Leonberger to bardzo duży pies o gęstej i grubej niczym u niedźwiedzia sierści i raczej zrównoważonej potrzebie ruchu. Niemiecka rasa, która jest zbliżona wyglądem, wielkością i temperamentem do bernardyna. Przez to wymaga właściwego podejścia, a także określonych warunków do życia. Co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie tak dużego psa, jak Leonberger?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 145

• Grupa II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.

• Sekcja 2.2 – Molosy typu górskiego.

• Nie podlegają próbom pracy

• Pochodzenie: Niemcy

• Rozmiar: Duży

• Długość życia: 8 do 12 lat

Leonberger
Leonberger szczeniak

Wygląd

Leonberger to rasa duża, o masywnej i krępej sylwetce. Z uwagi na powiązania rasowe ze szwajcarskim psem Świętego Bernarda, sylwetka psa jest bardzo do niego zbliżona. Leonberger ma jednak nieco węższy i mniejszy i bardziej smukły pysk i mniejszą głowę. Uszy psa są średniej długości. Leżą płasko na głowie psa.

Ogon psa rasy Leonberger jest długi, opadający, wizualnie ciężki i gruby. Szata jest gruba i gęsta – szczególnie na szyi i klatce piersiowej. Charakteryzuje ją niezwykle obfity podszerstek, który zapewnia psu ciepło i chroni go przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Włos psa rasy leonberger jest prosty, średniej długości i dość mocno przylega do ciała. U niektórych osobników można zaobserwować lekkie fale, które nadal są zgodne ze wzorcem rasy uznanym przez FCI.

Leonberger występuje w kilku wariantach kolorystycznych. Spośród przedstawicieli psów tej rasy wyróżnia się czworonogi z umaszczeniem lwim (odcienie żółtego), rudobrązowym, piaskowym, z czarną maską.

Psy: Wysokość psów w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu wynosi 72-80 cm. Średnia waga zdrowego, dorosłego psa wynosi natomiast 55-65 kg.

Suki: Suka jest mniejsza od psa. Jej wysokość szacuje się na 65-73 cm, a wagę na 45 – 55 kg.

Zdrowie

Z racji swojego pierwotnego zastosowania i klimatu, w jakim przebywał – leonberger uchodzi za psa odpornego na chłód, ale nie lubiącego upałów. Przez to, że leonberger jest zaliczany do psów dużych i masywnych, może zmagać się z kilkoma schorzeniami, które uznaje się za typowe dla tej rasy.

Na co najczęściej choruje leonberger?

Z racji gęstej sierści i dużych rozmiarów, leonberger jest zagrożony udarem słonecznym podczas upałów. W sezonie letnim należy unikać długotrwałego przebywania z psem na świeżym powietrzu. Musi mieć dostęp do wody i cienia. Dłuższe spacery lepiej zatem przełożyć na wieczór, kiedy trochę się ochłodzi. Podobnie, jak u wielu innych, dużych ras psów, leonberger narażony jest na zagrażający życiu skręt żołądka. Przedstawiciele tej rasy zmagają się również z utrudniającą psu mobilność, dysplazją stawów biodrowych. Z uwagi na wysokie ryzyko jej rozwoju, w niektórych krajach (w Polsce niestety nie) obowiązkowe jest dokładne badanie stawów biodrowych psów, które mają służyć do rozrodu. Szczenięta po zdrowych rodzicach są zazwyczaj wolne od tego rodzaju wad genetycznych i cieszą się dobrym zdrowiem.

Do pozostałych chorób, które często towarzyszą psom tej rasy, zalicza się również młodzieńcze zapalenie kości, osteochondrozę, a także schorzenia okulistyczne. Przykładowym jest wrodzona wada ustawienia powiek. Leonberger może również zmagać się z problemami hormonalnymi, takimi jak np. niedoczynność tarczycy, na którą często cierpią duże psy.

Jak pielęgnować leonbergera?

Już z samej racji jego wielkości, należy nastawić się na to, że samo szczotkowanie sierści zajmie więcej czasu niż w przypadku psów ras małych. Poza okresem linienia wystarczy szczotkować jego miękką sierść raz na dwa tygodnie (lub częściej, jeśli uznasz to za konieczne). Do wyczesywania szaty wykorzystaj metalowe szczotki, gumowe rękawice, a także grzebienie z szerokim rozstawem zębów. Okresowo zaleca się kąpanie psa, które nie tylko oczyści jego sierść z zanieczyszczeń, ale też pomoże szybciej usunąć martwe włosy. Aby sierść nie podrażniała oczu i nie zasłaniała uszu psa, możesz również regularnie trymować te miejsca – podobnie jak poduszki łap.

Okres linienia może być problematyczny. Leonberger gubi w tym czasie dość dużo sierści. Aby utrzymać względny porządek w domu, warto wyczesywać psa przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Rozsądnym wyjściem jest zakup profesjonalnego furminatora. Z racji dużych rozmiarów leonbergera należy również zainwestować w specjalny stojak na miski z karmą i wodą, który ułatwi psu spożywanie posiłków.

Jeśli kąpiesz psa lub wskoczył do wody na spacerze, konieczne może okazać się wysuszenie jego sierści. Z racji jej gęstego podszerstka, bardzo wolno schnie, co może wpływać nie tylko na komfort psa, ale i na jego zdrowie.

Żywienie — jaka karma dla leonbergera?

Leonberger to rasa dość kosztowna w utrzymaniu. Tak duży pies je dość sporo, a ceny wysokiej jakości karm specjalistycznych, również nie należą do najniższych. Ta rasa słynie również z łapczywości i niezahamowanego apetytu. To od właściciela zależy jego sylwetka. Warto zatem kontrolować objętość jego posiłków i dopasować ją do trybu życia psa. Jeśli jest on bardzo aktywny (co w przypadku tej rasy należy raczej do rzadkości), warto uwzględnić to w dziennym bilansie energetycznym czworonoga.

Najlepszym wyborem jest podawanie psu dobrej jakości karmy dla psów dużych z linii premium. Tego rodzaju produkty dostępne są wyłącznie w dobrych sklepach zoologicznych i bezpośrednio u weterynarza. Możesz wybrać uniwersalną, dobrej jakości mieszankę suchą/mokrą.

Ważnym składnikiem diety Twojego psa jest dodatek glukozaminy i chondroityny. Podobnie jak składniki mineralne i witaminy sprzyjają one utrzymaniu zdrowych stawów i mocnych kości psa.

Warto zwrócić również uwagę na urozmaicenie diety psa. Surowe kawałki wysokiej jakości mięsa, kawałki surowej marchewki itp. są dobrym pomysłem na wdrożenie elementów BARF do diety Twojego czworonoga.

Charakter i zachowanie leonbergera

To rasa odważna i opiekuńcza. Psy ze sprawdzonych hodowli nie wykazują cech agresywnych. Leonberger to bardzo oddany, wierny i łagodny olbrzym. Rasa nie znosi samotności i potrzebuje bardzo bliskiego kontaktu z człowiekiem. Nie ma również wysokich potrzeb względem ruchu i aktywności fizycznej. Nie jest to rasa, która potrzebuje sporo ruchu, chociaż podobnie jak wodołazy, kocha wodę. Jeśli na spacerze znajdzie staw – z pewnością chętnie do niego wskoczy.

Leonberger
Leonberger

To rasa bardzo czujna i spostrzegawcza. Leonberger może być dobrym stróżem, który nie oddaje się głośnej wokalizacji przy każdym przejeżdżającym samochodzie, lub przechodniu. To typ czujnego analityka, który zaczyna reagować dopiero wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie wykazuje agresji wobec obcych, jest też całkiem tolerancyjny wobec innych psów. Psy wykazujące oznaki dominacji, warto skonsultować z psim behawiorystą.

Leonberger a dzieci

Leonberger, mimo dużych rozmiarów, jest czuły, delikatny i opiekuńczy. Wykazuje sporą dawkę cierpliwości wobec różnego rodzaju zabaw. Z racji swojej wielości, ciężko go zranić, czy niechcący skrzywdzić. Z drugiej strony, ta sama cecha może powodować ryzyko ewentualnego pociągnięcia dziecka na spacerze. Nie powinno się zatem powierzać dziecku smyczy.

Czy leonberger nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Ten duży pies potrzebuje dużo przestrzeni. Wysoce prawdopodobne, że nie odnajdzie się w małym mieszkaniu. Nie zaleca się również trzymać go w kojcu. To rasa, która nie znosi izolacji. Psy, które nie mają okazji spędzać czasu z człowiekiem, będą agresywne, bojaźliwe i po prostu niezsocjalizowane. Jeśli masz dom z dużym ogrodem – możesz zapewnić psu najlepsze warunki do życia.

Historia rasy

Leonberger to niemiecka rasa, której przodkowie pochodzą ze słynącego z trudnych warunków klimatycznych Tybetu. Uznaje się, że zarówno dog tybetański, jak i nowofundland o bernardyn, mogli zapoczątkować powstanie tej rasy. Sama nazwa psa pochodzi bezpośrednio od nazwy miasta – Leonberg (Lwia Góra). Pierwsze informacje na temat tej rasy datuje się na 1846 rok. W Polsce psy stały się popularne jednak dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

Ciekawostki o leonbergerze

  • Wzorzec rasy został opisany przez FCI w 1955 roku.
  • Bessy to pierwszy pies tej rasy, który zawitał do Polski po zakończeniu II wojny światowej.
  • Leonbergery hodował Otto von Bismarck, Ryszard Wagner i cesarzowa Sisi.

Ile kosztuje leonberger?

Psy rasy leonberger, które pochodzą z legalnych, zarejestrowanych w związku kynologicznym hodowli kosztują od około 2500 do nawet 5000 złotych i więcej. Cena za psa rośnie proporcjonalnie do pochodzenia i linii genealogicznej jego rodziców. Szczenię leonberger po championach będzie droższe. Warto  też pamiętać, że jest to pies, którego późniejsze utrzymanie nie należy do najtańszych.

Wady i zalety leonbergera

Zalety:

  • To czuły i łagodny pies rodzinny.
  • Nie wykazuje agresywnych zachowań wobec ludzi i nie prowokuje innych zwierząt.
  • To dobry pies stróżujący, który nie szczeka bez powodu.

Wady:

  • Nie powinien mieszkać w mieście.
  • Dość mocno linieje.
  • Jest kosztowny w utrzymaniu – duże je.
  • Sporo brudzi – na jego sierści osiada kurz, błoto i inne nieczystości.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem i marzysz o dobrym i łagodnym, rodzinnym psie stróżującym – koniecznie weź pod uwagę tę rasę. Leonbergery mają umiarkowaną potrzebę ruchu. Z pewnością zamiast energicznego treningu agility spodoba im się dłuższy spacer po lesie. Osoby słabe fizycznie i starsze, mogą mieć problem z utrzymaniem psa na smyczy.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo