Langhaar Deutscher Schaferhunde, Altdeutscher Schäferhund, Long Haired German Shepherd

Długowłosa odmiana owczarka niemieckiego cieszy się ogromną popularnością nie bez powodu. Dobrze wyszkolone czworonogi tej rasy będą świetnymi towarzyszami. Na tle innych ras, psy te cechuje ogromna lojalność, posłuszeństwo i oddanie swoim właścicielom. Jednak aby owczarek niemiecki długowłosy spełniał twoje oczekiwania, musisz dobrze zapoznać się z reprezentacyjnymi cechami rasy i zadbać o odpowiednie wychowanie pupila. W porównaniu do dobrze znanej, krótkowłosej odmiany tych psów, ta wymaga nieco więcej cierpliwości i dbałości o ich pielęgnację. Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem szczeniaka owczarka niemieckiego długowłosego?

Spis treści

Klasyfikacja FCI — nr wzorca: 166

  • Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
  • Sekcja 1 – Owczarki
  • Wymagane próby pracy
  • Pochodzenie: Niemcy
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 10 do 13 lat
Owczarek niemiecki dlugowlosy szczeniak
Owczarek niemiecki długowłosy szczeniak

Wygląd

Owczarki niemieckie długowłose to psy o bardzo charakterystycznym wyglądzie sylwetki. Grzbiet rodowodowego czworonoga powinien być umięśniony i prosty, aż do zadu, który charakterystycznie jest lekko skierowany w dół. Tylne kończyny są nieco odstawione do tyłu względem przednich — idealnie prostych. Ogon według wzorca podczas ruchu nie powinien wznosić się powyżej linii grzbietu. Głowa owczarka jest proporcjonalnej wielkości do tułowia, podczas chodzenia zawsze wysunięta w przód. Nos powinien być czarny. Uszy osobników tej rasy są stojące, zakończone szpiczasto. To one nadają psom charakterystyczny, czujny wygląd.

Sierść tych psów składa się z dwóch warstw — włosa okrywowego oraz zawsze jasnoszarego podszerstka. Włos okrywowy odpowiada za wyróżnienie odmiany długowłosej, oprócz długości, co szczególnie widoczne jest na uszach i kończynach, jest też dużo miększy niż w przypadku krótkowłosych owczarków. Warunkuje również umaszczenie, które charakteryzuje się głównie kolorem czarnym z „podpalaniem” w odcieniach czerwieni, żółtym, płowym albo jasnoszarym. Owczarki niemieckie długowłose są klasyfikowane jako psy średniej wielkości

Psy: Dorosły owczarek niemiecki długowłosy o dobrych genach, powinien ważyć od 30 do 40 kg. Wysokość samca zmierzonego w kłębie to wzorcowo dla tej rasy 60-65 cm.

Suki: Suka owczarka niemieckiego długowłosego, tak jak w przypadku innych ras powinna być delikatnie mniejsza od psa. Jej wysokość to 55-60 cm a waga to zazwyczaj odpowiednio około 10 kg mniej niż u samców, od 22 do 32 kg.

Zdrowie

Owczarki niemieckie długowłose mają predyspozycje do kilku charakterystycznych dla rasy chorób. Mając odpowiednią wiedzę przed zakupem psa, wielu problemom zdrowotnym da się zapobiec, stosując odpowiednią oraz dbając o aktywność fizyczną pupila w nieszkodliwych dla niego warunkach.

Na co najczęściej choruje owczarek niemiecki długowłosy?

Przed wyborem szczenięcia warto zrobić rozeznanie wśród hodowli, upewnić się, że wybrana jest zarejestrowana w ZKwP (związek Kynologiczny w Polsce) lub FCI (międzynarodowa organizacja kynologiczna), tylko w ten sposób uchronisz się przed wsparciem pseudohodowli. Zakup szczeniaka w niezarejestrowanym miejscu może wiązać się z wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi pupila w przyszłości. Wybór dobrej hodowli jest kluczowy i w dużym stopniu ogranicza możliwość wystąpienia w przyszłości chorób u psa.

Na co najczęściej chorują owczarki niemieckie długowłose?

Owczarki niemieckie długowłose uchodzą raczej za zdrowe i wytrzymałe psy. Dzięki gęstej sierści niestraszny im deszcz, mrozy i śnieg. Jednak na psy tej rasy, trzeba szczególnie uważać w okresie letnim, podczas upałów. Długi kontakt z ostrym słońcem może doprowadzić do udaru słonecznego u pupila. W takie dni najlepiej zabierać owczarka na spacer w połowicznie zacienione miejsce np. do lasu. Warto również zaopatrzyć się w butelkę z wodą, specjalnie dla niego.

Przed wyborem tej rasy, trzeba mieć na uwadze to, że owczarki niemieckie długowłose miewają predyspozycje do chorób dotyczących układu ruchu, co jest typowe dla czworonogów takich rozmiarów. W okresie szczenięcym może u nich wystąpić młodzieńcze zapalenie kości, jest to przypadłość spowodowana intensywnym wzrostem, na szczęście wraz z jego końcem i przy pomocy leków przeciwzapalnych znika. Dojrzali przedstawiciele rasy stosunkowo często zmagają się z dysplazją stawów biodrowych. Zapowiedzią tej choroby już w okresie szczenięcym może być niechęć do spacerów i charakterystyczne skoki podczas biegu psa. U starszych zwierzaków tej rasy często obserwuje się również problemy z kręgosłupem. W takiej sytuacji zwierzę nie powinno być narażane na ciężki, nadwyrężający ten obszar ciała, wysiłek, jakim jest np. wchodzenie po schodach.

Odpowiednia dieta jest kluczem do zdrowia owczarka niemieckiego! Dość częstym i poważnym problemem tych psów są niedobory lub całkowity brak enzymów trzustkowych, co wiąże się niedostatecznym wchłanianiem składników z pokarmu oraz trudnościami z jego trawieniem. Efektem tej choroby jest znaczny spadek wagi pomimo przyswajania sporej ilości jedzenia. W takiej sytuacji zaleca się dietę z niską zawartością tłuszczów.

Jak pielęgnować owczarka niemieckiego długowłosego?

Pielęgnacja owczarka niemieckiego długowłosego nie musi być problematyczna! Jeśli co najmniej dwa razy w tygodniu zadbasz o dokładne wyczesanie jego sierści, nie powinna się ona kołtunić ani filcować. Wyjątkowo w okresie linienia, wskazane jest robić to codziennie. W momencie odbioru szczenięcia z hodowli warto spytać jej doświadczonego właściciela o rodzaj szczotki lub grzebienia, które według niego są odpowiednie. Właściciele tych psów zazwyczaj polecają czesanie dwuetapowe, zaczynając od dużego, metalowego grzebienia, kończąc na szczotce z cienkimi drucikami, tzw. „pudlówce”. Ważne, by pupil czesanie kojarzył z przyjemnością, nie stresował się nim, dlatego należy przyzwyczajać go do tej czynności od jak najmniejszego.

U owczarków niemieckich długowłosych regularne, częste kąpiele nie są koniecznością. Jednak jeśli uznasz, że nadszedł czas na mycie sierści Twojego towarzysza, wybierz delikatny szampon przeznaczony dla ras długowłosych.

Żywienie — jaka karma dla owczarka niemieckiego długowłosego?

Dobrze zbilansowana dieta owczarka niemieckiego długowłosego, jest kluczowa dla jego zdrowia. Psy tej rasy mają ogromny apetyt, co nie jest dziwne, przy ilości ruchu, jakiej wymagają. Przez fakt, że uwielbiają różne aktywności fizyczne, potrzebują bardzo odżywczego pokarmu, który zapewni im odpowiednią ilość energii. Aby zapewnić to swojemu, niemałemu pupilowi, przy wyborze należy zwrócić uwagę na karmy dedykowane dużym psom lub te skomponowane specjalnie dla owczarków niemieckich. Czytając skład, konieczne jest zwrócenie uwagi szczególnie na wysoką zawartość białka pochodzenia zwierzęcego. W dobrej karmie tuż po mięsie nie powinny znajdować się produkty zbożowe, a jeśli tam są, to wato wiedzieć, że jedynymi przyswajalnymi i bezpiecznymi dla czworonogów są ryż i kukurydza. Odpowiednio zbilansowany pokarm zawiera warzywa, a ze względu na często występujące problemy u psów tej rasy związanie z osłabieniem stawów i kości, w karmie powinny znaleźć się również witaminy i minerały. Właściciele psów tej rasy coraz częściej odchodzą od podawania swoim pupilom gotowych karm. Przy odpowiedniej wiedzy można samodzielnie skomponować pełnowartościowy posiłek dla swojego towarzysza. Plusami takiej diety jest przede wszystkim zmniejszone ryzyko nadwagi psa, świetna kondycja skóry i sierści.

Charakter i zachowanie owczarka niemieckiego długowłosego

Niezależnie od tego, czy Twój owczarek niemiecki ma być psem przewodnikiem, członkiem rodziny z dziećmi, stróżem domu, czy psem policyjnym — wymaga konsekwencji i czasu. Pupil tej rasy sprawdzi się w każdej z tych ról, jednak potrzebuje odpowiedzialnego właściciela, szczególnie w czasie szczenięcym. Jeśli poświęcisz odpowiednio dużo czasu na tresurę psa, zapoznasz go z otoczeniem oraz zapewnisz mu tyle aktywności, ile wymaga, będzie dla Ciebie idealnym towarzyszem. Jeżeli obawiasz się, że na którąkolwiek z tych trzech rzeczy może zabraknąć Ci czasu, wychowanie zwierzaka tej rasy będzie dla Ciebie bardzo kłopotliwe i pomimo ogromnego potencjału psa, może okazać się katastrofą.

Owczarki niemieckie cechuje niesamowita inteligencja i chęć nauki. Są wyjątkowo wierne i posłuszne swojemu właścicielowi i jego rodzinie, lubią przebywać w towarzystwie ludzi, które uznają za swoje stado. Psy tej rasy miewają problemy z ufnością wobec ludzi i zwierząt spoza swojego najbliższego otoczenia, jednak da się nad tym pracować, mając odpowiednią wiedzę o tresurze lub udając się do behawiorysty. Owczarkom zdarza się rozrabiać w domach, na przykład gryząc różne przedmioty, zazwyczaj jedynym sposobem na ukrócenie tego problemu będą po prostu dłuższe spacery. Jeśli pies tej rasy będzie miał okazję spożytkować swoją energię na zewnątrz, nie powinien nic niszczyć.

Owczarek niemiecki długowłosy a dzieci

Owczarek niemiecki długowłosy, przy odpowiednim wychowaniu, będzie idealnym towarzyszem rodziny z dziećmi, jednak podczas wprowadzania go do domu należy koniecznie nauczyć go panującej w nim hierarchii. Nowego przyjaciela rodziny trzeba od razu uświadomić, że jego miejsce jest niżej od jej ludzkich członków. Gdy pies zrozumie, że ma być podporządkowany nawet najmłodszym, nie powinien w przyszłości sprawiać żadnych problemów, a wręcz przeciwnie. Owczarki niemieckie są pełne energii, a przez to chęci do zabaw. Dlatego mogą być świetnymi przyjaciółmi dzieci, uczyć ich empatii i odpowiedzialności. Zabawy małych dzieci z owczarkiem, ze względu na jego gabaryty, zawsze powinny być nadzorowane przez dorosłego opiekuna.

Czy owczarek niemiecki nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Owczarek niemiecki długowłosy jest średniej wielkości, bardzo energicznym psem, jeśli Twoje mieszkanie jest nieduże, a nie masz czasu na kilka długich spacerów dziennie — ta rasa nie jest dla Ciebie. Najodpowiedniejszym miejscem dla owczarka niemieckiego będzie dom z ogrodem, gdzie pies będzie mógł swobodnie się wybiegać.

Historia rasy

Rasa owczarek niemiecki kształtowała się już od lat 90 XIX wieku, ówczesny wzorzec owczarka niemieckiego uwzględniał trzy odmiany; szorstkowłosą, krótkowłosą i długowłosą. Przełomowym wydarzeniem dla odmiany długowłosej, było powstanie Związku Owczarka Niemieckiego Długowłosego w 1990 roku, założonego przez Martę Trzcińską. Owczarek niemiecki długowłosy został oficjalnie uznany przez FCI oraz ZKwP za odrębną odmianę owczarka niemieckiego dopiero od 1 stycznia 2011 roku. Wcześniej dłuższą sierść uznawano za wadę, ponieważ miała ona przeszkadzać psom w pracy.

Ciekawostki o owczarkach niemieckich długowłosych

  • Szczenięta owczarków niemieckich długowłosych w wieku do dwóch miesięcy mają oklapnięte uszy
  • Psy tej rasy mają nieposkromiony apetyt, co często prowadzi do ich otyłości.
  • Owczarki niemieckie długowłose nie były uznawane za odmianę rasy do 2011 roku, ze względu na to, że dłuższa sierść miała przeszkadzać im w wykonywanej pracy, była uznawana za wadę.
  • Lękliwość lub gryzienie ze strachu jest uznawane przez Związek Kynologiczny w Polsce za wadę dyskwalifikującą. Psy zachowujące się w ten sposób nie spełniają kryteriów rasy.

Ile kosztuje owczarek niemiecki długowłosy?

Cena szczenięcia owczarka niemieckiego długowłosego jest uzależniona od wielu czynników. Różni się w zależności od historii i renomy hodowli, osiągnięć na wystawach rodziców miotu, wyglądu wybranego psa w porównaniu do wzorca rasy oraz jego płci. Odmiana długowłosa jest nieco droższa od krótkowłosej, ceny szczeniaków z zarejestrowanych hodowli wahają się pomiędzy 3500 – 6500 złotych.

Wady i zalety owczarków niemieckich długowłosych

Zalety:

• Odpowiednio wychowany owczarek niemiecki długowłosy będzie świetnym towarzyszem rodziny, są to psy bardzo oddane swoim właścicielom.

• Owczarek niemiecki długowłosy bardzo chętnie i szybko się uczy, jest inteligentny.

• Owczarek niemiecki świetnie sprawdzi się w pilnowaniu posesji.

• Psy tej rasy są wyjątkowo aktywne, chętne do wspólnych spacerów i zabawy.

Wady:

  • Owczarki niemieckie długowłose w okresie linienia wymagają codziennej pielęgnacji, poza nim również częstego szczotkowania
  • Psy tej rasy wymagają konsekwentnych, cierpliwych właścicieli, z ogromną wiedzą na temat, jak ułożyć czworonoga.
  • Często zmagają się z chorobami układu ruchu.
  • Nie będą nadawać się na towarzysza dla osób mało aktywnych fizycznie.

Owczarek niemiecki długowłosy może spełniać funkcję przyjaciela, stróża, towarzysza osoby niepełnosprawnej, a także policyjnego tropiciela. Należy jednak pamiętać, że brak konsekwencji, odpowiedniej wiedzy na temat wychowywania tak inteligentnych psów, a przede wszystkim brak czasu to czynniki dyskwalifikujące Ciebie jako właściciela psa tej rasy.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo