Red Setter, Irish Red Setter, Seter irlandzki mahoniowy.

Psy rasy seter irlandzki to czworonogi o wyjątkowo urokliwy i lekkiej sylwetce typowej dla wyżła. To psy niebywale szybkie, żywiołowe i nastawione na określony cel. Z racji swojej nieprzeciętnej urody, część osób hoduje setery jako psy ozdobne/do towarzystwa, zapominając zupełnie o ich naturalnych potrzebach związanych z instynktem gończym. Jeśli poważnie zastanawiasz się nad zakupem szczenięcia setera lub stoisz przed dylematem adopcji dorosłego psa – koniecznie sprawdź, co jest mu potrzebne mu do życia i jaki ma dokładnie temperament!

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 120

• Grupa VII – Wyżły

• Sekcja II – Wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

• Podlega próbom pracy

• Pochodzenie: Irlandia

• Rozmiar: duży

• Długość życia: 12 do 14 lat

Seter irlandzki szczeniak
Seter irlandzki szczeniak

Wygląd

Seter irlandzki, podobnie jak inne psy w typie wyżła ma atletyczną, mocną i proporcjonalną sylwetkę. O takiej linii psa, mówi się w nomenklaturze kynologicznej, że jest mezomorficzna. Kościec setera jest silny, ale nie gruby. Nie jest to pies kępy i przysadzisty, wręcz przeciwnie! Głowa psa jest kształtna, lekka z wydłużonym pyskiem. Uszy setera są długie, owłosione, opadające. Ogon długi, prosty z pióropuszem. Szyja psa jest długa i subtelnie wygięta niczym u dobrej rasy konia. Kłąb u psa jest dość wysoki, podobnie jak jego łapy.

Tym, co zwraca szczególną uwagę w wyglądzie setera irlandzkiego, jest jego szata. Długa, jedwabista sierść występuje w kilku odmianach kolorystycznych, Najpopularniejsza jest czerwona – kasztanowa (seter irlandzki mahoniowy). Spotyka się również odmianę czerwono – białą i białą z łatami Bardzo podobną rasą do setera irlandzkiego jest jego brat – seter szkocki, którego można rozpoznać po innym umaszczeniu. W przeciwieństwie do irlandzkiego rudzielca jest znacznie ciemniejszy.

Wzorzec rasy, psy z kędzierzawą sierścią uznaje za wadliwe. Jedyną opcją, która jest zgodna ze wzorcem, są delikatne fale na długiej szacie psów z odmiany dwukolorowej. Oczy setera irlandzkiego są jasno lub ciemnobrązowe.

porownanie seterow
Porównanie seterów, od lewej: seter szkocki, seter angielski, seter irlandzki

Psy: Psy rasy seter irlandzki są tylko nieznacznie większe od suk. Średnia wysokość dorosłego psa w kłębie wynosi około 58-67 cm. Waga oscyluje w granicach 20-25 cm.

Suki: Średnia wysokość suki rasy seter irlandzki to 55-62 cm. Jej waga wynosi 18-23 kg.

Zdrowie

Seter irlandzki uchodzi za sprawnego i raczej zdrowego psa. Niestety tak, jak w przypadku wielu innych ras ma jednak predyspozycje do zapadania na kilka chorób genetycznych, których hodowcy starają się unikać, a które uchodzą nadal za te najbardziej zagrażające rasie.

Na co najczęściej chorują setery irlandzkie?

Jak na szybkiego wyżła przystało – pies rasy seter irlandzki co do zasady miał być wytrzymały i wolny od chorób. Niestety może dosięgać go charakterystyczna dla wielu rasowych psów dysplazja stawów biodrowych. Ponadto, setery irlandzkie mogą zmagać się również z zespołem skręcenia żołądka, który jest często śmiertelny w skutkach, C.L.A.D (Canine Leukocyte Adhesion Deficiency), nawracającym zapaleniem uszu, a także chorobami oczu. Do tej, którą odnotowuje się najczęściej u tej rasy, zalicza się PRA, czyli postępujący zanik siatkówki, który niechybnie prowadzi do ślepoty. Co ciekawe, nawet do 40% seterów irlandzkich są nosicielami mutacji genowej odpowiedzialnej za rozwój tego rodzaju chorób.

Jak pielęgnować setera irlandzkiego?

Seter irlandzki jest psem o długiej/średniej sierści. Jeśli zadbasz o regularne wyczesywanie jego szaty – szczególnie w okresie jej zmiany, czyli tzw. linienia, pielęgnacja psa nie sprawi Ci dużo kłopotu. Warto dbać o to, by sierść się nie plątała, a podszerstek nie filcował. Po każdym spacerze dobrze jest zrobić mały „przegląd”, usuwając rzepy, kawałki trwały i błota, które mogły zebrać się na sierści podczas aktywnego spaceru.

Z uwagi na wrodzone predyspozycje psa do zapalenia uszu, konieczna jest regularna kontrola stanu ich czystości. Należy na bieżąco usuwać zalegającą woskowinę, by nie stwarzała dodatkowego ryzyka rozwoju stanów zapalanych.

Mimo długiej i gęstej sierści okres linienia nie jest bardzo kłopotliwy dla właściciela psa. Sierść łatwo się zbiera ze wszystkich powierzchni, a przy zachowaniu systematyczności w szczotkowaniu – nie brudzi tak bardzo, jak można się spodziewać po psie z długą sierścią.

Żywienie — jaka karma dla setera irlandzkiego?

Zbilansowana dieta dopasowana pod kątem energetycznym do trybu życia to podstawa zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia psa. Setery nie są wybredne, co nie oznacza jednak, że zadowolą się byle czym. Warto celować w dobrej jakości karmy dla psów z linii premium. Takie kupisz tylko w dobrych sklepach zoologicznych i u weterynarza.

Żywienie psa może opierać się na karmie suchej i mokrej. Dorosły, zdrowy pies może przyjmować dwa posiłki dziennie. Wato, pamiętać, że po podaniu miski z karmą warto poczekać chwilę z wyjściem na spacer.

Seter irlandzki mahoniowy nie lubi upałów. Musisz zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody w ciągu dnia. Dobrym pomysłem na wzbogacenie jego konwencjonalnej diety jest wykorzystanie elementów BARF. Polega ona na podawaniu psy nieprzetworzonej żywności, w jej pierwotnej formie – takiej, jaką pies spotkałby w środowisku naturalnym. Surowe kawałki wołowiny, cielęciny i jagnięciny nie tylko zadowolą podniebienia psa, ale też dostarczą mu niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych.

Charakter i zachowanie setera irlandzkiego

Seter irlandzki to rasa łagodna, czuła i bardzo przywiązana. Pies lubi być w centrum uwagi i potrafi się o nią upominać! Jest aktywny i nade wszystko kocha ludzi.

Jeśli marzysz o spokojnym i statecznym psie – lepiej wybierz inną rasę. Na spacerach bywa porywczy – kieruje nim naturalny instynkt wyżła do pogoni. Jest to czujny pies myśliwski, który wymaga właściwej tresury i konsekwentnego podejścia, które umożliwi właścicielowi zapanowanie nad jego instynktami. Seter irlandzki to również typ uciekiniera. Jego żywiołowość na spacerach jest problemem wielu osób, które starają się nieco ujarzmić jego naturę. Warto wykorzystać tę cechę ucząc psa pracy – dostępne jest wiele różnorodnych zajęć dla tego typu psów – nie muszą wiązać się one z myślistwem.

Setery irlandzkie nie wykazują agresji wobec ludzi i zwierząt. W najgorszym wypadku zachowają zdrowy dystans podyktowany dozą nieufności. Psy całkiem dobrze znoszą samotność. Mogą pozostawiać na jakiś czas same w domu, pod warunkiem, że będą do tego przyzwyczajane od wieku szczenięcego.

Seter irlandzki a dzieci

To przyjazne psy, które lubią dzieci. Nie stanowią dla nich zagrożenia i chętnie poddają się różnego rodzaju zabawom. Seter irlandzki mahoniowy jest czuły i delikatny. Nie przejawia zachowań agresywnych wobec najmłodszych, przez co może być dobrym towarzyszem aktywnej rodziny.

Czy seter irlandzki nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Ciasne mieszkanie nie jest dobrym miejscem do życia dla żywiołowego setera. To rasa, która potrzebuje naprawdę mnóstwo ruchu i aktywnych zabaw. Idealnym dla niego miejscem jest dom z ogrodem i okolicą, która pozwoli mu na wybieganie się. To rasa, która nie sprawdzi się jako pies stróżujący. Nie powinien być zatem zamykany w kojcu zewnętrznym, jak to często bywa na wsiach.

Historia rasy

Przodkiem setera irlandzkiego jest płochacz. Rasę tę wyłoniono już w XVIII wieku. Co ciekawe, w zależności od kolorystyki szaty psów nieco inaczej wyglądały ich historyczne losy. Odmiana czerwono-biała niemal całkowicie wyginęła. Na szczęście dzięki staraniom klubów miłośników rasy, udało się ją zachować i przywrócić jej populację na dobre tory.

Ciekawostki o seterze irlandzkim

Seter irlandzki mahoniowy jest dumą swojego kraju. Nic zatem dziwnego, że zdobi logotyp znanej firmy transportowej i jest maskotką uniwersytecką irlandzkich drużyn sportowych. Odmiana czerwono-biała w latach 60. niemal całkowicie wyginęła. Z racji swojej wyjątkowej urody i smukłej sylwetki, seter irlandzki jest traktowany nie tylko, jako pies myśliwski, ale i salonowy, ozdobny, do towarzystwa.

Ile kosztuje seter irlandzki?

Przy zakupie szczenięcia, warto zwrócić uwagę na to, czy hodowca jest zarejestrowany w związku kynologicznym. Za szczenię ze sprawdzonego źródła trzeba zapłacić średnio 3500 złotych. Koszt psa rośnie jednak proporcjonalnie do znamienitości jego drzewa genealogicznego. Im większe sukcesy odnieśli jego rodzice, tym droższy będzie szczeniak.

Wady i zalety seterów irlandzkich

Zalety:

  • Jest łagodny i uczuciowy.
  • Nie wykazuje zachowań agresywnych wobec najmłodszych. Lubi dzieci.
  • Lubi różne rodzaje aktywności fizycznej.
  • Świetnie sprawdza się jako kompan do joggingu.

Wady:

  • Może być nieposłuszny i wykazywać skłonność do ucieczek.
  • Mogą męczyć się na niewielkich powierzchniach – nie nadają się do małych mieszkań.
  • Nie są dobrymi kompanami statecznych osób starszych.

Seter irlandzki to pies bardzo aktywny. To doskonały towarzysz sportowca i aktywnej rodziny. Aby czuł się dobrze i zachowywał poprawnie, musisz zadbać o jego potrzeby. Do najważniejszych zalicza się sporą dawkę ruchu i różne rodzaje aktywnej zabawy outdoorowej. Nie jest to idealna rasa dla osób niedoświadczonych. Jeśli seter irlandzki ma być Twoim pierwszym psem, konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy psiego behawiorysty.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo