Caniche, Pudel olbrzymi

Pudel to bardzo charakterystyczny i dobrze znany pies, przynajmniej ze swojego eleganckiego wyglądu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że jest to rasa psów inteligentnych, bardzo silnych i niezwykle zaradnych. Są w stanie przystosować się do różnych stylów życia, w różnych domach i w różnych rodzinach. Niegdyś wszechstronnie używany, między innymi w myślistwie i w cyrkach. Dziś pudle są przede wszystkim psami do towarzystwa. Pudel występuje w czterech odmianach, które różnią się wielkością, a są to:

  • toy
  • miniaturowy
  • średni
  • duży

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 172

  • Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa
  • Sekcja 2 – Pudle
  • Psy tej rasy nie podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Francja
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 12 do 15 lat

Wygląd

Pudel duży jest psem o harmonijnej sylwetce. Sprawia wrażenie lekkiego i sprężystego niczym koń. Dumnie napuszony oraz elegancki, prezentuje chętnie swą charakterystyczną, kędzierzawą szatę.

Głowa pudla dużego jest bardzo wyrazista, ma proste kontury i proporcjonalne do tułowia rozmiary. Według wzorca nie powinna być ani zbyt masywna, ani zbyt delikatna. Stop jest bardzo delikatnie zaznaczony. Bardzo ładny i rozwinięty nos ma pionowy profil i szerokie nozdrza. Nos przyjmuje różne kolory w zależności od umaszczenia pudla i tak:

Szata – kolor nosa

  • czarny, brązowy, srebrny – nos czarny
  • brązowy – nos brązowy
  • płowy (morelowy/czerwony) – nos czarny lub brązowy

Mocna kufa ma grzbiet idealnie prosty, długość nie wiele mniejsza od długości czaszki (9/10). Mocne zęby, którymi dysponuje pudel duży, ustawione są w pełnym zgryzie nożycowym.

Oczy psów tej rasy są bardzo żywe. Wyrażają zainteresowanie i inteligencję. Przyjmują lekko skośny, migdałowy kształt. Z reguły są koloru czarnego, lub ciemnobrązowego, natomiast u brązowych pudli, mogą przybrać kolor ciemnego bursztynu.

Tułów dużego pudla jest proporcjonalny. Grzbiet ma krótki i zwarty, lecz harmonijny. Lędźwie są silnie umięśnione i mocne, zadek zaokrąglony. Pudel duży ma ogon osadzony bardzo wysoko, a jego idealna pozycja to „dziesięć po dziewiątej” względem linii grzbietu.

Szata pudli jest bardzo bogata, a zadbana robi duże wrażenie. Mają one włos występujący w dwóch odmianach:

  • lokowaty – bardzo kędzierzawy, elastyczny, obfity, o wełnistej strukturze, odporny na ucisk. Musi być gruby, gęsty, o równej długości, a tworzące się loki powinny być regularne
  • sznurowy – tworzy charakterystyczne sznury, które powinny mieć długość przynajmniej 20 cm, obfity, gęsty, o delikatnej, wełnistej strukturze

Pudel duży ma też kilka odmian umaszczenia:

  • jednolicie czarna
  • biała
  • brązowa
  • srebrna
  • płowa

Wzorzec rasy FCI niezwykle dokładnie przedstawia wszystkie cechy wyglądu tych psów, a także określa wady i odchylenia od wzorca.

Wielkość i waga

U pudlów dużych musi być wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy.

Wysokość w kłębie: : 45 do 60 cm

Wzorzec określa zakres wysokości, jednak nie mówi nic o wadze tych psów. Z racji na mocny dymorfizm, oraz wysokość, pudel duży ma szerokie widełki wagowe.

Przybliżona waga: 18-32 kg

Każda inna, mniejsza odmiana pudla powinna być pomniejszoną wersją swojego większego odpowiednika i nie wykazywać żadnych cech karłowatości.

Zdrowie 

Pudel duży może się pochwalić dobrym zdrowiem oraz imponującą długowiecznością.

W miarę nieźle znosi warunki atmosferyczne, oprócz tych najbardziej skrajnych. W największe upały należy wyprowadzać pudla na spacer rano i wieczorem, a jeśli to możliwe, w okolicy zbiornika wodnego. Poza tym, jak w przypadku wszystkich innych psów, należy zagwarantować pudlowi dostęp do cienia i świeżej wody do picia.

Na co najczęściej choruje pudel duży?

Jeśli już, pudle mogą być dotknięte przez następujące dolegliwości:

  • dysplazja stawu biodrowego
  • zapadanie tchawicy
  • zapalenie ucha
  • zaburzenia endokrynne (choroba Addisona, hipokortyzolizm)

Uszy są najbardziej czułym punktem pudla dużego i powinny być regularnie czyszczone.

Jak pielęgnować pudla dużego?

Psy tej rasy nie linieją, natomiast szata wymaga regularnej pielęgnacji. Czesanie raz na kilka dni zapobiega filcowaniu się szaty. Pielęgnacja pudla to również strzyżenie, najlepiej raz na dwa, trzy miesiące.

Zabieg pielęgnacyjny u pudla
Zabieg pielęgnacyjny u pudla.

Jeśli pies ma występować na wystawach, do osiągnięcia pożądanej fryzury, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnego fryzjera, nie jest to zabieg tani, jednak konieczny. Wzorzec rasy określa niezwykle szczegółowo uznawane fryzury wystawowe, a tak naprawdę tylko idealnie wystrzyżony pudel nabiera swojego charakterystycznego wyglądu.

Żywienie – jaka karma dla pudla dużego?

Do karmienia psów tej rasy sprawdzi się w zupełności gotowa, sucha karma wysokiej jakości, ale należy dostosowywać ją mądrze do rozmiarów psa, oraz jego aktywności. Pudel nie jest nadmiernym łakomczuchem.

Samodzielnie przygotowywane jedzenie też jest dobrą opcją. Warto jednak pamiętać, że pies jest mięsożercą i to właśnie mięso powinno być głównym składnikiem diety. Z racji na kruchość i mały rozmiar kości drobiowych, nie powinny one znaleźć się w diecie pudla.

Dzielenie dziennej porcji na kilka mniejszych jest zawsze dobrą praktyką. Duże psy są często narażone na skręt żołądka, a przyswajanie mniejszej ilości pokarmu na raz, pomaga temu zapobiegać.

Charakter i zachowanie rasy pudel duży

Dumny i dystyngowany pudel to w gruncie rzeczy wspaniały towarzysz życia rodzinnego. Jest przyjacielski, wesoły i niezwykle oddany właścicielowi. Bardzo lubi wszelkie pieszczoty i nie pogardzi długim, leniwym popołudniem na kanapie, wraz z domownikami.

Gdy już wypoczęty, pudel duży uwielbia zabawę, do której ma ogromne zapasy energii. Lubi być stymulowany węchowo oraz umysłowo.

Niezwykle inteligentny pudel uczy się bardzo szybko i bardzo chętnie. Lubi zadowalać swojego właściciela, a naukę traktuje jako zabawę. Z łatwością przyswaja polecenia, ale nie cierpi siłowego rygoru. Powinniśmy szkolenie oprzeć na technikach miękkich i pozytywnych.

Pudel duży jest spowinowacony z psami myśliwskimi i da się jeszcze u niego wyczuć resztki instynktu łowieckiego. Jest niezwykle czujny, ma dobry węch i bardzo lubi wodę. Instynkt ten jest jednak od dawna temperowany, a rasa kształtowana jest w stronę psów do towarzystwa, oraz ozdobnych.

Duży pudel jest bardzo ostrożny wobec ludzi i sytuacji mu nieznanych, dlatego nieźle sprawdzi się jako stróż, chociaż bardziej ostrzegawczy, niż interweniujący. Pomaga mu w tym szczekanie, co robi chętnie. Może się pojawić problem, kiedy to pudel zbyt dużo i zbyt często szczeka, gdy w jego otoczeniu występuje bardzo dużo bodźców, których nie zna.

Pudel duży nie znosi dobrze samotności. Potrzebuje poczucia bliskości do swojej grupy. Jeśli nasz styl życia wymaga częstego pozostawiania psa samego, należy go do tego od szczenięctwa stopniowo przygotowywać. Problemy z samotnością mogą przerobić się w niszczenie domowych przedmiotów, szczególnie tych, na których pies wyczuwa zapachy swojego właściciela.

Pudle wspaniale dogadują się nie tylko z innymi psami, ale także z innymi zwierzętami. Psy tej rasy uwielbiają duże towarzystwo, także im więcej ludzi oraz zwierząt, tym lepiej!

Można powiedzieć, że pudel to w zasadzie pies dla każdego. Zarówno dla świeżych, jak i doświadczonych opiekunów. Spośród wszystkich rozmiarów, każdy znajdzie swój ulubiony, a sam pies bez problemu odnajdzie się w każdym środowisku.

Pudel duży a dzieci

Zakładając, że dzieci potrafią dobrze traktować psa i znają podstawowe zasady obchodzenia się z nim, pudel będzie świetnym towarzyszem zabaw. Uwielbia bawić się z młodymi, emanując szczerą radością i tryskając energią.

Czy pies rasy pudel duży nadaje się do bloku, domu, mieszkaniu, na wsi?

Wspomniane to było już parę razy, ale pudel duży jest bardzo uniwersalny i może żyć zarówno w mieście, jak i na wsi. W mieszkaniu lub w domu, wewnątrz, lub na dworze. Jedyny warunek życia na małej przestrzeni, to zagwarantowanie pudlowi wystarczającej dawki ruchu i innych stymulacji.

Historia rasy

Zagadnienie historii rasy pudla jest trochę rozmyte i nie do końca jasne. Obecnie przyjmuje się, że pochodzi z Francji.

Słowo „caniche” pochodzi od „cane”, co oznacza po francusku samicę kaczki. Bardziej „pudlowe” nazewnictwo jest związane z niemieckim słowem „pudeln” oznaczające pluskanie się w wodzie.

Pies taki był używany do polowań na dzikie ptaki wodne, a pochodził od barbeta, od którego ma pewne cechy zachowane aż do dziś.

W 1743 roku pojawiła się nazwa w języku francuskim określająca sukę rasy barbet jako „la caniche”, ale z biegiem czasu słowa „barbet” i „caniche” nabierały odrębnego znaczenia, tak samo jak same rasy.

Uzyskanie oryginalnego typu psów z jednolitym umaszczeniem wymagało od hodowców dużych nakładów pracy i ogromnej wytrwałości.

Ogólnie przyjmuje się pudla za rasę bardzo starą, a taki typ miał być już znany w starożytności. Dokładne pochodzenie nie jest jednak znane, jednak niektórzy wskazują, że może to być Islandia, z której to sprowadzano średniej wielkości psy zaganiające, a następnie krzyżowano z psami myśliwskimi.

Ciekawostki o pudlu dużym

  • podobno wytresowane specjalnie przez pucybutów pudle spacerowały po Paryżu sikając na buty przechodniów, w efekcie czego nakręcały klientelę.
  • pojawiają się od jakiegoś czasu psy z końcówką „Doodle” w nazwie. Są to w istocie krzyżówki innych psów z pudlami i tak na przykład powstały goldendoodle, czy labradoodle.

Ile kosztuje pudel duży?

W zależności od renomy hodowli, przeznaczenia, płci, oraz finalnie odmiany, kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić jest rózna. Cena psa z rodowodem rasy pudel waha się w przedziale:

2500 do 5000 zł

Miesięczny koszt utrzymania tego pięknego pupila to:

ok 150 zł miesięcznie

Dodatkowe koszta są związane głównie ze strzyżeniem, ale jego cena i częstotliwość zależy od tego, czy pies ma być wystawiany, czy też nie.

Wady i zalety pudla dużego

Wady

  • wymagająca pielęgnacja, w zależności od przeznaczenia
  • może zbierać dużo brudu
  • potrafi dużo szczekać
  • bywa, że niszczy przedmioty

Zalety

  • niezwykle inteligentny i pojętny
  • nie linieje
  • przyjaciel rodziny i innych zwierząt
  • przystosuje się do każdych warunków
  • pieszczoch
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/wojhos/zoocena.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34