Yorkshire terrier nazywany również w skrócie po prostu Yorkiem, jest małym psem do towarzystwa, którego można uznać za najpopularniejszego na całym świecie. Ten niezwykle urokliwy malec ma wysoko rozwinięty talent myśliwski. Jeśli nie wylegiwałby się na kanapie w salonie swojego pana, z pewnością z zacięciem goniłby za małą zwierzyną. Co ciekawe to właśnie z myślą o tępieniu szkodników takich, jak np. szczury powstała ta rasa. Niech zatem nie zwiedzie Cię jego delikatny wygląd salonowca. To terrier z krwi i kości, który ma typowy dla tej odmiany psów charakter. Co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o adopcji Yorkshire terriera?

Spis treści

Klasyfikacja FCI— nr wzorca: 86

  • Grupa III – Teriery.
  • Sekcja 2 – Teriery miniaturowe.
  • Nie wymagane próby pracy.
  • Pochodzenie: Wielka Brytania.
  • Rozmiar: Mały.
  • Długość życia: 12 – 17 lat.
Yorkshire terrier szczeniak
Yorkshire terrier szczeniak

Wygląd

Yorkshire terrier jest małym psem o harmonijnej sylwetce. Jest lekki i porusza się z gracją. Krótka kufa, czarne błyszczące oczy, małe i stojące uszy o trójkątnym kształcie i proporcjonalne względem sylwetki krótkie, proste łapy to ogólny zarys sylwetki Yorka. Tym, co zwraca szczególna uwagę Yorków, jest ich długa sierść. Włosie psów jest ciemnoszare, niebieskie, podpalane, występuje również w odcieniu mocno czekoladowym. Sierść psa jest jedwabista w dotyku, długa i lśniąca. Według wzorca rasy nie powinna być ona falowana, kręcona i wełnista. Z uwagi na fakt, że Yorki mają nie sierść a włosie, bez podszerstka – są idealną rasą dla osób ze zdiagnozowaną alergią. Yorki występują w kilku odmianach – długo i krótkowłosej.

Suki i psy: W przypadku psów rasy Yorkshire terrier nie stosuje się innego zakresu wagi i wzrostu dla obu płci. Zarówno suki, jak i psy ważą średnio 2-3 kilogramy, a ich wysokość w kłębie, czyli najwyższej części grzbietu wynosi jedynie 15-25 cm.

Zdrowie

Pies rasy Yorkshire terrier, podobnie jak inne psy rasowe, może zapadać na określone schorzenia, które mogą być uznane za typowe dla rasy. Zakup psa z legalnej, zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli może zredukować to ryzyko. Psy chore, z obciążeniem genetycznym nie są bowiem w nich rozmnażane.

Na co najczęściej chorują Yorkshire terriery?

Yorki nie są obciążone ryzykiem otyłości. To energiczne i żwawe pieski, które dzięki swojej wysokiej potrzebie ruchu spalają w ciągu dnia dużo kalorii. Jednak rasa ta uchodzi za delikatną. Psy są podatne na przeziębienia. Nie lubią chłodu i wilgoci. Co więcej, mogą mieć wrodzone wady serca, kamienie nerkowe, problemy hormonalne (zespół Cushinga), choroby oczu, problemy z układem oddechowym i nie tylko. Yorki są narażone na wrodzone zwichnięcie rzepki, dysplazję stawu biodrowego i łokciowego, a także mają zwykle trudne porody.

Z uwagi na rzekome przerasowienie, szczenięta Yorków mogą rodzić się z wodogłowiem i innymi deformacjami genetycznymi. Jak widać, Yorkshire terrier nie należy do psów najzdrowszych. Pamiętaj jednak, że zdrowe genetycznie okazy, które mają zagwarantowaną prawidłową dietę i optymalną dawkę ruchu – mogą dożywać nawet 17 i więcej lat!

Jak pielęgnować Yorkshire terriera?

Nie da się ukryć, że długa szata Yorków wymaga starannej pielęgnacji. Regularne rozczesywania (nawet po każdym spacerze) kołtunów i cykliczne trymowanie to podstawa pielęgnacji psów tej rasy. Włosie Yorków lubi się plątać. Aby nie podrażniło oczu, należy albo regularnie przycinać włosy w tej okolicy, albo związywać gumką lub spinką nad oczami. Poza regularnym szczotkowaniem konieczne są również częste kąpiele. Włosie Yorków może się przetłuszczać i brudzić. Wymaga zatem stosowania odpowiednich szamponów i kosmetyków do pielęgnacji skóry i sierści.

yorkshire terrier pielęgnacja
Yorkshire terrier pielęgnacja

To, co ważne – warto dbać również o stan oczu, uszu i zębów psa. Nie można doprowadzić do nagromadzenia płytki nazębnej, która z kolei może wywołać stanu zapalne zębów i dziąseł psa. Jeśli York nie stępił swoich pazurów podczas spacerów – możesz je przyciąć specjalnymi cążkami.

Żywienie — jaka karma dla Yorkshire terriera?

Yorki, mimo angielskiego pochodzenia, to przysłowiowe francuskie pieski. Do zachowania zdrowia o dobrej sylwetki potrzebują zbilansowanej diety obfitującej nie tylko w wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego, ale też witaminy i minerały dla mocnych kości i pięknej, błyszczącej sierści.

Warto celować w dobre karmy dla psów z linii specjalistycznych. Są to najczęściej produkty marek premium, które w całości pokrywają zapotrzebowanie psów na składniki odżywcze. Kupisz je w dobrych sklepach zoologicznych i u weterynarza.

W przypadku Yorków należy unikać rozpieszczania ich za pomocą drobnych smakołyków. To prawdziwe łakomczuchy, które mogą szybko przywyknąć do takich metod żywienia, a co za tym idzie, stracić chęć na konwencjonalną suchą i mokrą karmę. Dobrym krokiem jest urozmaicenie diety Yorka o elementy metody BARF. Drobno pokrojona wołowina lub cielęcina podana na surowo dostarczy psu dodatkowych składników odżywczych i stanie się miłym dodatkiem do tradycyjnej suchej karmy.

Charakter i zachowanie Yorkshire terriera

Yorki łakną kontaktu z człowiekiem i często domagają się pieszczot. Lubią przebywać blisko swojego pana, kochają być noszone i spać mu na kolanach. W ciągu dnia są bardzo aktywne. Lubią zabawę i różne rodzaje aktywności ze swoim panem. Jeśli zadbasz o jego potrzebę ruchu i rozrywki – pozostałą część dnia spędzi spokojnie blisko Ciebie, leżąc, siedząc lub po prostu krocząc za Tobą i obserwując, co robisz. Yorki wyczuwają nastroje swojego pana – mogą zatem łatwo dostosować się do Twojego humoru i nie będą narzucać się z zabawą, jeśli akurat nie masz na nią ochoty.

Yorki są nieufne wobec obcych. Mogą bać się nieznajomych ludzi i innych zwierząt. Jeśli przełamią barierę strachu – mogą po chwili radośnie ganiać z nowo poznanym psem. Pamiętaj, że Twój York to dobry aktor. Nie zdziw się, jeśli zacznie żałośnie ujadać, kiedy tylko obcy pies się do niego zbliży.

Yorki mogą spędzać czas same w domu. Pod warunkiem, że ten okres nie będzie trwał zbyt długo, a one będą do tego stopniowo przyzwyczajane. Niestety podczas nieobecności swojego pana mogą wykazywać tendencję niszczenia przedmiotów.

Yorkshire terrier a dzieci

Yorki lubią dzieci. Z wzajemnością! Pamiętaj tylko, że z racji ich niewielkiego wzrostu, mogą szybko stać się alternatywą pluszowej zabawki. Jeśli nie spodoba im się jakiś rodzaj zabawy – bez zastanowienia mogą dać temu jasny wyraz. Ucz małe dziecko obchodzenia się z psem. Nie może on być przedmiotem zabawy, ale może stać się jej współtowarzyszem.

Czy Yorkshire terrier nadaje się do bloku, domu, mieszkania, na wieś?

Yorki to wprost idealne psy miejskie. Z racji niewielkich rozmiarów będą dobrze się czuły w mieszkaniach nawet o bardzo niewielkim metrażu. Może wychowywać się również w domu z ogrodem (z dobrze zabezpieczonym ogrodzeniem), ale nie odnajdzie się na wsi, w trudnych warunkach. Mimo że jest głośny i szczekliwy zdecydowanie woli życie wygodnickiego kanapowce, od typowego wiejskiego stróża.

Historia rasy

Yorki powstały w Wielkiej Brytanii, w pierwszej połowie XIX wieku. Uznaje się, że ze Szkocji bezpośrednio do Yorkshire (stąd drugi człon nazwy tej rasy) przywiozła je ze sobą biedna klasa pracująca w przemyśle włókienniczym. Na samym początku, Yorki miały za zadanie tępić małe gryzoni. W niedługim czasie poznano się na wyjątkowych walorach estetycznych tej rasy i szybko trafiła ona na salony. Obecnie, Yorkshire terriery to psy popularne na całym świecie.

Ciekawostki o Yorkach

  • Rasa była hodowana do pracy, nie do towarzystwa. Te małe psy miały polować na szczury, a nawet króliki!
  • Pierwszą nazwą Yorka był po prostu terier miniaturowy.
  • Rasa Yorkshire terrier została oficjalnie zatwierdzona w 898 roku. Wtedy też powstał jej wzorzec.
  • Włosie Yorka nie uczula i przetłuszcza się tak samo, jak włosy człowieka.

Ile kosztuje Yorkshire Terrier?

Koszt szczenięcia Yorka uzależniony jest od prestiżu hodowli i rodowodu rodziców. Na cenę ma również wpływ kolor jego umaszczenia płeć i wiele innych czynników. Średnia cena za psa z rodowodem to od około 2500 do nawet 6000 złotych i więcej!

Wady i zalety Yorków

Zalety
  • Są radosne, wierne i rezolutne.
  • To rasa idealne dla osób starszych i rodzin z dziećmi.
  • Można wychowywać je w mieście, nawet w niewielkim mieszkaniu.
Wady
  • Ich długie włosie wymaga starannej i nierzadko kosztownej pielęgnacji.
  • Mogą niszczyć przedmioty w mieszkaniu.
  • Są obarczone wieloma chorobami typowymi dla rasy.
  • Są bardzo szczekliwe.

Yorkshire terrier to świetny kompan człowieka, idealnie nadaje się jako towarzysz osób starszych, akceptuje też dzieci. Jeśli poszukujesz małego psa do przytulania i zabawy – możesz wziąć pod uwagę Yorka. Pamiętaj tylko, że utrzymanie jego sierści w dobrej kondycji jest nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZooCena.pl
Logo