Bavarian Mountain Hound, Bayrischer Gebirgsschweisshund

Posokowiec bawarski to rasa wprost idealna dla osób, które poszukują wiernego towarzysza o myśliwskim zacięciu. Co ciekawe, posokowce są stosunkowo współczesnymi psami. Rasa ta powstała całkiem niedawno (w XIX wieku). Zainteresowanie posokowcami w Polsce, Europie i innych krajach nieustannie rośnie. Największą popularnością cieszą się jednak na terenach Bawarii – w Austrii i na Węgrzech. Przed podjęciem decyzji o adopcji dorosłego psa lub zakupie szczeniaka z hodowli, musisz jednak wiedzieć, że te inteligentne psy mają swoje potrzeby, które trzeba będzie spełnić, by zapewnić im właściwe warunki do zdrowego, długiego życia. Co musisz wiedzieć o posokowcach bawarskich?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 217

• Grupa VI – Psy gończe i rasy pokrewne
• Sekcja 2 – Posokowce
• Podlegają próbom pracy
• Pochodzenie: Niemcy
• Rozmiar: Średni
• Długość życia: 11 do 13 lat

Posokowiec bawarki szczenięta
Posokowiec bawarki szczenięta

Wygląd

Posokowce bawarskie to średniej wielkości psy o charakterystycznym, urzekającym wyglądzie. Mają stosunkowo szeroką głowę, bystre oczy, długie i opadające uszy, a także prosty ogon. Cała sylwetka posokowca jest silna i smukła. Mają grzbiet mocny i sprężysty. Ich charakterystyczna sierść jest gęsta i ma mocną, soczystą barwę. Według wzorca rasy, dopuszczalne jej odcienie to tzw. czerwień jelenia, czerwień brunatna, ale też z odcieniami beżu, szarości, pręgowana. Pies może mieć inną barwę sierści na brzuchu, kończynach i ogonie. Kufa i uszy ciemne. Dopuszczalna jest również czasami biała, mała łatka na piersi psa.

Psy: Posokowiec bawarki samiec osiąga w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu, wysokość około 47 – 52 cm. Waga dorosłego, zdrowego psa wynosi zazwyczaj 20 – 30 kg.

Suki: Suki są nieznacznie mniejsze od psów. Ich średnia wysokość w kłębie wynosi zatem 44-48 cm, a waga mieści się w przedziale 17-25 kg.

Zdrowie

Posokowiec bawarki to pies myśliwski, który powstał z myślą o braniu udziału w polowaniach. Nietrudno się zatem domyślić, że docelowo rasa miała być zdrowa, silna, odporna i charakteryzująca się dobrą kondycją fizyczną. Niestety, tak jak większość rasowych psów, posokowiec bawarski może zapadać na określone schorzenia uznawane za najbardziej zagrażające tej rasie. Zakup psa ze sprawdzonej, legalnej hodowli ma wpływ na zminimalizowanie ryzyka ewentualnych chorób w przyszłości.

Na co najczęściej choruje posokowiec bawarski?

Jednym z najczęściej występujących schorzeń, które mogą wpłynąć na mobilność psa, jest dysplazja stawów biodrowych. Jest to schorzenie na tyle popularne u tej rasy, że w wielu krajach dopuszczalne jest tylko rozmnażanie psów wolnych od tego obciążenia genetycznego. Posokowiec bawarski może również zmagać się z problemami z oczami. Często zdarza się, że psy cierpią na zapalenie spojówek, lub bardziej skomplikowane – grudkowate zapalenie trzeciej powieki. Oba te schorzenia wymagają leczenia farmakologicznego. Zdarza się również, że niektóre psy cierpią również na problemy żołądkowe.

Jeśli posokowiec bawarski bierze czynny udział w polowaniach lub pracuje ze swoim panem w terenie zalesionym – grożą mu również urazy mechaniczne – łap, oczu i ogona. Nierówny leśny teren w połączeniu z zamiłowaniem psa do pędu i pogoni za zwierzyną, lub tropem sprzyja zwichnięciom, złamaniom i skręceniom. Mimo krótkiej i gładkiej sierści – posokowiec bawarski jest psem odpornym na trudne warunki atmosferyczne. Dobrze znosi chłód i gorąco, jednak nie przepada za wilgocią.

Jak pielęgnować posokowca bawarskiego?

Gęsta i gruba sierść posokowców nie wymaga wielu czynności pielęgnacyjnych. W okresie linienia zaleca się jednak jej dokładne szczotkowanie, które pomoże uporać się z nadmiarem martwych włosów. Jeśli często spacerujesz z psem – po łąkach i lesie, musisz szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie zabezpieczenie psa przeciw pasożytom, a w szczególności kleszczom.

Posokowiec bawarski ma również tendencję do stanów zapalnych dziąseł. To właśnie dlatego regularnie powinno sprawdzać się stan jego zębów. Systematyczne usuwanie płytki nazębnej i utrzymanie tego obszaru w czystości, redukuje ryzyko nagromadzenia się bakterii wywołujących stany zapalne dziąseł. Wnętrze uszu należy kontrolować i na bieżąco usuwać złogi woskowiny.

Żywienie — jaka karma dla posokowca bawarskiego?

W zależności od stylu życia Twojego psa powinno się dopasowywać kaloryczność jego posiłków. Z uwagi na naturalną potrzebę aktywności fizycznej, jaką charakteryzuje się większość ras myśliwskich, posokowce bawarskie nie są narażone na otyłość. Jeśli pies dużo przebywa na świeżym powietrzu, będzie potrzebował bardziej energetycznych posiłków niż ten, który prowadzi bardziej umiarkowany tryb życia.

W każdym przypadku należy wybierać karmy suche i mokre, które pochodzą z linii specjalistycznych – weterynaryjnych. W składzie produktów premium znajdziesz wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego i wszystkie niezbędne składniki odżywcze i mineralne, których potrzebuje Twój pies. Karmę dopasuj do wieku psa i jego stanu zdrowia. Możesz również sięgnąć po produkty skomponowane stricte dla posokowców.

Dobrym krokiem jest wzbogacenie konwencjonalnej diety posokowca bawarskiego o elementy metody żywienia BARF. Polega ona na podawaniu psu naturalnych produktów w nieprzetworzonej formie (np. kawałków surowego mięsa).

Charakter i zachowanie posokowca bawarskiego

Posokowiec bawarski to nie tylko wspaniały myśliwy. Z racji jego zrównoważonego i spokojnego charakteru, jest również pożądanym towarzyszem człowieka. Warto jednak pamiętać, że jest to pies, który wymaga odpowiednich szkoleń, które najlepiej wdrożyć już w wieku szczenięcym. Posokowiec bawarski jest nieufny wobec obcych, zachowuje również powściągliwość w kontaktach z innymi psami. Przejawy agresji może wykazywać tylko wtedy, gdy zostanie mocno sprowokowany.

Posokowiec bawarski jest psem inteligentnym i pojętnym. Warto jednak być przygotowanym na to, że cały proces tresury u psów myśliwskich może trwać nawet kilka lat. Wymaga to zatem poświęcenia nie tylko czasu, ale i środków finansowych – przyszły właściciel psa powinien być zatem na to przygotowany.

Posokowiec bawarski jest psem wiernym i bardzo przywiązanym do swojego właściciela. To energiczny, pełen zapały do aktywności czworonóg, który równie chętnie pracuje (np. jako pies myśliwski), jak i bawi się ze swoim właścicielem. Posokowce są spokojne, mądre i samodzielne. To urodzeni myśliwi z wyjątkowym instynktem tropiącym, który jest czasem wykorzystywany do pracy w policji i innych służbach mundurowych (np. celnych).  

Posokowiec bawarski a dzieci

Posokowiec bawarski akceptuje dzieci. Chociaż nie można stwierdzić, że je uwielbia, nie stanowi wobec nich zagrożenia. Jeśli znudzi mu się określony rodzaj zabawy z maluchem i przestaną mu się podobać często niedelikatne pieszczoty dzieci – wysoce prawdopodobne, że po prostu odejdzie od dziecka, szukając dla siebie spokojnego kąta. Warto jednak pamiętać, że każdy kontakt dziecka z psem powinien odbywać się pod kontrolą dorosłych.

Czy posokowiec bawarski nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Posokowiec bawarski nie jest psem stróżującym. Z racji jego wrodzonej potrzeby przebywania blisko swojego pana – nie odnajdzie się w zamkniętym kojcu. To rasa, która pod warunkiem zapewnienie jej właściwej dawki aktywności w ciągu dnia, dobrze czuje się zarówno w mieszkaniu w mieście, jak i w domu z ogrodem. Dorosły posokowiec bawarski raczej nie wykazuje skłonności do niszczenia przedmiotów. Nie powinien jednak przebywać samotnie w mieszkaniu przez większość dnia.

Historia rasy

Chociaż pies rasy posokowiec bawarski jest stosunkowo współczesną odmianą, o jego praprzodkach można przeczytać w starożytnych kronikach rzymskich z II w.p.n.e. W drugiej połowie XIX wieku, na terenach Bawarii skrzyżowano posokowca hanowerskiego z ogarem tyrolskim i górskim psem gończym. Efektem tej iście „myśliwskiej” kombinacji był opisywany właśnie posokowiec bawarski, który drugi człon swej nazwy uzyskał dzięki swojemu miejscu pochodzenia.

Ciekawostki o posokowcach bawarskich

• Już w 1883 roku, na niemieckiej wystawie psów rasowych pojawiły się psy, niezwykle podobne do dzisiejszych posokowców bawarskich.

• W Polsce posokowce bawarskie stały się popularne w latach 60. XX wieku.

• Istnieją teorie, że pies rasy posokowiec bawarski powstał również dzięki krzyżówkom z jamnikiem.

Ile kosztuje posokowiec bawarski?

Cena szczenięcia posokowca bawarskiego uzależniony jest od prestiżu hodowli, rodowodu rodziców i jego umaszczenia. Koszt szczenięcia posokowca z legalnej i zarejestrowanej hodowli to wydatek rzędu około 2000 do 3500 złotych.

Wady i zalety posokowców bawarskich:

Zalety
  • To psy niewymagające, łatwe w pielęgnacji.
  • Psy rasy posokowiec bawarski cieszą się dobrym zdrowiem.
  • Posokowiec bawarski jest wierny, przywiązany i zrównoważony.
Wady
  • Wymaga doświadczonego właściciela i szkoleń.
  • Może często i głośno szczekać.
  • Może bywać uparty.

Posokowiec bawarski to piękny, mądry i wierny pies. Z racji tego, że większość psów myśliwskich wymaga konsekwentnego podejścia i czasochłonnych szkoleń – z pewnością nie jest to dobry wybór na pierwszego psa dla niedoświadczonych osób. Jest to jednak rasa, która dobrze sprawdzi się zarówno w domu z dziećmi, jak i jako towarzysz aktywnej osoby starszej.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo