Sheltie, Shetland Sheepdog, Shetland Collie.
Collie w mini wydaniu? Owczarek szetlandzki poleca się Twojej uwadze. Pamiętaj jednak, że mimo zbliżonego wyglądu obu ras – owczarek szetlandzki zwany również sheltie ma inne usposobienie, potrzeby i temperament. To pies, który potrzebuje dużo aktywności i wyzwań, jakie musisz przed nim stawiać. Co musisz wiedzieć o rasie przed podjęciem decyzji o zakupie psa rasy owczarek szetlandzki? Jaka historia kryje się za powstaniem tej małych rozmiarów, bardzo wdzięcznej rasy?
Spis treści
Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 88
• Grupa 1 – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
• Sekcja I – Owczarki.
• Podlegają próbom pracy
• Pochodzenie: Wielka Brytania
• Rozmiar: mały
• Długość życia: 10 do 14 lat
Wygląd
Wygląd zewnętrzny psa rasy owczarek szetlandzki jest bardzo zbliżony do owczarka typu collie. To zgrabny, wysportowany pies o smukłej, ale mocnej sylwetce. Głowa psa ma kształt klina. Jest wydłużona i smukła, lekko zwęża się w stronę nosa. Oczy są dobrze widoczne, lekko skośne. Owczarek szetlandzki ma małe trójkątne uszy, które są zwykle wyprostowane. Kończyny dolne psa są proste, ogon owłosiony, prosty i skierowany ku ziemi.
Tym, co zasługuje na szczególną uwagę, jest szata psa. Sheltie występuje w kilku atrakcyjnych wariantach kolorystycznych. Najpopularniejsza, można nawet powiedzieć, że klasyczna to trójkolorowa, która składa się z bieli, czerni i bieli – podpalane. Dopuszczalne są również odcienie sierści śniade, pszeniczne, sobolowe itp. Atrakcyjna jest również wersja blue merle – marmurkowa z odcieniami stalowej szarości/błękitu. Psy występują również w wersji bicolor – czarnej z białym, a także czarnej podpalanej (black and tan) – niezwykle rzadkiej, niemal niedostępnej. Sierść owczarków szetlandzkich jest długa, włos okrywowy prosty i raczej sztywna. Psy mają miękki i gęsty podszerstek, który chroni je przed chłodem.
Psy: Psy tej rasy ważą około 7-10 kg. Ich średnia wysokość w kłębie określona przez wzorzec FCI wynosi 35-39 cm.
Suki: Suki rasy owczarek szetlandzki osiągają wysokość 33-38 cm i ważą podobnie jak psy 7-10 kg.
Zdrowie
Owczarek szetlandzki zmaga się z kilkoma schorzeniami, które nierzadko dotykają tej właśnie rasy. Aby zredukować ryzyko ewentualnych chorób – warto wybrać psa ze sprawdzonej i legalnej hodowli, w której dużą uwagę przykłada się nie tylko do wyglądu psów, ale i ich zdrowia. Osobniki słabe, chore i przejawiające zachowania niezgodne ze wzorcem rasy nie są w nich po prostu rozmnażane, by nie przekazywały słabych genów dalej.
Na co najczęściej choruje owczarek szetlandzki?
Owczarki szetlandzkie nie żyją bardzo długo. Chociaż są, jak na owczarki przystało – odporne i raczej zdrowe, przedstawiciele tej rasy zmagają się z kilkoma schorzeniami, których przyszły właściciel musi być świadomy.
Psy kiepsko znoszą upały. Latem wolą przyjemny cień i miskę z wodą od aktywnej zabawy w ostrym słońcu. Z racji ich żywiołowego usposobienia, nie grozi im również nadwaga. Mogą jednak zapadać na typową dla rasy chorobę okulistyczną, jaką jest anomalia oczu Collie. Psy zmagają się również z chorobami skóry, niedoczynnością tarczycy, a także zniekształceniem gałki ocznej. To ostatnie schorzenie często spotykane jest u odmiany blue merle. Mimo niezwykłej atrakcyjności, psy marmurkowe (blue merle) częściej niż inne odmiany kolorystyczne zapadają na różne choroby. Do takich zalicza się również wadę pigmentacji, zaburzenie słuchu i widzenia, a także ciężkie wady rozwojowe. Tak, jak inne owczarki, sheltie zagrożony jest również dysplazją stawu biodrowego.
Jak pielęgnować owczarka szetlandzkiego?
Gęsta, długa szata wymaga staranne pielęgnacji i regularnego szczotkowania. W zasadzie po każdym spacerze warto sprawdzać jej stan i na bieżąco usuwać kołtuny, kawałki trawy, rzepów itp. Okresowe linienie jest bardzo intensywne. Może stanowić poważny kłopot dla wyznawców perfekcyjnej czystości. W tym czasie można również wykąpać psa. Kąpiel przyspiesza usunięcie martwych włosów.
Warto też kontrolować stan zębów psa i czystość jego uszu. Złogi kamienia mogą doprowadzić do zapalenia dziąseł, a nawet przedwczesnej utraty zębów. To samo dotyczy uszu. Nadmiar woskowiny jest świetną pożywką dla bakterii, które mogą wywołać zapalenie ucha.
Żywienie — jaka karma dla owczarka szetlandzkiego?
Owczarki szetlandzkie nie są wymagające względem żywienia. Pies nie je dużo i nie jest typem łakomczucha. Jednak z uwagi na jego aktywny tryb życia – konieczny jest wybór karmy najwyższej jakości. Warto celować w te obfitujące w białko pochodzenia zwierzęcego, witaminy, minerały, a także zdrowe tłuszcze z grupy omega. Dobrze jest wybierać karmy premium. Kupisz je u weterynarza lub w dobrych sklepach zoologicznych. Porcje karmy dopasuj do wieku, stanu zdrowia, wagi i trybu życia psa. Jeśli owczarek szetlandzki w ciągu dnia dużo spaceruje, bawi się i sporo czasu spędza na zewnątrz – ma większe zapotrzebowanie na kalorie niż jego bardziej stateczny rówieśnik. Dobrym pomysłem, który z pewnością sprawdzi się w przypadku tej rasy, jest włączenie elementów metody żywienia BARF, która polega na podawaniu psu nieprzetworzonej, naturalnej żywności np. surowych kawałków mięsa.
Charakter i zachowanie owczarka szetlandzkiego
Owczarek szetlandzki jest psem czułym, miłym i delikatnym. Nie wykazuje cech dominujących i agresywnych. Jest to mały rozrabiaka, który kocha zabawę, jest energiczny i aktywny fizycznie. Jak na owczarka przystało, jest również bardzo inteligentny, łatwo się uczy i chętnie pracuje z człowiekiem. Psy lubią różnego rodzaju treningi, dobrze czują się w agility i często biorą udział w tego rodzaju zawodach.
Owczarek szetlandzki nie ma rozwiniętego instynktu myśliwskiego. Owczarki w praktyce były wykorzystywane do zaganiania stada. Warto jednak przyłożyć dużą uwagę do socjalizacji psa tej rasy. Potrzebuje on kontaktu z człowiekiem. Jeśli nie będzie z nim blisko – może stać się bojaźliwy, nieufny, wycofany. Sheltie po prostu potrzebuje człowieka, by czuć się dobrze i bezpiecznie – jest mu wierny, oddany i posłuszny. Nie wykazuje zatem skłonności do ucieczek. Słucha poleceń i nie znosi samotności.
Owczarek szetlandzki a dzieci
Owczarki szetlandzkie lubią dzieci i nie stanowią dla nich zagrożenia. Ten mały pies bardzo lubi aktywną zabawę, jest cierpliwy i łagodny. Ich naturalna potrzeba ruchu doskonale współgra z radosnym usposobieniem najmłodszych. Z racji niewielkich rozmiarów psa i jego wyglądu przytulanki, warto czuwać nad tym, by nie stał się nie współtowarzyszem, lecz przedmiotem zabawy.
Czy owczarek szetlandzki nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?
Jak większość psów ras małych, owczarek szetlandzki z powodzeniem może żyć w mieszkaniu – nawet tym o niewielkim metrażu. Warunkiem jest jednak zapewnienie mu kilku aktywnych spacerów, które pomogą rozładować mu naturalną potrzebę ruchu. Owczarek szetlandzki świetnie czuje się również w domu z dostępem do ogrodu, ale nie będzie pełnił funkcji wiejskiego psa stróżującego. Sheltie potrzebuje bliskości człowieka – będzie nieszczęśliwy w kojcu zewnętrznym.
Historia rasy
Owczarek szetlandzki pochodzi z Szetlandów, ze Szkocji. Z racji jego wyglądu nietrudno się domyślić, że powstał w wyniku krzyżowań psów collie. Co ciekawe – nadal do końca nie wiadomo jak i kiedy powstała ta rasa. Z racji polityki dwóch krajów (Wyspy Szetlandzkie były niegdyś terytorium Norwegii), krążą pogłoski, że sheltie dotarł na wyspę statkiem wraz z Wikingami. Miało to miejsce około 700 roku naszej ery. Psy były wykorzystywane wówczas do pracy pasterskiej. Zaganiały zwierzęta i pilnowały stada. Sheltie w formie takiej, jaką widzisz aktualnie, utworzono jednak dopiero około 1840 roku. Aktualnie rasa ta nie jest już rasą pracującą, a raczej ozdobną, do towarzystwa.
Ciekawostki o owczarku szetlandzkim
- Klub miłośników rasy mocno sprzeciwia się porównywania sheltie do collie. Z uwagi na protesty, FCI usunęło również wzmiankę o podobieństwie obu ras ze wzorca.
- W Szkocji większość rodowitych ras psów jest mała. Dążono do tego z uwagi na kosztowne utrzymanie zwierząt domowych.
- Rasa ta nosi też nazwę Shetland Sheepdog.
- Angielski Kennel Club zarejestrował owczarka szetlandzkiego, jako jednego z siedmiu najpopularniejszych ras psów.
Ile kosztuje owczarek sztelandzki?
Ceny szczeniąt owczarka szetlandzkiego, pochodzące z zarejestrowanej w ZKWP hodowli, mieszczą się w przedziale od około 4700 do nawet 6000 tysięcy złotych. Szczenięta po championach w określonym umaszczeniu mogą być jeszcze droższe. Można przyjąć, że jest to jedna z droższych ras.
Wady i zalety owczarka szetlandzkiego
Zalety:
• Może mieszkać w mieście, w mieszkaniu.
• Jest wesoły i energiczny – idealny kompan dla aktywnej osoby starszej.
• Lubi dzieci.
• Chętnie i szybko się uczy.
• Jest bardzo przywiązany do człowieka.
Wady:
• Może zmagać się z chorobami oczu.
• Obficie linieje.
• Nie znosi samotności, nie powinien zostawać na długo sam w domu.
Owczarek szetlandzki to śliczny i przyjacielski pies, który zaraża swoją energią i radosnym podejściem do życia. Jeśli planujesz pracować z psem (np. agility) lub jesteś po prostu osobą aktywną, która poszukuje żywiołowego psa dla swojej rodziny, sheltie jest jak najbardziej psem godnym polecenia.