Zwergpinscher, miniature pinscher, reh pinscher, pinczer miniatura

Pinczer miniaturowy, znany również jako ratlerek to bardzo aktywny, radosny, ale równocześnie uparty i zadziorny pies, który czasem jest aż nazbyt pewny siebie. Ta niemiecka rasa jest jedną z trzech odmian pinczerów i jednocześnie najmniejszą z nich. Pinczer miniaturowy nadaje się zarówno do domu z dziećmi, jak i jako wierny kompan osoby starszej, który z racji swojego usposobienia z pewnością rozpromieni jej jesień życia. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie szczenięcia lub adopcji starszego psa? Co lubi, a czego nie lubi pinczer miniaturowy?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 185

 • Grupa II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła
 • Sekcja 1.1 Pinczery
 • Nie podlegają próbom pracy
 • Pochodzenie: Niemcy
 • Rozmiar: Mały
 • Długość życia: 12 – 15 lat
Pinczer miniaturowy szczeniak
Pinczer miniaturowy szczenięta

Wygląd

Pinczer miniaturowy – jak sama nazwa wskazuje, należy do najmniejszych psów tej rasy. Jest to piesek proporcjonalny, zgrabny, o wysportowanej sylwetce. Ma w naturalnej wersji, średniej długości opadające uszy, które w niektórych krajach nadal są skracane, długi ogon (coraz rzadziej się je kopiuje) i krótką sierść. Szata pinczerów miniaturowych jest gładka i lśniąca. Najczęściej spotyka się umaszczenie czarne, podpalane lub jasnobrązowe o barwie czekolady.

Psy mają okrągłe, czarne lub ciemnobrązowe błyszczące oczy, drobny, wydłużony pysk i niewielkie, chociaż silne łapy. Sierść pinczerów w dotyku jest gładka, jedwabista. Ogólnie – sylwetka i wygląd pinczera miniaturowego jest typowa dla całej rodziny pinczerów. Między suką a psem nie ma wyraźnych cech dymorfizmu płciowego.

Psy i suki: zarówno suka, jak i pies – pinczer miniaturowy mierzą średnio w kłębie około 25 – 30 cm. Ich waga nie przekracza zwykle 4,5 kilogramów.

Zdrowie

Pinczery miniaturowe ogólnie rzecz biorąc, cieszą się dobrym zdrowiem. Jednak zakup rasowego psa zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia u niego chorób genetycznych i innych schorzeń, które uznawane są za typowe dla rasy. Warto mieć na względzie, że wybór psa z zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli, w znacznym stopniu redukuje ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, a także wpływa na sam charakter i temperament psa.

Na co najczęściej choruje pinczer miniaturowy?

Mimo niewielkich wymiarów – pinczer miniaturowy cieszy się całkiem dobrą odpornością i siłą. Jedyne, na co należy uważać to niskie temperatury, które mogą tak małemu i niegrzeszącemu gęstą sierścią psu zaszkodzić. Zimą, późną jesienią i wczesną wiosną warto ubierać psa w dodatkowe okrycie, które zabezpieczy go przed chłodem. Pinczery jednak stosunkowo dobrze znoszą upały, warto jednak pamiętać o tym, by nie narażać ich na ostre słońce. Dodatkowo pinczer miniaturowy ma genetyczną skłonność do tycia. By uniknąć nadwagi zagrażającej jego stawom i układowi krążenia, niezbędne jest prowadzenie zbilansowanej diety, która obfituje w niezbędne składniki odżywcze i jednocześnie nie jest zbyt kaloryczna.

Pinczer miniaturowy ma również skłonność do cukrzycy i urazy stawów. Do najczęściej występujących zalicza się zwichnięcie rzepki stawowej. Poza opisanymi schorzeniami i wysoką wrażliwością na niskie temperatury uznaje się tę rasę za zdrową, odporną na choroby i nierokującą w przyszłości problemów ze zdrowiem.

Jak pielęgnować pinczera miniaturowego?

Ratlerek, „sarenka”, czyli po prostu pinczer miniaturowy nie jest kłopotliwy, jeśli chodzi o pielęgnację. Krótka, gładka i lśniąca sierść nie sprawia problemów pielęgnacyjnych. Dodatkowo z racji niewielkich rozmiarów, psy nie brudzą, a podczas linienia, sierści jest zdecydowanie mniej niż w przypadku innych ras psów ozdobnych i nawet większych osobników. Do rutynowych czynności można zaliczyć okresowe wyczesywanie sierści miękką szczotką lub gumową rękawicą. Kąpiele pinczer miniaturowy powinien zażywać w razie potrzeby.

Niezwykle ważne jest jednak dokładne wysuszenie ich skóry i sierści. W innym wypadku pies może się zaziębić. W razie potrzeby, zamiast kąpieli równie dobrze służyć będzie przetarcie psa miękką, wilgotną ściereczką. Warto również dbać o stan uszu, zębów i w razie potrzeby – skarać pazury, które nie starły się podczas chodzenia. Oczy pinczerów miniaturowych nie są kłopotliwe, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, zakrapiania itp.

Żywienie — jaka karma dla pinczera miniaturowego?

W przypadku pinczerów miniaturowych, ryzyko otyłości jest naprawdę duże. Osoby starsze i niedoświadczeni, nieznający dokładnej charakterystyki tej rasy właściciele bardzo często w dobrej wierze po prostu przekarmiają zwierzęta. Efektem tego podejścia jest zazwyczaj zaawansowana otyłość, która może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Żywienie pinczerów miniaturowych powinno być dokładnie zaplanowane, w szczególności pod kątem zapotrzebowania kalorycznego. Zdarza się, że ratlerek jest towarzyszem osoby statecznej, która nie spędza dużo czasu w ciągu dnia na outdoorowych aktywnościach. W takiej sytuacji oczywiste jest to, że zapotrzebowanie na kalorie jej psiego towarzysza będzie mniejsze niż w przypadku osób aktywnych.

Jeśli chodzi o karmy dla psów, warto wybierać te specjalistyczne, najlepiej z linii premium. Można łączyć karmy suche z mokrymi. Dorosły pies powinien przyjmować dwa posiłki dziennie. Wybór dobrej jakości karmy ma wpływ na jej skład. Najczęściej zamiast sztucznych wypełniaczy, znajdziesz w nich wysoko w składzie dobre gatunkowo mięso, a także minerały i witaminy niezbędne dla określonej rasy. Możesz też celować w karmy dedykowane stricte dla pinczerów lub ras małych.

Dobrym krokiem, który z pewnością odbije się pozytywnie na zdrowiu Twojego psa, jest wzbogacenie konwencjonalnego żywienia o elementy metody BARF, czyli podawanie psu wysokiej jakości mięsa w naturalnej, nieprzetworzonej formie. Jest to świetne uzupełnienie dobrej karmy dla psów – suchej i mokrej.

Charakter i zachowanie pinczerów miniaturowych

Pinczery miniaturowe są bardzo wierne, radosne i mają w sobie naprawdę dużo pokładów czułości. To przemiłe psiaki, które jednak mogą być chwilami bardzo uparte i niezależne. Ten niewielkich rozmiarów pies może mieć równie mocny charakter, jak większe rasy bojowe! Pinczery mają silny instynkt łowiecki. Mogą wykazywać przejawy nieposłuszeństwa na spacerach i być oporne na naukę komend.

Pinczery miniaturowe bardzo mocno przywiązują się do swojego pana. Bywają zazdrosne i zaborcze i mimo mikrorozmiarów potrafią dać temu wyraźny przejaw. Ratlerek jest wesoły, skory do zabawy i lubi być w centrum uwagi. Z pewnością nie jest to typ spokojnego salonowca, który będzie z lubością wylegiwał się pół dnia na kanapie. Ich energiczność można jednak odrobinę utemperować, stopniowo przystosowując szczenię do swojego, indywidualnego trybu życia. Osoby starsze, które lubią spokojny tryb życia, mogą zatem liczyć na to, że psiak będzie przy nich nieco spokojniejszy i nie będzie bardzo domagał się aktywności.

Pinczer miniaurowy z natury jest psem bardzo inteligentnym. Jeśli chce, uczy się dość szybko. Problem w tym, że pinczery nie zawsze mają takie plany. Warto poświęcić zatem więcej czasu na ich szkolenie, a w razie napotkania dużych trudności – sięgnąć po wsparcie behawiorysty. Jest to szczególnie ważne podczas przywoływania psa. Bardzo rozwinięty instynkt myśliwego może próbować zagłuszyć wyraźne nawoływanie opiekuna, co na spacerze może być realnym zagrożeniem. Najlepszym wyborem, zamiast trenowania sztuczek, skupić się na szkoleniu posłuszeństwa. Pinczer miniaturowy źle znosi samotność. Pinczer kocha człowieka i chce być blisko niego. Nie jest to zatem dobry wybór dla osób, które większość dnia przebywają poza domem.

Pinczer miniaturowy a dzieci

Pinczer miniaturowy nie jest dobrym psem towarzyszącym w domu z małymi dziećmi. Pinczery miniaturowe kochają być w centrum uwagi. To małe dzieci, które nie przepadają za konkurencją. Chociaż w większości przypadków, ratlery po prostu maluchy tolerują, mogą jednak jawnie dawać im do zrozumienia, że są zniecierpliwione, gryząc lub warcząc. Jeśli zatem rozpatrujesz zakup psa stricte dla domu z dzieckiem – lepiej wybierz inną rasę.

Czy pinczer miniaturowy nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Z racji złej tolerancji chłodu i małych rozmiarów, pinczery miniaturowe nie nadają się na psy stróżujące. Najlepiej czują się nie na wolnym wybiegu, lecz w domu/mieszkaniu w komfortowym cieple, blisko swojego opiekuna. Mimo swojej żywiołowości pinczery miniaturowe dobrze znoszą nawet bardzo ograniczony metraż.

Historia rasy

Pinczer miniaturowy wywodzi się z Niemiec. To najmniejszy przedstawiciel rodziny pinczerów. Za tą rasą stoją setki lat historii. Datą założenia pierwszego klubu entuzjastów rasy pinczer miniaturowy jest 1895 rok. Na wystawach światowych, pinczery swój debiut zaliczyły jednak dopiero kilkadziesiąt lat później, a dokładnie w 1990 roku. W Polsce pinczery były równie popularne, jak w Niemczech. Rasa ta była szczególnie modna w przedwojennej Polsce.

Ciekawostki o pinczerach miniaturowych

 • Niewiele osób wie, że pinczery miniaturowe to bardzo bliscy krewni terierów znanych ze swojego zamiłowania do polowań.
 • Pinczer miniaturowy nosi nieoficjalny tytuł prawdziwego króla psów ozdobnych. Jest szczególnie pożądaną rasą przez osoby starsze.
 • Dawniej wykorzystywano go do polowań na małą zwierzynę leśną. Bez trudu mieścił się w niewielkich norach.

Ile kosztuje pinczer miniaturowy?

Psy z rodowodem, które pochodzą z legalnym hodowli, kosztują stosunkowo niewiele, w porównaniu do innych przedstawicieli małych ras „salonowych”. Za szczenię pinczera od hodowcy zarejestrowanego w związku kynologicznym trzeba zapłacić około 1200 złotych. Za najdroższe egzemplarze po prestiżowych rodzicach trzeba będzie jednak zapłacić nawet dwa, trzy razy więcej.

Wady i zalety pinczera miniaturowego

Zalety
 • Pies rasy pinczer miniaturowy jest świetnym kompanem osoby starszej.
 • Miniaturowy pinczer bez trudu odnajdzie się w dużym domu i małym mieszkaniu.
 • Pinczer miniaturowy jest niewielki i lekki, nie sprawia dużo problemów pielęgnacyjnych.
 • Jest psem uznawanym za zdrowego, rzadko choruje.
 • Jest radosny, żywiołowy i wesoły.
Wady
 • Nie przepada za dziećmi.
 • Może mieć skłonności do ucieczki i nieposłuszeństwa.
 • Pinczer miniaturowy jest nieufny wobec obcych.
 • Miniaturowy pinczer bywa głośny, często szczeka.

Pinczer miniaturowy to wspaniały pies do towarzystwa. Dopasuje się zarówno do osoby energicznej, jak i lubiącego spokój miru domowego seniora. Ratlerki są stosunkowo niedrogie i mało wymagające. Spokojnie mogą być pierwszym psem niedoświadczonego właściciela.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo