English Springer Spaniel

Springer spaniel angielski to zarówno wszechstronny pies myśliwski, służbowy, jak i do towarzystwa. Jest bardzo czuły i sympatycznie nastawiony do swojej rodziny, także do dzieci. Emanuje energią, potrzebuje sporej dawki ruchu, szczególnie na dworze, ale także pieszczot i zabawy. Posłuszny springer spaniel angielski, przez swoją inteligencję, szybko się uczy. Uwielbia aportować z lądu oraz z wody.

Spis treści

Klasyfikacja FCI – nr wzorca: 125

  • Grupa VIII- Aportery, płochacze i psy dowodne.
  • Sekcja 2 – Płochacze
  • Psy tej rasy podlegają próbom pracy.
  • Pochodzenie: Wielka Brytania
  • Rozmiar: Średni
  • Długość życia: 12 do 14 lat
Spaniel-angielski-szczeniak
Springer spaniel angielski szczeniak

Wygląd

Springer spaniel angielski jest długowłosym, symetrycznie zbudowanym, zwartym i mocnym psem o łagodnym spojrzeniu. Spośród wszystkich brytyjskich spanieli odznacza się najbardziej typowym wyglądem oraz najwyższym wzrostem. Sylwetka psa wpisuje się w prostokąt.

Angielski springer ma dość szeroką, lekko zaokrągloną czaszkę średniej długości, wyraźnie zaznaczony stop, a niezbyt wyraźnie guz potyliczny. Dobrze wyrzeźbiona pod oczami kufa jest głęboka, szeroka i proporcjonalnej do czaszki długości. Nos spaniela jest dobrze rozwinięty. Fafle są kwadratowe i dość obwisłe. W mocnych szczękach powinno być osadzone idealne, regularne i kompletne uzębienie w zgryzie nożycowym. Springer spaniel angielski ma przepiękne, średniej wielkości oczy w kształcie migdałów. Ni to zapadnięte, ni to wyłupiaste są dobrze osadzone, czujne, miłe i łagodne w wyrazie. Powinny mieć kolor ciemnoorzechowy. Wzorzec uznaje jasne oczy za niepożądane. Charakterystyczne uszy w kształcie płata są całkiem długie i szerokie, a także mocno owłosione. Przylegają blisko głowy i osadzone są na wysokości oczu.

Dość długa szyja jest mocna, umięśniona i nie ma podgardla. Wygina się w lekki łuk. Tułów jest mocny, lędźwie dobrze związane, mocne, z lekkim tylko łukiem. Również dobrze umięśnione. Pies ma głęboką i rozwiniętą klatkę piersiową, z dobrze wysklepionymi żebrami.

Springer spaniel angielski miał niegdyś kopiowany (obcinany ogon). Obecnie się tego nie robi. Jest on nisko osadzony i nienoszony nigdy powyżej linii grzbietu. Jest mocno opierzony i raczej cały czas w ruchu.

Chód springer spaniela angielskiego jest bardzo charakterystyczny. Wyrzuca on przednie kończyny w sposób łatwy i swobodny, do przodu od ramion. Stawy skokowe idealnie poruszają się pod ciałem, będąc w jednej linii z przednimi kończynami. Gdy pies porusza się powoli, często robi to inochodem. Jest to typowe dla rasy.

Springer spaniel angielski ma długi, przylegający i prosty włos, bardzo dobrze chroni psa przed złymi warunkami atmosferycznymi. Nie jest nigdy gruby, ani szorstki. Delikatne pióra znajdują się na uszach, tułowiu oraz na przednich i tylnych kończynach.

Dopuszczalne są wszystkie typy umaszczenia występujące u spanieli lądowych, jednak wzorzec określa następujące, jako najbardziej pożądane:

  • wątrobiano-biały
  • czarno-biały
  • powyższe ze znaczeniami

Wielkość i waga

Wzorzec rasy określa jedynie przybliżoną wysokość w kłębie jako 51 cm (20 cali) i nie wspomina o wadze. Widełki jednak przedstawiają się mniej więcej tak:

Wysokość w kłębie:

  • Psy: 48 – 56 cm
  • Suki: 46 – 51 cm

Waga:

  • Psy: 20 – 25 kg
  • Suki: 18 – 23 kg

Zdrowie 

Springer spaniel angielski odznacza się raczej dobrym zdrowiem i choroby genetyczne nie są częstym problemem.

Dobrze znosi niskie temperatury, wiatr i deszcz dzięki swojej okrywie włosowej. Gorzej natomiast radzi sobie w upałach. Szybko się wtedy męczy i nie należy psa w takich warunkach zmuszać do intensywnego wysiłku.

Na co najczęściej choruje springer spaniel angielski?

  • dysplazja stawu biodrowego
  • ubytek przegrody międzykomorowej
  • niedobór alfa-L-fukozydazy
  • pierwotny łojotok (atakuje skórę i mieszki włosowe)
  • postępujący zanik siatkówki

Jak pielęgnować springer spaniela angielskiego?

Rasa nie jest wymagająca ze względu na pielęgnację. Cotygodniowe szczotkowanie powinno wystarczyć, chociaż musi być dokładne. Martwy włos na głowie, uszach i szyi powinno się trymować.

Jeśli psa wystawiamy, skraca się włos z przodu szyi i na łapach.

Warto zwracać szczególną uwagę na uszy i kontrolować je regularnie. Sugeruje się też wyrywanie włosów z ich środka, aby były lepiej wentylowane. Poza tym pielęgnacja to również sprawdzanie oczu i zębów, a także podcinanie pazurów.

Żywienie – jaka karma dla springer spaniela angielskiego?

Springer spaniele angielskie nie są wymagające pod kątem karmienia. Sprawdzi się karma zarówno kupna, jak i domowa, sucha, a także mokra. W przypadku podawania tej ostatniej warto psu założyć komin, który zapobiegnie brudzeniu się uszu w misce. Taki komin fachowo nazywa się „spaniel snood”.

Można również zaopatrzyć się w specjalną miskę dla psa z długimi uszami. Dzięki jej budowie uszy psa będą swobodnie spoczywać poza miską podczas jedzenia czy picia.

Charakter i zachowanie springer spaniela angielskiego

Psy tej rasy mają doprawdy wspaniały charakter. Springer spaniel angielski jest to pies łagodny, przyjazny i niezwykle towarzyski. Mimo iż bardzo energiczny, nie jest aż tak ruchliwy, jak niektóre spaniele. Pod tym względem zdecydowanie wygrywa cocker spaniel angielski. Uspokoi się jednak tylko wtedy, gdy zaspokojone zostaną jego potrzeby ruchowe.

Angielski springer jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Do tego jest też chyba najbardziej posłuszny ze wszystkich psów myśliwskich. Lubi sprawiać radość swojemu panu, oraz innym osobom z otoczenia. Szkolenie psów rasy springer spaniel angielski powinno być pozytywne i oparte na wspieraniu dobrych zachowań. Podstawowe komendy jednak, jak np. chodzenie na smyczy, czy pozostawanie bez ruchu, należy wprowadzić zdecydowanie i konsekwentnie.

Springer spaniel angielski tak silnie potrzebuje kontaktu ze swoim opiekunem, że bardzo źle znosi samotność. Powinien on do niej być stopniowo przyzwyczajany od najmłodszych lat, gdyż inaczej może stać się niespokojny, nadmiernie szczekać i niszczyć domowe przedmioty.

Wobec obcych jest to pies raczej przyjaźnie nastawiony. Nie wykazuje ani nadmiernej bojaźliwości, ani agresji. Nie jest więc dobrym kandydatem na stróża, chyba że sytuacja naprawdę wymyka się spod kontroli i spaniel wyczuje, że jego najbliżsi są w niebezpieczeństwie. Zrównoważony charakter rasy sprawia też, że rzadko słyszymy szczekanie springer spaniela angielskiego.

Oczywiście, ten silnie umięśniony i posłuszny pies to wspaniały myśliwy. Szczególnie dobrze sprawdza się jako aporter oraz pies do płoszenia zwierzyny. Jest najbardziej wytrzymały i najszybszy spośród wszystkich spanieli. Wykazuje duże skłonności do ucieczek, gdyż może ruszyć samotnie za ciekawym tropem.

Aby utrzymać go w formie fizycznej, ale także psychicznej, springer spaniel angielski wymaga dużej dawki ruchu. Uwielbia psie sporty, takie jak agility, czy frisbee. Nawet jeśli pozostaniemy przy samych spacerach, należy poświęcać im na prawdę dużo czasu i wysilić się na różnorodność odwiedzanych miejsc, a także różnorodność zabaw podczas nich. Wobec powyższego, rasa niezbyt świetnie sprawdzi się jako towarzysz osób starszych.

Springer spaniel angielski, przez swój silny instynkt łowiecki, będzie miał problem z dogadaniem się z kotami oraz innymi zwierzętami domowymi, chyba że będzie przyzwyczajany do ich obecności od najmłodszych lat.

Psy tej rasy natomiast wspaniale dogadują się z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Do innych psów nastawione są bardzo entuzjastycznie i przyjaźnie. Odpowiednia i częsta socjalizacja jest bardzo wskazane dla psa rasy springer spaniel angielski, utrzymując go w równowadze psychicznej, społecznej i umysłowej.

Springer spaniel angielski a dzieci

Spaniele wprost uwielbiają dzieci i zabawy z nimi. Szkraby muszą jednak przyswoić sobie pewne zasady obchodzenia się ze zwierzęciem. Żaden pies nie lubi być traktowany jak zabawka, lub też, żeby przeszkadzano mu podczas odpoczynku. Springer spaniel angielski jest przyjazny i łagodny, nie powinien wyrządzić dzieciom krzywdy podczas zabawy, jednak dobrym zwyczajem jest zawsze obecność opiekuna w takich okolicznościach.

Czy springer spaniel angielski nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wsi?

Kluczem do szczęścia springer spaniela angielskiego jest bliskość właściciela. Gdy tak jest, może on żyć praktycznie wszędzie. Jeśli jednak przyjdzie mu żyć w mieszkaniu, należy jeszcze większą uwagę poświęcić jego potrzebom fizycznym i węchowym, niż gdyby żył na wsi, w domu z ogrodem.

A dom z ogrodem powinien być dobrze ogrodzony, gdyż pies lubi podążyć za tropem i zniknąć w oddali.

Historia rasy

Słowo „spaniel” wywodzi się (tak mówi jedna teoria) od francuskiego słowa „espagnol”, gdyż psy te wywodzą się z Półwyspu Iberyjskiego. Są one jednymi z najstarszych psów myśliwskich, o których wspominano już w XIV wieku. A pisano o nich jako o psach wypłaszających ptaki i aportujących je z wody.

Druga teoria mówi, że słowo to pochodzi od francuskiego czasownika „espanir”, który ma oznaczać przypadanie do ziemi, lub też rozpłaszczanie się. Takim sposobem wystawiane było ptactwo przez legawce, będące przodkami wyżłów. Ciekawe jest, że psy wystawiające ptactwo istniały przed wynalezieniem broni palnej. Polowały one wtedy we współpracy z dobrze wyszkolonymi sokołami i jastrzębiami.

Mówi się, że na Wyspy Brytyjskie spaniele dotarły wraz z Rzymianami.

Początki spanieli były oczywiście bez podziału na konkretne rasy. Dopiero w XIX wieku powstał podział na springery (lądowe, większe) i cockery (wodne, mniejsze). Przypisywanie do danej rasy było mało precyzyjne i oparte było na wielkości szczenięcia i umaszczeniu (springery walijskie są rude, a angielskie we wszystkich innych kolorach).

Hodowla czystej rasy springer spaniela angielskiego rozpoczęła się w 1812 roku za sprawą rodziny Boughey.

W 1902 roku springer i cocker zostały uznane oficjalnie w przez angielski związek kynologiczny (English Kennel Club) jako osobne rasy. W 1921 roku założono brytyjski klub rasy. W następnych latach nastąpił podział na linię pracującą i wystawową.

Springer spaniel angielski jest niezwykle popularny w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych (tam uznany przez American Kennel Club), a także w Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii i w krajach skandynawskich.

Historia springer spaniela angielskiego w Polsce zaczyna się od księżnej Izabelli Radziwiłłowej, która miała kilku przedstawicieli tej konkretnej rasy. Podczas wojny słuch o nich zaginął, a rasa stała się ponownie popularna w kraju w latach 60.

Ciekawostki o springer spanielu angielskim

  • Springer spaniel angielski jest największy spośród wszystkich spanieli brytyjskich.
  • Rasa jest często wykorzystywana w dogoterapii.

Ile kosztuje springer spaniel angielski?

Jak w przypadku wszystkich ras, koszt tego wspaniałego psa o pięknych oczach zależy od wieku, płci oraz od pochodzenia. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za psa rasy springer spaniel angielski z hodowli zarejestrowanej przez FCI to wydatek rzędu: 3500 – 5000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tego średniej wielkości, ruchliwego psa jest całkiem wysoki i oscyluje w granicach: 150 – 200 zł miesięcznie.

Wady i zalety

Zalety
  • Odznacza się dobrym zdrowiem.
  • Ma piękne spojrzenie.
  • Jest idealny dla osób prowadzacych sportowy tryb życia.
  • Jest łatwy w szkoleniu.
  • Łagodny, wesoły i czuły.
Wady
  • Nieodpowiedni dla kanapowców.
  • Ma silny instynkt łowiecki.
  • Czasami bywa niesforny.
  • Nie znosi samotności.
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo