Hovawart dużym, inteligentnym i podatnym na szkolenie psem służbowym o pięknej głowie i gęstym włosiu. W pracy pomaga mu wspaniały węch, determinacja i odwaga. Jako towarzysz rodziny, hovawart również odnajdzie swoje miejsce. Potrzebuje kontaktu z bliskimi mu ludźmi, którym najchętniej odwdzięczy się jako wierny i skrupulatny pies stróżujący. Nie można w jego przypadku zaniechać wczesnej socjalizacji, a wychowanie psa musi być niezwykle staranne.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 190

  • Grupa II- Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.
  • Sekcja 2.2 – Molosy typu górskiego.
  • Psy tej rasy podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Niemcy
  • Rozmiar: Duży
  • Długość życia: 12 do 14 lat
Hovawart szczeniak
Hovawart szczeniak

Wygląd

Mimo iż wzorzec rasy określa hovawarta jako psa średniej wielkości, jest on raczej duży. Ma trochę wydłużoną sylwetkę wpisującą się w prostokąt. Dymorfizm płciowy jest widoczny w budowie ciała i głowy.

Głowa psa jest szeroka z dobrze przylegającą skórą, zaokrąglonym czołem i dobrze widocznym stopem. Linia sklepienia czaszki jest równoległa do prostego grzbietu nosa. Mózgoczaszka i kufa psa rasy hovawart są takiej samej długości. Mocna kufa nieznacznie zwęża się w kierunku nosa, który, oprócz wspaniałych właściwości węchowych jest czarny, a tylko w przypadku umaszczenia blond może przybierać śnieżny kolor (przejściowa utrata pigmentu).

Rasa psa hovawart ma oczy owalne barwy ciemno lub średnio brązowej, które nie mogą być ani głęboko osadzone, ani wypukłe.

Uszy są wiszące, trójkątne, wysoko osadzone i poszerzają optycznie głowę, gdyż są w znacznej od siebie odległości. Zaokrąglają się lekko na końcu i sięgają do kącików warg. Tak jak w spoczynku wiszą płasko, gdy pies jest pobudzony, mogą kierować się ku przodowi.

Pies hovawart ma mocną szyję średniej długości, prosty grzbiet, mocne lędźwie, opadający zad i szeroką oraz głęboką klatkę piersiową.

Dobrze owłosiony ogon sięga stawu skokowego. W zależności od nastroju psa, może zwisać nisko, lub też być noszony wysoko, kręcąc się nad grzbietem.

Sierść psów rasy hovawart składa się z długiego, mocnego, przylegającego, gęstego i lekko pofalowanego włosa okrywowego i skąpego podszerstka. Sierść ta jest najdłuższa na klatce piersiowej, brzuchu, ogonie i na tylnej stronie przednich nóg i ud. Najkrótsza zaś występuje na głowie i przednich stronach nóg.

Rasa ma trzy odmiany barwne:

  • czarna podpalana
  • czarna
  • blond

Wielkość i waga

Rasa wykazuje się lekkim, choć widocznym dymorfizmem płciowym. Wzorzec rasy FCI ustala zakres wysokości w kłębie psów rasy hovawart w następujący sposób:

Wysokość w kłębie:

  • Psy: 63 – 70 cm
  • Suki: 58 – 65 cm

Waga nie jest precyzowana przez wzorzec, jednak dla psów tej rasy jest to mniej więcej:

Waga:

  • Psy: około 40 – 45 kg
  • Suki: około 32 – 38 kg

Zdrowie 

Hovawart jest psem względnie odpornym i wytrzymałym, mimo iż sporadycznie zdarzają się pewne choroby. Ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi radzi sobie nieźle, choć może źle znosić duże upały. Wtedy to należy kontrolować jego aktywność fizyczną i nie dopuszczać do jego przegrzania, a także zapewnić mu dostęp do świeżej wody i miejsca do odpoczynku położonego w cieniu. Chłód, wiatr i wilgoć nie są mu raczej straszne, mimo niezbyt obfitego podszerstka.

Na co najczęściej choruje hovawart?

  • niedoczynność tarczycy
  • dysplazja stawu biodrowego
  • choroby oczu
  • choroby serca
  • oboczne wrotne krążenie wątroby
  • rozszerzenie i skręt żołądka

Jak pielęgnować psa rasy hovawart?

Sierść hovawarta nie jest trudna w pielęgnacji i ma właściwości samoczyszczące. W zupełności wystarczy wyczesać go raz na tydzień, a nawet rzadziej. Jedynie w okresach linienia warto robić to częściej. Szczególnej uwagi wymagają włosy w okolicach uszu i na pachwinach.

Kąpanie powinno odbywać się sporadycznie, jedynie w miarę potrzeby, używając szamponu dla psów długowłosych.

Dobrą praktyką, bez względu na rasę, jest kontrolowanie stanu oczu, uszu i zębów, a także obcinanie pazurów, jeżeli pies nie ściera ich samoczynnie.

Żywienie – jaka karma dla hovawarta?

Hovawart lubi zjeść, dlatego jego dieta powinna być dostosowana ściśle do jego wagi, trybu życia i wieku.

W okresie wzrostu, który jest bardzo intensywny, szczeniaka należy karmić wysokiej jakości produktami dla dużych ras z odpowiednią suplementacją glukozaminą i chondroityną.

Dorosły pies zadowoli się gotową karmą, jak i posiłkami przygotowywanymi w domu. W jednym i w drugim przypadku jedzenie powinno być wzbogacane i preparaty chroniące i wspomagające pracę stawów.

Ze względu na zagrożenie rozszerzeniem i skrętem żołądka, ten łakomczuch powinien mieć dzienną porcję jedzenia rozdzieloną na przynajmniej dwa posiłki.

Charakter i zachowanie psa rasy hovawart

Hovawart, jeżeli chodzi o życie rodzinne, to pies bardzo przyjazny i spragniony bliskiego kontaktu z ludźmi. Jest raczej delikatny i łagodny, jednak ma skłonności do dominacji (w szczególności samce). Właściciel musi wykazywać się silną osobowością.

Pies rasy hovawart długo dorasta i nawet w wieku trzech, czterech lat pozostaje w pewien sposób dziecinny. Jest wulkanem energii, której trzeba koniecznie dawać upust. Potrzebuje wzmożonej aktywności fizycznej, węchowej i umysłowej. Sprawdzą się różnego rodzaju psie sporty, w szczególności tropienie, canicross, dog dancing i mantrailing.

Inteligentny hovawart może zostać przystosowany do wielu zadań, trzeba natomiast przyłożyć się bardzo do procesu jego wychowania i szkolenia. Ta rasa psów jest uparta, temperamentna i pewna siebie, a jednocześnie wrażliwa. Od właściciela wymagany jest silny charakter, empatia i cierpliwość.

Hovawart odnajdzie się jako:

  • pies obronny
  • pies stróżujący
  • pies tropiący
  • pies policyjny
  • pies ratowniczy
  • pies przewodnik
Hovawart
Hovawart

Pewny siebie hovawart wobec obcych zachowuje dystans i czujność, jednak nie jest nigdy agresywny bez powodu. Nie szczeka bez powodu, daje głos, by odstraszyć intruzów. Bez problemu rozpoznaje osoby, które poznał dawno temu i długi czas ich nie widział. Nie wykazuje skłonności do ucieczek. Mimo swojego genialnego węchu nie rusza raczej tropem w celu polowania.

W wieku szczenięcym psa należy bardzo przyłożyć się do jego socjalizacji. Tylko dzięki regularnym i pozytywnym spotkaniom z innymi przedstawicielami gatunku, będzie mógł się z nimi dogadać. Jeśli zaniedbamy ten element wychowania, hovawart może być agresywny w obliczu innych psów. Zaakceptuje obecność innych zwierząt domowych i kota w domu, chociaż najlepiej, gdy będzie mieszkał z nim od małego.

Jeżeli niedoświadczony opiekun zawczasu nabędzie wiedzę o rasie i psach w ogóle, hovawart może sprawdzić się jako pierwszy pies. Dla osób starszych nie będzie to niestety dobry wybór z racji na duże potrzeby ruchowe.

Hovawart a dzieci

Hovawart to przyjazny pies i z dziećmi dogaduje się bez problemu. Mimo to, ze względu na swoje duże rozmiary, może on omyłkowo wyrządzić krzywdę małym dzieciom. Zabawa powinna odbywać się pod kontrolą osób dorosłych.

Każdy pies ma swoje granice cierpliwości, dlatego też dzieci muszą wiedzieć, jak traktować zwierze z szacunkiem. Psa nie można dosiadać, ciągnąć za ogon, czy wybudzać, gdy odpoczywa. Podobne zachowania mogą go rozzłościć, czego należy oczywiście unikać w przypadku zabawy z dziećmi.

Czy hovawart nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Choć ten duży pies najlepiej odnajdzie się we wiejskim środowisku, gdzie będzie mógł sprawdzić się w roli stróża, hovawart może mieszkać również i na małych przestrzeniach. Wtedy to, należy tym bardziej zadbać o jego duże potrzeby ruchowe, a „długie spacery” musi stać się naszym drugim imieniem.

Historia rasy

Hovawart jest bardzo starą, niemiecką rasą psów pracujących. Jeżeli przeanalizować jej nazwę (Hova = Hof = podwórze, farma; wart = Wächter = strażnik), od razu wiadomo, do czego była historycznie wykorzystywana.

Pierwsze wzmianki o tych psach można znaleźć w niemieckich kodeksach już z 1380 roku.

Rasa zaczęła być odtwarzana w 1922 roku z wykorzystaniem psów wiejskich z regionu Schwarzwaldu, Odenwaldu i Harzu. Kojarzono je na początku z owczarkami niemieckimi, leonbergerami, ale również z innymi rasami. Jednym z pierwszych hodowców był Kurt König, a oryginalny typ hovawarta udało się odtworzyć dzięki ostrej selekcji.

Rasa omal nie przetrwała zawirowań II wojny światowej. Ocalało jednak kilka psów rasa hovawart istnieje do dziś. W 1947 roku powstał w Niemczech Związek Hodowców Hovawartów.

Obowiązujący wzorzec rasy został opublikowany w 1988 roku.

Ciekawostki o psach rasy hovawart

  • Według statystyk, do 31.12.2018 w Polsce urodziły się 2654 hovawarty w 353 miotach. Pierwszy pies tej rasy trafił do naszego kraju w 1985 roku.

Ile kosztuje hovawart?

Jak w przypadku wszystkich ras, cena tego zdolnego czworonoga zależy od wieku, płci oraz od pochodzenia. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za psa rasy hovawart z hodowli zarejestrowanej przez FCI to wydatek rzędu: 3500 – 4500 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego ruchliwego psa jest całkiem wysoki i oscyluje w granicach: 150 – 250 zł miesięcznie.

Wady i zalety Hovawarta

Zalety
  • Wierny i oddany opiekunowi.
  • Jest psem wszechstronnym. Jest wykorzystywany w służbie policyjnej i ratunkowej.
  • Jest dobrym sportowcem.
  • Mało szczeka.
Wady
  • Ma skłonności do tycia.
  • Wymaga bardzo dużej dawki ruchu.
  • Jest trudny w wyszkoleniu.
  • Może dominować.
  • Niezbyt dobrze dogaduje się z innymi psami.
  • W okresie linienia traci dużo sierści.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo