московская сторожевая, ang. moscowskaya storozhevaya, moscow watchdog

Moskiewski stróżujący jest to względnie młoda, rosyjska, narodowa rasa. Nie została, póki co uznana oficjalnie przez FCI, natomiast stara się o to rosyjski klub rasy. Imponujących rozmiarów moskiewski stróżujący jest zaliczany do molosów w typie górskim. Powszechnie uznaje się dwie rasy wyjściowe, które cały początek tym masywnym psom. Są to bernardyn i owczarek kaukaski, jednak w istocie jest również trzecia, a mianowicie pies rosyjski łaciaty gończy.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nieklasyfikowany

Mimo, iż nie ma jeszcze oficjalnej klasyfikacji moskiewskiego psa stróżującego przez tę federację, to zalicza się go do grupy II i określa jako molosa. Może brać udział na wystawach tak zwanych Special Show.

Rosyjska organizacja zrzeszająca hodowców psów (РКФ – Российская кинологическая федерация) zatwierdziła wzorzec rasy w 1985 roku. Od tamtej pory nie krzyżuje już się moskiewskiego stróżującego z innymi rasami. Poprawki do wzorca zostały wprowadzone w 1992 i 1997 roku.

 • Pochodzenie: Rosja / Związek Radziecki
 • Rozmiar: Duży
 • Długość życia: 10 do 14 lat
moskiewski-strozujacy
Moskiewski stróżujący szczenięta

Wygląd

Moskiewski stróżujący jest dużym, wręcz ogromnym, masywnym psem o trochę wydłużonym korpusie. Z wyglądu przypomina swoich głównych przodków, a więc owczarka kaukaskiego i bernardyna.

Masywna głowa jest duża, szeroka oraz głęboka, szczególnie w części mózgowej. Lekko wypukłe czoło jest szerokie, z dobrze rozwiniętymi łukami nadczołowymi. Nieznacznie wystający guz potyliczny jest dobrze umięśniony. Krótki, choć wyraźnie zaznaczony stop przechodzi w relatywnie krótką, szeroką i tępo zakończoną kufę o dobrej głębokości i wypełnieniu. Z profilu jest równoległa do linii czoła. Zęby ustawione w zgryzie nożycowym są kompletne, przylegające do siebie ściśle i białe. Moskiewski stróżujący ma niewielkie, okrągłe oczy o ciemnej barwie. Są prosto i głęboko osadzone. Uszy z frędzlami są również nieduże, wiszą i mają kształt trójkąta. Zaokrąglają się lekko na końcach i przylegają do policzków, a osadzone są powyżej linii oczu.

Szyja u psa rasy moskiewski stróżujący jest mniej więcej długości głowy, ma owalny kształt i jest muskularna, z dobrze zaznaczoną grzywą. Dopuszczalne jest delikatne podgardle. Pies ten ma proporcjonalny, głęboki i pojemny tułów, nieco wyciągnięty. Kłąb wysoki i umięśniony, grzbiet prosty, szeroki i silny. Ogon wysoko osadzony, gruby i szeroki, opada równomiernie. W ruchu i pobudzeniu podnosi się on sierpowo. Zarówno przednie, jak i tylne kończyny moskiewski stróżujący ma proste i równoległe.

Skóra tego dużego molosa jest gruba i przylegająca. Gruba i gęsta sierść również dobrze przylega, ma rozwinięty podszerstek. Moskiewski stróżujący może występować w kilku typach umaszczenia jednak te najczęściej spotykane to rude, czarno-rude lub sobolowe łaty na białym tle. Tylne golenie, pierś, przednie kończyny do wysokości łokcia oraz koniec ogona powinny obowiązkowo być białe.

Wielkość i waga

Zakres wysokości jakie osiąga moskiewski stróżujący to:

66 do 78 cm

Co ciekawe, jeśli chodzi o wagę to wspomniane są tylko dolne widełki i tak:

Pies: minimum 60 kg

Suka: minimum 45 kg

Zdrowie 

Pies moskiewski stróżujący ma raczej dobre zdrowie i charakteryzuje się dość dużą długowiecznością jak na tak dużego psa. Zmienne i ostre warunki klimatyczne nie są mu straszne i może żyć na zewnątrz przez cały rok. Oczywiście gorzej zniesie upały i wtedy należy zapewnić mu dostęp do schronienia i wody.

Na co najczęściej choruje pies rasy moskiewski stróżujący?

Psy tej rasy nie mają predyspozycji do żadnych konkretnych chorób, jednak z racji na swoje rozmiary mogą borykać się z:

 • dysplazja stawu biodrowego
 • dysplazja stawu łokciowego

Jak pielęgnować psa moskiewskiego stróżującego?

Pielęgnacja tego olbrzyma nie powinna sprawiać nadmiernych problemów. Może się ona wręcz ograniczyć do przeczesywania okrywy raz w tygodniu, a nawet rzadziej.

W przypadku każdego psa musimy jednak regularnie kontrolować stan oczu, uszu, zębów i pazurów, a także gruczołów okołoodbytowych.

Żywienie – jaka karma dla moskiewskiego stróżującego?

W okresie wzrostu należy zadbać o karmę jak najwyższej jakości oraz odpowiednią suplementację witaminami wraz z minerałami, a w szczególności odpowiednią ilością wapnia z niewielką ilością fosforu.

U dorosłego psa sprawdzą się zarówno karmy gotowe, jak i te przygotowywane w domu.

Charakter i zachowanie psa rasy moskiewski stróżujący

Stróżujący moskiewski ma bardzo trudny charakter. Jest ze swojej natury agresywny i zazwyczaj wymaga bardzo specjalistycznego szkolenia, a właściciel powinien mieć duże doświadczenie nie tylko z psami jako takimi, ale też z trudnymi w wychowaniu psami tej wielkości.

Moskiewski stróżujący
Moskiewski stróżujący

Moskiewski stróżujący, na co wskazuje jego nazwa, ma bardzo silnie rozwinięty instynkt terytorialny i zazwyczaj zachowuje się agresywnie wobec zarówno nieznajomych, jak i zwierząt. Prowokację od razu interpretuje jako atak. Przy okazji jest niezwykle samodzielny i niezależny. Urobienie go pod swoją wolę jest zadaniem bardzo trudnym i może trwać długi czas. Nie dziwota, że pies ten trafił do wykazu ras psów uznawanych za agresywne.

Gdy zadbamy o jego poprawne wychowanie, pies moskiewski stróżujący może stać się oddanym i lojalnym towarzyszem, a także roztropnym obronią, oraz, oczywiście, świetnym stróżem. Musi mieć jasno zakreślone granice i nie można absolutnie pozwolić dać mu się zdominować.

Moskiewski stróżujący a dzieci

Na szczęście, w kontaktach z dziećmi, te groźne stróże łagodnieją, jednak nie należy ich lekkomyślnie pozostawiać z maluchami sam na sam. Przyjmują wobec dzieci raczej rolę opiekuna, jednak lepiej losu nie kusić. Dodatkowo dzieci powinny zostać nauczone traktowania psa z szacunkiem.

Czy pies rasy moskiewski stróżujący nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Z racji na swoje rozmiary oraz temperament i przeznaczenie, moskiewski stróżujący zupełnie nie nadaje się do życia na małej przestrzeni. Póki nie posiadamy domu z dużym ogrodem, nie powinniśmy decydować na tego typu psa.

Historia rasy

Historia rasy psa moskiewski stróżujący nie sięga daleko w przeszłość. W latach 40. XX wieku rosyjscy naukowcy rozpoczęli selekcje psów, które miałby nadawać się do wykonywania pewnych prac publicznych oraz do służenia w wojsku. Było z czego wybierać. Po drugiej wojnie światowej, wraz z powracającą po jej zakończeniu z zachodu Armią Czerwoną, trafiła do ZSRR duża liczba psów, które były zdobyczą wojenną.

Na podstawie doświadczenia i wiedzy radzieckich genetyków i kynologów rozpoczęto prace hodowlane w kilku ośrodkach, w szczególności w hodowli o nazwie „Czerwona Gwiazda (Krasnaja Zwiezda)”.

Moskowskaja storożewaja miał odziedziczyć inteligencję, podatność na szkolenie i główne cechy wyglądu od bernardyna, wszechstronność, zdrowie i odporność na warunki klimatyczne rosyjskich zim po owczarku kaukaskim, zaś po rosyjskim łaciatym gończym – konieczny mu węch i żwawość. Często zapomina się o udziale tej trzeciej rasy w stworzeniu moskiewskiego stróżującego, jednak zdecydowanie nie jest to udział pomijalny, gdyż pomogła ona również w ustabilizowaniu temperamentu.

Stabilizacja rasy i dochodzenie do założonych cech (wybitny pies obronny, połączenie potęgi i rozmiarów bernardyna z wybuchową agresją owczarków kaukaskich) było trudne, czasochłonne i w zasadzie nigdy nie zostało w pełni zrealizowane.

Rosyjska Federacja Kynologiczna opracowała i zatwierdziła oficjalny wzorzec rasy w 1985 roku, a ten obecny ma formę po wprowadzonych pewnych poprawkach w 1992 i 1997 roku.

Ciekawostki o moskiewskim stróżującym

 • Rasa została stworzona w Centralnej Szkole Wojskowej Hodowli Psów Wojskowych i Służbowych (Czerwona Gwiazda to jeden z jej ośrodków hodowlanych)

Ile kosztuje moskiewski stróżujący?

Stróżujący moskiewski nie jest klasyfikowany przez FCI, przez co też nie jest ani bardzo popularny, ani łatwo dostępny. Jeśli już jednak znajdziemy hodowlę zajmującą się tą rasą, moskiewski stróżujący może kosztować: 1500 do 2000 zł, chociaż lepsze osobniki mogą kosztować nawet 3000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego dużego psa z Rosji nie jest niski i oscyluje w granicach: 200 do 250 zł miesięcznie.

Na szczęście jednak, jako bardzo zdrowa rasa, nie będzie drenować naszych kieszeni w związku z częstymi wizytami u weterynarza.

Wady i zalety moskiewskiego stróżującego

Wady

Zalety
 • Świetny stróż.
 • Oddany i kochający, jeśli się go dobrze wychowa.
Wady
 • Wymagające i trudne szkolenie, mimo iż pies łatwo się uczy.
 • Nie może żyć na małej przestrzeni.
 • Walczy zajadle i daje się łatwo sprowokować.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo