Brodacz monachijski miniaturowy, Zwergschnauzer
Sznaucer miniaturowy jest najmniejszą z trzech odmian sznaucerów. Jest to unikalna mieszanka temperamentu sznaucera olbrzymiego i średniego z cechami charakteru typowych dla małych psów do towarzystwa. Jeśli poszukujesz inteligentnego, pełnego życia i energii czworonoga – koniecznie sprawdź, co może zaoferować ci miniaturowy sznaucer i czego będzie oczekiwała od Ciebie, jako przyszłego właściciela.
Spis treści
Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 183
- Grupa II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy
- Sekcja 1 – pinczery i sznaucery
- Nie podlegają próbom pracy
- Pochodzenie: Niemcy
- Rozmiar: mały
- Długość życia: 12 do 15 lat
Wygląd
Sznaucer miniaturowy to najmniejszy z przedstawicieli brodaczy monachijskich. Podobnie, jak jego więksi bracia ma kwadratową, silną i mocną sylwetkę – tylko w mini formie. Mimo swojej optycznej „ciężkości” jest zwinny, szybki i wytrzymały. Jego szata, odpowiednio wystrzyżona nadaje mu niezwykle elegancki wygląd, który idealnie wpisuje się w definicje psa do towarzystwa/psa ozdobnego. Głowa sznaucera miniaturowego jest niewielka, prostokątna, nos czarny, uszy załamane w połowie, osadzone wysoko na głowie. W coraz większej liczbie krajów (również w Polsce) kopiowanie uszu i ogona jest już zabronione, a na wystawach psów rasowych coraz częściej spotyka się je w swojej naturalnej wersji.
Sierść sznaucerów jest sztywna, średniej długości. Jeśli chodzi o umaszczenie, to za najbardziej popularne uznaje się tzw. pieprz i sól, czyli szare z dodatkiem bieli. Niemniej jednak można również spotkać rasy albinotyczne i czarno-srebrną. Sierść w dotyku jest twarda i szorstka. Według założeń wzorca rasy nie powinna być falująca i szczeciniasta. Sznaucer miniaturowy ma małe, okrągłe oczy o ciemnobrązowej barwie.
Pies i suka: Zarówno dla suk, jak i dla psów tej rasy stosuje się takie same przedziały wagowe i wielkościowe. Suki nie są mniejsze od psów. Sznaucer miniaturowy waży średnio od około 6 do 8 kg. Wysokość w kłębie, czyli najwyższym punkcie grzbietu psa wynosi natomiast około 30-35 cm.
Zdrowie
Tak, jak w przypadku większości przedstawicieli psów rasowych, sznaucery miniaturowe mogą mieć skłonność do zapadania na określone choroby, które uznaje się za typowe dla rasy. Pamiętaj jednak, że zakup psa ze sprawdzonej i zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli ma wpływ na jego przyszłe zdrowie. Szczenięta po sprawdzonych i wolnych od chorób genetycznych rodzicach są zdecydowanie mniej narażone na niżej opisane schorzenia.
Na co najczęściej choruje sznaucer miniaturowy?
Brodacz monachijski jest w zasadzie wytrzymały i odporny. Z racji gęstej sierści może jednak źle znosić wysokie temperatury. W czasie mocnych upałów lepiej unikać długotrwałego przebywania z psem na ostrym słońcu. Zimą, psy całkiem dobrze znoszą niskie temperatury i złe warunki atmosferyczne, nie powinny jednak przebywać w kojcu zewnętrznym.
Z racji swojej wrodzonej żywiołowości i naturalnej potrzeby ruchu, sznaucer miniaturowy raczej nie jest zagrożony otyłością. Warunkiem do utrzymania jego linii jest zapewnienie mu zdrowej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Sznaucery miniaturowe nie są natomiast zagrożone dysplazją stawów biodrowych, która dotyka olbrzymów. Podobnie jak w przypadku innych przedstawicieli brodaczy monachijskich, sznaucer miniatura może zapadać na choroby skóry.
Jak pielęgnować sznaucera miniaturowego?
Gęsta, sztywna sierść sznaucera wymaga starannej pielęgnacji. W okresie późnej wiosny i latem zaleca się regularne strzyżenie sznaucerów. Zapewnia im to nie tylko estetyczny wygląd, ale również komfort związany z odczuwaniem wysokich temperatur. Regularne trymowanie i szczotkowanie psa (nawet 2-3 razy w tygodniu) to absolutna podstawa pielęgnacji. Warto jednak pamiętać o tym, że niewielkie rozmiary psa skracają łączny czas, który przyjdzie właścicielowi spędzać na pielęgnacji czworonoga.
Warto również sprawdzać stan uszu, zębów i oczu psa. Aby grzywka nie podrażniała oczu, należy pamiętać o cyklicznym podcinaniu sierści w okolicy oczu. Złogi woskowiny i nagromadzona płytkę nazębną należy regularnie usuwać.
Żywienie — jaka karma dla sznaucera miniaturowego?
Sznaucer miniaturowy potrzebuje wysokiej jakości karmy dla psów. Najlepiej jest sięgać po taką, która zapewni mu nie tylko dobre źródła białka pochodzenia zwierzęcego, ale też składniki mineralne i witaminy, których potrzebuje do utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia. Rozsądnym wyborem są karmy specjalistyczne, z linii premium. Najlepsze karmy dla psów – suche i mokre, kupisz nie w markecie, ale dobrych sklepach zoologicznych i u weterynarza.
Dorosły, zdrowy pies je dwa razy dziennie. Musi mieć jednak stały dostęp do świeżej wody. Kaloryczność posiłków dopasuj do stylu życia psa. Jeśli sznaucer miniaturowy naprawdę sporo czasu spędza na dworze, dużo biega i jest aktywny, będzie potrzebował większej liczby kalorii od psa, który prowadzi bardziej stateczny tryb życia.
Dobrym pomysłem na wzbogacenie konwencjonalnej diety miniaturowego sznaucera jest włączenie do niej elementów żywienia BARF. Surowe kawałki dobrego gatunkowo mięsa mogą być dobry, rozwiązaniem.
Charakter i zachowanie sznaucera miniaturowego
Sznaucer miniaturowy jest radosny, energiczny i bardzo czuły. Chociaż może czasem potrzebować chwili samotności i spokoju, zazwyczaj łaknie bliskiego kontaktu z człowiekiem. To doskonały pies dla osób aktywnych, które planują spędzać sporo czasu na outdoorowej zabawie ze swoim czworonogiem.
Tak, jak w przypadku większości psów ras małych – miniaturowy brodacz monachijski lubi być w centrum uwagi i co więcej, potrafi się o nią intensywnie upominać. W ciągu dnia, jeśli zadbasz o wszystkie jego potrzeby, w tym potrzebę ruchu, sznaucer miniatura jest spokojnym i zrównoważonym towarzyszem człowieka.
Sznaucer miniaturowy ma silny instynkt łowiecki. Był hodowany jako pies na szczury, myszy i małe gryzonie. Lubi zatem biec za piłką, a na spacerze może „zapomnieć się” i nie reagować na komendy przywołujące. To pies raczej nieufny wobec osób, których nie zna. Jest jednak odważny i zawadiacki.
Mimo potrzeby przebywania blisko właściciela można pozostawiać go na jakiś czas samego w domu. Całkiem dobrze zniesie czas oczekiwania na powrót pana i z pewnością będzie mocno obszczekiwał każdego, kto pojawi się na klatce schodowej lub w pobliżu domu.
Sznaucer miniaturowy a dzieci
To rasa, która lubi kontakt z dziećmi. Sznaucer miniaturowy chętnie uczestniczy w zwariowanych zabawach maluchów. Może jednak w ferworze zabawy nieco mocniej zaczepić dziecko – złapać je zębami lub mocniej skoczyć. To pies, który umie wyznaczać swoje granice, dlatego warto mieć czujne oko na ich wspólne zabawy.
Czy sznaucer miniaturowy nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?
Sznaucer miniaturowy odnajdzie się i na wsi i w mieszaniu, a także w domu z ogrodem na przedmieściach. Jeśli zapewni mu się odpowiednią dawkę ruchu, może żyć w mieście, nawet w niewielkim mieszkaniu. Nie jest jednak dobrym psem stróżującym. Z racji charakteru i wielkości nie powinien mieszkać w kojcu zewnętrznym
Historia rasy
Sznaucer miniaturowy to rasa niemiecka, która powstała w wyniku skrzyżowania pinczera małpiego ze sznaucerem średnim. Rasa powstała w XIX wieku i pierwotnie miała służyć do tępienia szczurów. Szybko jednak poznano się na walorach charakteru tego małego psa, a także doceniono jego elegancką sylwetkę. Ze szczurołapa stał się szybko psem do towarzystwa.
Ciekawostki o sznaucerze miniaturowym
• To najmniejszy z przedstawicieli sznaucerów.
• Chociaż lubi często i głośno szczekać, nie będzie doskonałym psem stróżującym – lubi być blisko człowieka.
• To rasa niedroga w utrzymaniu, psy nie jedzą dużo i nie mają specjalnych wymagań.
Ile kosztuje sznaucer miniaturowy?
Cena szczenięcia z zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli to koszt od około 1500 do nawet 4500 złotych. Cena za psa rośnie proporcjonalnie do rodowodu jego rodziców i prestiżu hodowli.
Wady i zalety sznaucera miniaturowego
Sznaucer miniaturka to dobry pies dla rodzin z dziećmi i osób starszych, które prowadzą w miarę aktywny tryb życia. Jest to eleganciki i pełen uroku przedstawiciel brodaczy monachijskich. Jeśli szukasz psa do towarzystwa, który nie będzie natrętnym atencjuszem – możesz zastanowić się właśnie nad tą niemiecką, dość popularną w Europie rasą.