Nieprosta nazwa tej rasy od razu sugeruje, że pochodzi z Włoch. Lagotto romagnolo jest psem bardzo specyficznym, a można powiedzieć, że wręcz wyjątkowym. Ten średniej wielkości, kudłaty pies służył do polowania w wodzie. W dzisiejszych czasach hodowany jest do poszukiwania trufli i jest jedynym psem, który sprawdza się w tym niezwykle trudnym zadaniu. Nie tylko wspaniały węch czyni go tak cennym pracownikiem, ale również to, że uwielbia on swoją pracę. Przy okazji jest łatwy do ułożenia, łagodny, dobrze usposobiony, szybko się uczy i jest bardzo posłuszny.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 298

  • Grupa IIX – Aportery, płochacze, psy wodne
  • Sekcja 3 – Psy wodne
  • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Włochy
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 12 do 14 lat
lagotto romagnolo szczeniak
Lagotto romagnolo szczeniak

Wygląd

Lagotto romagnolo jest średniej wielkości psem o budowie bardzo proporcjonalnej i sylwetce wpisującej się w kwadrat. Niepozorny pies wodny ma w istocie bardzo mocną budowę. Wzrok przyciąga jego ciekawa sierść, ale o tym na końcu rozdziału.

Głowa lagotto romagnolo jest średnio szeroka, a patrząc na nią z góry, ma kształt trapezu. Linie jej profilu są lekko rozbieżne. Czaszka jest lekko wypukła i tak samo długa, jak i szeroka. Stop ma niezbyt mocny, ale widoczny. Z profilu jest nieco dłuższa od kufy, która jest dość szeroka, w kształcie tępego klina. Grzbiet nosa prosty, zaś sam nos jest duży, a nozdrza szeroko rozwarte i ruchliwe. Nos delikatnie wystaje przed przednią krawędź warg. Przybiera kolor od jasno do ciemnobrązowego, a zależy to od umaszczenia psa.

Lagotto romagnolo ma mocne, kanciaste szczęki i szeroką żuchwę. Duże i białe zęby mogą ustawiać się zarówno w zgryzie nożycowym, jak i cęgowym, a także w odwróconym nożycowym. Szeroko rozstawione i zaokrąglone oczy są całkiem duże i dobrze osadzone. Oczy również zmieniają kolor w zależności od umaszczenia, a mogą to być barwy od ochry przez orzechową, aż do ciemnobrązowej. Powieki również nie mają ustalonego koloru, który przechodzi od jasno do ciemnobrązowego. Oko psa rasy lagotto romagnolo ma czujny, bystry i ożywiony wyraz. W porównaniu do wielkości głowy, uszy tego psa są średniej wielkości. Mają trójkątny kształt i zaokrąglone końce. U podstawy zaś są całkiem szerokie, a osadzone lekko powyżej łuków nadoczodołowych. W spoczynku wiszą, a gdy pies wykazuje czymś zainteresowanie, lekko się unoszą.

Szyja lagotto jest mocna, dobrze umięśniona, sucha i wysoko osadzona. Nie ma podgardla i wygina się w lekki łuk. Wzorzec rasy zaznacza, że obwód szyi samców może być aż dwukrotnie większy od długości. Szyja przechodzi w mocny i zwarty tułów, którego długość i wysokość w kłębie są sobie równe. Górna linia jest na całej długości prosta, grzbiet bardzo umięśniony. Lędźwie zwarte, mocne i lekko wysklepione. Klatka piersiowa lagotto romagnolo jest dobrze rozbudowana i sięga aż do łokcia. Z przodu wąska, ale rozszerza się ku tyłowi. Porusza się on harmonijnym stępem, energicznym i żwawym kłusem, w galop zaś przechodzi rzadko i tylko na krótkich dystansach.

Wspaniała szata lagotto romagnolo jest bardzo charakterystyczna. Sierść pies ten ma wełnistą i dość twardą w dotyku. Nie jest lokowata, a kręci się w ciasne pierścionki z widocznym podszerstkiem. Pierścionki te są na całym ciele i ogonie jednakowe, a tylko na głowie sierść jest mniej zwarta, tworząc wyraźną brodę, brwi i wąsy. Uszy średniej wielkości ma lagotto porośnięte sierścią trochę luźniej skręconą, ale dalej mocno pofalowaną i nie może ona być zbyt krótka. Wnętrze ucha jest mocno owłosione. Włos okrywowy i podszerstek są nieprzemakalne. Wzorzec rasy objaśnia zasady pielęgnacji sierści. W każdym wypadku jednak ma być ona bezpretensjonalna i podkreślać typowy dla rasy, naturalny wygląd.

Umaszczenie lagotto romagnolo może być wielorakie:

  • brudno białe
  • białe w czekoladowe lub pomarańczowe łaty
  • czekoladowe przesiane
  • czekoladowe w różnych odcieniach z białym lub bez
  • pomarańczowe z białym lub bez

U niektórych psów może wystąpić jasno lub ciemno brązowa maska. Dopuszczalne jest również podpalanie w różnych odcieniach.

Wielkość i waga

Wzorzec rasy FCI ustala zarówno zakres wysokości w kłębie, jak i wagi psów rasy lagotto romagnolo w następujący sposób:

Wysokość w kłebie:

  • Psy: 43 – 48 cm +/- 1 cm (idealna: 46 cm)
  • Suki: 41 – 46 cm +/- 1 cm (idealna: 43 cm)

Waga:

  • Psy: 13 – 16 kg
  • Suki: 11 – 14 kg

Zdrowie 

Lagotto romagnolo jest psem zarówno wytrzymałym, jak i odpornym. Z reguły w ogóle nie choruje. Mimo to mogą zdarzyć się sporadyczne problemy o podłożu genetycznym, występują jednak bardzo rzadko.

Co w ogóle nie dziwi w przypadku psów dowodnych, lagotto uwielbia pływać. Podczas upałów należy go wręcz zachęcać do kąpieli. Zima mu w ogóle nie przeszkadza, szczególnie gdy pracuje, gdyż robi to z wielką determinacją.

Na co najczęściej choruje pies rasy lagotto romagnolo?

  • dysplazja stawu biodrowego
  • łagodna padaczka młodzieńcza
  • dystrofia neuroaksonalna

Jak pielęgnować lagotto romagnolo?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej, jednak pielęgnacja psów tej rasy wcale nie jest taka skomplikowana. Procesu tego nie można zaniedbywać, gdyż szata lagotto ma tendencje do filcowania się. Jedni uważają, że aby temu zapobiec, należy psa regularnie czesać. Inni zaś, podążając tradycyjną metodą Włochów, którzy psów tych nie czesali, decydują się na regularne strzyżenie, usuwając tym sposobem przy okazji sfilcowany włos.

Jakby nie było, zaleca się strzyżenie przynajmniej raz w roku. Wzorzec rasy ściśle określa metodologię takiego zabiegu, który najlepiej zlecić profesjonalistom.

Warto dodać, że lagotto romagnolo nie linieje. Będzie więc dobrym, a w zasadzie lepszym wyborem dla alergików, niż liniejące rasy.

Żywienie – jaka karma dla lagotto romagnolo?

Pies tej rasy nie wymaga specjalnego podejścia żywieniowego. Sprawdzą się zarówno karmy gotowe, suche i mokre, jak i posiłki przygotowywane samodzielnie.

W każdym jednak przypadku, należy dostosować dietę do wieku, wagi oraz do aktywności fizycznej konkretnego psa. W okresie wzrostu, który jest tak ważny, warto zasięgnąć rady specjalisty.

Charakter i zachowanie lagotto romagnolo

Ten dzielny pies pracujący jest również wspaniałym psem domowym. Przywiązuje się silnie do swojego opiekuna i do rodziny. Wobec wszystkich domowników jest bardzo czuły i delikatny. Jest psem zrównoważonym i potrafi zachować umiar. Wie kiedy być spokojnym, a kiedy może szaleć bez umiaru. Na nasze szczęście, w domu jest zwykle bardziej opanowany, niż na dworze.

Lagotto romagnolo jest psem inteligentnym i łatwym do ułożenia. Ten posłuszny pies chętnie wykonuje polecenia i rozumie je w mig. Te cechy, oraz wspaniały węch spowodowały, że sprawdza się świetnie jako jedyny na świecie pies do szukania trufli.

Lagotto miał niegdyś niezwykle silny instynkt łowiecki, a wykorzystywano go do aportu z wody. Z czasem jednak, na drodze uważnej selekcji skoncentrowano się na jego umiejętności poszukiwania trufli i obecnie instynkt ten jest raczej mocno utemperowany.

Charakter lagotto romagnolo czyni go kiepskim stróżem, chociaż przez swoją względną nieufność i podejrzliwość wobec obcych, może sprawdzić się jako pies alarmujący. Na nieproszonego gościa o złych zamiarach może głośno naszczekać. Na szczęście nie daje on raczej głosu bez powodu.

Spokojny w domu lagotto daje upust swojej energii na zewnątrz. Zachowuje w ten sposób fizyczną i psychiczną równowagę. Spacery powinny być codzienne, długie i urozmaicone. Szczególnie ważne są zabawy, które pozwolą rozwijać jego umiejętności tropienia. Nawet jeśli w okolicy nie ma żadnych trufli, a pewnie ich nie ma, to trzeba koniecznie znaleźć sposoby na rozwój tej jego cechy.

Lagotto romagnolo bez problemu układa się zarówno z innymi psami, jak i z kotami. Jest wobec nich bardzo towarzyski, sympatyczny i nie przejawia agresji.

Lagotto romagnolo a dzieci

Ten włoski psiak ma duże zasoby energii i bardzo chętnie pożytkuje je na zabawy z dziećmi. Jest wobec nich serdeczny, chętny i łagodny. Niespecjalnie nawet trzeba pilnować jego zabaw z najmłodszymi.

Czy pies rasy lagotto romagnolo nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Lagotto romagnolo jest psem wiejskim i też w takim środowisku odnajdzie się najlepiej. Mimo to, jeżeli zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu i możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, może również żyć w mieszkaniu.

Historia rasy

Romagnolo, jako jeden z kudłatych psów dowodnych, jest spokrewniony zarówno z kudłatymi psami pasterskimi, jak i pudlami. Najbliżsi kuzyni lagotto to portugalskie i hiszpańskie psy dowodne, a także barbet. Psy w tym typie były znane już w VII w. p.n.e.. Psa, który wyglądał jak ten współczesny, uwiecznił już w 1474 r. malarz Andrea Mantegna na fresku znajdującym się w pałacu książęcym w Mantui.

„Lago” oznacza po włosku „jezioro” i wskazuje to dobitnie na pierwotną funkcję tych włoskich psów. Używane były do aportowania ptaków z wody. Występowały głownie w regionie Romania, co tłumaczy drugą część ich nazwy. Był to region niezwykle bogaty w jeziora oraz w bagna, które osuszano stopniowo, przekształcając je w tereny uprawne. Proceder ten doprowadził to zniknięcia stamtąd ptaków wodnych, a lagotto romagnolo dostał nowe zadanie – poszukiwanie rosnących pod ziemią trufli.

Aż do lat 20. XX wieku lagotto romagnolo znany był pod różnymi nazwami, w zależności od miejsca. W latach 70. doprowadzono do oficjalnego uznania rasy. Włoski klub rasy powstał w 1988 roku, a siedem lat później lagotto romagnolo został uznany oficjalnie przez FCI. Rasa ta jest obecnie coraz bardziej popularna, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Szwajcarii oraz w krajach skandynawskich.

Historia lagotto romagnolo w Polsce rozpoczęła się dopiero w 2005 roku za sprawą Beaty Radomskiej, w hodowli Górska Fantazja.

Ciekawostki o lagotto romagnolo

  • Mimo iż szkolenie lagotto nie jest trudne, poszukiwanie trufli nie jest łatwą sztuką. We włoskim miasteczku Roddi istnieje od 1880 roku specjalna szkoła przygotowująca rasowe psy tej rasy do tego zadania. Proceder trwa od 2 do 4 lat.

Ile kosztuje lagotto romagnolo?

Cena lagotto romagnolo zależy od jego wieku oraz płci, a także od renomy hodowli, z której pochodzi. Średnio, pies rasy lagotto romagnolo z hodowli zarejestrowanej przez FCI kosztuje: 4000 zł.

Najlepsze osobniki mogą kosztować nawet 6000 zł.

Miesięczna cena utrzymania nie jest bardzo wysoka i wynosi około: 100 do 120 zł.

Wady i zalety lagotto romagnolo

Zalety
  • Odporny na choroby.
  • Łatwy do ułożenia.
  • Przywiązany do właściciela i do rodziny.
  • Doskonale dogaduje się z innymi zwierzętami.
Wady
  • Dodatkowe koszta ze względu na strzyżenie.
  • Lubi ubrudzić się na spacerze i kopać doły.
  • Może być uparty.
  • Dość drogi w zakupie.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo