25 kilogramów pomarszczonej skóry do kochania? To shar pei we własnej osobie. Ten charakterystyczny kuzyn chow-chowa w przeciwieństwie do innej chińskiej rasy (mopsa), nie zajmował niestety zaszczytnego stanowiska na chińskich dworach. Służył bowiem do ochrony gospodarstw zubożałych chłopów. Aktualnie, pies z rodowodem jest związany z dość dużym wydatkiem i ciężko określić tę rasę, jako psa dla ubogich. Co musisz wiedzieć o rasie shar pei przed podjęciem decyzji o jego adopcji?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 309

  • Grupa II – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła
  • Sekcja 2.1 Molosy typu mastyfa
  • Nie podlega próbom pracy
  • Pochodzenie: Chiny
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 9 do 11 lat
shar pei szczeniaki
Shar pei szczenięta

Wygląd

Shar pei, jak przystało na psa obronnego, jest silny i charakteryzuje się mocną, postawną sylwetką. Ma stosunkowo dużą głowę, małe, wysoko osadzone, trójkątne uszy i długi, uniesiony i zakręcony ogon. Shar pei ma bardzo krótką sierść i podobnie jak u chow-chow – niebieski język! Oczy psa są małe, kiepsko widoczne, lekko ukryte pod fałdami skóry. To właśnie zmarszczki i fałdy skórne są cechą charakterystyczną psa, obok której ciężko przejść obojętnie. Skóra shar peia jest pofałdowana na prawie całym ciele. Zmarszczki są widoczne na pysku i karku psa i sięgają aż do kłębu.

Poza charakterystyczną skórą psów rasy shar pei, na uwagę zasługuje również ich ubarwienie. Szata psów, według wzorca FCI jest biała, niebieska/stalowa, czarna, brązowa lub beżowa. Spotyka się jednak również shar peie kremowe i płowe. Ogon psa może być nieco jaśniejszy od reszty ciała. Za perłę w koronie tej rasy uznaje się psy o barwie niebieskiej. To jednocześnie najdroższa z odmian kolorystycznych. Jeśli chodzi o szatę psów tej rasy, wyróżnia się dwa jej rodzaje. Najpopularniejszą jest odmiana horse coat (krótki włos). Nieco rzadziej spotyka się psy z nieco dłuższą szatą brush coat. Psy rasy shar pei nie mają podszerstka.

Psy i suki: Psy i suki shar pei są średniej wielkości. Ich przeciętna wysokość w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu wynosi około 44- 51 cm. Dorosłe, zdrowe psy ważą 18 – 25 kg.

Zdrowie

Warto pamiętać, że zakup psa ze sprawdzonej, kontrolowanej i zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli jest inwestycją w przyszłe zdrowie Twojego czworonoga. Psy z takich hodowli są zazwyczaj wolne od typowych dla rasy chorób genetycznych. Słabsze osobniki po prostu nie są rozmnażane, czego nie można powiedzieć o pseudohodowlach. To szczególnie istotne w przypadku tej rasy, ponieważ shar pei jest podatny na choroby skóry.

Na co najczęściej choruje shar pei?

Jedną z największych bolączek hodowców shar pei są problemy skórne o różnym podłożu – zazwyczaj genetycznym. Do najczęściej występujących zaliczyć można np. mucynozę idiopatyczną, czy typową chorobę shar pei – FSF, czyli Familiar Shar Pei Fever (gorączka shar pei).

Zarówno FSF, jak i amyloidoza są realnym zagrożeniem dla życia psa. Charakteryzują je wysoka gorączka, ból, opuchnięcie stawów i nosa, a także ostra niewydolność nerek. Co więcej, shar pei może również zmagać się z dysplazją stawu biodrowego i łokciowego. Pies podatny jest również na zwichnięcie rzepki. Wszystkie te schorzenia realnie wpływają na zaburzenia mobilności psa, a także sprawiają mu cierpienie.

Jak pielęgnować shar pei’a?

Krótka sierść psa i brak podszerstka sprawiają, że pielęgnacja shar pei;a nie jest zbyt wymagająca i czasochłonna. Aby utrzymać sierść i skórę psa w czystości w zupełności wystarczy przecierać go wilgotną ściereczką – w miarę potrzeb. Można zwracać również uwagę na skórę między zmarszczkami, ale wbrew obawom nie obciera się ona i nie odparza. Jeśli jednak pojawi się zaczerwienienie, warto je obserwować i w razie potrzeby udać się do lekarza. Nie wolno dopuścić do rozwoju stanów zapalnych, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia psa.

Oczy, uszy i zęby psa powinny być systematycznie kontrolowane i utrzymywane w higienicznej czystości. Pies bardzo subtelnie linieje. Nie stanowi to zatem problemów z utrzymaniem czystości w domu.

Żywienie — jaka karma dla shar pei’a?

Racjonalna, zbilansowana dieta pełni znaczącą funkcję w życiu każdego psa. Shar pei powinien otrzymywać karmę suchą lub mokrą, która pochodzi z linii specjalistycznych. Dobrze jest wybierać marki premium, które dostępne są wyłącznie w dobrych sklepach zoologicznych lub bezpośrednio u weterynarza. Dobrze jest zwracać szczególną uwagę na skład karmy dla psów. Na pierwszym miejscu powinno znajdować się wysokiej jakości źródło białka pochodzenia zwierzęcego.

Co więcej, karma powinna również obfitować w niezbędne dla utrzymania zdrowia witaminy i minerały. Opcją dodatkową może być wzbogacenie konwencjonalnej diety o elementy metody BARF, która polega na podawaniu psu nieprzetworzonej żywności w naturalnej formie (np. surowego mięsa). Dieta psa powinna być lekkostrawna i bogata w białko.

Charakter i zachowanie shar pei’a

Shar pei to wspaniały pies rodzinny. Jest zrównoważony, niezależny i czuły. Bardzo ważne jest właściwe podejście do jego wychowania już od samego początku. Nie można zapominać, że jest to pies obronny, który niegdyś był wykorzystywany do walk psów. Traktowanie go łagodnie i konsekwentnie od samego początku zaowocuje jego łagodnością w przyszłości.

Zasadniczo, shar pei to łagodny i czuły pies rodzinny, który ma umiarkowany temperament i taką samą potrzebę aktywności. Jest spokojny i opanowany. Cechuje się lojalnością i wiernością. Potrzebuje bliskiego kontaktu ze swoją rodziną i bardzo źle znosi rozłąkę. Shar pei jest przyjacielski i raczej nie wykazuje zachowań agresywnych wobec innych zwierząt. Może być jednak nieufny wobec obcych. To, co ważne, psy tej rasy mogą wykazywać próby dominacji. Jednak przy odpowiednim podejściu do wychowania psa, można szybko i skutecznie je wyeliminować.

Shar pei a dzieci

Shar pei lubi dzieci. Jest dla nich dobrym i cierpliwym towarzyszem zabaw. To typowy pies rodzinny, który najlepiej czuje się w towarzystwie swojego ludzkiego stada. Warto uczyć dzieci łagodnego obchodzenia się z psem i zawsze mieć jednak oko na ich wspólne kontakty.

Czy shar pei nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Shar pei, jak to na wygodnickiego molosa przystało, nie ma wysokiej potrzeby ruchu. Może zatem bez problemu wychowywać się w mieście, nawet w niewielkim mieszkaniu. To dobry pies do domu z ogrodem na przedmieściach, ale nie sprawdzi się na wsi w roli psa stróżującego.

Historia rasy

Shar pei to chińska rasa z długą historią. Co ciekawe, chociaż ciężko jest jednoznacznie ustalić, kiedy dokładnie powstała ta rasa, można doszukać się jej obecności na malowidłach pochodzących z 206 wieku przed naszą erą. Powstały one w okresie panowania chińskiej dynastii Han, która obejmowała rządy aż do 220 wieku naszej ery. Aktualnie rasa shar pei jest popularna na całym świecie, chociaż nadal należy raczej do ras egzotycznych, niszowych.

Ciekawostki o shar pei

• Shar pei, podobnie jak chow-chow mają niebieski język i podniebienie. To niezwykła rzadkość u psów.

• W okresie panowania komunizmu w Chinach na właścicieli psów tej rasy nałożono tak wysokie podatki, że shar pei niemal całkowicie wyginął.

• Shar pei to w bezpośrednim tłumaczeniu – piaszczysta skóra.

Ile kosztuje shar pei?

Cena szczenięcia ze sprawdzonej i legalnej hodowli to dość duży wydatek. Koszt młodego shar pei’a wynosi ponad 3000 złotych. Cena rośnie wraz z prestiżem hodowli i rodowodem rodziców szczeniąt.

Wady i zalety shar pei’a

Zalety
  • To wspaniały i czuły pies rodzinny.
  • Jest wierny i posłuszny, nie sprawia większych problemów wychowawczych.
  • Lubi dzieci i nie wykazuje wobec nich zachowań agresywnych.
  • Może mieszkać na małej przestrzeni.
Wady
  • Może wykazywać próby dominacji.
  • Nie sprawdzi się raczej jako towarzysz sportów osób bardzo aktywnych fizycznie.
  • Może zapadać na typowe dla rasy choroby skóry i FSF.

Wychowanie psa rasy shar pei powinno być przepełnione cierpliwością i miłością. To lojalny i wierny pies rodzinny o egzotycznej urodzie, którą można albo kochać, albo nienawidzić. Dobrze prowadzony nie będzie przejawiał zachowań agresywnych i nie będzie starał się dominować. To dobry pies nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale i osób starszych, które poszukują psa o umiarkowanym i zrównoważonym temperamencie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo