West highland white terrier

West highland white terrier to odważny zawadiaka w ciele pieska salonowego. Jest prawdziwym wulkanem energii, którą chętnie wykorzysta na aktywną zabawę ze swoim panem. West highland white terrier jest mały, dobrze czuje się w mieście i może towarzyszyć i rodzinie i samotnym, ale aktywnym seniorom. Pies idealny? Koniecznie sprawdź, czego potrzebuje do życia i co musisz wiedzieć o jego charakterze, jeszcze przed podjęciem decyzji o adopcji szczenięcia, lub zakupie dorosłego psa.

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 85

• Grupa III – Teriery

• Sekcja 2 – Teriery małe

• Podlegają próbom pracy

• Pochodzenie: Wielka Brytania

• Rozmiar: mały

• Długość życia: 13 do 15 lat

West highland white terrier szczeniak
West highland white terrier szczeniak

Wygląd

West highland white terrier jest małym, ale silnym i dobrze zbudowanym psem. Ma okrągłą, proporcjonalną głowę, średniej wielkości dobrze widoczne oczy i małe sterczące pionowo uszy, porośnięte gęsto sierścią. Ogon psów tej rasy jest prosty i uniesiony pionowo w stronę nieba. Za wadę psów uznaje się ogony zakręcone lub opadające. Westie ma śnieżnobiałą sierść, która jest niezwykle przyjemna w dotyku.

Szata psa jest półdługa, prosta i dość twarda, jednak znajdujący się pod włosem okrywowym podszerstek jest już miękki, gęsty i przylegający do ciała psa. Według wzorca rasy przedstawiciele w pełni zgodni ze wzorcem rasy mają bardzo ciemne oczy i czarny nos, co na tle białej sierści psa daje wyjątkowy efekt. Zdrowe psy nie mają brązowawych smug pod oczami i w okolicach pyska. W przypadku rasy west highland white terrier nie występuje dymorfizm płciowy, także suka i pies mają takie same wymiary.

Psy i suki: Średnia wysokość w kłębie, czyli najwyższej części grzbietu psa u west highland white terriera, wynosi około 27-29 cm. Waga zdrowego, dorosłego psa wynosi natomiast 7-10 kg.

Zdrowie

Pst rasy west highland white terrier, podobnie jak większość terierów, są aktywne i wytrzymałe. To rasa, która żyje stosunkowo długo. Jeśli wybierzesz psa ze sprawdzonej i zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli, w znacznym stopniu zredukujesz ryzyko jego podatności na schorzenia, które mogą dotykać psów tej rasy.

Na co najczęściej choruje west highland white terrier?

Mimo jasnego koloru sierści, który odbija promienie słoneczne, Westie źle znosi upały. Podczas gorących dni zapewnij psu komfortowy cień i miskę pełną chłodnej wody. Dłuższe spacery przełóż na wieczór, kiedy temperatura trochę spadnie. West highland white terrier jest zagrożony udarem słonecznym. Chłód znosi całkiem dobrze.

Jak wiele psów z rodziny terierów, west highland white terrier ma skłonność do tycia. Nadwaga u psów jest poważnym zagrożeniem dla ich stawów i podobnie, jak u ludzi, może prowadzić do szeregu innych schorzeń. Aby jej uniknąć, wystarczy pilnować diety psa, zapewnić mu sporą dawkę ruchu w ciągu dnia i nie przekraczać zalecanych porcji karmy. Rasa ta jest również zagrożona kilkoma schorzeniami, które uznaje się za najczęściej występujące u rasy west highland white terrier. Do takich zalicza się np. problemy z nerkami (niewydolność nerek), zapalenie mózgu, osteopatię czaszkowo- żuchwową, a także chorobę Krabbego. Westie może zmagać się również z AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry, które u psów ma niemal identyczny przebieg, jak u człowieka.

Jak pielęgnować west highland white terrier?

Z racji śnieżnobiałej sierści, pielęgnacja psa tej rasy może nie należeć do najłatwiejszych. W zasadzie po każdym spacerze, na jego szacie osiadają zanieczyszczenia, które warto na bieżąco usuwać. Częste kąpiele, kosmetyki dla psów z białą sierścią, a także wizyty u psiego fryzjera mogą okazać się niezbędne do tego, by west highland white terrier zachował swój uroczy wygląd.

Sierść przy uszach i oczach warto na bieżąco trymować tak, by nie podrażniała tych wrażliwych okolic. Jeśli zauważysz u swojego psa brunatne zacieki pod oczami, możesz, albo dokładniej sprawdzić, czy jego oczu nie podrażnia sierść, albo odwiedzić weterynarza celem wykluczenia ewentualnej choroby oczu.

Jeśli Twój west highland white terrier ma brać udział w wystawach psów, czas poświęcony na jego pielęgnację w znaczący sposób się wydłuży. Okres linienia nie jest bardzo problematyczny dla właścicieli west highland white terrierów. Sierść co prawda wypada, ale linienie nie jest bardzo obfite.

Psy z racji skłonności do zapaleń dziąseł i uszu powinny podlegać regularnym kontrolom. Usuwanie kamienia nazębnego i woskowiny należy wykonywać w miarę potrzeb, tak by nie doprowadzić do ich nagromadzenia.

Żywienie — jaka karma dla west highland white teriera?

Z racji jego skłonności do alergii, warto celować w karmy monoskładnikowe. Kiedy Twojemu psu coś zaszkodzi, łatwiej będzie Ci określić konkretny składnik alergizujący. Z racji tego, że west highland white terrier ma skłonność do łapczywości i łakomstwa, porcje karmy powinny być skrupulatnie odmierzane a ich wartości odżywcze właściwe zbilansowane również pod kątem energetycznym.

Warto wybierać karmy dla psów suche i mokre z linii specjalistycznych – weterynaryjnych. Są to produkty premium, które kupisz tylko u weterynarzy lub w dobrych sklepach zoologicznych. Żywienie west highland white teriera warto wzbogacić o elementy metody BARF, czyli podawanie mu surowych kawałków mięsa i świeżych warzyw bez obróbki termicznej.

Charakter i zachowanie west highland white teriera

To bardzo czuły, przyjacielski i energiczny pies. Chociaż wydaje się zaczepiać wszystkich i zapraszać ich do zabawy, to pies bardzo przywiązany do swojego pana, jest mu wierny i oddany. To rasa, która dosłownie na pstryknięcie palcem staje się gotowa do zabawy. Dla rasy west highland white terrier nie ma znaczenia pogoda, czy pora dnia – zawsze chętnie podejmie różne rodzaje aktywności. Jeśli zadbasz o jego potrzebę ruchu, będzie w domu spokojny i zrównoważony. Jeśli nie – możesz spodziewać się częstego zaczepiania, domagania się atencji, a nawet podejmowania prób niszczenia butów, mebli i innych przedmiotów.

Teriery to psy bardzo inteligentne, pojętne i szybko się uczące. Chociaż jest to typowy pies do towarzystwa, możesz spodziewać się u niego odruchów psa myśliwskiego. Do zachowania dobrego samopoczucia potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Nie powinien żyć w odosobnieniu. Mimo chęci bycia blisko swojej rodziny — west highland white terrier całkiem dobrze znosi samotność (pod warunkiem, że nie trwa ona jednak zbyt długo). Ważne, by stopniowo przyzwyczajać psa do znoszenia samotności – im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.

Pies wymaga stanowczego podejścia i konsekwencji. Pamiętaj, że ten biały łobuz ma bardzo wysoką samoocenę — jest pełen odwagi i wigoru. To cechy, które – jeśli ich nie utemperujesz – mogą zacząć dominować (i nad psem i nad Tobą).

Z racji typowych cech dla teriera, west highland white terrier może wykazywać na spacerach skłonność do ucieczek i nieposłuszeństwa. Warto większą uwagę przyłożyć do treningu wykonywania komend.

West highland white terrier a dzieci

West highland white terrier bardzo lubi dzieci. Kocha różne rodzaje zabaw z nimi i nie wykazuje wobec nich zachowań agresywnych, czy zniecierpliwienia. W zasadzie Westie ma bardzo zbliżoną naturę do dzieci. Podobnie, jak maluchów, cechuje go niespożyta energia i chęć do zabawy.

Czy west highland white terrier nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Jest to rasa, która z racji swoich niewielkich wymiarów może mieszkać w mieszkaniu w mieście. Warunkiem jest tylko zagwarantowanie psu kilku aktywnych spacerów, dzięki którym będzie mógł zaspokoić swoją potrzebę ruchu. Dobrym miejscem dla jego życia jest również dom z dobrze ogrodzonym ogrodem. Rasa ta nie odnajdzie się jednak na wsi w roli psa stróżującego.

Historia rasy

Westie ma szkockie pochodzenie. Został stworzony do tępienia myszy i szczurów. Większe osobniki brały również udział w polowaniach na mniejszą, dziką zwierzynę leśną. Rasa west highland white terrier powstała w wyniku krzyżowań cairn teriera. Co ciekawe, na temat powstania tej rasy krąży ciekawa legenda. Zgodnie z jej podaniami szlachcic Edward Malcolm przez przypadek zamiast lisa, postrzelił swojego ulubionego teriera. Aby więcej nie dopuścić do tak fatalnego w skutkach błędu, postanowił stworzyć rasę o białym umaszczeniu, które mocno rzuca się w oczy i nie jest zbliżone do sierści dzikich zwierząt. Rasa ta jest popularna na całym świecie. Obecnie służy do towarzystwa — to pies ozdobny.

Ciekawostki o west highland white terier

Pierwszą nazwą psa tej rasy był poltalloch terier. Dopiero w 1909 roku zmieniono ją na west highland white terrier. Westie nosi również przydomek księżycowego pierrota. Taki przydomek został mu nadany z uwagi na jego wygląd i temperament.

Ile kosztuje west highland white terrier?

West highland white terier jest drogi. Ceny szczeniąt z zarejestrowanych w związku kynologicznym hodowli mogą zaczynać się od około 5000 złotych. Za psa po championach musisz zapłacić więcej. Najznamienitsze okazy kosztują nawet około 8000 złotych.

Wady i zalety west highland white terriera

Zalety:

  • Może mieszkać w mieście, w mieszkaniu.
  • Jest wesoły i energiczny.
  • Bardzo lubi dzieci.
  • Może zostawać sam w domu.
  • Nadaje się na towarzysza osoby aktywnej fizycznie.

Wady:

  • Może wykazywać skłonność do ucieczek.
  • Bywa szczekliwy i głośny.
  • Jeśli nie zadbasz o rozładowanie jego energii na spacerach, może narzucać Ci się, domagając się zabawy.

Uroczy wygląd, śnieżnobiała sierść i niewielkie rozmiary sprawiają, że westie jest dość popularnym psem rodzinnym/do towarzystwa. Przywiązuje się do człowieka, jest wesoły i aktywny. Musisz jednak pamiętać o jego wysokiej potrzebie ruchu i poświęcać mu sporo uwagi na spacerach. Psy rasy westhighland white terrier kochają aktywną zabawę i potrzebują wiele stymulacji ruchowych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34