American Akita, dawniej Duży japoński pies, Great japanese dog

Akita amerykańska, podobnie jak odmiana japońska, to niezależne psy z charakterem. Akita amerykańska jest dumna, niezależna i bywa uparta. Nic dziwnego – drzemią w niej instynkty psich, dzikich praprzodków. Akita uchodzi za jedną z najstarszych ras. Warto pamiętać o tym, że z pewnością nie jest to pies dla każdego. Wymaga doświadczonego właściciela i kompleksowych szkoleń posłuszeństwa. Tylko one stłumią wrodzoną chęć akity do wolności i skłonność do ucieczek.

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 344

• Grupa Vi – Szpice i psy ras pierwotnych.

• Sekcja 5 – Szpice azjatyckie i rasy pokrewne

• Nie poddają się próbom pracy

• Pochodzenie: Japonia/Stany Zjednoczone

• Rozmiar: średni

• Długość życia: 10 – 12 lat

Akita amerykanska szczeniak
Akita amerykańska szczeniak

Wygląd

W USA wszystko musi być duże. Nic zatem dziwnego, że amerykańska odmiana akity jest większa i bardziej potężna od japońskiej. Akita amerykańska zwana była również dużym psem japońskim, ma solidną, dobrze zbudowaną sylwetkę, trójkątne, spiczaste uszy, małe oczy (lekko skośne) i wysoko osadzony, długi i puszysty ogon. Sierść akity amerykańskiej jest bardzo gęsta, z grubym podszerstkiem. Umaszczenie psów tej rasy jest bardzo różnorodne. Wyróżnia się szatę białą, pręgowaną, płową, rudawą, brązową, a także lekko sezamową. Sierść psa jest niezwykle miękka i niesamowicie gęsta. Składa się z wełnistego podszerstka i dłuższych, gładkich włosów okrywowych, które w kłębie mogą osiągnąć nawet długość do 5 cm.

Psy: Pies jest nieznacznie wyższy i cięższy od suki. Przyjmuje się, że jego średnia wysokość w kłębie wynosi 66-71 cm. Przeciętna waga dorosłego, zdrowego psa wynosi natomiast 45-60 kg.

Suki: Suki są niższe od psów. Według wzorca ich wysokość w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu, powinna wynosić około 61-66 cm. Waga jest zbliżona do samców. To około 45-60 kg.

Porównanie ras. Od lewej: Akita Amerykańska, Akita Japońska

Zdrowie

Akita amerykańska uznawana jest ogólnie za zdrowego psa. Jest odporny na chłód i trudne warunki pogodowe. Jednak tak, jak w przypadku wielu innych ras, akita amerykańska może mieć predyspozycje do określonych chorób. Jakie dokładnie dotykają rasy akita amerykańska?

Na co najczęściej choruje akita amerykańska?

Częstym schorzeniem akity amerykańskiej są różne choroby oczu, takie jak np. katarakta, dysplazja siatkówki, a także PRA, czyli postępujący zanik siatkówki. Akita amerykańska może mieć również problemy z żołądkiem (np. skręt żołądka), a także zmagać się z alergiami pokarmowymi.

Warto również badać psa pod kątem wrodzonej dysplazji stawów łokciowych i biodrowych, ponieważ jest to również jedna z chorób, które nierzadko zagrażają rasie. Akita amerykańska może również zapadać na choroby autoimmunologiczne (np. SA, VKH i niedoczynność tarczycy). Pies nie lubi upałów i wilgoci.

Jak pielęgnować akitę amerykańską?

Niestety gruba i gęsta sierść psa sprawia problemy podczas linienia. Akita linieje dwa razy w roku, a okres ten trwa nawet do 3 tygodni. W tym czasie konieczne jest regularne wyczesywanie psa. Akita gubi w tym czasie ogromną ilość włosów, co sprawia problem nie tylko podczas długotrwałego szczotkowania, ale też stanowi kłopot z utrzymaniem porządku w mieszkaniu. Akita linieje tak, jak wilki – partiami.

Aby zaprowadzić ład i utrzymać szatę psa w dobrej kondycji niezbędny jest zakup specjalnej szczotki – pudlówki, rękawicy gumowej i szczotki trymującej. W okresie linienia pies wymaga nawet kilkukrotnego wyczesywania. Poza nim, w zupełności wystarczy wyczesywanie raz w tygodniu. Po kąpieli psa należy go dokładnie wysuszyć za pomocą suszarki i szczotki. Sierść akity bardzo wolno schnie.

Warto również zwrócić uwagę na stan uszu, zębów i oczu psa. Powinny być utrzymywane w czystości. Złogi woskowiny i nagromadzona płytka nazębna są pożywką dla bakterii i stwarzają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych

Żywienie — jaka karma dla akity amerykańskiej?

Akita amerykańska raczej nie jest łakomczuchem. Je skromnie i niedużo. To właśnie dlatego, jej karma musi być naprawdę wysokiej jakości. Warto celować w karmy suche i mokre z linii specjalistycznych. Takie można dostać nie w markecie, ale u weterynarza i w dobrym sklepie zoologicznym.

Akita amerykańska nie jest psem wymagającym i wybrednym. Karmy powinny zawierać nie tylko wysokiej jakości mięso (wołowinę, jagnięcinę, czy cielęcinę), ale też mieć dodatki glukozaminy dla mocnych stawów. Dobrym rozwiązaniem z uwagi na alergie pokarmowe są karmy monoskładnikowe.

Kaloryczność potraw dopasuj do trybu życia psa. Im więcej czasu spędza on na zewnątrz i im aktywniej oddaje się zabawie – tym większe jest jego zapotrzebowanie energetyczne. W większości przypadków akita jest raczej zrównoważoną rasą, która nie ma wyjątkowo wysokiej potrzeby ruchu. Konwencjonalne żywienie możesz urozmaicić elementami BARF.

Charakter i zachowanie akity amerykańskiej

Akita amerykańska, podobnie jak akita japońska, to psy niezależne, niezłomne i dumne. Akita amerykańska jest odporna na szkolenie. To pies, który nigdy nie będzie w pełni podporządkowany właścicielowi. Są to jednak wyjątkowo wierne i mądre psy, bardzo przywiązane do człowieka.

Akita amerykańska nie ma również większego problemu ze znoszeniem samotności. Pod warunkiem zapewnienia jej optymalnej dawki ruchu w ciągu dnia. Warto jednak nie przesadzać z czasem absencji i absolutnie nie izolować psa od siebie i swojej rodziny. Akita amerykańska łaknie socjalizacji z człowiekiem.

Akita nie jest również psem mocno wokalizującym. Nie szczeka często, nie stróżuje i jest raczej psem o bardzo zachowawczym charakterze. Mimo odmiany amerykańskiej podobnie jak stereotypowy Japończyk, akita jest raczej psem skrytym, który nie podąża za emocjami.

Akita amerykańska a dzieci

Akita amerykańska to pies, który toleruje dzieci. Tylko tyle można w zasadzie powiedzieć o jej podejściu do maluchów. Z uwagi na możliwe próby dominacji, bardzo ważne jest, by akita znała swoje miejsce w stadzie. Musi wiedzieć, że znajduje się w hierarchii za dzieckiem. Warto zwracać uwagę na wzajemne kontakty psa z najmłodszymi. Akita amerykańska może bowiem dać wyraźny sygnał, że wspólna zabawa z dzieckiem, lub jakieś jego zachowanie przestaje się jej podobać.

Czy akita amerykańska nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Mimo że akita amerykańska nie jest psem stróżującym, świetnie odnajdzie się na wsi (pod warunkiem dobrze ogrodzonej posesji). Jej wrodzona skłonność do ucieczek wymaga dokładnego zabezpieczenia i uszczelnienia ogrodzenia. Jeśli zapewnisz psu odpowiednią dawkę ruchu, możesz wychowywać go również w mieszkaniu. Najlepiej, jednak gdy pies mieszka w domu ze swobodnym dostępem do ogrodu.

Historia rasy

Akita amerykańska pochodzi bezpośrednio od japońskiej rasy akita magi (pogromców niedźwiedzi), a także od mastifem i psów tosa. Efektem tej krzyżówki jest mocniej zbudowany od akity japońskiej pies, z mniej rozwiniętym instynktem typowym dla szpiców. Miejscem powstania akity amerykańskiej jest co prawda Japonia, ale to Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za dalszy rozwój tej rasy. Rasa niemal całkowicie wyginęła w okresie II wojny światowej. Futra psów były bowiem wykorzystywane do szycia mundurów japońskich żołnierzy. Część akit, która przetrwała ten trudny czas, przysłużyła się odbudowie rasy.

Ciekawostki o akicie amerykańskiej

• Akita amerykańska jest bardziej masywna od akity japońskiej, mają jednak zbliżony charakter.

• Pies rasy akita w Japonii jest symbolem szczęścia.

• Pierwsza akita amerykańska zawitała do Polski dopiero w 1990 roku.

Ile kosztuje akita amerykańska?

Cena szczenięcia akity amerykańskiej z legalnej i zarejestrowanej hodowli to wydatek rzędu od około 2000 do nawet 8000 złotych. Cena za szczenię rośnie proporcjonalnie do prestiżu hodowli, płci, umaszczenia i rodowodu rodziców. Warto jednak pamiętać, że pies akita amerykańska jest raczej kosztowny w utrzymaniu. Nie je co prawda dużo, ale należy podawać mu wysokiej jakości pożywienie.

Wady i zalety akity amerykańskiej

Zalety:

  • To pies bardzo wierny i rodzinny.
  • Nie jest psem szczekliwym.
  • Pies rasy akita amerykańska całkiem dobrze znosi samotność.
  • Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy.

Wady:

  • Jest nieposkromiony i trudny do ułożenia.
  • Wykazuje dużą skłonność do ucieczek.
  • Może przejawiać agresję wobec innych psów.

Akita amerykańska to rasa dla miłośników tego rodzaju psów. Nie jest to pies dla każdego. Wymaga odpowiedzialnego podejścia i konsekwentnego wychowania (bez kar, krzyków i przejawów agresji). Decydując się na Akitę, musisz mieć świadomość, że jest to historyczna rasa z nieposkromionym instynktem i miłością do wolności.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo