Chinese crested dog – czyli częściowo owłosiony chiński grzywacz.

Jeśli poszukujesz psa o nietuzinkowej i bardzo egzotycznej urodzie, koniecznie dowiedz się więcej o bardzo starej rasie, za którą stoi kawał historii. Grzywacz chiński to pies budzący skrajne emocje. Znajduje szerokie grono swoich zwolenników, ale nie da się ukryć, że jest również dość dużo osób, którym charakterystyczny wygląd psa, delikatnie mówiąc, nie przypadł do gustu. Koniecznie sprawdź, czego możesz spodziewać się po grzywaczu chińskim i czego on będzie oczekiwał od Ciebie jako przyszłego właściciela.

Spis treści

Klasyfikacja FCI —nr wzorca: 288

• Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa

• Sekcja 4 – psy bezwłose

• Nie podlega próbom pracy

• Pochodzenie: Chiny

• Rozmiar: mały

• Długość życia: 13 -15 lat

grzywacz chinski szczeniak
Grzywacz chiński szczeniak

Wygląd

Grzywacz chiński jest psem o wyjątkowym wyglądzie. Pierwszą z charakterystycznych cech jest to, że większa część jego ciała jest bezwłosa, co w porównaniu z pióropuszem wokół głowy, łap i ogona daje bardzo intrygujący i ciekawy efekt. Rasa grzywacz chiński występuje w dwóch odmianach. Pierwszą jest typ – kuc, o mocniejszej budowie, drugą typ – jelonek, który jest lżejszy, delikatniejszy i smuklejszy od kuca. Głowa psa jest niewielka. Na jej czubku sterczy dwoje dużych trójkątnych i stojących uszu, które również są dość mocno owłosione. Jak sama nazwa wskazuje, grzywacz chiński ma gęstą grzywę, którą jednak można prędzej nazwać lekką woalką z włosów/pióropuszem.

Wybierając grzywacza chińskiego, możesz również postawić na rasę owłosioną (powder puff), która jest pokryta sierścią na całym ciele i zamiast uszu sterczących ma zwisające. Ogon grzywacza chińskiego jest długi, cienki i zakończony pióropuszem. Pies nosi go wysoko, ale nie opada on na tułów – ma kształt sierpowaty. Sylwetka psa jest lekka, pełna gracji i wdzięku. On sam jest bardzo energiczny i żywiołowy. Jeśli chodzi o umaszczenie, wzorzec rasy dopuszcza niemal wszystkie kolory. Oczy psa są czarne, wyraźne i okrągłe.

Pies: Pies rasy grzywacz chiński osiąga wysokość w kłębie, która mieści się w przedziale 28 – 32 cm. Waży 4 do 5 kg.

Suka: Suki są nieznacznie niższe i lżejsze od psów. Ich średnia wysokość w kłębie to 23 – 30 cm, a waga nie przekracza zazwyczaj 5 kg.

Zdrowie

Podobnie jak w przypadku wielu innych rasowych psów, u grzywaczy chińskich występuje szereg chorób genetycznych i innych schorzeń, które zostały uznane za typowe u tej rasy. Niestety grzywacz chiński, chociaż średnio żyje 12 lat, nie należy do psów bardzo zdrowych, których nie dotyczą problemy ze zdrowiem.

Na co najczęściej choruje grzywacz chiński?

Jednym z najpopularniejszych schorzeń grzywaczy chińskich są problemy z uzębieniem. Psy dotyka nader często próchnica, wady uzębienia, a także przedwczesna utrata zębów. Co więcej, psy mają dość delikatną skórę, która jest skłonna do zapaleń i alergii.

Grzywacz chiński często miewa również problemy z oczami. Do schorzeń okulistycznych, które dotykają tę rasę, zalicza się np. jaskrę i zwichnięcie soczewki. Psy zmagają się również z licznymi alergiami pokarmowymi, a także przewlekłymi chorobami autoimmunologicznymi.

Jak pielęgnować grzywacza chińskiego?

Brak sierści grzywacza chińskiego z pewnością ma wpływa na oszczędność czasu, jaki właściciel miałby poświęcić na jego pielęgnację. Absolutnie nie oznacza to jednak, że psy tej rasy są bezobsługowe. Wrażliwa skóra grzywacza wymaga pielęgnacji ochronnej, a oczy uszy i zęby – stałych kontroli i utrzymywania ich w idealnej czystości. Jeśli jednak wybierzesz odmianę owłosioną, czyli powder puff, musisz liczyć się z tym, że strzyżenie psa i szczotkowanie długiej sierści Cię nie ominie.

Grzywacz chiński nie linieje i nie traci sierści tak, jak inne psy. Wbrew pozorom nie jest również bardzo wrażliwy na niskie temperatury. Aby jednak utrzymać ciepłotę jego ciała, warto zainwestować w specjalne kubraczki, które zapewnią psu dodatkową ochronę podczas spacerów w trakcie słoty.

Żywienie — jaka karma dla grzywacza chińskiego?

Dorosły i zdrowy pies powinien przyjmować dwa posiłki dziennie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dobrej jakości karmy specjalistycznej dla psów, najlepiej z linii premium. Mogą to być karmy suche i mokre z wysoką zawartością białka pochodzenia zwierzęcego (wołowina, jagnięcina itp.). Z uwagi na skłonność grzywacza chińskiego do alergii pokarmowych, dobrze jest wybierać karmy monoskładnikowe. Dzięki temu jeszcze lepiej możesz dopasować dietę psa do jego indywidualnych potrzeb.

Grzywacz chiński musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Konwencjonalną dietę możesz uzupełnić o elementy metody BARF (np. surowe kawałki wysokiej jakości mięsa). Wysoka zawartość białka pochodzenia zwierzęcego i optymalna ilość witamin i minerałów są tym, co znajdziesz w dobrych karmach dla psów. Celuj w te marek specjalistycznych – znajdziesz je w dobrych sklepach zoologicznych i u weterynarza.

Charakter i zachowanie grzywacza chińskiego

Grzywacz chiński ma nie tylko atrakcyjny i intrygujący wygląd. Jego radosny i przyjacielski charakter również zasługuje na uwagę. Psy są pozbawione agresji, są aktywne i przyjaźnie nastawione. Jednak niektóre osobniki mogą nie tolerować innych psów na swoim terytorium. Grzywacz chiński dobrze czuje się w mieście, może wychowywać się nawet w kawalerce. Niewielki metraż nie przeszkadza mu w dobrym samopoczuciu. Musi jednak mieć zapewnione regularne spacery połączone z aktywną zabawą.

Grzywacz chiński jest wierny i mocno przywiązuje się do swojego pana, otoczenia i rodziny, z którą mieszka. Pies jest bardzo żywiołowy. Lubi bawić się z ludźmi i innymi psami.

Grzywacz chiński z pewnością nie należy do ras statecznych. To żywe srebro, które dosłownie nie jest w stanie usiedzieć bezczynnie w jednym miejscu. To rasa bardzo mądra i pojętna. Grzywacze chińskie chętnie biorą udział w treningach agility i lubią uczyć się nowych sztuczek.

Grzywacze chińskie to typowe psy do towarzystwa. Nie stróżują i nie mają silnego instynktu łowieckiego. Są wesołe, ufne i przyjacielskie. Nie wykazują prób dominacji, są zależne od swojego pana i całkowicie jemu podporządkowane.

Grzywacz chiński kocha swojego pana i potrzebuje stałego kontaktu z ludźmi. Nie powinno się zostawiać go długo samego w domu. Wysoce prawdopodobne, że źle zniesie to psychicznie. Jeśli zostawisz go samego na zbyt długo – może niszczyć buty, meble i inne przedmioty w domu.

Grzywacz chiński a dzieci

Grzywacz chiński to łagodny i pełen życia pies rodzinny. Kocha dzieci i jest pozbawiony wobec nich zachowań agresywnych. Psy bardzo chętnie się bawią z dziećmi i same szukają z nimi kontaktu.

Czy grzywacz chiński nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Grzywacz chiński jest psem delikatnym i domowym. Nie odnajdzie się na wsi. Jego miejsce jest „na salonach”, w domu, na kanapie, obok swojej rodziny. To dobra rasa do miasta. Będzie również dobrze się czuł w domu na przedmieściach z ogrodem. Musi mieć zapewniony ruch i dostęp do miejsca, w którym będzie mógł się wybiegać.

Historia rasy

Grzywacz chiński to bardzo stara azjatycka rasa. Początki jej powstania datuje się na XII wiek p.n.e. Co ciekawe, brak owłosienia jest przyczyną niezaplanowanej mutacji genowej. W starożytnych chinach, grzywacze chińskie miały strzec skarbców cesarzy (niczym małe lwy). Co ciekawe, największe osobniki wykorzystywano wówczas do polowań! Obecnie rasa ta jest już pozbawiona instynktu tropiącego. Mimo tysiącleci jej historii dopiero w 1972 roku FCI  uznało wzorzec tej rasy. Aktualnie, grzywacze chińskie są orientalną i pożądaną rasą miłośników nieszablonowych psów.

Ciekawostki o grzywaczu chińskim

  • Wielka Brytania uznawana jest za drugą ojczyznę psów.
  • W Chinach rasa ta jest coraz rzadziej spotykana, za to cieszy się dużą popularnością w Europie i Stanach Zjednoczonych.
  • Wbrew pozorom, psy dobrze znoszą chłodną atmosferę. Nie są bardzo wrażliwe na zimno.

Ile kosztuje grzywacz chiński?

Grzywacz chiński to rasa bardzo kosztowna. Za szczenię ze sprawdzonej, zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli trzeba będzie zapłacić od około 4000 do nawet 9000 złotych. Cena psa rośnie proporcjonalnie do prestiżu hodowli i znamienitości rodowodu swoich przodków.

Wady i zalety grzywacza chińskiego

Zalety:

  • Grzywacz chiński jest bardzo pogodnym i łagodnym psem.
  • Lubi dzieci.
  • Może wychowywać się w mieście, nawet na niewielkim metrażu.
  • Jest łatwy w tresurze, chętnie uczy się nowych rzeczy.

Wady:

  • Dużo i głośno szczeka.
  • Nie znosi samotności.
  • Często zapada na choroby uzębienia.
  • Jest drogi.

Grzywacz chiński to typowy pies ozdobny o łagodnym usposobieniu i przyjacielskich zamiarach. Jest mądry i pojętny. Bardzo szybko uczy się nowych rzeczy. Sprawdzi się jako wesoły towarzysz osoby starszej, która często przebywa w domu. Możesz hodować go w mieście – nie odczuje dyskomfortu nawet na niewielkich przestrzeniach. Jeśli szukasz psa, który nie będzie Ci się narzucał – weź pod uwagę spokojniejszą i mniej kontaktową rasę psa.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo