Jamnik długowłosy

Dachshund, Dackel, Teckel

To niewielkich rozmiarów pies myśliwski o krótkich nogach i wydłużonym tułowiu. Charakterystycznym dla tej rasy jest długa, lśniąca sierści na ogonie i zewnętrznej stronie kończyn. Dla jednych to antyteza psa, dla drugich jedyny możliwy psi wybór. Nietypowa budowa nadaje jamnikowi charakterystycznego wyglądu, ale trzeba pamiętać, że występuje on w kilku odmianach. Jamniki dzielą się ze względu na wielkość:

  • króliczy
  • miniaturowy
  • standardowy

Oraz ze względu na okrywę włosową:

  • krótkowłosy
  • szorstkowłosy
  • długowłosy

Kombinacji więc mamy aż dziewięć! Bez względu jednak na rozmiary i włos, jamnik jest psem inteligentnym, odważnym i zdeterminowanym w pracy, a żywym i uczuciowym podczas odpoczynku i zabawy.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 148

  • Grupa IV – Jamniki
  • Sekcja 1
  • Psy tej rasy podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Niemcy
  • Rozmiar: Mały
  • Długość życia: 12 do 16 lat
Jamnik długowłosy szczeniak
Jamnik długowłosy szczeniak

Wygląd

Jamnik długowłosy jest niski i krótkonożny, za to jego sylwetka jest bardzo wydłużona, a jednocześnie zwarta i dobrze umięśniona. Mimo iż jamnik nie sprawia takiego wrażenia, jest to pies bardzo zwinny i może sprawnie poruszać się zarówno na ziemi, jak i pod jej powierzchnią.

Głowę o inteligentnym wyrazie jamnik długowłosy nosi dumnie i wysoko. Raczej płaska i niezbyt szeroka czaszka przechodzi łagodnie w delikatnie wysklepiony grzbiet nosa. Stop i guz potyliczny są tylko lekko zaznaczone. Nos jamnika ma szeroko rozwarte nozdrza, a jego kolor zależy od umaszczenia. Długa kufa jest mocna i szeroka, a pysk psy tej rasy mogą otworzyć bardzo szeroko, aż do wysokości oczu. Głowa jest podtrzymywana przez dosyć długą, muskularną szyję, która jest noszona wysoko i swobodnie, oraz wygina się w lekki łuk. Skóra na podgardlu dobrze przylega.

Oczy te są średniej wielkości, szeroko rozstawione, w kształcie migdału. Jamnik długowłosy ma spojrzenie bystre i przyjacielskie, ale według wzorca nie powinno być przeszywające. Oczy jamników przyjmują kolory od ciemnego czerwonawobrązowego do czarno-brązowego bez względu na umaszczenie. Jedynie w przypadku psów marmurkowych dopuszczalne są porcelanowe, rybie lub perłowe oczy, chociaż nie są one pożądane.

Ruchliwe uszy są osadzone wysoko, nie bardzo długie i zaokrąglone na końcach. Sięgają aż do warg, a przednią krawędzią przylegają do policzków.

Charakterystyczny tułów jamników ma górną linię harmonijnie przechodzącą od kłębu do delikatnie opadającego zadu. Grzbiet jest silny i dobrze umięśniony, tak samo jak szerokie lędźwie. Silne i dobrze rozwinięte kończyny sprawiają, że jamnik długowłosy ma chód płynny i energiczny. Przednie i tylne kończyny pracują równolegle. Grzbiet podczas ruchu jest stabilny, a ogon, noszony nie za wysoko i nawet lekko opadający jest przedłużeniem jego linii.

Jamnik długowłosy ma sierść o włosie prostym i błyszczącym, z podszerstkiem. Włos przylega do ciała i jest dłuższy na podbrzuszu, na uszach zaś zwija się pod ich dolną krawędź, z kolei na kończynach tworzy mocno zaznaczone pióra, a rośnie najdłuższy na ogonie, na którym tworzy pełną chorągiew.

Jamnik długowłosy występuje w kilku odmianach umaszczenia:

  • jednobarwne: rude (dopuszczalna niewielka czarna domieszka oraz niewielka biała plama (max 3 cm średnicy) na piersi)
  • dwubarwne: głębokie czarne lub czekoladowe, oba z rdzawym podpalaniem (dopuszczalna również niewielka biała plama)
  • marmurkowe: podstawowy kolor ciemny lub czekoladowy z nieregularnymi szarymi lub beżowymi plamami
  • pręgowane: ciemne pręgi na rudym tle

Wielkość i waga

Wzorzec rasy FCI ustala zakres obwodu klatki piersiowej rasy jamnik długowłosy w zależności od odmiany:

  • Jamnik standardowy: pies 37 do 47 cm, suka 35 do 45 cm
  • Jamnik miniaturowy: pies 32 do 37 cm, suka 30 do 35 cm
  • Jamnik króliczy: pies 27 do 32 cm, suka 25 do 30 cm

Wzorzec nie określa przedziałów wagowych psów tej rasy, jednak wyglądają one mniej więcej następująco:

  • Jamnik standardowy: 6,5 do 9 kg
  • Jamnik miniaturowy: < 4,5 kg
  • Jamnik króliczy: < 3,5 kg

Zdrowie 

Jamnik długowłosy jest psem o względnie dobrym zdrowiu i wysokiej długowieczności. Dobrze znosi skrajne temperatury, jednak jak każdy pies, musi w lecie mieć dostęp do zacienionego miejsca oraz świeżej wody. Warto zaznaczyć, że królicza odmiana jamników radzi sobie z temperaturami gorzej od innych i często takie psy można spotkać wyposażone w specjalne ubranka.

Główne problemy, z którymi może borykać się jamnik długowłosy, dotyczą jego kręgosłupa, a są spowodowane jego wydłużonym tułowiem.

Na co najczęściej choruje pies rasy jamnik długowłosy?

  • dyskopatia (sprzyjają jej otyłość, chodzenie po schodach, skakanie, może doprowadzić do paraliżu tylnych kończyn)
  • postępujący zanik siatkówki (PRA)
  • katarakta

Mimo, iż w Polsce badania okulistyczne nie są obowiązkowe, wielu hodowców wykonuje je rutynowo.

Jak pielęgnować jamnika długowłosego?

Pielęgnacja jamnika nie powinna przysparzać wielu kłopotów, ale musi być systematyczna. Niezbędne jest regularne rozczesywanie sierści i oczyszczanie jej ze spacerowych suwenirów.

Kąpanie powinno odbywać się rzadko, maksymalnie trzy razy w roku. Warto do tego użyć szamponu dla psów długowłosych z dodatkami olejków.

Tak samo jak w przypadku innych ras psów, należy regularnie dbać o pazury, sprawdzać uszy i oczy, usuwać kamień nazębny oraz wycinać włosy między opuszkami palców.

Żywienie – jaka karma dla jamnika długowłosego?

Jamniki długowłose to małe-wielkie głodomory. Nadwaga może prowadzić do kłopotów zdrowotnych, dlatego należy jej za wszelką cenę unikać.

Jeśli chodzi o gotowe karmy, najlepiej sprawdzi się wysokiej jakości karma przystosowana do trybu życia psa, lub specjalistyczna karma przygotowana dla rasy, najlepiej łatwo strawna z dobrze przyswajalnym białkiem.

Przygotowywanie samodzielne posiłków powinno być oparte o zalecenia weterynarza dotyczące suplementacji takiego pokarmu. Będą to z reguły preparaty wapniowo-witaminowe i mineralne, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, biotyna, cynk, oleje, siemię lniane. W diecie zazwyczaj znajdą się też dodatki wspomagające rozwój i pracę chrząstek stawowych, a więc glukozamina i chondroityna.

Charakter i zachowanie jamnika długowłosego

Jamnik (nie tylko długowłosy) to wierny przyjaciel całej swojej rodziny, a także tych, których dobrze znają. Jego towarzyska natura jest dziś głównym powodem, dla którego ludzie się na niego decydują, mimo że jest to tak naprawdę pies myśliwski.

Odmiana długowłosa jamników jest spośród wszystkich najłagodniejsza i chętna do pieszczenia, podobno przez skrzyżowanie ze spanielami. Jamniki są z reguły nieufne wobec obcych, a cały potencjał uczuciowy przeznaczają dla najbliższych.

Mały jamnik, bez względu na odmianę, jest zawsze niezwykle energiczny i aktywny. W zabawie pozbywa się nadmiarowych pokładów sił, a ich myśliwski węch sprawia, że jego ulubione zabawy to te związane z tropieniem. Regularne zaspokajanie potrzeb ruchowych, umysłowych, a także węchowych jest niezwykle ważne w przypadku jamników, szczególnie jeśli nie biorą one udziału w polowaniach.

Dopiero porządnie wybiegany jamnik potrafi leżeć spokojnie, chociaż odmiana długowłosa jest spośród wszystkich najbardziej spokojna.

jaminik długowłosy
Jamnik długowłosy

Inteligencja jamników jest trochę bronią obosieczną. Z jednej strony są w stanie świetnie przystosować się do różnych warunków. Mogą żyć w mieszkaniu i w domu, na wsi i w mieście, polować i tropić, a także być zwykłym psem do towarzystwa. Z drugiej jednak strony, inteligentny jamnik jest często bardzo złośliwy. Wykorzystuje słabości innych, próbując w ten sposób osiągać własne cele.

Szkolenie psów tej rasy jest trudne i powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Nie może w nim zabraknąć konsekwencji i stanowczości. Jeśli oprzemy szkolenie o wzmacnianie dobrych zachowań, może być efektywne. Jamnik długowłosy to w końcu inteligentne i pełne entuzjazmu zwierze. Jamnik długowłosy nie jest najlepszym wyborem na pierwszego psa, gdyż jego szkolenie może być problematyczne, ale jeżeli chętna osoba się do tego zadania gruntownie przygotuje, może się to udać.

Jamniki długowłose dobrze znoszą samotność, szczególnie gdy mają się czym zająć w tym czasie. Mimo to, niewskazane jest pozostawianie ich same sobie na dłuższy czas.

Ten mały pies nie jest w stanie nikogo odstraszyć swoim wyglądem, jednak jest bardzo szczekliwy i bez problemu ostrzeże przed intruzami.

Jamnik długowłosy a dzieci

Jamniki to dobrzy towarzysze zabaw z dziećmi. Mają dobrą umiejętność odróżnienia dorosłego od dziecka, wobec którego będzie zawsze bardziej wyrozumiały i nieagresywny. Mimo to dzieci powinny zostać nauczone szacunku do zwierząt i metod obchodzenia się z psem.

Czy pies rasy jamnik długowłosy nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Spośród wszystkich odmian, jamnik długowłosy najlepiej nadaje się do życia w mieszkaniu, gdyż usposobiony on jest najspokojniej i najłagodniej.

Ten myśliwski pies najchętniej jednak będzie przebywał na zewnątrz, dlatego w przypadku narzucenia mu miejskiego i mieszkaniowego stylu życia, należy zadbać o długie, regularne i ciekawe spacery.

Historia rasy

Czworonogi o wydłużonych tułowiach miały być już znane w starożytnym Egipcie, o czym świadczą rysunki w grobowcach, a także znalezione podczas wykopalisk szczątki tego typu zwierząt. Według kynologów jednak, poza wydłużonym tułowiem, nie miały one nic wspólnego z dzisiejszymi jamnikami.

Krótkonożność jest wynikiem achondroplazji (mutacja genetyczna). Powoduje ona zahamowanie wzrostu długich kończyn, jednocześnie nie przeszkadzając w rozwoju kości płaskich, jak na przykład miednicy i czaszki. Taki gen jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, nie wywołując anomalii na innych polach.

Obecna teoria twierdzi, że jamnik jest spokrewniony z niemieckimi rasami psów gończych zwanych Dachsbracke. Bracke były to wszelkie psy myśliwskie-tropiące, a „dachs” oznacza borsuka i może nawiązywać równie do zwierząt, na które psy te polowały, jednocześnie do podobieństwa związanego z wyglądem. Nie jest wykluczone, iż w żyłach krótkonogów znajduje się krew pinczerów i posokowców.

Pierwsze wzmianki o jamnikach pochodzą z V-IX w. n.e., chociaż w Niemczech odnaleziono szczątki tego typu psów datowane na okres rzymskich podbojów. Jamnik pojawił się po raz pierwszy na wystawie w Berlinie w 1878 roku, a pierwszy wzorzec powstał już rok później na zjeździe niemieckich kynologów.

W 1880 roku powstała w Niemczech księga rodowodowa, gdzie znalazło się więcej niż 300 jamników. Kilka lat później, w 1888 roku założono pierwszy niemiecki klub tej rasy i nazwano go Deutscher Tecelklub (Niemiecki Klub Jamnika).

W 1895 roku nastąpił podział na odmiany ze względu na rodzaj sierści oraz wagę, chociaż kryterium podziału w tym wypadku jest obwód klatki piersiowej.

Jamnik długowłosy powstał ze skrzyżowania odmiany krótkowłosej ze spanielami pochodzącymi z Anglii, lub z Niemiec.

Ciekawostki o jamniku długowłosym

  • Odmiany wagowe i włosowe sprawiają, że różnych kombinacji jamnika jest aż 9!

Ile kosztuje jamnik długowłosy?

Koszt zakupu psa zależy od jego wieku, płci i pochodzenia, a także od renomy hodowli. Cena, którą przyjdzie nam zapłacić za szczeniaka rasy jamnik długowłosy z rodowodem to: 1500 do 3500 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego małego psa z Niemiec nie jest niski i oscyluje w granicach: 100 zł miesięcznie

Wady i zalety jamnika długowłosego

Zalety
  • Jest bardzo przywiązany i lojalny w stosunku do właściciela.
  • Jest inteligentny i szybko się uczy.
  • Na tle innych odmian odznaczają się większym spokojem.
  • Jest towarzyski, jednak obcych traktuje z rezerwą i nieufnością.
Wady
  • Głośno i chętnie szczeka.
  • Lubi kopać i morusać się w ziemii.
  • Ma skłonności do ścigania małych zwierząt i ptaków.
  • Cechuje je upór i nieustępliwość, co utrudnia ich tresurę.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo