Australian kelpie, barb, owczarek australijski kelpie, australijski kelpie

Kelpie to wspaniały pies pasterski, choć nie tylko. Ten średniej wielkości owczarek jest inteligentny, bystry, aktywny, a do zadań podchodzi z wielką pasją. Podobnie jak border collie, owczarek australijski kelpie pracuje okiem. Występuje w dwóch odmianach:

  • working Kelpie (pies pracujący)
  • Kelpie show (pies wystawowy)

Mimo iż kelpie kochają pracować, sprawdzą się również jako psy towarzyszące, o ile zadbamy o ich wszystkie potrzeby.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 293

  • Grupa I- Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
  • Sekcja 1 – Psy pasterskie
  • Psy tej rasy podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Australia
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 12 do 14 lat
Kelpie szczenieta
Kelpie szczenięta

Wygląd

Opis kelpie, choć nie warto tak upraszczać, można skrócić to stwierdzenia, iż jest to pies aktywny i zwinny. Ma mocne i wyraźne umięśnienie, a kończyny sprawne. Nigdy nie powinien sprawiać wrażenia wiotkiego ani lekkiego.

Głowa psów tej rasy jest proporcjonalna do reszty ciała. Delikatnie zaokrąglona czaszka jest bardzo szeroka między uszami. Czoło ma płaskie, a stop wyraźny. Krótsza od mózgoczaszki kufa jest ładnie rzeźbiona. Kelpie powinien mieć równo rozmieszczone, zdrowe i mocne zęby w zgryzie nożycowym. Gdyby nie migdałowe oczy, głowę psa można by określić jako lisią. Te niezwykle bystre oczy o inteligentnym wyrazie są średniej wielkości i o wyraźnych kącikach. Brązowy ich kolor harmonizuje z kolorem umaszczenia. Psu w błękitnym kolorze wybacza się jaśniejsze oko. Uszy ma australijski kelpie osadzone szeroko, skierowane na boki i z gęstym włosem porastającym wnętrze. Są średniej wielkości, cieniutkie i stoją. U podstawy mocne i zaostrzone na końcach.

Tułów kelpie charakteryzuje się mocnym i prostym grzbietem, dobrze umięśnionymi lędźwiami, długim i opadającym zadem, głęboką choć niezbyt szeroką klatką piersiową i głębokimi słabiznami. Tułów od głowy oddziela średniej długości szyja wygięta w lekki łuk z niewielką grzywą. Jest mocna, bez podgardla i przechodzi w łopatki w płynny sposób. Ogon zwisa, sięgając stawu skokowego.

Owczarek australijski kelpie ma sierść dwuwarstwową, czyli z podszerstkiem, a włos okrywowy prosty, twardy, zwarty, nieprzemakalny i przylegający. W dolnych częściach tułowia sierść jest dłuższa. Na udach tworzą się symboliczne portki. Krótsza sierść występuje u kelpie na uszach, łapach i przedniej stronie kończyn. Dłuższa zaś i bardziej gęsta jest na szyi i ogonie, gdzie tworzy szczotkę.

Osobniki tej rasy psów pasterskich mogą występować o umaszczeniu:

  • czarnym
  • czarnym podpalanym
  • czerwonym
  • czerwonym podpalanym
  • płowym
  • czekoladowym
  • błękitnym

Wielkość i waga

Wzorzec FCI ustala zakres wysokości w kłębie psów rasy owczarek australijski kelpie w następujący sposób:

Wysokość w kłębie:

  • Psy: 46 – 51 cm
  • Suki: 43 – 48 cm

Wzorzec nie definiuje widełek wagowych, ale jest to około:

Waga:

  • Psy i suki: 14 – 21 kg

Zdrowie 

Kelpie jest psem zarówno wytrzymałym, jak i zdrowym. Przyzwyczajony jest do australijskiego, gorącego klimatu, ale bez problemu poradzi sobie nawet w złej pogodzie.

Niestety, mogą zdarzać się pewne problemy zdrowotne. Chodzi tutaj głównie o choroby oczu.

Na co najczęściej choruje kelpie?

  • Postępujący zanik siatkówki (i inne choroby oczu)
  • dysplazja stawu biodrowego
  • zwichnięcie rzepki
  • abiotrofia móżdżkowa

Jak pielęgnować kelpie?

Rasa kelpie jest bezproblemowa w pielęgnacji. Cotygodniowe czesanie należy zintensyfikować w okresie linienia.

Poza tym psu zawsze warto kontrolować uszy, oczy, zęby oraz przycinać pazury, jeżeli jest taka potrzeba.

Żywienie – jaka karma dla australian kelpie?

Ten pies nie jest wybredny i chętnie zje zarówno samodzielnie przygotowywane jedzenie, jak i gotową karmę, byle dobrej jakości. Dzienną porcję jedzenia zawsze warto rozdzielić na minimum dwa posiłki.

Charakter i zachowanie psa rasy kelpie

Pochodzący z Australii kelpie jest bardzo wierny i uczuciowy w stosunku do swojego właściciela. Ze względu na robocze, historyczne przyzwyczajenia, w zupełności nie można nazwać go spokojnym. Żywość, aktywność i ogromna wytrzymałość zachęca psa rasy kelpie stale do zabawy, jeżeli nie ma przy czym pracować.

Z jednej strony, jak każdy pies pasterski, owczarek australijski kelpie jest psem niezależnym, który przejmuje inicjatywę i działa samodzielnie, kiedy jest taka konieczność. Z drugiej zaś, słucha się dobrze poleceń wydawanych przez opiekuna i potrzebny jest mu regularny kontakt z człowiekiem. Opanowany i łatwy do ułożenia kelpie nie powinien nie sprawiać trudności podczas szkolenia. Obdarzony dużym apetytem pies tej rasy może być sprawnie motywowany przez smakołyki.

Kelpie
Kelpie przy pracy z owcami

Będąc psem pasterskim wykorzystywanym do pilnowania stada, tak zwany barb nie ma w sobie instynktu łowieckiego. Dzięki temu nie wykazuje również skłonności do ucieczek. Pozostaje zawsze w bliskości do swojego przewodnika, lub stada. Jako stróż posiadłości poradzi sobie nieźle, choć szczeka niewiele i może nie poradzić sobie z ostrzeganiem przed zagrożeniem. Mimo to, tak jak przywiązuje się do swoich opiekunów, do obcych podchodzi z ostrożnością, dystansem i brakiem zaufania.

Jeżeli pozostawimy go w samotności, nie zapewniając psu zajęcia, znudzony i stęskniony kelpie może zabrać się za niszczenie domowych przedmiotów. Obdarzony niezwykłą wytrzymałością i energią pies pracujący potrzebuje bardzo dużej dawki ruchu. Jeżeli nie posiadamy stada, a pewnie tak jest, warto pomyśleć o zainteresowaniu się sportami kynologicznymi. Kelpie, podobnie jak border collie, świetnie się w nich odnajduje.

Z innymi psami, rasie tej kontakt przychodzi bezproblemowo, a i kota weźmie chętnie na swojego przyjaciela, o ile zapewnimy mu odpowiednią socjalizację od wieku szczenięcego.

Owczarek australijski kelpie jest łatwy do ułożenia, będzie więc niezłym wyborem dla niedoświadczonych opiekunów. Niestety, ale osoby starsze, ani ludzi prowadzący kanapowy tryb życia nie powinny wiązać się z psem tej rasy, gdyż potrzebuje on po prostu zbyt dużo ruchu.

Owczarek australijski kelpie a dzieci

Psy tej rasy dobrze dogadują się z dziećmi i są zawsze chętne do zabawy. Nadmiarowość energii psa kelpie może być pewnym zagrożeniem dla najmniejszych pociech, dlatego zabawę warto mieć pod kontrolą.

Czy australian kelpie nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

W swojej ojczyźnie, kelpie nie mógł narzekać nigdy na brak otwartej przestrzeni i na takiej właśnie czuje się najlepiej. Jeżeli mieszkamy w miejskim bloku, musimy zadbać o jak najdłuższe i jak najciekawsze spacery.

Historia rasy

Psy nazywane colleys/collies, które były hodowane już w XVIII wieku w okolicach angielsko-szkockiej granicy są przodkami zarówno owczarka australijskiego kelpie, jak i border collie. Takie psy trafiły do Australii na początku XIX wieku, gdzie krzyżowano je z tamtejszymi psami pasterskimi, ale również być może z dingo.

W celtyckiej mitologii, starsze doniesienia mówią, kelpie to zmiennokształtny, nadnaturalny, wodny koń. Objawia się jako brutalny, włochaty człowiek. Miażdży podróżników i ściska ich. Innymi razy zaś jest to koń łagodny, stojący przy potokach i rzekach. Kelpie poszarżuje, jeżeli ktoś go dosiądzie, w najgłębsze partie wody topiąc nieszczęsnego jeźdźca. Z kolei, krzyżówki kelpie z końmi domowymi miałyby stworzyć wspaniałego konia wierzchowego.

Rasa wzięła tę ciekawą nazwę od psa kupionego około roku 1870 przez Jacka Gleesona. Była to pracująca, czarna podpalana suka o tym właśnie imieniu. Wyhodował ją zamieszkały w Australii Szkot nazwiskiem Robertson.

Wspomniane we wstępie dwie odmiany, working Kelpie i Kelpie show są rejestrowane przez dwie osobne organizacje. Psami pracującymi zajmuje się Working Kelpie Council, która nie pozwala na udział tam zarejestrowanych psów na wystawach. Psy wystawowe to domena ANKC (australijski związek kynologiczny). W Szwecji oraz w Stanach Zjednoczonych podział i system działa na podobnej zasadzie.

Na kontynencie europejskim, podział na dwie, osobne odmiany jest nieco zatarty. Spotyka się tam na wystawach również psy z linii mieszanych, jak i czysto użytkowe.

W Polsce, hodowla tych zwierząt nie jest bardzo popularna. W dwóch działających hodowlach przyszło do tej pory na świat zaledwie kilka miotów.

Ciekawostki o kelpie

  • Konia imieniem Kelpie posiada Ciri, przybrana córka Geralta z Rivii, bohatera wiedźmińskich opowieści autorstwa Andrzeja Sapkowskiego.
  • Suczka Maggie dożyła lat 30, umierając w 2016 roku
  • Pies Coil zwyciężył konkurs na prowadzenie stada, mimo iż tego samego dnia wpadł pod samochód, łamiąc tylną nogę.

Ile kosztuje owczarek australijski kelpie?

Jak w przypadku wszystkich ras, cena tego ciekawego psa pasterskiego zależy od wieku, płci oraz od pochodzenia. Kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za psa rasy owczarek australijski kelpie z hodowli zarejestrowanej przez FCI to wydatek rzędu: 3000 – 4000 zł.

Utrzymanie tego średniej wielkości, ruchliwego psa kosztuje około: 150 zł miesięcznie.

Wady i zalety

Zalety
  • Kelpie jest czujny, inteligentny, o łagodnym usposobieniu.
  • Ma naturalny, wrodzony instynkt i zdolności do pracy z owcami zarówno w otwartym terenie, jak i w ogrodzeniu.
  • Dobre zdrowie i odporność.
  • Jest łatwy w pielęgnacji.
  • Wierny i wytrzymały, pełen poświęcenia w pracy. 
Wady
  • Wymaga dużo ruchu i pracy.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo