof, a suka Jette vom Pleisstal.

Ciekawostki o rottweilerze

  • rottweiler to jedna z najstarszych ras świata
  • kiedyś popularniejsza w Polsce od owczarka niemieckiego
  • rottweiler miał niegdyś dwa typu, ciężki i lekki. Hodowlę lekkich psów zakończono z braku zysków.
  • w niektórych krajach rottweiler jest prawnie wykluczony z dostępu do niektórych miejsc.

Ile kosztuje rottweiler?

Koszt zakupu psa zależy od renomy hodowli oraz nasycenia rynku. Cena, którą przyjdzie nam zapłacić za szczeniaka rasy rottweiler z rodowodem to od 3000 do 7000 zł. Miesięczny koszt utrzymania tego dużego psa nie jest niski i oscyluje w granicach 200-350 zł miesięcznie.

Wady i zalety rottweilera

Zalety
  • Łatwa pielęgnacja.
  • Świetny stróż i obrońca.
  • Inteligentny, szybko się uczy.
  • Zrównoważony (o ile dobrze wychowany).
  • Oddany i wierny właścicielowi i rodzinie.
Wady
  • Samce mogą być agresywne w stosunku do innych samców.
  • Jest kłopotliwy jeśli został źle wychowany.
  • Wzbudza strach u niezaznajomionych ludzi.
  • Nie nadaje się na pierwszego psa.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo